Rugaciunea pentru morti

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox
Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 26 Apr 2009, 21:56

Eu sunt nou aici!dar te rog d-le Octavian sa reformulezi intrebarea mai simplu si voi incerca sa-ti raspund eu!Dar raspunsul meu sa nu-ti fie cumva suparare,caci l-as dori ati fi medicament.Daca da voie adminul,eu ma voi stradui a-ti fi de folos intru linistirea tulburarii sufletului!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde protosinghel » 26 Apr 2009, 23:37

Îţi dăm voie şi chiar îţi mulţumim. Numai te rugăm să scrii corect şi îngrijit ca să fie clar pentru toţi.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Ortodoxia

Mesaj necititde strainul » 27 Apr 2009, 20:46

Poate stiti vreo carte in format electronic in care sunteti incredintat ca este scris adevarul despre ce v-am intrebat. Poate ca ortodoxia are deja trasate liniile de adevar, doctrinele oficiale ale cultului ortodox. M-ar ajuta.. Presupun ca era ceva al lui Ioan Gura de Aur scris despre moaste..

Pentruca personal cred ca inchinarea si respectiv rugaciunea adresata "sfintilor" este pagana, este contrara cu Sfintele Scripturi.. La moaste nu stiu ce face credinciosul dar stiu ca trebuie sa stai la o coada de vreo 2 mil de persoane ca sa ei o bucata de vata atinse de moastele sfintei Paraschiva. Multi inca nu stiu de ce iau aceste bucati de vata (dar sunt constant acolo, in fiecare an), deci nici macar eu.

Poate aveti ceva in ce priveste doctrinele oficiale ale cultului ortodox. Daca nu, poate va faceti timp si scrieti aceste linii de adevar. Astfel vad si eu exact in ceea ce crede un ortodox, ortodox care a inteles ortodoxia si crede cu putere in aceste dogme.
Daca eu te rog pe tine sa fii mai clar este rugamintea mea pagana?Dar cine esti tu?tu esti un suflet viu(deocamdata)
Acum sa vedem cine este un ,,sfant''
Sfant inseamna curat,deci sfantul(mort fiind cu trupul lumii acesteia)este un suflet curat.Problema se pune ca si Dumnezeu este sfant adica curat.Diferenta este ca Dumnezeu este curat(sfant)prin Sine Insusi pe cand un suflet viu este curat(sfant) prin curatire din mila lui Dumnezeu!
Dar ce este un suflet viu?Vede-vom la Ioan cap 6:
,,56.Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine''
deci precum vezi nimeni nu poate fi viu (deci sfant)decat daca Iisus este in el si el este in Iisus.
dar poate salaslui Iisus, Care este Dumnezeu deplin in altceva decat un suflet curat(sfant)?Nu!
Deci daca fac rugaciune catre un ,,sfant''fac rugaciune catre Iisus ,Care este in el si in Care este el!
Si cum dar este pagana o rugaciune catre Iisus care este intr-un sfant?
Au daca rugaciunea mea catre tine nu este pagana,cu atat mai putin despre rugaciune catre Iisus care este intr-un sfant nu se poate basni a fi pagana!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Apr 2009, 09:43

Interesanta abordare, "strain"-ule!

Doamne ajuta! :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 28 Apr 2009, 15:38

esenin,eu nu agreez inspiratia de natura protestanta!...Si nu cred ca Iisus salasluieste intru tot omul,ci ca Iisus s-a rastignit ,a murit si a inviat pt tot omul.Dar acolo unde nu este primit cu sinceritate nu salasluiestesi nici in necuratie.De asemeni eu nu sunt iubitor de idei care conduc direct sau indirect spre afirmarea apocatastazei!

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde octavian » 29 Apr 2009, 12:11

Numai am spicuit ce zici si mi-am dat seama ca invatatura cu care tu vrei sa imi "linistesti sufletul tulburat" este impotriva Scripturii.In concluzia ta ai zis ca daca faci rugaciune catre un sfant o faci catre Domnul Iisus, si eu te intreb de ce nu o faci direct catre Iisus. Ai nevoie de intermediari? Isusi Hristos e Unicul intermediar daca vrei intre noi si Dumnezeu.
Nu agreezi inspiratia de natura protestanta. Eu te invit sa lasi inspiratia protestanta si cea ortodoxa la oparte si sa incerci inspiratia Duhului Sfant.
Fratilor haide-ti sa aducem argument Scriptura si sa o interpretam lasandu-ne inspirati de Duhul Sfant nu de apartenta la un cult care stiti prea bine ca nu mantuieste.

Doamne ajuta!

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 29 Apr 2009, 15:58

Mi se pare ca tie iti este d-le Octavian a insulta oamenii.D-apoi ,pana una alta eu iti cer sa dovedesti ca ceea ce am citata eu adica cuvintele Mantuitorului ,sunt impotriva Scripturii.Si eu voi zice precum tu altuia aici,ca sa se vadeasca reaua ta credinta:unde sunt argumentele!Da oare destept te-ai mai legitimat a fi!
Pai hai sa vedem Iisus Hristos este Dumnezeu El Insusi!Si atunci cum zici ca el este intermediar intre noi si Dumnezeu?
Sau nu-l consideri pe Iisus Hristos Dumnezeu ci doar Intermediar!Ce legatura are o astfel de credinta cu crestinismul!
Iar daca este Intermediar,cum dar zice catre Tatal ,,...precum Noi Una suntem''?
Zis-am bine ca nu am trebuinta de inspiratie protestanta pt, ca duce la blasfemie,iar de a aduce dreapta slavire lui Dumnezeu am nevoie si chiar am a fi obligat de sangele Mantuitorului de a aduce dreapta slavire ,iar drepta slavire inseamna ortodoxie.
Eu te intreb: cum dar zici ca Dumnezeu este Intermediar catre Dumnezeu?Au nu te cutremuri de spaima indraznind pe Dumnezeu a-L micsora la un Intermediar,l-a al face doar Intermediar pe Acela prin Care toate s-au facut.Au tu pui pe aceeasi treapta pe Dumnezeu cu papa de la Roma care se basneste a fi loctiitorul Lui Dumnezeu.Tu deci il cobori pe Iisus Hristos,adica pe Dumnezeu.pe o trepta mai mica si decat papa:pt ca papa se considera a fi loctiitor iat tu il cobori pe Iisus doar la rol de Intermediar.Au ,cum poate fi intermediar ,cand I S-a dat toata puterea.Daca are toata putere este STAPAN!!!!!!!!!!!Si Unul este Stapanul care este Unic si altii intermediarii care pot fi mai multi sau mai putini!
Tu zici ,sa aducem argument scripturistic,dar tu ce argument scripturistic poti sa aduci impotriva cuvintelor Mantuitorului pe care cu umilinta le-am citat eu!
Da' ce crezi ca eu sunt ,,student in Evanghelie'' sau alt soi de eretic ca sa ma apuc a interpreta!Cuvintele lui Iisus nu se interpreteaza,ci se aplica exact unde a cerut El sa se aplice si nu se ratalmascesc dupa cum basnesc unii si altii ,ca despre a fi peste ei Duh Sfant nu se poate spune, de vreme ce ei vor a-l micsora pe Dumnezeu.Nici Lucifer nu a indraznit a-L micsora pe Dumnezeu,ci a basnit doar a se inalta la egalitate cu El!
Numai cei ce au primit puterea de a lega si dezlega si au pastrata-o pana azi pot interpreta ceva ,,ce va fi legat si pe pamant si in ceruri'',iar noi ceilalati trebuie a face ascultare de acestia nu pt ei ci pt Cel ce le-a dat lor har si putere de a ne porunci noua !

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 29 Apr 2009, 20:29

Domnule Esenin,Indiferent de limbajul meu,argumentatia mea ramane,si nu pt ca este a mea,ci pt ca ea nu se abate de la centrismul histric.Dumnezeu nu este conditionat .Dumnezeu nu este sfant pt ca este iubitor,Dumnezeu este sfant pt ca este sfant prin SineIDumnezeu nu este iubitor pt a fi sfant ci pentru ca esti Iubitor In Sine.In orice manifestare Dumnezeu este axiomatic si nu conditionat sau demonstrabil.Numele cu care s-a prezentat omenirii este ,,Eu sunt Acela ce sunt''.El este Ce este pt ca este si nu ca o consecinta a ceva!
La mine nu este vorba de ura,caci greu este a uri pe cineva sortit prin vrerea sa suferintei.Dar in nici un caz eu nu pot aposta,pt ca d-tale nu-ti prieste limbajul meu.
Dar mai ininte de asta as dori sa vad o ,,argumentatie'' cat de cat bazata pe centrismul hristic si nu umnism.Eu sunt crestin ortodox,si oricine nu se poate impartasi cu mine din acelasi potir este in patru situatii:schizmatic,eretic,pagan sau ateu!
Ca atare atitudinea mea este raportata la partenerul de discutie.Nu poate nimeni sa-mi ceara in mod corect sa am o pozitie diferita de dogmatica crestin-ortodoxa,caci o abatere de la acesta dogma s-ar constitui in apostazie.Umanismul evului mediu se bazeaza pe centrismul uman cu care a fost inlocuit centrismul histric(pt protestanti si neoprotestanti)si pe centrismul cetatii care se substituie centrismului histric(la romano-papali).Orice substiuire a centrismului hristric este erezie!
,,ca eretic regular si acceptat'' poate fi o aluzie la masonerie si sugereaza o amenintare discreta din partea d-tale!Din fericire eu ma tem de Dumnezeu si de pacatele mele!
Iisus a venit pt tot omul,fiindca nu este om curat in sine ci numai curatit de Dumnezeu.
Cat despre pedagogul de scoala noua el a fost necesar pt auditoriu!!!auditoriu avea nevoie de asa ceva!Sfatul meu este sa te limitezi la autoironii.pt a nu ti se parea surpriza replici pe masura/Nu de alta, dar eu pot a-l citi si pe Esenin in original.D-ta poti/Daca da ,atunci citeste-l cu atentie!
Nu ma deranjeaza atacul la limbaj(diversiunea face parte din tehnica utilizata ,,regular si acceptat'').Importanta este argumentatia ,la care nu vad sa fi adus d-ta ceva impotriva!
Si inca un sfat:lasa-ma la limbajul meu de pdagog de scoala noua si nu ma provoca sa utilizel limbajul tau pt ca il cunosc mai bine ca tine,si inainte de a fi ce sunt acum, am fost pamfletar de cronica mondena!eu ma straduiesc aici sa uit ce-am fos,nu ma sili sa-mi amintesc!
Eu am intrat aici pt ca cineva se plangea ca sunt doar 2useri la discutie!Acum daca mai este unul ,ce iti este tie!ai terminat argumentele si le inlocuiesti cu laturi improscate spre mine?ai ghinion!Atat timp cat nu ai argumentatie nu prea esti util pe un forum.
Iar ortodoxia agresiva este un ricoseu al ofensivei misionare protestante si nu numai!Ce vezi rau in faptul ca invatam sa folosim aceesi valuta ca si voi?
Credeti ca acestui forum i-ar prii mai mult daca ar fi deturnat de la ortodoxie?
nu stiu daca credeti asa ceva ,dar banuiesc ca ati dori!
editez pt ca am mai uitat un sfat:
Daca ai rau la lingurica fa-ti testare pt Helicobacter pylori...asta daca nu esti multumit cu un pedagog....

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 29 Apr 2009, 21:53

Sfant=curat!

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 30 Apr 2009, 21:21

Ti-a intrat in cap ceva.Sfant inseamna curat si asta nu o poate schimba nimeni!Si oricat ai fi tu de teribilist,sfintenia lui Dumnezeu nu este conditionata de nimic si de nimeni.Si nu cred ca Dumnezeu va schimba asta pt ca asa ti se nazare tie!Ea exista axiomaticTu incerci sa preiei distorsionat niste idei, ce ti se par ca te pot ridica ca enuntator,dar neavand asimilitate bine atributele Dumnezeirii incerci sa devii ridicol prin sustinerea unei absurditati.Dumnezeu isi iubeste creatia sa precum un parinte pe fiul sau .Reciproca insa nu este valabila in totalitate!
Dar tu aluneci oftopic!l-a urmatoarea interventie vreau sa exemplific cu argument scripturistic rugaciunea pt morti!
Daca continui sa bati campii ,nu-ti voi mai raspunde!

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 01 Mai 2009, 08:19

Tu consideri buni doar pe cei ce-to accepta ereziile!Tu nu poti fi crestin-ortodox(decat eventual doar cu numele)Ortodoxia inseamna si renuntarea la eul propriu in favoarea adevarului hristic!Dar tu nu ai venit sa cauti adevarul hristic aici,,ci sa-ti etalezi eul tau anticrestin.Crestinism ortodox inseamna si supunere fata de dogmatica instituia de Iisus Hristos.Repet ,,centrismul umanist'' este de sorginre atee.Dar convingerea mea este tot mai mult ca,,somnul ratiunii naste monstrii''.Tu acuzi multe dar nu dovedesti nimic.A basni ,utilizat de mine a exprimat un adevar si acest adevar nu se schimba daca as utiliza sinonime!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Mai 2009, 10:25

Strainul, daca "dusmanul nostru este invizibil" (Sf. Ap. Pavel), asta nu inseamna ca trebuie sa-i suspectam pe fiecare, fara discernamant. Sa nu uitam ca Biserica pamanteasca este "luptatoare" pentru ca lupta pentru Adevar - si "biruitoare", in cer, devine numai in masura in care a stiut sa-L descopere pentru sine si pentru altii. Deci daca credem ca posedam adevarul, avem datoria de a-L lumina si altora: dar ca si "obrocul", punandu-l la loc inalt, sa-l vada toti, fiecare cu ochiul sau, cu "dintele" sau, fiind intotdeauna gata "sa raspundem cu blandete" (Sf. Ap. Petru), ca nu cumva sa smintim "pe unul din cei mai mici pentru care a murit Hristos". Daca doresti, incepe un nou topic cu tema "sfinteniei".

Esenin, dumneavoastra ca sunteti si tata, stiti cat de "fundamentalisti" pot fi copiii. Daca se lauda cineva cu credinta sa, sa-l vedem si cum duce crucea...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 01 Mai 2009, 12:25

Domnule Ioan Cr,eu nu suspectez ci ma raporteaz la ce afirma (sau infirma cineva).Nu stiu ce intelegi prin fundamentalisti,dar as aminti ca Mantuitorul cand a gonit negustorii din templu a fost fundamentalist.Si a purtat crucea pt noi toti.Asa ca pt toti cei ce vor sa poarte crucea Mantuitorului este usor,pt ca pururea alaturi este Unul care usureaza si intareste.Mai greu este altora a privi purtarea crucii!
Eu nu ma laud cu credinta mea ci cu dogma intituita de Stapanul meu si nu apar ce este al meu ci ceea ce este a Lui!
Eu afirm ca pt un crestin ortodox purtarea crucii este o conditie sine qua non!
dar aveti dreptate,ca discutia este oftopic,dar recunoasteti ca nu eu am inceput atac la limbaj si stiti bine ca atunci cand cineva nu are argumente cauta pricina de poticnire.Iar eu nu detin un adevar,ci sunt in Adevarul Stapanului meu!
D-ta incerci insa o diplomatie pt a salva aparentele!Este onotrabil,dar nu in orice situatie util!
Acum ,dupa ce v-am demonstrat ca pot utiliza limbajul d-voastra ,va rog sa-mi acordati ingaduinta,sa revin la limbajul meu.Acum eu cer acesta ingaduinta pt a nu se simti cineva frustrat,fiindca eu voi reveni oricum la el,Am vrut sa fie un semn de politete din partea mea cerand ingaduinta!!Banuiesc ca se simte cineva capabil si a utiliza limbajul meu si sa nu fi fost atacul o manifestare a neputintei!C sa fac? cineva m-a silit sa-mi amintesc de trecut.Stiti bine ca ispita trebuie sa vina,dar vai de cel prin care vine!

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 01 Mai 2009, 15:58

Te inseli!Lmbajul in care voi dezbate aici va fi acelasi,pt ca este limbajul strabunilor mei si limbajul cartilor dupa care am invatat religie(nu ca lauda ci ca simpla informatie,cunosc toate variantele de chirilica in care s-a scris romaneste)si cel caruia i-a facut ascultare folosea acelasi limbaj chiar de pe solee.
Iar a renunta la limbajul strabunilor mei miroase a renegare!
Atacarea limbajului puteai sa faci pe topic separat dar in fapt ai urmarit (dupa primul raspuns al meu)derutarea si deturnarea topicului.Este o tactica iezuita utilizata din pacate si de protestanti!
Eu am ripostat la unele afirmatii ale tale in care am gasit elemente de doctrina protestanta!
Oare!ce inseamna fundamentalist!Pt unii este o onoare sa fie numiti asa.Te priveste cum este pt tine
Iata si definitia
FUNDAMENTALÍST s., adj. (BIS., POL.) integrist
Asa ca invata-ti limbajul inainte de a da lectii!
Ce vezi rau in a fi integrist si a nu face rabat minciunii.
Ori Iisus in acest sens era fundamentalist.Poti a rastalmaci cum vrei,dar a pierde vremea fiindca sensul cuvantului nu se schimba!
Afirmat-am oare,ca pe acest forum voi plange pe umerii cuiva?
Iar cu D-l Ioan Cr am avut doar o simpla explicatie si nu m-am rastit.Dar tu urmaresti sa mai atragi si pe altul alaturi de tine in disputa,pt ca eventual sa ai sprijin!(stil tipic comunist).pt ca nu pricepi limpede afla ca ,-m-am referit la stilul tau si nu la tine.
Iar de acum chiar ca te ignor daca nu devii ontopic!adminul tolereza oftopicul pt ca nu are destula activitate(cata doreste sfintia sa)pe forum ,dar asta nu inseamna ca eu cu neobrazare voi abuza de toleranta!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde esenin » 01 Mai 2009, 17:57

Greu, intr-adevar. On fait ce qu'on peut avec ce qu'on a. Eu n-am. Depun armele.

strainul
Mesaje:31
Membru din:26 Apr 2009, 21:29
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde strainul » 01 Mai 2009, 19:58

Titlul acestui subiect este impropriu.
Rugaciunea catre sfinti nu este rugaciune pt morti!
Voi zice dar ceva si pt a justifica existenta titlului!

Multi zic ca rugaciunile pt cei raposati zadarnice sunt! Si vin cu tot felul de citate trecute printr-o gandire stramba si mult lumesca si putin duhovnicesca!
Drept este ca omul dupa ce moare toate puterile volitive ii sunt legate! Dar Biserica a randuit pentru el multe slujbe de ajutor.
Multi iar basnesc ca la nimic folositor ii este celui decedat pomana facuta pentru el si ca aceasta pomana este a celui ce o face.Eu insa vad multa negandita spunere eretica in aceasta formulare. Eu va dau un citat biblic: "Şi orice veţi cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul."

Deci cand facem pomana si slujba pt morti noi trebuie sa cerem in numele Mantuitorului,ca toata acea pomana si toata sjujba ceruta de noi sa nu fie in contul nostru ci al celui decedadat! si asa va fi pt ca ne-a promis Iisus Hristos ca orice vom cere in numele Sau se va face.dar cererea trebuie sa fie de lucruri bune,caci daca cerem lucruri rele.acelea nu sunt in numele Mantuitorului
Ultima oară modificat 04 Mai 2009, 16:18 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Foarte multe greşeli de redactare, mai ales la spaţii...

octavian
Mesaje:49
Membru din:14 Mar 2009, 20:15

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde octavian » 11 Mai 2009, 11:16

Strainule, te rog(si pe ceilalti). Ce rost are coliva, covrigii, sarmalele, lumanarile etc. ca si pomana pentru mort(poate scrieti ceva si de etimologia cuvantului acesta). Cu ce il ajuta pe cel decedat? Cu ce il ajuta pe cel viu care le face?
Si va rog sa da-ti si referinte biblice, pot fi chiar argumente patristice daca vreti. Raspunsurile trebuiesc argumentate nu?

Un pic off(va rog ingaduinta).
M-am gandit la ceva spontan. S-a terminat revelatia divina in primele sute de ani sau ea continuua inca(adica au primito doar sfintii apostoli si sfintii parinti)?. Pentru ca eu cred ca revelatia divina inca continuua. De ce spun asta. Pe baza afirmatiilor celor mai multi imi pare ca cultul crestin ortodox(care a luat fiinta acum 1000 si ceva de ani) este unicul caruia inca Dumnezeu ii mai vorbeste.
Iertare strainule dar Hristos a murit pentru toti cat cred in EL nu pentru o denominatiune anume. Iar revelatia divina se resfrange peste toti cati sunt ai Lui. Propun ca harul lui Dumnezeu sa nu fie ingradit de o denominatiune anume.
Dorinta mea este ca sa aflu mai multe despre ortodoxie. Dar unde nu este conformitate cu adevarul dati-mi voie sa combat erezia sau cel putin sa imi dau seama daca nu cumva m-am inselat..

Doamne'ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mai 2009, 22:03

Octaviane, nu te supăra, dar eşti un pic schizofrenic.
Te rog să te stăpâneşti, că te exclud definitiv...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mai 2010, 18:15

Ce învaţă Biserica noastră despre sufletele copiilor avortaţi ? Pot fi ei ajutaţi cumva prin pomeniri sau parastase ? Ei nu au primit botezul, deci nu au nici un nume, dar totuşi se poate face ceva pentru ei ? Eu ştiu că este un acatist pentru cei avortaţi. Înafară de acesta mai sunt şi alte rugăciuni, pomeniri ?
Vă mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde protosinghel » 05 Mai 2010, 18:50

Ce învaţă Biserica noastră despre sufletele copiilor avortaţi ?
Despre asta scrie Sf. Grigore de Nyssa într-o lucrare intitulată "Despre pruncii morţi prematur".
Toate astea sunt în mâna lui Dumnezeu. Drepţii Vechiului Testament şi unii mucenici din Noul Testament s-au mântuit fără botez şi asta arată că Dumnezeu poate face şi asta, şi nu ne putem îndoi.
Pot fi ei ajutaţi cumva prin pomeniri sau parastase ? Ei nu au primit botezul, deci nu au nici un nume, dar totuşi se poate face ceva pentru ei ?... Înafară de acesta mai sunt şi alte rugăciuni, pomeniri ?
EI nu pot fi pomeniţi în nici un fel.
Eu ştiu că este un acatist pentru cei avortaţi.
Ăla este unul de pocăinţă pt părinţii (atenţie! - nu doar pt mamă) care au făcut avortul, nu pt prunc.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 33 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX