CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 27 Iul 2009, 16:53

Încă din 1952 BOR are un Catehism numit şi "Învăţătura de Credinţă Creştin Ortodoxă", care se poate găsi şi pe net.
Acest Catehism urmează în mare parte structura şi terminologia Mărturisirii de Credinţă a lui Petru Movilă (1643).
Deja am atins unele probleme care vizează unele împărţiri şi terminologii neadecvate dpdv ortodox.

Propun ca aici pe forum să luăm fiecare capitol din Catehism şi să-l dezbatem, propunând, în cele din urmă, o altă variantă de Catehism care să fie pusă pe saiturile noastre. Nu mi se pare ceva anormal, ci chiar ceva util şi în acord cu Tradiţia noastră Ortodoxă.
Dumnezeu să ne ajute.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde esenin » 27 Iul 2009, 19:12

Sper sa mearga acuma. Folosesc Firefox.
Buna ideea cu studiul catehismului.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Iul 2009, 09:58

Sincer, nu cred ca e o chestiune de forum a rescrie Catehismul... (cu referinta la acesta al Sf. Petru Movila, din cate stiu, nu a fost acceptat niciodata in forma lui originala)

Il putem confrunta cu cel al Sf. Filaret al Moscovei - sau, initial, sa propunem o colectie de catehisme din lumea ortodoxa (in vine in minte acum Marturisirea Patriarhului Dositei, contemporan cu Sf. Petru Movila).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde esenin » 30 Iul 2009, 21:29

Nu ma gandean la a-l rescrie! Ma gandeam la a-l intelege.
Dar acum dupa ce am citit primele pagini nu mai ma gandesc. E o limba asa de lemnificata ca ...
Nu stiu...cand Pavel face cateheza are grija sa vorbeasca pe limba celor carora li se adreseaza. Azi ascultatorul e asa de dispretuit ca trebuie EL sa se adapteze vorbitorului.

iustina
Mesaje:12
Membru din:30 Aug 2009, 20:58
Confesiune:ortodox

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde iustina » 28 Sep 2009, 17:23

Încă din 1952 BOR are un Catehism numit şi "Învăţătura de Credinţă Creştin Ortodoxă", care se poate găsi şi pe net.
Acest Catehism urmează în mare parte structura şi terminologia Mărturisirii de Credinţă a lui Petru Movilă (1643).
Deja am atins unele probleme care vizează unele împărţiri şi terminologii neadecvate dpdv ortodox.

Propun ca aici pe forum să luăm fiecare capitol din Catehism şi să-l dezbatem, propunând, în cele din urmă, o altă variantă de Catehism care să fie pusă pe saiturile noastre. Nu mi se pare ceva anormal, ci chiar ceva util şi în acord cu Tradiţia noastră Ortodoxă.
Dumnezeu să ne ajute.
Eu consider ca atata timp cat BOR, prin deciziile Sfantului Sinod luate sub inspiratia Duhului Sfant, a considerat sa isi alcatuiasca invatatura de credinta inspirandu-se din Marturisirea de Credinta a lui Petru Movila si noi avem datoria sfanta sa o sustinem si sa ne-o insusim.

Nu inteleg atunci de ce ar fi cazul sa propunem noi alta varianta de Catehism... e ca si cand am aduce noi o alta Evanghelie lumii, nu?

Vorba Sf. Ap. Pavel: ,,Mă mir că aşa degrabă treceţi de la cel ce v-a chemat pe voi, prin harul lui Hristos, la altă Evanghelie,
Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură şi voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema!
Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit - să fie anatema!" (Galateni 1, 6-9)

Eu consider ca nu trebuie sa iesim de sub ascultarea Bisericii Ortodoxe si prin lucrarea mantuirii noastre sa speram ca ne vom si mantui.

E foarte usor sa ne dam cu parerea... as vrea, totusi, daca stie cineva ca in invatatura nostra de credinta sunt erezii sau invataturi gresite sa le expuna aici si numai pe acelea sa le comentam... desi ma indoiesc ca ar exista.

Atat am avut de spus. Ma iertati! Asta e punctul meu de vedere.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 29 Sep 2009, 09:48

Eu consider ca atata timp cat BOR, prin deciziile Sfantului Sinod luate sub inspiratia Duhului Sfant, a considerat sa isi alcatuiasca invatatura de credinta inspirandu-se din Marturisirea de Credinta a lui Petru Movila si noi avem datoria sfanta sa o sustinem si sa ne-o insusim.
Nu inteleg atunci de ce ar fi cazul sa propunem noi alta varianta de Catehism... e ca si cand am aduce noi o alta Evanghelie lumii, nu?
Haideţi să fim serioşi.
1. Sf. Sinod nu este autoritate absolută în materie de credinţă. Ca dovadă, în 1994, acest Sinod a apostat de la credinţă, declarându-şi unitatea cu monofiziţii. În Sinod sunt mulţi episcopi care n-au treabă cu Biserică Ortodoxă, iar alţii chiar sunt foarte slab pregătiţi teologic, dacă mă refer la standardul posibil de realizat astăzi... Sunteţi extrem de slab informată la acest capitol.
2. Acest catehism, ca şi toate materialele care apar cu girul Sinodului, sunt create de nişte "specialişti" sau "experţi" în care Sinodul "are încredere" şi fără să citească conţinutul îl aprobă. Ar fi bine să vă informaţi şi la acest capitol.
3. Acest catehism conţine învăţături străine Bisericii Ortodoxe şi ele trebuie cel puţin discutate...

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde apologet » 29 Sep 2009, 10:50

Si aici sunt nevoit sa-i dau dreptate parintelui protosinghel. Cunosc si eu cateva subtilitati de acest gen, dar n-as vrea sa dau detalii. E bine ca mirenii sa nu se sminteasca de acestea.

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Parintele777 » 29 Sep 2009, 12:42

Si aici sunt nevoit sa-i dau dreptate parintelui protosinghel. Cunosc si eu cateva subtilitati de acest gen, dar n-as vrea sa dau detalii. E bine ca mirenii sa nu se sminteasca de acestea.
A! Si e mai bine deci sa lasati credinciosii sa ramana mai departe in asa zisele rataciri pe care voi ati avea posibilitatea sa le scoateti la lumina insa refuzati sa faceti acest lucru?

Ati dat un raspuns intelept!

Stiati ca e pacat sa condamnati ceva fara probe si doar pe baza unor convingeri personale?

Astept cu mare nerabdare sa nu va ingropati talantul ,,descoperirii" si sa scoateti la lumina adevarul, ca altfel vorba Mantuitorului: ,,Nu judecaţi, ca să nu fiţi judecaţi." (Matei 7,1)
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...

Avatar utilizator
Parintele777
Mesaje:25
Membru din:29 Sep 2009, 12:13
Confesiune:ortodox
Localitate:Terra
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Parintele777 » 29 Sep 2009, 13:01

3. Acest catehism conţine învăţături străine Bisericii Ortodoxe şi ele trebuie cel puţin discutate...
Asa, si cand vor fi expuse aici pe forum aceste ,,invataturi straine Bisericii Ortodoxe" ca sa le putem dezbate?

Astept sa vad cine va sparge primul gheata... :)
Daca Dumnezeu nu exista si tu nu crezi, nu ai pierdut nimic, dar daca Dumnezeu exista si tu nu crezi, ai pierdut totul...

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Mai 2010, 18:40

Poate sa-mi spuna cineva si mie cateva lucruri pe care Biserica ortodoxa le-a primit din traditia apostolica?
Poate semnul sfintei cruci,poate afundarea de 3 ori de la Botez sau altele asemenea?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2010, 20:10

Poate sa-mi spuna cineva si mie cateva lucruri pe care Biserica ortodoxa le-a primit din traditia apostolica?
Poate semnul sfintei cruci,poate afundarea de 3 ori de la Botez sau altele asemenea?
Oho, sunt prea multe ca să fie scrise aici, iar prin extensie, totul de fapt a fost primit din Tradiţia Apostolică, pt că altfel nici Biserica noastră n-ar fi "apostolică".
Şi dacă dorinţi câteva exemple concrete, atunci pe lângă cele 2 menţionate de dvstră (şi valabile), aş mai menţiona:
- concretizarea unor elemente ale învăţăturii de credinţă, care sunt menţionate şi în Scriptură, dar nu totdeauna suficient de clar,
- închinarea spre Răsărit,
- postul de miercuri şi vineri şi Postul Mare,
- forma de astăzi a Liturghiei,
- binecuvântarea de către episcop (în prezent - şi de către preot) a mirilor ce se căsătoresc,
- sfinţirea apei ş.a.

Eu cred că un obicei foarte important pe care l-am luat de la Sf. Apostoli este acela de a consemna în scris (doar) anumite elemente din învăţătura pe care ei au primit-o prin inspiraţie divină şi o propovăduia oral în fiecare zi. ;)
(Vă asigur că ideea asta le "place" şi neoprotestanţilor).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2010, 20:22

3. Acest catehism conţine învăţături străine Bisericii Ortodoxe şi ele trebuie cel puţin discutate...
Asa, si cand vor fi expuse aici pe forum aceste ,,invataturi straine Bisericii Ortodoxe" ca sa le putem dezbate?

Astept sa vad cine va sparge primul gheata... :)
Eu m-am referit în special la limbajul scolastic şi de multe ori inexact cu privire la învăţătura ortodoxă de credinţă, mai ales la capitolele despre Liturghie şi Sfintele Taine.
Numai când citesc acest capitol sau acesta, încep să am palpitaţii...

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Mai 2010, 20:27

1. Sf. Sinod nu este autoritate absolută în materie de credinţă. Ca dovadă, în 1994, acest Sinod a apostat de la credinţă, declarându-şi unitatea cu monofiziţii. ...
BOR nu a decretat unirea cu monofiziții ci a acceptat comuniunea celor care în trecut au avut o credință monofizită și care astăzi mărturisesc o credință similară cu a noastră. E o mare diferență!
Trebuie să-i primim pe toți care vor să se reîntoarcă la ortodoxie.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2010, 20:31

BOR nu a decretat unirea cu monofiziții ci a acceptat comuniunea celor care în trecut au avut o credință monofizită și care astăzi mărturisesc o credință similară cu a noastră.
Argumente, vă rog! Eu ştiu că DOCUMENTUL spune altceva. Văd că la acest subiect susţineţi altceva decât ştiu cei care s-au informat din surse autentice...
Trebuie să-i primim pe toți care vor să se reîntoarcă la ortodoxie.
Cunoaşteţi pe cineva? Sau poate vă referiţi la monofiziţi? :lol:

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde georgedimoiu » 09 Mai 2010, 20:36

Cunosc!
Vedeți un exemplu foarte bun în Episcopia Ortodoxă din America și în general în OCA unde foarte mulți credincioși provin dintre protestanți și chiar unii dintre preoți.
Dacă lucrezi ai și rezultate!
Repet ce am mai scris pe forum Bisericile Orientale au intrat în comuniune fie cu BO fie cu BRC.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Mai 2010, 21:03

Poate sa-mi spuna cineva si mie cateva lucruri pe care Biserica ortodoxa le-a primit din traditia apostolica?
Poate semnul sfintei cruci,poate afundarea de 3 ori de la Botez sau altele asemenea?
Oho, sunt prea multe ca să fie scrise aici, iar prin extensie, totul de fapt a fost primit din Tradiţia Apostolică, pt că altfel nici Biserica noastră n-ar fi "apostolică".
Şi dacă dorinţi câteva exemple concrete, atunci pe lângă cele 2 menţionate de dvstră (şi valabile), aş mai menţiona:
- concretizarea unor elemente ale învăţăturii de credinţă, care sunt menţionate şi în Scriptură, dar nu totdeauna suficient de clar,
- închinarea spre Răsărit,
- postul de miercuri şi vineri şi Postul Mare,
- forma de astăzi a Liturghiei,
- binecuvântarea de către episcop (în prezent - şi de către preot) a mirilor ce se căsătoresc,
- sfinţirea apei ş.a.

Eu cred că un obicei foarte important pe care l-am luat de la Sf. Apostoli este acela de a consemna în scris (doar) anumite elemente din învăţătura pe care ei au primit-o prin inspiraţie divină şi o propovăduia oral în fiecare zi. ;)
(Vă asigur că ideea asta le "place" şi neoprotestanţilor).
Va multumesc foarte mult,unele le cunosteam si eu dintr-un text a sf Vasile cel Mare.
As mai avea o rugaminte:in ce fel (sau in ce carti) biserica nostra confirma (oficilal) ca aceste practici sunt apostolice?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 09 Mai 2010, 21:34

Va multumesc foarte mult,unele le cunosteam si eu dintr-un text a sf Vasile cel Mare.
As mai avea o rugaminte:in ce fel (sau in ce carti) biserica nostra confirma (oficilal) ca aceste practici sunt apostolice?
Eu nu ştiu ce înseamnă pt dvstră cuvântul "oficial", dar dacă Sf. Vasile spune toate astea (vezi tratatul "Despre Sfântul Duh", cap. 27 - lucrare citată la Sinodul II Ecumenic!), eu cred că este mai mult decât suficient.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde daniel tuduran » 09 Mai 2010, 21:53

Va multumesc foarte mult,unele le cunosteam si eu dintr-un text a sf Vasile cel Mare.
As mai avea o rugaminte:in ce fel (sau in ce carti) biserica nostra confirma (oficilal) ca aceste practici sunt apostolice?
Eu nu ştiu ce înseamnă pt dvstră cuvântul "oficial", dar dacă Sf. Vasile spune toate astea (vezi tratatul "Despre Sfântul Duh", cap. 27 - lucrare citată la Sinodul II Ecumenic!), eu cred că este mai mult decât suficient.
Ma gandeam ca acestea sa nu fie doar parerile unor teologi.
Odata ce-mi spuneti ca lucrarea Sf. Vasile a fost citata intr-un sinod Ec inseamna ca este mai mult decat suficent :)
Multumesc.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde esenin » 24 Aug 2010, 21:57

Am si eu o intrebare inocenta si casta despre art. 4 din Pravila ortodoxa (poate ca am mai pus-o, dar nu cred ca am avut raspuns):
De ce se prevede credinta (imperfecta si provizorie, valabila doar pe timpul vietii) si nu cunoasterea (imperfecta in timpul vietii dar care se va clarifica dupa moarte)?
Doar ptr informare, nu vreau sa fac un subiect din asta.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde silvestru » 24 Aug 2010, 23:00

Am si eu o intrebare inocenta si casta despre art. 4 din Pravila ortodoxa (poate ca am mai pus-o, dar nu cred ca am avut raspuns):
De ce se prevede credinta (imperfecta si provizorie, valabila doar pe timpul vietii) si nu cunoasterea (imperfecta in timpul vietii dar care se va clarifica dupa moarte)?
Doar ptr informare, nu vreau sa fac un subiect din asta.
Va spun si eu din citite-parafrazez-nu imi aduc aminte de unde,sa trec la subiect ,pt ca: mintea noastra a devenit oricum opaca in urma caderii adamice in comparatie cu primul om si credinta este singura cale prin care noi putem sa depasim in intelegere cele ce in mod natural/firesc mintea le poate percepe sau intelege.
Chiar ap Pavel spune ,deoarece acum suntem departe de Domnul,fiind in trup, in sensul ca atunci vom fi si mai aproape,si vom umbla prin vedere, adica a mintii ,iar vederea este o cale mai sigura de incredintare prin care vine cunoasterea.Atit pe scurt,poate stie cineva mai mult.Isaac Sirul parca in filocalia 10 vb mai mult la capitolul asta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX