Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramentală"

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Mykens
Mesaje:2
Membru din:02 Mai 2011, 08:41
Confesiune:ortodox
Localitate:Suceava
Re: Greşeli de traducere a NT, versiunea sinodală recentă

Mesaj necititde Mykens » 02 Mai 2011, 13:14

Hristos a inviat !

Sant nou pe acest forum, e prima mea postare.
Dintr-o prima lectura, am gasit multe parti bune ale acestui forum(ca altfel nu mai postam), dar si chestii mai putin bune. Deja va critic ? Tocmai asta e problema, pentru un vizitator nou, asta sare in ochi de prima data. Cand apare ceva ,,contra" , imediat e ca picatura de otet in amoniac, o atitudine nu prea mult diferita de cea a fariseilor legalisti, care cunosteau in adancime toata iota, dar...L-au rastignit pe Domnul Isus.. Sa fiu sincer pana la capat, am gasit si multe alte lucruri de foarte buna calitate, mergand pana la academic.

Desi se pare ca acum sant off topic, ca o recomandare generala, e bine sa tineti seama de aceste doua:
1. ,,... cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun" - in felul acesta otetul si amoniacul nu intra in discutie (da, e clar, cu respect pentru useri, cu buna cuviinta...)
2. avand in vedere ca e un formum religios (re-ligare, legare din nou a legaturii rupte dintre Dumnezeu si om) acest ar trebui sa fie pentru toti o cheie simpla de descifrat anumite lucruri care ,,le vedem ...ca intr-o oglina, in chip intunecos". Am vazut multe articole excelente aici, dar, judecate din ograda ortodoxismului, si nu din dorinta sincera de re-legare.

BATRANI versus PREOTI
Nu sant licentiat in teologie, desi as fi dorit foarte mult (piedici, bani, familie, servici...). Admir pe cei cunoscatori de greaca si ii invidiez crestineste.Ati judecat din punct de vedere lingvistic , dar, cred ca ar trebui de vazut in lumina teologiei.
O parere a mea:cam tot ce gasim in VT din punct de vedere fizic, se transpune in NT spiritual. In VT cunoastem pe Dumnezeu si calitatile-atributele sale: bun, milostiv, plin de indurare, care nu oboseste iertand. Dar, avem si un Dumnezeu drept, care nu socoteste pacatul ca neprihanire. Simbolic(fizic) in VT, in templu, Locul Preasfant era despartit de Locul Sfant printr-o perdea, dupa care trecea numai Marele Preot, odata pe an cu varsare de sange. Tocmai asta simboliza perdeaua (katapetesma), zidul dintre Dumnezeu si om, pacatul. Cel care media, intermedia, mijlocea, era PREOTUL pe baza jertfelor. Cand Domnul Isus S-a jertfit pe cruce, perdeaua s-a rupt in doua de sus pana jos. Nu cred ca din cauza cutremurului care a fost sau a vechimii ci pentru ,,Căci El este pacea noastră care din doi a făcut unul şi a surpat zidul de la mijloc care-i despărţea" Efeseni 2:14. Sau iarasi :,,În aceasta, Dumnezeu voind să arate şi mai mult, moştenitorilor făgăduinţei, nestrămutarea hotărârii Sale, a pus la mijloc jurământul:
Ca prin două fapte nestrămutate – făgăduinţa şi jurământul – în care e cu neputinţă ca Dumnezeu să fi minţit, noi, cei ce căutăm scăpare, să avem îndemn puternic ca să ţinem nădejdea pusă înainte,
Pe care o avem ca o ancoră a sufletului, neclintită şi tare, intrând dincolo de catapeteasmă,
Unde Iisus a intrat pentru noi ca înaintemergător, fiind făcut Arhiereu în veac, după rânduiala lui Melchisedec." Evrei 6:17-20. Daca, prin actul jertfei Sale la Golgota Isus ne este descoperit ca Mare Preot (Arhiereu) in veac, catapetesma fiind rupta, unde mai este rolul preotului de mediator, de mijlocitor? ,,Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos" 1 tim 2:5.
,,Şi pe unii i-a pus Dumnezeu, în Biserică: întâi apostoli, al doilea prooroci, al treilea învăţători; apoi pe cei ce au darul de a face minuni; apoi darurile vindecărilor, ajutorările, cârmuirile, felurile limbilor."1 Corinteni 12:28. Aminteste ceva de preoti ?
Sau ati sesizat poate trecerea de la preot la episcop - doar ca notiune lingvistica si nu de rang_ care apare in Tit 5:7 :,,Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi preoţi prin cetăţi, precum ţi-am rânduit: De este cineva fără de prihană, bărbat al unei femei, având fii credincioşi, nu sub învinuire de desfrânare sau neascultători. Căci se cuvine ca episcopul să fie fără de prihană..." ?
Probabil mai sunt si alte aspecte, ale inadvertente. Ma opresc aici. Nu stiu daca acest articol va primi permisiunea sa fie publicat. Nu am dorit sa fiu rautacios, calomniator, sa starnesc zizanii, chiar daca este tendinta generala ca atunci cand ne confruntam cu Cuvantul Adevarului sa-L modelam dupa noi si nu invers. Daca un pagan din sfera pagana, care nu a auzit niciodata de Dumnezeu, citeste Sfanta Scriptura, cu dorinta sincera de a_l cunoste pe Dumnezeu, de parte cui va fi ? Puneti-va in situatia lui. Ar mai fi multe altele care se pot spune, multe lucruri care, intelese gresit duc la teologii gresite. In momentul in care cautam pe Dumnezeu din toata inima, credeti ca nu ni Se lasa descoperit ? Un credincios cu foarte putine dotari teologice un om simplu de la tara, dar cu o credinta vie si sincera, s-a rugat insistent si indelungat pentru o chestiune: cum vine treba cu credinta cat graunta de mustar ? daca e cat graunta eu nu voi ajunge niciodata acolo, cat sa pot muta muntii. Dumnezeu l-a luminat tot din Sfanta Scriptura, mai exact din Cantarea Cantarilor: Preaiubitul meu vine la mine, saltand peste munti, sarind peste dealuri" Ahaaaa!!!. Daca as avea credinta CAT o graunta de mustar as muta muntii, dar noi avem magaziile pline de credinta si putem sari PESTE munti !!!

,,...nu infruntandu-va pe voi am scris acesetea"
Dumnezeul păcii să fie cu noi cu toţi! Amin
,,Pot să se mute munţii, pot să se clatine dealurile, dar dragostea Mea nu se va muta de la tine, si legământul Meu de pace nu se va clătina, zice Domnul, care are milă de tine "

amator
Mesaje:115
Membru din:25 Mar 2012, 21:16
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:zidire sufleteasca

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde amator » 13 Iul 2012, 20:12

fratelui protosinghel un link spre examinare(ce ziceti?):(http://vaisamar.files.wordpress.com/200 ... yteros.pdf).
Este analiza exegetica a termenului presbiter.
Baptist

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 13 Iul 2012, 20:33

intrebarea mea este : Preotilor voi simtiti ceva atunci cand administrati Tainele bisericii?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iul 2012, 21:07

intrebarea mea este : Preotilor voi simtiti ceva atunci cand administrati Tainele bisericii?
Da, simt.

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 13 Iul 2012, 21:57

intrebarea mea este : Preotilor voi simtiti ceva atunci cand administrati Tainele bisericii?
Da, simt.

Bun.. CE?!?Explicati in detaliu!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 13 Iul 2012, 23:11

1. Iniţial a fost întrebarea dacă simt, nu ce simt. Şi am răspuns sincer. Cred că şi alţi preoţi pot confirma.
2. Unui ateu nu vreau să-i explic ce simt, în primul rând pt că unele lucruri nu se pot explica, ci trebuie trăite; căci de asta şi este "taină". În al doilea rând, orice v-aş spune, n-o să vă schimbe cu nimic inima împietrită. Plus la asta, e păcat să arunci mărgăritarele... ateilor. Un singur indiciu pot să spun: simt că prim mine lucrează Duhul Sfânt şi fiind un "instrument viu" (nu mort ca o ţeavă sau o lopată), lucrarea harului mă atinge şi pe mine, nu doar pe primitorul Tainei.

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 14 Iul 2012, 19:29

1. Iniţial a fost întrebarea dacă simt, nu ce simt. Şi am răspuns sincer. Cred că şi alţi preoţi pot confirma.
2. Unui ateu nu vreau să-i explic ce simt, în primul rând pt că unele lucruri nu se pot explica, ci trebuie trăite; căci de asta şi este "taină". În al doilea rând, orice v-aş spune, n-o să vă schimbe cu nimic inima împietrită. Plus la asta, e păcat să arunci mărgăritarele... ateilor. Un singur indiciu pot să spun: simt că prim mine lucrează Duhul Sfânt şi fiind un "instrument viu" (nu mort ca o ţeavă sau o lopată), lucrarea harului mă atinge şi pe mine, nu doar pe primitorul Tainei.
Spuneti-mi simtiti acest lucru de fiecare data sau episodic? Ceea ce simtiti e ca o putere, ca un camp electric sau ce?Scopul initial pentru care am intrebat sunt detaliile..

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 14 Iul 2012, 22:43

Spuneti-mi simtiti acest lucru de fiecare data sau episodic? Ceea ce simtiti e ca o putere, ca un camp electric sau ce?Scopul initial pentru care am intrebat sunt detaliile..
Nu vreau să vă răspund.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 16 Iul 2012, 10:56

fratelui protosinghel un link spre examinare(ce ziceti?):(http://vaisamar.files.wordpress.com/200 ... yteros.pdf).
Este analiza exegetica a termenului presbiter.
La acel link nu este nici un fel de analiză teologică a termenului, ci doar istoria traducerii lui în diferitele ediţii ale Bibliei româneşti. Deci, practic, nu avem ce discuta.

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 16 Iul 2012, 18:05

Spuneti-mi simtiti acest lucru de fiecare data sau episodic? Ceea ce simtiti e ca o putere, ca un camp electric sau ce?Scopul initial pentru care am intrebat sunt detaliile..
Nu vreau să vă răspund.
Oare de ce ? :D

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 17 Iul 2012, 10:27

Oare de ce ? :D
Pentru că la atei n-are rost să le spui lucruri de astea.
Şi nu vă rânjiţi aşa dispreţuitor, căci "pe cal alb" sunt eu, nu Dvstră.

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 17 Iul 2012, 21:45

Oare de ce ? :D
Pentru că la atei n-are rost să le spui lucruri de astea.
Şi nu vă rânjiţi aşa dispreţuitor, căci "pe cal alb" sunt eu, nu Dvstră.
Cum ai vrea sa primesti ce e mai bun(sa dobandesti sufletele oamenilor) daca nu oferi ce e mai bun?E crestinesc sa ai preconceptii despre oameni?Nu te-ai gandit niciodata ca niste "ateisti" vin sa converseze si sa dialogheze pe un forum religios pentru ca si-ar dori sa creada?Cum sa creada si cum sa aprecieze oamenii din afara religia dumneavoastra daca voi nu dati doi bani pe ei si va comportati dispretuitor?Nu stiu cat de pe cal alb sunteti domnule cu atitudinea asta si comportamentul asta care contravine pana si cu morala crestina.. Eu unul nu stiu ce sunt.. Nu m-as numi ateu pentru ca nu sunt.. Nu sunt chiar ateu ci mai degraba agnostic, dar nu ati avut optiunea asta.. Personal ma pasioneaza teologia si sunt un sincer cautator al adevarului.. Sunt botezat crestin ortodox si vreau sa ma asigur ca imi cunosc religia indeajuns inainte de o posibila renuntare la ea.. De aceia intrebari detailistice de genul asta sunt foarte importante pentru mine..

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde protosinghel » 18 Iul 2012, 00:56

Dacă ateii vor să creadă, atunci să experimenteze creştinismul şi să nu umble cu vicleniile, căci darul credinţei nu se dă celor vicleni.
Şi ideea aceasta nu este inventată de mine, căci chiar în primele secole de existenţă a creştinismului, când, după închipuirea Dvstră, creştinii ar fi trebuit să-şi descopere Tainele lor la toată lumea, iată că ei nu spuneau prea multe nici măcar catehumenilor, cel puţin până la momentul în care erau siguri că aceia vor din tot sufletul să primească botezul şi să urmeze viaţa creştină.
Deci şi pe Dvstră vă îndemn să începeţi cu o spovedanie sinceră la un duhovnic bun, precedată de dorinţa de a începe o viaţă nouă. Dacă nu există asta, orice v-aş spune nu vă ajută. În primul rând eu n-am cum să descriu o experienţă pe care celălalt n-a trăit-o nici măcar la o intensitate de 10%. Îmi este foarte greu să-i povestesc cuiva cum mă învârt într-un avion de luptă, dacă acesta n-a zburat niciodată măcar cu un avion obişnuit.

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 18 Iul 2012, 16:57

Dacă ateii vor să creadă, atunci să experimenteze creştinismul şi să nu umble cu vicleniile, căci darul credinţei nu se dă celor vicleni.
Şi ideea aceasta nu este inventată de mine, căci chiar în primele secole de existenţă a creştinismului, când, după închipuirea Dvstră, creştinii ar fi trebuit să-şi descopere Tainele lor la toată lumea, iată că ei nu spuneau prea multe nici măcar catehumenilor, cel puţin până la momentul în care erau siguri că aceia vor din tot sufletul să primească botezul şi să urmeze viaţa creştină.
Deci şi pe Dvstră vă îndemn să începeţi cu o spovedanie sinceră la un duhovnic bun, precedată de dorinţa de a începe o viaţă nouă. Dacă nu există asta, orice v-aş spune nu vă ajută. În primul rând eu n-am cum să descriu o experienţă pe care celălalt n-a trăit-o nici măcar la o intensitate de 10%. Îmi este foarte greu să-i povestesc cuiva cum mă învârt într-un avion de luptă, dacă acesta n-a zburat niciodată măcar cu un avion obişnuit.
Ce ti-am zis de preconceptii?Eu am fost ortodox traitor, umblat pe la biserica, ma spovedeam ma impartaseam, dar parca ceva nu era ok... Nu am simtit niciodata nimic cand m-am impartasit..

OLGA

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde OLGA » 18 Iul 2012, 22:07

Spuneti-mi simtiti acest lucru de fiecare data sau episodic? Ceea ce simtiti e ca o putere, ca un camp electric sau ce?Scopul initial pentru care am intrebat sunt detaliile..
Nu vreau să vă răspund.
Oare de ce ? :D
Eu cred că dacă v-ar fi spus, nici nu aţi fi înţeles, dar nici măcar nu aţi fi crezut.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2012, 18:01

Nu am simtit niciodata nimic cand m-am impartasit..
"Caesar", o să îţi răspund cum ar răspunde şi preotul meu la nelămuriri de genul ăsta.
În Biserică nu te "zgîlţâie" nimic, nici nu poţi lua harul la sticlă, la kg sau altfel ptr. că e o chestiune delicată şi fină, dacă vrei. Atunci când tu îl vrei (harul Sfântului Duh simţit), îl urmăreşti egoist, posesiv el se îndepărtează şi atunci când nu ai grija Lui, când duci o viaţă detaşată de tine, lepădată de tine, deci jertfelnică, de iubire (comuniune) cu ceilalţi şi cu Dumnezeu asemenea Sf. Treimi se poate simţi (ca energie, ca lucrare în tine, prin tine).
Tot părintele spunea că simte harul ca o putere, o revigorare fizică încât ar putea relua în acel moment Sf. Liturghie din nou, fără efort şi cu plăcere.
De asemenea harul luminează mintea . Te simţi mai pătrunzător cu gândirea, mai profund în înţelesuri duhovniceşti bineînţeles, căci ptr. celelate raţiuni ale lucrurilor (gen economie, medicină, inginerie) trebuie studiu, dar şi acest studiu este uşor însuşit datorită acestei puteri.

De asemenea foarte bună observaţia Pr. Petru: începeţi cu sinceritate...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 19 Iul 2012, 18:50

Nu am simtit niciodata nimic cand m-am impartasit..
"Caesar", o să îţi răspund cum ar răspunde şi preotul meu la nelămuriri de genul ăsta.
În Biserică nu te "zgîlţâie" nimic, nici nu poţi lua harul la sticlă, la kg sau altfel ptr. că e o chestiune delicată şi fină, dacă vrei. Atunci când tu îl vrei (harul Sfântului Duh simţit), îl urmăreşti egoist, posesiv el se îndepărtează şi atunci când nu ai grija Lui, când duci o viaţă detaşată de tine, lepădată de tine, deci jertfelnică, de iubire (comuniune) cu ceilalţi şi cu Dumnezeu asemenea Sf. Treimi se poate simţi (ca energie, ca lucrare în tine, prin tine).
Tot părintele spunea că simte harul ca o putere, o revigorare fizică încât ar putea relua în acel moment Sf. Liturghie din nou, fără efort şi cu plăcere.
De asemenea harul luminează mintea . Te simţi mai pătrunzător cu gândirea, mai profund în înţelesuri duhovniceşti bineînţeles, căci ptr. celelate raţiuni ale lucrurilor (gen economie, medicină, inginerie) trebuie studiu, dar şi acest studiu este uşor însuşit datorită acestei puteri.

De asemenea foarte bună observaţia Pr. Petru: începeţi cu sinceritate...
se presupune ca Sf Taine ar trebui sa aiba niste functii magice.. de ce nu simtim nimic atunci cum de exemplu a simtit preotul tau?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Iul 2012, 18:59

se presupune ca Sf Taine ar trebui sa aiba niste functii magice..
Ideea asta este străină de ortodoxie.
S-a răspuns şi cum poţi simţi puterea harului, dar ori nu citeşti ori o ţii numai pe a ta :x4 !?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 19 Iul 2012, 19:01

Eu cred că dacă v-ar fi spus, nici nu aţi fi înţeles, dar nici măcar nu aţi fi crezut.
Va zic eu de ce.. pentru ca probabil raspunsul nu l-ar fi avantajat pe el sau BO .. stati linistiti ca sunt preoti mai atei ca mine..

Caesar

Re: Sacru si Profan. "Preoţia universală" şi cea "sacramenta

Mesaj necititde Caesar » 19 Iul 2012, 19:04

se presupune ca Sf Taine ar trebui sa aiba niste functii magice..
Ideea asta este străină de ortodoxie.
S-a răspuns infim şi cum poţi simţi puterea harului, dar ori nu citeşti ori o ţii numai pe a ta :x4 !?
Sa inteleg atunci ca sunt doar niste simple simboluri ?

Cand suntem vulnerabili si sensibili instinctele deseori ne induc in eroare.. Pentru ca tanjim atat de mult dupa o vorba buna , o raza de lumina, un gand bun, un simtamant bun ca ni-l creem singuri..


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron