Despre Dumnezeu

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Curiosul
Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Curiosul » 27 Feb 2009, 17:37

Cum e Dumnezeul vostru, al ortodocşilor? Drept sau milostiv?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde protosinghel » 27 Feb 2009, 20:20

Tot timpul e şi drept şi milostiv (în acelaşi timp), şi nu poate fi doar una sau doar alta. Plus la asta, EL nu se forţează sau încearcă să fie aşa, ci ăsta-i modul lui propriu de a fi.
Despre "atributele" lui Dumnezeu: atotprezenţa, atotştiinţa, dreptatea şi celelalte, poţi citi aici, pp. 21-27.

Curiosul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Curiosul » 01 Mar 2009, 13:53

Desi vorbiti despre Dumnezeu ca fiind drept si milostiv in acelasi timp, totusi prezentati in lucrarea la care ati facut trimitere separat atributele lui Dumnezeu. La dreptate vorbiti si de aspectul juridic al acesteia; am auzit pe un calugar (ortodox, daca conteaza) spunand: daca pentru o secunda ar fi Hristos drept, tot atunci ne-ar manca iadul. Sincer, prefer sa fie milostiv cu mine Judecatorul, caci daca ar fi drept... Dar cu tine? Vrei sa fie drept? Vrei sa te judece dupa ceea ce ai facut? Vrei sa-ti recunosca faptele bune?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde protosinghel » 01 Mar 2009, 16:29

Pui prost problema.
Şi-apoi, în cursul meu, eu tratez anume dpdv ortodox, nefăcând nici un fel de împărţire a "atributelor divine".
De asemenea menţionez că dreptatea lui Dumnezeu nu trebuie înţeleasă dpdv juridic şi că ea este nedespărţită de mila Lui.

Curiosul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Curiosul » 01 Mar 2009, 16:36

...dreptatea lui Dumnezeu nu trebuie înţeleasă dpdv juridic...
Caracterul juridic este unul dintre aspectele sub care trebuie inteleasa "dreptatea divina" (a se vedea pagina 27 din lucrarea citata mai sus, paragraful III).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde protosinghel » 01 Mar 2009, 16:46

...dreptatea lui Dumnezeu nu trebuie înţeleasă dpdv juridic...
Caracterul juridic este unul dintre aspectele sub care trebuie inteleasa "dreptatea divina" (a se vedea pagina 27 din lucrarea citata mai sus, paragraful III).
Păi este unul, dar singurul, aşa cum e la papistaşi. ;)
Fii atent la nuanţe.

Octavian

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Octavian » 01 Mar 2009, 21:37

Mai ce e asa de greu de inteles undeva in Sfanta Scriptura scrie ca "toate sufletele sunt ale lui Dumnezeu". Deci Dumnezeu este Dumnezeul tuturor. Numai ca multi dintre noi il renegam, renegandul "ne taiem singuri craca". Neascultand de Dumnezeu te infiaza Satana si prin modul tau de viata ajungi sa slujesti celui rau. Si asta te desparte vesnic.

Acum referitor la intrebarea ca daca Dumnezeu este drept sau milostiv. Ii dau dreptate fratelui Ieromonah care spune ca este si una si alta in acelasi timp. Sa iti explic cum. Cel putin asa m-a luminat pe mine Dumnezeu:
Dumnezeu nu tolereaza pacatul, sub nici o forma. Dumnezeu este drept in adevaratul "sens al cuvantului". Nu exista pacat sau pacatel la Dumnezeu. Dumnezeu este nemilos in privinta asta, si nu a crutat pe singurul sau Fiu, pentru ca Dumnezeu este drept in vecii vecilor Amin!! Si cum poate sa fie Dumnezeu si drept si milos in acelasi timp? "Simplu"!!! Priveste la jertfa Domnului Iisus. El a rezolvat deja problema aceasta. El a satisfacut (daca vreti) dreptatea lui Dumnezeu in locul nostru. Pentru asta este lucrarea de la Golgota..
Curiosule si daca esti curios.. Nimic nu te poate scoate din mania lui Dumnezeu daca nu crezi ca Iisus a platit pentru tine satisfacand dreptatea lui Dumnezeu.. Si asta pot sa o spun oricarei religii din lumea asta indiferent cat de morali sunt.. fara Hristos toti sunt morti in pacatele lor.

Uite si unul din multitudinea de versete care certifica ca Dumnezeu este drept:
Proverbe 17:15 Cel care achită pe cel vinovat şi cel ce osândeşte pe cel drept, amândoi sunt urâciune înaintea Domnului.

Si pentru ca Dumnezeu sa iti confirme ca Domnul Iisus a platit in intregime poti citi Isaia 53
Ultima oară modificat 02 Mar 2009, 20:17 de către Administrator3, modificat 1 dată în total.
Motiv: Mesaj corectat conform postarii imediat urmatoare (postare stearsa ulterior) facuta de acelasi vizitator Octavian

Curiosul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Curiosul » 02 Mar 2009, 21:23

Neascultand de Dumnezeu te infiaza Satana...
Oare Adam si Eva, prin neascultarea lor, au devenit fii ai satanei (oare de ce ii scrii satanei numele cu majuscula???)
Dumnezeu nu tolereaza pacatul, sub nici o forma... Dumnezeu este nemilos in privinta asta, si nu a crutat pe singurul sau Fiu
Exprimarea ta arata ca Fiul lui Dumnezeu a platit pentru pacat! El nu a avut pacat, iar plata ce sustii ca a facut-o, nu s-a facut conform dreptatii lui Dumnezeu ci milei Sale; pentru ca Hristos a platit pacatul nostru (deci din mila) si nu al Sau (deci nu din dreptate).
Priveste la jertfa Domnului Iisus... El a satisfacut (daca vreti) dreptatea lui Dumnezeu in locul nostru.
Dumnezeu nu avea nevoie de o satisfactie a dreptatii... asta suna mult a doctrina catolica.
Curiosule... Iisus a platit pentru tine satisfacand dreptatea lui Dumnezeu...
Daca Dumnezeu ar fi avut nevoie de satisfactia dreptatii, ar fi cerut-o de la Adam si de la Eva... Asta ar fi fost dreptate! Am eu vina ca Eva a fost cam incuiata si s-a lasat pacalita de un animal vorbitor? Am eu vina ca Adam a fost cu capul in nori, ascultand de femeie si nu de Dumnezeu? Asta e dreptate? NU!!! Din punctul meu de vedere, asta e mila; datorita acestei mile omenirea exista!
Uite si unul din multitudinea de versete care certifica ca Dumnezeu este drept: Proverbe 17:15 Cel care achită pe cel vinovat şi cel ce osândeşte pe cel drept, amândoi sunt urâciune înaintea Domnului.
Vrei versete sa arate mila?
Luca VII, 13: Şi, văzând-o Domnul, I s-a făcut milă de ea şi i-a zis: Nu plânge!
Iacov III, 17: Iar înţelepciunea cea de sus [este] plină de milă.
Psalmi CVII, 4: Că mai mare decât cerurile este mila Ta.
I Cronici XVI, 34: Lăudaţi pe Domnul, că în veac este mila Lui!
II Cronici V, 13: Căci El este bun, că în veac este mila Lui!
II Cronici XX, 21: Slăviţi pe Domnul, că în veac este mila Lui!
Luca I, 77-78: iertarea păcatelor lor, prin milostivirea milei Dumnezeului nostru.
Efeseni II, 4-5: Dar Dumnezeu, bogat fiind în milă, pentru multa Sa iubire cu care ne-a iubit [...] ne-a făcut vii împreună cu Hristos.
Tit III, 5: El ne-a mântuit, nu din faptele cele întru dreptate, săvârşite de noi, ci după a Lui îndurare.
I Petru I, 3: Binecuvântat fie Dumnezeu [...] Care, după mare mila Sa [...] ne-a născut din nou.
II Corinteni I, 3: Dumnezeu [...] Părintele îndurărilor şi Dumnezeul a toată mângâierea.
Romani XV, 9: Iar neamurile să slăvească pe Dumnezeu pentru mila Lui, precum este scris: "Pentru aceasta Te voi lăuda între neamuri şi voi cânta numele Tău".
Psalmi CII, 17: Iar mila Domnului din veac în veac spre cei ce se tem de Dânsul.
Psalmi CXLIV, 9: Bun este Domnul cu toţi şi îndurările Lui peste toate lucrurile Lui.
Matei V, 45: El [Dumnezeu] face să răsară soarele şi peste cei răi şi peste cei buni şi trimite ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.
Luca VI, 36: Tatăl vostru este milostiv.
Psalmi LXXVII, 42: Iar El [Dumnezeu] este îndurător.
Facere XVIII, 32: Domnul i-a zis: "Pentru cei zece nu o voi pierde".

Octavian

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Octavian » 02 Mar 2009, 21:44

Si ce am scris e gresit?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Mar 2009, 12:24

Si ce am scris e gresit?
E prea "juridic", cum a remarcat Curiosul si pr. Petru. Reciteste pasajul de la Ioan 3:16 (probabil il stii pe-de-rost): "Pentru ca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea..." - nici urma de manie, intelegi. Este Tatal care vine in intampinarea fiului ratacit - Adam cel cazut. Este Pastorul care pleaca in cautarea oii pierdute - Adam cel pierdut. Este Gospodina care se bucura pentru drahma pe care o regaseste - Adam cel tavalit in gunoi. Este Dumnezeu care nu vrea moartea pacatosului - cum si-ar dori El moartea Fiului Sau cel fara de pacat?

Iata de ce "juridismul" nu este in duhul Ortodoxiei noastre. De aceea intrebarea initiala despre dreptatea lui Dumnezeu nu este chiar simpla. Un raspuns care imi vine la moment, este un alt verset din Sfanta Scriptura - "Dumnezeu (Tatal) a dat toata judecata Fiului". Si cu ce a venit Fiul in lume? Cu mila si cu mantuirea si cu nenumarate daruri - iata cum este dreptatea lui Dumnezeu, mila o precede intotdeauna. Dar va veni si ca Judecator - oare nemilos? Iata un alt verset: "Cu masura cu care masurati, vi se va masura". Cu alte cuvinte, si intr-un fel, judecata ne-a fost data noua, si plata o vom lua dupa masura pe care noi insine o stabilim. Asta nu e mila? "Sa nu intri la judecata cu mine" suspina David. Pentru ca, intr-adevar, daca Dumnezeu ar fi sa ne judece masurandu-ne dupa Sfintenia Sa - nimeni nu ar avea nici o sansa de mantuire. Ne da in schimb, un criteriu incomparabil mai bland si in acelasi timp obiectiv - sa ne judecam noi insine si in masura in care ne judecam noi acum - nu vom fi judecati atunci. Eu vad multa concesie aici. Cu adevarat iubire necuprinsa si intelepciune dumnezeiasca!

Inca un citat despre mila, in linia celor aduse de Curiosul: "Că precum este slava Lui, aşa este şi mila Lui." (Sirah 2:20).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Octavian

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Octavian » 03 Mar 2009, 16:25

Bine dar nu putem citi numai pasajele care ne convin. Si cu asta nu spun ca gresesti nici tu nici Petru, si nici Curiosul.

Isa 53:1 Cine va crede ceea ce noi am auzit şi braţul Domnului cui se va descoperi?
Isa 53:2 Crescut-a înaintea Lui ca o odraslă, şi ca o rădăcină în pământ uscat; nu avea nici chip, nici frumuseţe, ca să ne uităm la El, şi nici o înfăţişare, ca să ne fie drag.
Isa 53:3 Dispreţuit era şi cel din urmă dintre oameni; om al durerilor şi cunoscător al suferinţei, unul înaintea căruia să-ţi acoperi faţa; dispreţuit şi nebăgat în seamă.
Isa 53:4 Dar El a luat asupră-Şi durerile noastre şi cu suferinţele noastre S-a împovărat. Şi noi Îl socoteam pedepsit, bătut şi chinuit de Dumnezeu,
Isa 53:5 Dar El fusese străpuns pentru păcatele noastre şi zdrobit pentru fărădelegile noastre. El a fost pedepsit pentru mântuirea noastră şi prin rănile Lui noi toţi ne-am vindecat.
Isa 53:6 Toţi umblam rătăciţi ca nişte oi, fiecare pe calea noastră, şi Domnul a făcut să cadă asupra Lui fărădelegile noastre ale tuturor.
Isa 53:7 Chinuit a fost, dar S-a supus şi nu şi-a deschis gura Sa; ca un miel spre junghiere s-a adus şi ca o oaie fără de glas înaintea celor ce o tund, aşa nu Şi-a deschis gura Sa.
Isa 53:8 Întru smerenia Lui judecata Lui s-a ridicat şi neamul Lui cine îl va spune? Că s-a luat de pe pământ viaţa Lui! Pentru fărădelegile poporului Meu a fost adus spre moarte.
Isa 53:9 Mormântul Lui a fost pus lângă cei fără de lege şi cu cei făcători de rele, după moartea Lui, cu toate că nu săvârşise nici o nedreptate şi nici înşelăciune nu fusese în gura Lui.
Isa 53:10 Dar a fost voia Domnului să-L zdrobească prin suferinţă. Şi fiindcă Şi-a dat viaţa ca jertfă pentru păcat, va vedea pe urmaşii Săi, îşi va lungi viaţa şi lucrul Domnului în mâna Lui va propăşi.
Isa 53:11 Scăpat de chinurile sufletului Său, va vedea rodul ostenelilor Sale şi de mulţumire Se va sătura. Prin suferinţele Lui, Dreptul, Sluga Mea, va îndrepta pe mulţi, şi fărădelegile lor le va lua asupra Sa.
Isa 53:12 Pentru aceasta Îi voi da partea Sa printre cei mari şi cu cei puternici va împărţi prada, ca răsplată că Şi-a dat sufletul Său spre moarte şi cu cei făcători de rele a fost numărat. Că El a purtat fărădelegile multora şi pentru cei păcătoşi Şi-a dat viaţa.

Curiosul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Curiosul » 03 Mar 2009, 19:50

Iata un alt verset: "Cu masura cu care masurati, vi se va masura". Cu alte cuvinte, si intr-un fel, judecata ne-a fost data noua, si plata o vom lua dupa masura pe care noi insine o stabilim.
Interesant "mod de abordare" a "dualismului" dreptate divina - mila divina. De aici se naste dilema codului moral propriu, dupa care judecam, masura cu care masuram... este ea "morala" raportat la morala divina? - Acesta ar putea fi un topic separat, sa nu-l dezvoltam aici.
Bine dar nu putem citi numai pasajele care ne convin.
Capitolul LIII este intr-adevar o expunere a Patimilor lui Hristos; ele totusi nu sunt reprezentare a dreptatii, ci a milei... nu?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Dionysie » 15 Ian 2012, 15:53

Celor care pretind că Dumnezeu ar fi devenit dintr-unul bun şi rău într-unul absolut bun doar din NT, le mai aduc un argument din care să se vadă că anumite pedepse sau suferinţe cauzate prin voia sau îngăduinţa lui Dumnezeu nu sunt incompatibile cu binele absolut ci sunt expresii ale dreptăţii dumnezeieşti: "Şi mâniindu-se stăpânul lui, l-a dat pe mâna chinuitorilor, până ce-i va plăti toată datoria. Tot aşa şi Tatăl Meu cel ceresc vă va face vouă, dacă nu veţi ierta - fiecare fratelui său - din inimile voastre." (Matei 18, 34-35)

Veronika
Mesaje:135
Membru din:05 Sep 2010, 23:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:biologie, spiritualitate ortodoxa
Localitate:Chişinău

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Veronika » 29 Ian 2012, 23:31

Dacă tot s-a deschis acest topic interesant despre Dumnezeu, am şi eu o întrebare.
Ce trebuie să înţelegem din cuvintele Mîntuitorului care zice: " Mulţi vor fi chemaţi, dar puţin aleşi", şi "...N-am venit să aduc pace pe pămînt, ci dezbinare".

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde esenin » 30 Ian 2012, 09:42

Aletheia, intreaba-l pe ddc , care a inteles chestia, (desi vorbeste marlaneste) ce vrea sa zica citatul asta.

Constantinos

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde Constantinos » 30 Ian 2012, 15:04

" Mulţi vor fi chemaţi, dar puţin aleşi" - cam totuna cu: multi sfinti , dar putini nepatimitori . Cealalta , mai importanta decat pacea omeneasca care poate fi gresita este Pacea lui Dumnezeu care se poate si instala dupa razboaie si dezbinari.

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde ddc » 30 Ian 2012, 18:00

Aletheia, intreaba-l pe ddc , care a inteles chestia, (desi vorbeste marlaneste) ce vrea sa zica citatul asta.
Ce sa ma intrebe pe mine?

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde ddc » 30 Ian 2012, 18:05

Dacă tot s-a deschis acest topic interesant despre Dumnezeu, am şi eu o întrebare.
Ce trebuie să înţelegem din cuvintele Mîntuitorului care zice: " Mulţi vor fi chemaţi, dar puţin aleşi", şi "...N-am venit să aduc pace pe pămînt, ci dezbinare".
se refera la razboiul interior pe care crestinul va trebui sa il dea impotriva patimilor sale.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Despre Dumnezeu

Mesaj necititde celprost » 10 Feb 2012, 23:13

Cum e Dumnezeul vostru, al ortodocşilor? Drept sau milostiv?
celprost spune: Dumnezeul meu este AtotBun.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX