Rugaciunea pentru morti

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:
Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde georgedimoiu » 05 Mai 2010, 21:03

Trebuie făcută distincția între copiii avortați pentru că au fost măcelăriți de părinți și ginecologi, copiii care au fost avortați pentru că mama, dintr-un motiv sau altul, fără să vrea, a pierdut sarcina, copiii care s-au născut dar au murit nebotezații, copiii care au fost botezați dar au murit de mici sunt cazuri diferite și responsabilitatea părinților este diferită. În primul caz, avortul dorit, este vorba de crimă cu premeditare.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde maria_andreea » 05 Mai 2010, 21:27

Ei nu pot fi pomeniţi în nici un fel.
Un părinte a spus că trebuie ca o mamă să facă milostenie (să încreştineze, să îmbrace, să hrănească etc) în numele copilului. Cum ar putea acea mamă să spună (în numele copilului meu avortat :? ) sau nu e nevoie să spună ci doar să facă cu gândul la copil ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde georgedimoiu » 05 Mai 2010, 21:39

De fapt ei trebuie să se pocăiască și să se căiască pentru acest păcat, partea materială exterioară este doar un aspect.
Copilul are o identitate în fața lui Dumnezeu iar El știe pentru cine se face milostenia, dar cel mai important in acest caz este ce fac părinții pentru ei nu pentru copil.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Ileana Vlad
Mesaje:8
Membru din:22 Mar 2010, 17:23
Confesiune:ortodox
Localitate:Muntenia

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Ileana Vlad » 07 Mai 2010, 10:05

Ce trebuie sa faca parintii daca sarcina se opreste din evolutie din cauza ca copilul nu s-a dezvoltat? Iar daca tatal nu il intereseaza acest aspect sau credinta ce mai ramane mamei de facut?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 11:20

Să se spovedească şi să facă ce-i zice duhovnicul. Dacă vede că "ceva nu e în regulă", în sensul că preotul face recomandări ciudate, să meargă la un alt preot.
În zilele noastre, un răspuns corect îl afli cercetând la mai mulţi...

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde georgedimoiu » 07 Mai 2010, 19:37

Părintele are dreptate!
Fiți foarte atenți la ce recomandări se fac mai ales dacă a-ți mers la "pomul lăudat", "mari duhovnici" care fac rugăciuni și deslegări pe care alții "mai puțin vrednici" nu la fac.
Rezovarea oricărei probleme începe cu spovedania urmată de împărtășanie, rugăciune particulară, participarea la Liturghie și alte slujbe, Maslu......
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Ileana Vlad
Mesaje:8
Membru din:22 Mar 2010, 17:23
Confesiune:ortodox
Localitate:Muntenia

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Ileana Vlad » 08 Mai 2010, 20:58

Multumesc pentru indrumari. Acest lucru l-am facut deja imediat dupa acea intamplare din viata mea. Am implinit canonul de la duhovnicul meu care a fost sa nu ma impartasesc timp de in an, si am implnit si celelalte indrumari de a participa la Maslu si la celelalte slijbe ale Bisericii. Dar chiar si asa durerea de a fi pierdut un copil nu se sterge definitiv. Si nici sentimentul de neputinta de a nu putea sa faci ceva care sa indrepte acest lucru. Domnil sa va aibe in paza.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde danadoina » 08 Mai 2010, 21:37

...Dar chiar si asa durerea de a fi pierdut un copil nu se sterge definitiv. Si nici sentimentul de neputinta de a nu putea sa faci ceva care sa indrepte acest lucru. Domnil sa va aibe in paza.
daca nu e un copil avortat ci pierdut pentru ca sarcina s-a oprit din evolutie, omeneste vorbind aveti dreptate, crestineste gandind trebuie ca in asemenea situati sa ne intarim cu gandul ca acel copil nu este pierdut ci este un copil castigat in imparatia Domnului, dea Domnul ca toti sa ajungem unde este el acuma, cu siguranta daca ar trebui sa se intoarca in lumea asta nu ar dori.... :P , unde poate fi mai bine decat in sanul Tatalui unde este doar IUBIRE si PACE ? Daca avem dragoste cu adevarat fara egoism si credinta cu adevarat vie in Dumnezeu, durerea aceasta care este de fapt dorul dupa copilul sau persoana iubita se alineaza...si Dumnezeu se "bucura " vazindu-ne increderea in EL. A stiut Domnul care randuieste totul din DRAGOSTE de ce a randuit asa ! Ganditi-va ca e langa Maica Domnului, unde poate fi mai mare fericirea decat acolo ?

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 06 Iun 2010, 20:58

Ce se poate face pentru sufletul unei persoane care a murit,de catre cei ramasi?Daca aceasta persoana a trait departe de biserica,sunt primite pomenile pentru sufletul ei?

Se poate face ceva de catre rude ,prieteni pentru sufletul unei persoane sinucigase?

Ma pot ruga si pot da pomeni pentru sufletul fratelui meu(dupa tata),daca acesta a fost avortat de catre mama lui?

Copiii nascuti din curvie(din flori,cum se spune in popor) vor plati pacatul parintilor lor,daca acestia se pocaiesc?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 07 Iun 2010, 00:23

ellena scrie:
1 Ce se poate face pentru sufletul unei persoane care a murit,de catre cei ramasi?Daca aceasta persoana a trait departe de biserica,sunt primite pomenile pentru sufletul ei?

2 Se poate face ceva de catre rude ,prieteni pentru sufletul unei persoane sinucigase?

3 Ma pot ruga si pot da pomeni pentru sufletul fratelui meu(dupa tata),daca acesta a fost avortat de catre mama lui?

4 Copiii nascuti din curvie(din flori,cum se spune in popor) vor plati pacatul parintilor lor,daca acestia se pocaiesc?
1;2 Rudele se pot ruga ''personal '' pt cei sinucisi'' si pt cei care au trait ''departe de Biserica'', si Dumnezeu vazand marea durere si dragoste din inima lor poate sa faca exceptii si sa-i mantuiasca ( sfatul staretului Leonid de la Optina).
Pomenile sunt considerate ca ''o fapta buna'', iar facuta in numele cuiva trece de partea celui caruia i s-a facut si il poate ''usura'' din munca, nu ''rascumpara'', pt ca <<rascumparea sufletului e prea scumpa si niciodata nu se va putea face (psalmi) >>;sunt ex in patristica dar e prea mult de scris...
Numai ca pomenele care le fac de obicei oamenii sunt aproape simbolice(citeva piini sau zeci de lei... etc) cu asemenea maruntisuri nu stiu in ce masura poti numii, o fapta buna, care poate usura un suflet dupa o viata de pacat.
sf Ioan G de Aur spune ca o data cu moartea cuiva sa se dea si averile lui de pomana , ca sa mearga si in urma fapta buna ,asta da cred, poate fi numita intr-adevar ''o fapta buna'' care pote usura(parerea mea).

3 Sigur ca da ,numai nu pot fi numiti pt ca nu au nume,s-ar putea sa avem noi mai multa nevoie de rugaciune din partea lor decat ei de a noastra .

4 Nu ! fiecare plateste ale lui, numai ca fiecare mosteneste genetic de la parinti predispozitii spre anumite pacate cu care trebuie sa se lupte, de aceia unii au mult mai multe sanse sa ajunga sfinti daca mamele sunt sfinte .
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:41 de către Pr Haralambie, modificat de 3 ori în total.
Cu mult respect.

ellena
Mesaje:136
Membru din:31 Aug 2009, 15:04
Confesiune:ortodox

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde ellena » 07 Iun 2010, 22:02

1;2 rudele se pot ruga ''personal '' pt cei sinuci'' si pt cei care au trait ''departe de biserica'', si Dumnezeu vazind marea durere si dragoste din inima lor poate sa faca ecsceptii si sai mintuiasca ( sfatul staretului Leonid de la Optina) ; pomenile sint considerate ca ''o fapta buna'',iar facuta in numele cuiva trece de partea celui caruia i s-a facut si il poate ''usura'' din munca,nu ''rascumpara'', pt ca <<rascumparea sufletului e prea scumpa si niciodata nu se va putea face (psalmi) >>;sint ex in patristica dar e prea mult de scris... ; numai ca pomenele care le fac de obicei oamenii sint aproape simbolice(citeva piini sau zeci de lei... etc) cu asemenea maruntisuri nustiu in ce masura poti numi, o fapta buna, care poate usura un suflet dupa o viata de pacat.
sf Ioan G de Aur spune ca o data cu moartea cuiva sa se dea si averile lui de pomana ,ca sa mearga si in urma fapta buna ,asta da cred poate fi numita intr-adevar ''o fapta buna'' care pote usura(parerea mea).
Parinte,sa inteleg ca mai exista speranta pentru un sinucigas?Rugaciunile si pomenile pentru ei sunt totusi primite?Se mai poate el mantui prin dragostea familiei sale pentru Dumnezeu si pentru el?Doar rudele pot face aceste lucruri?Prietenii nu sunt ascultati?
„Domnul il iubeste mult pe pacatosul care se pocaieste si il strange cu drag la pieptul Sau: „Unde ai fost copilul Meu? De multa vreme te astept!” (Sfantul Siluan)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Iun 2010, 01:06

elena scrie:
Parinte,sa inteleg ca mai exista speranta pentru un sinucigas?Rugaciunile si pomenile pentru ei sunt totusi primite?Se mai poate el mantui prin dragostea familiei sale pentru Dumnezeu si pentru el?Doar rudele pot face aceste lucruri?Prietenii nu sunt ascultati?
Postez un extras important
din cartea Staretul Iosif de la Optina pg 244Asadar, noi le putem ingadui crestinilor ortodocsi sa se roage pentru neortodocsi, atat vii cat si morti, in rugaciunile lor particulare. Dar trebuie sa nu ne rugam dupa voia noastra, nici dupa cum ne duce capul (ca nu cumva sa atragem mania lui Dumnezeu asupra noastra), ci dupa sfaturile persoanelor cu experienta in viata duhovniceasca.
A existat un caz in viata staretului Leonid de la Optina (in schima cea mare, Lev), care s-a mutat la Domnul in 1841. Tatal lui Pavel Tambovtev, unul dintre ucenicii sai, s-a sinucis. Fiul cel iubitor a fost profund intristat de aceasta veste si s-a marturisit staretului. ,,Sfarsitul nefericit al tatalui meu este o cruce grea pentru mine, ale carei dureri le voi duce cu mine in mormant. Inchipuindu-mi cumplita vesnicie a pacatosilor, in care nu exista pocainta, sunt chinuit de injosirea vesnicelor chinuri care-l asteapta pe tatal meu, care a murit nepocait. Spune-mi, parinte, cum ma pot mangaia in aceasta grozava durere?". Staretul a raspuns: ,,Incredinteaza-te atat pe tine, cat si starea tatalui tau atotinteleptei si atotputernicei vointe a Domnului.
Nu cauta minuni ale Celui Preainalt. Straduieste-te printr-o cugetare smerita sa te intaresti in limitele unei intristari infranate. Roaga-te Atotbunului Creator, implinind astfel datoria dragostei si a indatoririlor de fiu".
Intrebare: ,,Dar in ce chip ne putem ruga pentru astfel de oameni?". Raspuns: ,,In duhul oamenilor virtuosi si intelepti roaga-te asa: «Cauta, Doamne, la sufletul cel pierdut al tatalui meu; daca e cu putinta fie-Ti mila !. Nebanuite sunt judecatile Tale. Nu-mi socoti aceasta rugaciune drept pacat. Ci faca-se voia Ta cea sfanta!». Roaga-te simplu, fara intrebari, incredintandu-ti inima Celui Prea Inalt. Desigur, n-a fost voia lui Dumnezeu ca tatal tau sa aiba un sfarsit atat de trist, dar acum el este cu totul in voia Celui Care poate sa arunce atat sufletul, cat si trupul in cuptorul cel cumplit, in voia Celui ce poate sa inalte sau sa smereasca, sa omoare sau sa invie, sa arunce in iad si sa scoata suflete de acolo. lar El este atat de iubitor, milostiv si plin de dragoste, incat calitatile cele bune ale celor nascuti din tarana sunt nimic fata de suprema Sa bunatate. De aceea nu trebuie sa te intristezi peste masura. Spune: «Imi iubesc tatal, si de aceea ma intristez nemangaiat.» Asa e bine. Dar Dumnezeu l-a iubit si-l iubeste incomparabil mai mult decat tine. Si asa, e la indemina ta sa-i incredintezi starea cea vesnica a tatalui tau bunatatii si milostivirii lui Dumnezeu «Caruia, daca binevoieste sa-si arate milostivirea, atunci cine I se poate impotrivi ?».
Aceasta rugaciune particulara expusa aici, de folos acasa sau la chilie si daruita ucenicului sau de catre starelul Leonid care avea mare experienta in viata duhovniceasca poate sluji unui crestin ortodox drept pilda si model de rugaciune pentru vreo persoana neortodoxa. care-i este aproape. Te poti ruga in felul urmator,de pilda: ,,Ai mila, Doamne, de este cu putinta, de suflelul robului tau (numele), plecat la cele vesnice rupt de Sfanta Ta Biserica Ortodoxa! Nestiute sunt judecatile Tale. Nu-mi socoti aceasta rugaciune a mea drept pacat. Ci faca-se voia Ta Sfinta
Despre pomene, daca Mantuitorul a spus ca nici un pahar cu apa nu-i trecut cu vederea, cu atat mai mult orice daruire din dragoste are importanta.
se poate ruga oricine ,cu cit viata e mai curata cu atit sansele sint mai mari sa fie ascultati.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 17:43 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 09 Sep 2010, 17:42

Greu, intr-adevar. On fait ce qu'on peut avec ce qu'on a. Eu n-am. Depun armele.
:lol: sters. mai citesc 2-3 postari, esenin iar... sters! :lol:

pentru strainul: nu am inteles ce inseamna a basni, basnire. Ex.: Multi iar basnesc ca la nimic folositor ii este celui decedat pomana facuta pentru el . Sunt din Ro si regionalismele specifice Moldovei de peste Prut imi sunt oarecum inaccesibile.
_ in rest, bravos admin-ului ca sterge aberatiile si obscenitatile intelectualiste ale unor prefacuti!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 18:24

pentru morti nu are rost sa ne rugam, ei deja au fost judecati:
Evrei 9:27

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde danadoina » 04 Oct 2010, 22:39

pentru morti nu are rost sa ne rugam, ei deja au fost judecati:
Evrei 9:27
electric, este ca si cand tu in clasa intaia, stai cu cartea de aritmetica in brate si spui ca 4-6 nu se poate calcula :roll: ....

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 23:59

pentru morti nu are rost sa ne rugam, ei deja au fost judecati:Evrei 9:27
Temeiul rugaciunii pt. cei adormiti este IUBIREA . Iar asta biruieste chiar si moartea! Adica daca tot au murit... ce rost mai are sa-i mai si iubesti in continuare, nu?

Cat despre giudeţ ... asta-i alta problema greu de digerat/rumegat pt. mintea p/np. Pai e judecat nu numai in perspectiva vietii traite in lume, pe pamant... bre`. Asta se intampla la judecata particulara, adica imediat dupa moarte. Da` mai e si judecata universala cand vor fi judecate si URMARILE faptelor tale bune sau rele (adicatelea ce faci tu influenteaza pe cei care raman in urma, chiar si peste generatii).
Acuma`, din perspectiva asta, vezi ca nu mai sunt chiar asa de nefolositoare rugaciunile pt. cei morti? Rugati-va unii pt. altii !

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 05 Oct 2010, 16:32

Acuma`, din perspectiva asta, vezi ca nu mai sunt chiar asa de nefolositoare rugaciunile pt. cei morti? Rugati-va unii pt. altii !
acolo e vorba de vii.

Avatar utilizator
Geony
Mesaje:19
Membru din:04 Oct 2010, 00:09
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde Geony » 05 Oct 2010, 23:30

Acuma`, din perspectiva asta, vezi ca nu mai sunt chiar asa de nefolositoare rugaciunile pt. cei morti? Rugati-va unii pt. altii !
acolo e vorba de vii.
Si as adauga....Romani 14,9 : "Căci pentru aceasta a murit şi a înviat Hristos, ca să stăpânească şi peste morţi şi peste vii. ".... daca este si D-zeu mortilor, oare chiar nu mai are de aface cu ei?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 01:06

Acuma`, din perspectiva asta, vezi ca nu mai sunt chiar asa de nefolositoare rugaciunile pt. cei morti? Rugati-va unii pt. altii !
acolo e vorba de vii.
pai si eu ce spuneam? Tu ai impresia ca mortii sunt morti? da` morti vii n-ai vazut (mOise, bunaoara, pe Tabor)? Da vii morti? Ca sunt si de-aia (Iuda, par examplu).
Da ia vezi putin si aici:
Intelepciunea lui Solomon, Capitolul 3
1. Sufletele drepţilor sunt în mâna lui Dumnezeu şi chinul nu se va atinge de ele.
2. În ochii celor fără de minte, drepţii sunt morţi cu desăvârşire şi ieşirea lor din lume li se pare mare nenorocire.
3. Şi plecarea lor dintre noi, un prăpăd, dar ei sunt în pace.
4. Chiar dacă, în faţa oamenilor, ei au îndurat suferinţe, nădejdea lor este plină de nemurire.
5. Şi fiind pedepsiţi cu puţin, mare răsplată vor primi, căci Dumnezeu i-a pus la încercare şi i-a găsit vrednici de El.
6. Ca pe aur în topitoare, aşa i-a lămurit, şi ca pe o jertfă de ardere întreagă i-a primit.
7. Străluci-vor în ziua răsplătirii şi ca nişte scântei care se lasă pe mirişte, aşa vor fi.
8. Judeca-vor neamurile şi stăpâni vor fi peste popoare şi Domnul va împărăţi întru ei, în veci.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rugaciunea pentru morti

Mesaj necititde electric77 » 06 Oct 2010, 16:40

Sufletele mortilor se odihnesc, nu stiu ce inseamna aceasta odihna, dar Biblia afirma ca se odihnesc. De asemenea, tot Biblia afirma sa nu chemam mortii si nu precizeaza buni sau rai. Saul a chemat un mort bun, un profet, pe Samuel si totusi i s-a socotit pacat. Deci eu ma tem, si nu invoc morti sub nicio forma.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 64 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron