Sufletul in timpul somnului

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58
Sufletul in timpul somnului

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 21 Dec 2008, 20:38

Ce se intampla cu sufletul omului atunci cand el doarme ? In caz ca mai si visam ceva are vreo tangenta cu visul ?
Am vazut la tv ca un preot spunea ca la nivelul stomacului s-ar mai fi descoperit un creier foarte complex...
Stie cineva ceva de aceasta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sufletul in timpul somnului

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2008, 22:40

Ce se intampla cu sufletul omului atunci cand el doarme ?
Păi ce să facă? Aşteaptă să se trezească trupul şi să-l hrănească cu câteva metanii ... :D
Am vazut la tv ca un preot spunea ca la nivelul stomacului s-ar mai fi descoperit un creier foarte complex...
Cred că acel preot vorbea despre singurul creier pe care-l avea el... :roll: Bineînţeles nu există aşa ceva!

TapuIspasitor
Mesaje:4
Membru din:18 Sep 2009, 20:29
Confesiune:ortodox

Re: Sufletul in timpul somnului

Mesaj necititde TapuIspasitor » 19 Sep 2009, 22:03

In legatura cu sufletul in timpul somnului:Eu cred ca depinde de suflet , sunt unii care viseaza chinuri si se pocaiesc si in somn , la altii am citit ca vedeau pe Hristos pe apostoli si pe ingeri se se luminau si se bucurau sufletele lor , dar la altii veneau draci in chip de ingeri si ii amageau , alti iarasi au scurgeri , dar omul obosit care se culca nu viseaza nimic.Deci eu cred ca depinde de starea omului in care se afla inainte de a se culca.
Iar despre creier in stomac nu am gasit nimic, dar in schimb am gasit ceva foarte interesant(pacat ca nu am gasit doar in engleza) cum ca inima ar avea propriul creier ,nu stiu daca este adevarat sau nu , dar pentru cei ce stiu engleza, am cateva linkuri:
http://www.heartmath.org/research/scien ... heart.html
http://www.therealessentials.com/followyourheart.html
http://www.heartmath.org/templates/ihm/ ... _Heart.pdf
si cred ca pentru cei ce cauta pe google vor gasii mai multe linkuri :) astept si parerile altora despre aceasta.
Doamne ajuta :)

anghel
Mesaje:3
Membru din:26 Sep 2009, 11:20
Confesiune:ortodox

Re: Sufletul in timpul somnului

Mesaj necititde anghel » 27 Sep 2009, 12:02

Atunci cand, in inchipuirile somnului, demonii atacand partea poftitoare [a sufletului] ne arata (iar noi dam buzna spre ele): intruniri ale cunoscutilor si ospete ale rubedeniilor, coruri de femei si cate si mai cate [imagini] de felul acesta, atatatoare la placeri, inseamna ca partea cu pricina este bolnava si patima teribil de puternica. Atunci cand, dimpotriva, ne tulbura partea patimasa, silindu-ne sa umblam pe drumuri prapastioase, scotandu-ne in cale oameni inarmati precum si fiare veninoase si carnivore, iar noi, ingroziti de aceste drumuri si haituiti de fiarele si oamenii cu pricina, scapam cu fuga, [inseamna ca trebuie] sa ne ingrijim de partea patimasa. Si, chemandu-L pe Cristos in privegherile noastre, vom dobandi leacurile de care am vorbit mai inainte.


Avva Daniel povestea despre avva Arsenie: "Odata i-a chemat pe parintii mei, avva Alexandru si avva Zoii, si, smerindu-se, le-a zis: Pentru ca demonii imi fac razboi si nu stiu daca ma fura prin somn, [va rog], osteniti-va in noaptea aceasta impreuna cu mine si paziti-ma, ca sa nu adorm in toiul privegherii. S-au asezat de cu seara, unul in dreapta si altul in stanga, pastrand tacere. Iar parintii mei au zis: Noi am adormit si nu l-am vazut daca a atipit. Spre dimineata - Dumnezeu stie daca a facut anume, ca sa ne dam seama ca a atipit, sau daca intr-adevar l-a luat somnul firesc - a sforait de trei ori si repede s-a sculat zicand: Am atipit, nu-i asa ? Dar noi am raspuns: Nu stim".


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 61 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron