Cine a creat raul?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt
Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde celprost » 14 Mar 2012, 14:58

Iubirea este cea mai mare putere ce exista. Dumnezeu este iubire. Iubirea uneste, iubirea hraneste, iubirea e viata. Ingerii au fost creati ca sa primeasca si sa infuzeze iubirea in lumea spirituala, iar oamenii au fost creati ca sa faca acelasi lucru in lumea materiala. Sursa iubirii e una singura: Dumnezeu. Dar pe langa iubire exista si libertate. Libertatea are un potential pozitiv dar si unul negativ. Cuplata cu Iubirea libertatea e benefica, e creativa, e vie. Despartita, insa, de Iubire si unita cu o vointa egocentrica libertatea contribuie la sursa raului, a distrugerii si a mortii. Vointa egocentrica e principala sursa a raului, iar libertatea e mediul propice in care se manifesta. Ascultarea e cea care anuleaza vointa egocentrica. Dar ca sa faci ascultare e nevoie sa-L iubesti pe Cel de care asculti.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

OLGA

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde OLGA » 17 Mar 2012, 22:28

Dacă ar fi fost chiar aşa, atunci Dumnezeu ar gândii ca părinţi care işi doresc copii prin inseminare artificială. S-ar bucura doar de cel care se naşte. Eu nu aşa Îl cred pe Dumnezeu.
Parerea ta nu conteaza in fata Adevarului... Ai tu alta explicatie mai buna decat Adevarul insusi?
Ce întrebare!

OLGA

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde OLGA » 17 Mar 2012, 22:38

Iubirea este cea mai mare putere ce exista. Dumnezeu este iubire. Iubirea uneste, iubirea hraneste, iubirea e viata. Ingerii au fost creati ca sa primeasca si sa infuzeze iubirea in lumea spirituala, iar oamenii au fost creati ca sa faca acelasi lucru in lumea materiala. Sursa iubirii e una singura: Dumnezeu. Dar pe langa iubire exista si libertate. Libertatea are un potential pozitiv dar si unul negativ. Cuplata cu Iubirea libertatea e benefica, e creativa, e vie. Despartita, insa, de Iubire si unita cu o vointa egocentrica libertatea contribuie la sursa raului, a distrugerii si a mortii. Vointa egocentrica e principala sursa a raului, iar libertatea e mediul propice in care se manifesta. Ascultarea e cea care anuleaza vointa egocentrica. Dar ca sa faci ascultare e nevoie sa-L iubesti pe Cel de care asculti.
Egoismul este ca un bulgăre de zăpadă. Oricât de mare l-am face, tot se va topi.

radugabriellucian
Mesaje:2
Membru din:18 Aug 2012, 22:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:inginer

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde radugabriellucian » 19 Aug 2012, 00:06

PAREREA MEA: Dragilor si dragelor va spun acum parerea mea personala: Eu cred ca Dumnezeu a creat intai lumea spirituala. Si Dumnezeu a creat totul perfect si cu libertate deplina. Toate erau bune si frumoase. Si pe deasupra libertate. Libertate deplina. Raul nu a fost creat de Dumnezeu ci raul s-a nascut in inima lui Satan. CUM? Eu ma gandesc ca el vazandu-se prima fiinta dintre cele create si avand libertate deplina i-a venit in minte o intrebare ceva de genul: Oare nu pot fi mai frumos? OARE nu pot fi mai puternic? OARE nu pot fi atoatestiutor? (Sa intelegem a pune intrebari nu este pacat) Ei, si in urma intrebarilor in sufletul Satanei s-a nascut un gand distrugator si pentru sine si pentru cei pe care i-a tarat dupa el. El a vrut sa ii traga pe toti dupa el si sa se suie deasupra scaunului de domnie a lui Dumnezeu. A vrut sa devina ca Dumnezeu si mai sus decat El. Ei, in momentul acela s-a nascut raul. Din proprie libertate si fara sa fi existat inainte. ATENTIE MARE LA INTREBAREA "OARE"? Ce a facut Satana la victime cu intrebarea asta "OARE". Si sa vedem urmatoarele victime ale lui Satan tot cu intrebarea OARE .

Facerea Cap. 3, versetul 1. Si a zis sarpele catre femeie: Dumnezeu a zis El OARE sa nu mancati roade din orice pom din rai? Raul pentru om nu aparuse inca. Chiar daca auzind intrebarea aceasta "OARE" omul inca nu pacatuise, dar apoi i-a venit omului gand ca fructul e bun de mancat si da stiinta si mancandu-l a pacatuit prin neascultare. DECI, putem observa ca el Satan foloseste aceeasi tactica cu omul pe care a folosit-o si cu ingerii. Doi la mana, RAUL CEL DINTAI aparut nu se poate mantui si cai pentru ca ei au avut o libertate deplina fara nici o restrictie si caderea lor a fost mare. Dar omul a avut o porunca de ascultare nu a avut libertate deplina iar el cazand are sansa oferita de Dumnezeu de a se mantui (cai si apoi mantui). Dar omul s-a facut pe sine dumnezeu si s-a departat de Dumnezeu. Muscand din mar a castigat libertate absoluta dar si-a pierdut sufletul pana la venirea Mantuitorului sa il mantuiasca. Acum omul trebuie sa se intoarca la starea dintai: din neascultare sa vina la ascultare de Dumnezeu .

Daca pot sa spun plastic si metaforic asa. DACA ne-am gandi la sufletele noastre (inclusiv a lui satan) ca am fi ca niste oglinzi care am avea menirea de a reflecta Lumina dumnezeiasca va rog sa va imaginati doar ca in jurul soarelui ar fi o multime mare de oglinzi ca o sfera. Si daca cateva oglinzi se intorc cu spatele la sursa de lumina nu devin intunecate? Nu mai reflecta lumina. Sunt intunecate. Asa si sufletele toate si cu ingerii. Cei care intorc spatele Lui Dumnezeu nu mai reflecta Lumina dumnezeiasca. Tot asa sa va rog sa va imaginati (reamintiti cei care ati vazut) o eclipsa de soare. Daca luna ar fi o oglinda intoarsa cu fata spre pamant si cu spatele spre soare tot la fel ar fi eclipsa si tot intunecata ar fi. Deci daca ne uitam la Dumnezeu si vedem stralucirea Slavei Sale si intre noi si El s-a interpus Satan, amandoi cu fata catre noi, atunci nu-l vom vedea oare pe Satan intunecat complet in Lumina cea nesfarsita si negraita a Slavei lui Dumnezeu?

Va doresc sa va mantuiti si scuzati-ma pentru eventuale inadvertente. Va doresc sa va mantuiti .

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Vasiv » 19 Aug 2012, 12:24

Lucifer a cazut din madria sa; dar spun vechile scrieri ale sfintilor parinti ca Lucifer era cea mai puternica fiinta creata si ea nu putea sa isi imagineze mai multa putere pana cand Bunul Dumnezeu a hotarat sa le arate ingerilor taina intruparii lui Dumnezeu. Astfel Dumnezeu le-a aratat ingerilor planul de a creea omul si de intrupare a Lui, dar Lucifer cand a vazut cat de neinsemnat e omul si de slab s-a mandrit si s-a gandit ca Dumnezeu este mai slab ca el din moment ce se intrupeaza in trup omenesc( Satan nu a vazut Dumnezeirea din firea lui Hristos) si atunci a inceput razboiul din lumea cereasca, cand ingerii au castigat nemurirea ( caci spun Sfintii parintii ca nici ingerii nu au primit slava si nemurirea fara munca) luptandu-se pentru Dumnezeu contra lui Lucifer si ingerilor care i-au urmat. Astfel apare raul din mandria si din neintelegerea lui Lucifer.
Manca-v-ar Raiul!

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde amator » 19 Aug 2012, 12:52

Răul nici nu tb să fie creat, iar aşa cum se exprimă unii Sf. Părinţi, el nici nu există! Răul este o nonexistenţă sau, mai exact spus, o "existenţă fără consistenţă" (Fer. Augustin). Răul este lipsa bineului. Atunci sau acolo unde nu există Binele (adică Dumnezeu), prin omisiune avem răul şi aici vorbim de principiu nu de Satan (şi diavolaşii lui), care este o fiinţă creată ce a vrut în mod liber să se despartă de Dumnezeu şi chiar să lupte împotriva Lui, deci să fie răul asumat şi răspândit.
Augustin a spus asa probabil ca sa justifice pozitia sa la capitolul predestinare caci daca totul este predestinat(predestinarea dubla)atunci concluzia logica poate fi numai una:Dumnezeu a creat raul.De aici si incepe agonia de a explica lucrurile care nu se leaga.In aceeasi groapa au intrat si calvinistii din pacate.
Baptist

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Metamorfoza » 19 Aug 2012, 14:20

Unde a scris Sf. Augustin de predestinare dubla?

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde amator » 19 Aug 2012, 19:54

Unde a scris Sf. Augustin de predestinare dubla?
predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Baptist

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Aug 2012, 21:37

predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Dle în ortodoxie nu există predestinare (absolută sau dublă). Dacă dvstră ştiţi contrariul demonstraţi cu surse exacte.

PS: Vă rog, pe forum, să scrieţi corect dpdv gramatical!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde amator » 19 Aug 2012, 21:49

predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Dle în ortodoxie nu există predestinare (absolută sau dublă). Dacă dvstră ştiţi contrariul demonstraţi cu surse exacte.
PS: Vă rog, pe forum, să scrieţi corect dpdv gramatical!
Dra, nu vorbesc de ortodoxie ci de Fer. Augustin si cei care i-au preluat ideile.
Ultima oară modificat 19 Aug 2012, 21:55 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Puneţi spaţii, în scriere, vă rog!
Baptist

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Metamorfoza » 19 Aug 2012, 22:09

Unde a scris Sf. Augustin de predestinare dubla?
predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Unde a scris Sf Augustin despre asta? Dati-mi si mie o trimitere sau citati aici.
Ultima oară modificat 19 Aug 2012, 22:22 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus spaţiu după propoziţie.

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde amator » 19 Aug 2012, 22:25

predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Unde a scris Sf. Augustin de predestinare dubla? Dati-mi si mie o trimitere sau citati aici.
"Despre predestinarea Sfinților", "Despre har și liberul arbitru".
Baptist

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Floryan » 20 Aug 2012, 09:37

"Despre predestinarea Sfinților",Despre har și liberul arbitru.
Daca nu ma insel, s-ar putea sa gresesc, daca da, sa fiu corectat, dar tocmai pt ca Fericitul Augustin avea astfel de convingeri legate de predestinare, a ramas doar "Fericitul" nu "Sfantul".
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Aug 2012, 17:54

RAUL CEL DINTAI aparut nu se poate mantui si cai pentru ca ei au avut o libertate deplina fara nici o restrictie si caderea lor a fost mare. Dar omul a avut o porunca de ascultare nu a avut libertate deplina iar el cazand are sansa oferita de Dumnezeu de a se mantui (cai si apoi mantui).
Acest aspect aş vrea să îl lămurim pentru că eu nu am o înţelegere exactă aici.

Înţelegerea mea de până acum este că omul a avut libertate de acţiune deplină; era liber să aleagă între a mânca şi a nu mânca. În schimb, nu avea libertate deplină faţă de pasiuni care se dobândeşte concomitent cu întărirea în bine, cu desăvârşirea. De aceea interdicţia de a mânca nu poate fi considerată atingere a libertăţii depline ci cale către ea.

La ce libertate deplină a făpturilor spirituale vă referiţi?
Dacă la libertatea de acţiune deplină atunci se pune întrebarea care este legea sau porunca(/le) pe care trebuie să le respecte făpturile spirituale?
Dacă la libertatea deplină faţă de pasiuni atunci cum se explică gândul de mărire, de mândrie din cugetul unei făpturi spirituale?

Mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Vasiv » 21 Aug 2012, 21:23

Cum incercati sa cuprindeti ceea ce mintea de tareanta nu poate cuprinde; caci nu poti cuprinde cele ale sufletului cu cele ale pamantului. Acestea sunt intrebari fara raspuns la care nu prea avem cum sa raspundem.
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Aug 2012, 15:01

Cum incercati sa cuprindeti ceea ce mintea de tareanta nu poate cuprinde; caci nu poti cuprinde cele ale sufletului cu cele ale pamantului.
:) Mintea este o putere a sufletului.
Eu sunt sigură că unii sfinţi au avut răspuns şi la această întrebare. Eu nu am ajuns la scrierile lor şi mă gândeam că poate voi ceilalţi ştiţi.

Eu ca şi creştin-ortodox, nu mă pot împăca cu ideea că răul cel dintâi nu se poate mântui. Adică Dumnezeu care este iubire deplină poate mântui pe oricine, însă, e drept, nu fără voia liberă a persoanei/fiinţei.
Nu cred că Dumnezeu a dat o libertate-capcană (prin care se osândesc veşnic) fiinţelor spirituale.

Dar, mai aşteptăm...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

apasarar

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde apasarar » 22 Aug 2012, 16:53

DIAVOLUL CARE S-A TRANSFORMAT ÎN ÎNGER DE LUMINA

Smerenia este o faptă bună pe care nu o poate avea dracul. Noi postim, dar el nu mănâncă niciodată; noi ne ostenim, dar el nu stă degeaba; noi citim prin cărti, dar el este teolog mare, stie toată Scriptura pe de rost. Orice am face noi, face si el. Una nu face el; nu se smereste, nu poate zice "iartă-mă"!

Am să vă spun o istorioară sfântă din cartea Everghetinos. La o mănăstire de maici, o călugărită, săraca, era paraclisieră, în viata de obste. Paracli-sierul se duce la ora 11 (23) noaptea, că Utrenia se face la miezul noptii, si scoală pe staretă. Asa am apucat si noi. Când eram paraclisier, aveam un clopotel în mână si un ciocan. Mă duceam si băteam de trei ori în usă si ziceam: "Pentru rugăciunile Sfintilor Părintilor nostri, Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi!", iar cel din casă zicea: "Amin".

Sunam clopotelul si plecam la altul. Asa era rânduiala si asa am apucat noi. Asa era si această călugărită. Ea, ca să nu doarmă, ce făcea? Citea la Psaltire de cu seară si până la Utrenie, si când era ora 11(23) fuga la staretă să ia blagoslovenie ca să meargă să toace, să scoale maicile la rugăciune.

Diavolul avea mare ciudă pe ea, că-l ardea cu Psaltirea. Dar ea ani de zile s-a ostenit asa. Si ce s-a gândit diavolul să-i facă, ca s-o ocărască stareta si maicile? Se ducea dracul noaptea si-i trăgea clopo-tele. Dar nu le trăgea când trebuie. De abia adormeau maicile si numai ce auzeai: "Bang, bang, bang...". O chema stareta:

- Nebună, hăi, dar de-abia au adormit maicile, de ce tragi clopotele?

Dar ea zicea:

- Iartă-mă, maică staretă, că am gresit!

Ea nu stia că-i dracul, credea că altă călugărită vrea să-i facă ei rău. Altă dată, de două ori le trăgea, si de cu seară si după miezul noptii, după ce adormeau maicile. Numai la vreme nu le trăgea, ca să tulbure pe călugărita care citea la Psaltire.

Dar ea ce-a făcut? "Măi, am să mă duc în clopotnită! Tot nu dorm!" Si a luat Psaltirea, o cruce în mână si niste lumânări, că nu erau pe atunci becuri, ca să citească în clopotnită, să vadă care-i maica aceea, că de atâtea ori au pus-o la canon si stareta si duhovnicii, că sună clopotele înainte de vreme.

Când s-a dus acolo, vine dracul. Pune un picior pe-un geam si un picior pe celălalt si se agată cu mâna de funie ca să tragă clopotele. Dar ea, cum era cu crucea, când l-a văzut, a zis:

- În numele lui Iisus Hristos, stai! Să te lege puterea dumnezeirii!

- Văleu, roaba lui Dumnezeu, dă-mi drumul, că nu mai vin niciodată!

- Nu. Stai!

- Dă-mi drumul! Mă jur că nu mai vin la mă-năstirea asta!

- Nu! Stai să vină maica staretă si maicile din consiliu, care de atâtea ori m-au pus la canon, că eu trag clopotele.

- Dă-mi drumul, roaba lui Dumnezeu!

- Nu. Să te lege puterea lui Dumnezeu si Sfânta Cruce! Stai asa, cu mâna pe funie!

Si ea săraca s-a dat jos din clopotnită si s-a dus la staretă.

- Maică staretă!

- Ce-i cu tine?

- Hai să vezi cine trage clopotele, că de atâtea ori m-ai pus la canon!

Maica staretă a luat câteva maici din consiliu si s-a dus să vadă cine trage clopotele. Ea a crezut că este o maică care trage clopotele, ca s-o supere. Când a ajuns si l-a văzut:

- Văleu! Maică, alungă-l de aici! Vai de noi, murim de frică! Îi urât tare!

Si, pe fugă, când a văzut că dracu-i clopotar!

- Nu! Lăsati-l! Nu poate să se ducă, că-i legat.

Dar el striga:

- Dati-mi drumul, roabele lui Dumnezeu, că nu mai vin la mănăstirea asta în veac!

- Nu! Stai aici să aduc tot soborul mănăstirii să-ti ceri iertare de la maici, că ai tulburat toate maicile, când sunai clopotele înainte de vreme!

- Asta n-o pot face!

Ai văzut răutatea diavolului? "Asta n-o pot face". Ei asa zic în iad: "Nu vom sluji Tie! Nu vom sluji Tie!" Tot împotriva lui Dumnezeu, căci au căzut din mândrie.

Si au tras clopotele să se adune maicile.

- Măi, dracul în clopotnită! Îl pune aceea să-si ceară iertare.

Când îl vedeau, tipau si fugeau care într-o parte, care în alta.

- Zi, iartă-mă! îi spuneau maicile.

- Nu pot, că dacă zic mă fac înger!

- Asta vrem noi! Să vedem un drac că s-a făcut înger cum a fost înainte.

Vezi, dacă a căzut din mândrie, nu poate zice "iartă-mă". Asa si noi. Când vei vedea că cineva îti cere iertare, si tu, dacă nu zici: "Dumnezeu să te ierte!", esti asemenea cu dracul care nu poate zice "iartă-mă". Sau dacă ai gresit ceva, si nu ceri iertare, te asemeni cu el, că nu zici "iartă-mă". "Nu vreau să zic "iartă-mă"! Dar de ce? El este vinovat, nu eu!"

- Nu zic "iartă-mă"!

Atunci a zis călugărita:

- Uite ce-i! Dacă nu zici "iartă-mă", să ne cânti o cântare, cum cântai tu când erai înger înainte.

- Dacă voi cânta, vă topiti ca ceara.

- Nu ne temem!

- Si ce cântare să cânt?

- Cântă Trisaghionul: Sfinte Dumnezeule.

Când a început să cânte, plângea tot soborul mănăstirii. Cânta frumos tare. Dar stii cum cânta? Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte, si gata. Până acolo! Miluieste-ne, nu voia să zică.

- Zi "miluieste-ne"!

- Nu pot, că dacă zic mă fac înger!

- Asta vrem noi! Cântă miluieste-ne, că nu-ti dau drumul. Aici te tin legat si mâine, să vină toate satele să te vadă aici clopotar! Puterea dumnezeirii să nu-ti dea drumul, până nu zici miluieste-ne.

Cânta frumos: Sfinte Dumnezeule, Sfinte tare, Sfinte fără de moarte si iar se oprea. Miluieste-ne nu zicea.

- Zi miluieste-ne!

- Nu pot!

- Să te ardă puterea Sfintei Cruci!

- Văleu! Dati-mi drumul, că nu mai vin în veac aici! Am să spun la tot iadul ce-am pătit aici.

- Nu! Zi: "Miluieste-ne pe noi"!

Când a văzut că-l arde puterea Sfintei Cruci, a cântat. Si când a cântat miluieste-ne pe noi, a strălucit ca soarele si a zburat la cer. S-a făcut înger. Si atunci maicile au început a face metanii:

- Multumim Domnului că am văzut un drac care s-a făcut înger înapoi, că a zis miluieste-ne pe noi!

De aceea, dacă cineva a gresit ceva, să zică imediat: "Iartă-mă, frate, că am gresit!"







Parintele Cleopa

Avatar utilizator
Vasiv
Mesaje:22
Membru din:24 Iul 2012, 09:44
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Vasiv » 22 Aug 2012, 17:46

aici o sa vedeti cum se poate mantui Diavolul
http://saccsiv.wordpress.com/2010/05/08 ... catastaza/
Manca-v-ar Raiul!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde maria_andreea » 22 Aug 2012, 23:15

Am înţeles. Nu se mântuieşte pentru că nu acceptă relaţia cu Dumnezeu...
Mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Metamorfoza
Mesaje:104
Membru din:06 Aug 2012, 17:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Filozofia si Teologia

Re: Cine a creat raul?

Mesaj necititde Metamorfoza » 23 Aug 2012, 19:43

predestinarea absoluta si este predestinarea dubla adica unii sortiti pentru salvarea restul in iad.
Unde a scris Sf. Augustin de predestinare dubla? Dati-mi si mie o trimitere sau citati aici.
"Despre predestinarea Sfinților", "Despre har și liberul arbitru".
Aveti cumva si citate?


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX