Slujba Cununiei - juruinta?

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania
Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde mada » 01 Iul 2009, 19:12

In slujba Cununiei mirii pun mainile pe Biblie iar preotul rosteste un cuvant despre "juruinta" ce s-a savarsit. In primul rand as vrea sa aflu ce semnificatie are aceasta juruinta (am tot cautat pe net slujba cununiei dar nu am gasit-o, poate ma poate ajuta cineva cu un link)?

Dar in Biblie: Matei 5: 34 - 37 este scris:
34. Eu însă vă spun vouă: Să nu vă juraţi nicidecum nici pe cer, fiindcă este tronul lui Dumnezeu,
35. Nici pe pământ, fiindcă este aşternut al picioarelor Lui, nici pe Ierusalim, fiindcă este cetate a marelui Împărat,
36. Nici pe capul tău să nu te juri, fiindcă nu poţi să faci un fir de păr alb sau negru.
37. Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rău este.
Care este semnificatia exacta a punerii mainilor pe Biblie de catre miri? Este un juramant pe Biblie? Aparent exista o contradictie si nu inteleg.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Iul 2009, 19:56

Nu tin minte sa fi pus mainile pe Biblie, cand ne-am cununat ;) Sau de emotii nici nu mi-am dat seama...

BIne ai revenit, Mada!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde mada » 01 Iul 2009, 20:09

Bine te-am regasit Ioan Cr! Chiar am dus dorul acestui forum, a voastra!

Asa "se face" la slujba cununiei - mirii pun mana pe biblie iar preotul spune ceva ca un juramant/promisiune(?) dupa care iar spune ceva despre "juruinta" ce s-a savarsit. Din pacate vorbesc din memorie, cu mare aproximatie, nu textual, ca am tot cautat pe net slujba cununiei ca sa gasesc tipicul si formularea exacta, dar din pacate nu am gasit. Daca stie cineva care este tipicul si formularea exacta sau o gaseste pe net, chiar va rog sa o posteze aici.

Dar nu inteleg care este semnificatia acestui gest ritualic de punere a mainilor pe Biblie de catre miri si nici de ce preotul vorbeste despre "juruinta" ("juruinta" este cuvantul care mi-a ramas in minte f clar ca este rostit de preot, pt ca m-a uimit si nedumerit), stiind ca in Biblie scrie ca e pacat sa te juri. As vrea sa aflu despre ce juruinta este vorba si ce semnificatie are?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Iul 2009, 20:24

Chestia cu mâna pe Evanghelie (nu Biblie) şi discutatul "jurământ" a fost tratat în treacăt în studiul meu despre Slujba Cununiei. Nu e ceva care ţine de rânduiala veche a Bisericii, ci e mai mult un obicei local, menit să-i responsabilizeze pe miri.
Cât despre jurământ în general, morala ortodoxă spune ceva de genul (parafrazez):
Hristos, referindu-se la o lume care trăieşte doar după poruncile Lui şi după acele Fericiri rostite în aceeaşi predică de pe munte, a interzis jurământul. Dar Biserica, ştiind nuputinţa şi aplecarea spre rău a omului, acceptă şi chiar impune jurământul în anumite situaţii: la tunderea în monahism, la hirotonie, înainte de acordarea titlurilor de "licenţiat" şi "doctor în teologie", în cazul medicilor, la începutul serviciului militar şi în alte cazuri care nu contravin moralei creştine.
Ipoteza mea, reflectată şi în studiul meu, e că prin analogie cu monahismul (sau poate altă situaţie), unele tradiţii locale au introdus anumite formule de jurământ şi la Cununie.

mada
Mesaje:22
Membru din:04 Iul 2008, 07:17
Confesiune:ortodox
Localitate:Romania

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde mada » 01 Iul 2009, 21:58

Buna ziua Protosinghel, sunteti cumva Pr. ierom. Petru?

Este a doua oara cand citesc studiul pr. Petru despre slujba cununiei, dar nu lamureste intrebarea mea.

In primul rand studiul vorbeste despre tipicul bisericii ruse care e, din cate inteleg, diferit de cel al bisericii romane (iar intrebarea mea se referea la cununia in BORo).

De exemplu, daca in biserica rusa mirii sint intrebati de preot daca se insotesc de bunavoie din dragoste si cu hotarare sincera, raspunsul poate fi unul sincer pt ca se refera la momentul la care a fost pusa intrebarea (mirii nu pacatuiesc prin minciuna sau juraminte despre viitor, pe care poate ca nu le vor putea respecta daca la un moment dat vor fi covarsiti de ispite). Nu sint pusi sa jure (nu este folosit explicit cuvantul "juruinta"), ci doar sa raspunda sincer la intrebare. Nu sint pusi sa-si puna mainile pe Evanghelie.

Pe cand in tipicul slujbei cununiei din BOR, exista acest ritual in care mirii trebuie sa puna mainile pe Evanghelie si preotul chiar foloseste cuvantul "juruinta" referindu-se la o formula pe care o rosteste (tare mult as vrea sa gasesc formula exacta) legata de pastrarea dragostei curate si altele.

Cum poate un om sa jure in fata Lui Dumnezeu ca nu va pacatui niciodata!?!? Poate doar sfintii sa jure asa ceva. Fata de un om obisnuit mi se pare o dovada de mandrie maxima (care crede ca nu poate cadea niciodata) sau de inconstienta totala (inconstient de slabiciunea propriei firi/credinte sau inconstient de taria posibilelor ispite) poate sa jure in fata Lui Dumnezeu despre viitor (despre ce va face/nu va face in viitor), indiferent despre ce se jura. Nu vad de ce un om cu mintea intreaga s-ar baga asa gratuit, nesilit de nimeni sa faca un juramant despre viitor atata timp cat numai Dumnezeu stie ce este rezervat viitorului fiecaruia.

Adica mi se pare cumva ca parca obliga la marirea gratuita si nejustificata a pacatului - in sensul ca obliga mirii sa faca un juramant pe care numai Dumnezeu stie cu adevarat daca il vor putea respecta, dar ei in nici un caz nu stiu (chiar daca in acel moment se cred grozavi). Nici nu stiu cum sa ma exprim... daca mirii cad, atunci va fi de doua ori pacat - o data pacat pt ca au cazut si al doi-lea pacat pt ca au jurat stramb (pt ca nu si-au indeplinit juramantul facut in fata Lui Dumnezeu - juramant pe care l-au facut de buna voie, in sensul ca au ales de bunavoie sa faca cununia religioasa, dar pe de alta parte nici n-au avut alta optiune, in sensul ca daca nu era tipicul care sa-i oblige sa jure ... "ca asa se face", atunci nici ei nu s-ar mai fi incarcat cu inca un pacat / juramantul nerespectat). Pe undeva mi se pare foarte nedrept si gratuit... poate de aceea mi se pare foarte drept faptul ca Hristos a spus "sa nu va jurati nicidecum" (o porunca dreapta, rationala si bine intemeiata).

Ce nu inteleg - este pacat sau nu este pacat sa juri ceva? Gestul ritualic de a pune mainile pe Evanghelie simbolizeaza a se jura pe Evanghelie? Este pacat sa juri pe Evanghelie sau nu (prin perspectiva a ce scrie in Evanghelie Matei 5: 34 - 37 )? Juratul pe Evanghelie este ca juratul pe cer?

Dvs spuneti ca:
Cât despre jurământ în general, morala ortodoxă spune ceva de genul (parafrazez):
Hristos, referindu-se la o lume care trăieşte doar după poruncile Lui şi după acele Fericiri rostite în aceeaşi predică de pe munte, a interzis jurământul. Dar Biserica, ştiind nuputinţa şi aplecarea spre rău a omului, acceptă şi chiar impune jurământul în anumite situaţii: la tunderea în monahism, la hirotonie, înainte de acordarea titlurilor de "licenţiat" şi "doctor în teologie", în cazul medicilor, la începutul serviciului militar şi în alte cazuri care nu contravin moralei creştine.
Eu nu inteleg. Slujba cununiei facuta la ortodocsi nu se refera chiar la o lume "care trăieşte doar după poruncile Lui şi după acele Fericiri rostite în aceeaşi predică de pe munte"? Ca doar de-aia si merg ortodocsii la biserica sa se cunune!... Altfel s-ar multumi doar cu contractul civil de casatorie!...
Deci cei care merg la biserica sa se cunune sint exact aia care incearca sa implineasca poruncile Lui Dumnezeu si care se straduie sa traiasca dupa poruncile Lui! Adica sint exact aia despre care Hristos a interzis juramantul.

Cat despre juramantul militarilor sau al medicilor este un juramant civil, impus de stat, nu vad de ce ar fi cerut de biserica si nu vad in unele situatii nici de ce ar fi sustinut de biserica, mai ales ca juramantul medicilor (juramantul lui Hipocrat ala original) este chiar un juramant pagan.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Iul 2009, 18:42

Cum poate un om sa jure in fata Lui Dumnezeu ca nu va pacatui niciodata!?!?
Cred ca "juruinta" poate avea intelesul aici de fagaduinta, despre care avem incurajari sa le facem si sa le tinem prin gura Apostolului (nu gasesc citatul, poate ma corecteaza cineva daca gresesc).

Am dat la "search" in Biblia romaneasca si am gasit cateva locuri in VT unde "juruinta" are anume acest inteles (de ex., Iov 22:27 sau Iudita 4:14).

P.S. Din pacate mi s-a blocat browser-ul cand ma pregateam sa postez o adaugire la acest raspuns (presupun ca din cauza noului chat !!!). Poate revin cu alta ocazie...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Slujba Cununiei - juruinta?

Mesaj necititde Ioan Cr » 23 Mai 2010, 20:46

Un raspuns foarte bun aici.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 51 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron