CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Învăţătura de credinţă ortodoxă pt "începători" şi "avansaţi"
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde esenin » 25 Aug 2010, 10:37

Multumesc frumos!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Floryan » 20 Aug 2012, 09:46

Am o nelamurire, poate ma ajuta cineva sa inteleg. Din VT doar Proorocul Ilie l-am vazut a fi praznuit in calendar fiind trecut cu cruce rosie, iar la Vatra Dornei am vazut chiar si o biserica care avea hram pe sfantul. De ce doar acest sfant? De ce nu altul sau de ce nu si altii?
Va multumesc
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Constantinos

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Constantinos » 20 Aug 2012, 12:06

Cred ca sunt trecuti in calendar cu rosu - sfintii prin care Dumnezeu face mai multe minuni . In privinta hramurilor am gasit pe net si biserici care au ocrotitori alti sfinti din Vechiul Testament: Sfantul Elisei (Ierihon), Enoh si Ilie (Dragomirna), Ioachim si Ana , Moise (Faran, Sinai), Prooroc Daniel.

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Cristina » 23 Oct 2012, 15:58

Deoarece Catehismul (cel putin la cuprins) nu cuprinde invataturi despre cinstirea icoanelor si a Sf Moaste, ori a Sf Marii - maica Domnului, inseamna ca acestea nu sunt obligatorii pt cel care vrea sa se boteze in religia Ortodoxa? Si ramane o optiune legata de liberul arbitru?

Astfel, o persoana nebotezata sau care are alt botez decat cel ortodox, poate sa primeasca botezul ortodox desi nu vede rostul si nu prea ar accepta sa se inchine la icoane, Moaste, de a se ruga Sfintilor ori Maicii Domnului? Se aduce vre-un prejudiciu Bisericii Ortodoxe sau lui Dumnezeu prin acest lucru (se stie ca sunt si ortodocsi practicanti care au anumite retineri legate de cele de mai sus)?

De asemenea, nici depre pomeni si slujbele pt cei raposati nu se vorbeste in Catehism...
Poate ca nici ortodoxul nu intelege de ce trebuie sa faca pomeni si pomelnice la acele intervale de timp pt cei decedati, d-apoi cei care nu provin din mediul ortodox...

Si ultima intrebare: pana la urma, care varianta de Catehism e mai ortodoxa?

Cristina
Mesaje:15
Membru din:23 Oct 2012, 15:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Cristina » 25 Oct 2012, 13:25

Nu vede nici un Preot postarea mea?
Sau e dificil de raspuns?
Daca v-ati confrunta cu situatia descrisa anterior, cum ati proceda? Ati boteza o asemenea persoana?

Multumesc anticipat pt raspunsuri!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Oct 2012, 10:00

Deoarece Catehismul (cel putin la cuprins) nu cuprinde invataturi despre cinstirea icoanelor si a Sf Moaste, ori a Sf Marii - maica Domnului, inseamna ca acestea nu sunt obligatorii pt cel care vrea sa se boteze in religia Ortodoxa? Si ramane o optiune legata de liberul arbitru?

....

Si ultima intrebare: pana la urma, care varianta de Catehism e mai ortodoxa?
Acea varianta care le contine si pe cele de mai sus :x22

Sunt aproape sigur ca foarte multi credinciosi "de rand" nici nu stiu ca cinstirea Icoanei sau a Maicii Domnului sunt de fapt elemente de hristologie, sau cel putin consecinte dogmatice ale adevarului despre Intrupare. A nega Icoana sau cultul Maicii Domnului se poate face numai din prostie sau din inselare (cum o fac neoprotestantii "biblici"). Asa cum a profetit Mantuitorul, inainte de Cruce, si cum a implinit dupa Inviere, Biserica va fi lasata in grija altui Mangaietor, Duhul Adevarului, care pe toate le cunoaste si le va descoperi. In aceasta fagaduinta se pune inceputul a ceea ce a fost epoca dogmatica a istoriei crestine, cand Adevarul in forma sa cea mai pura a fost definit si diferentiat de inselarile vremii. Aceasta practica, cea a sinoadelor, o intalnim la Apostoli si necontenit pe parcursul istoriei bisericesti. Nu va lasati amagiti de curentele pseudo-biblice, care trunchiaza ISTORIA. Biserica este VIE, are o BIOGRAFIE, in care Biblia este DOAR un capitol.

Daca doriti un indrumar de credinta vrednic de urmat, luati Expunerea adevarului de credinta a Sf. Ioan Damaschin (zisa si Dogmatica). Veti avea un model de credinta de acum 1200 ani, inainte de orice Reforma sau Schisma, foarte concisa si carturara.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
preotioan
Mesaje:42
Membru din:20 Noi 2012, 23:25
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică,pastorală,muzică

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde preotioan » 04 Dec 2012, 19:05

Poate ca nici ortodoxul nu intelege de ce trebuie sa faca pomeni si pomelnice la acele intervale de timp pt cei decedati, d-apoi cei care nu provin din mediul ortodox..
Nu este posibil să credem că un catehism poate cuprinde toate învățăturile de credință! De asemenea nu putem concepe că suntem ortodocși autentici și să nu ne interesăm despre aspectele pe care nu le înțelegem din ortodoxie! Decât dacă suntem ignoranți și ne place asta sau suntem exagerat de ”simpli”.
Cultul morților este la fel de vechi ca și creștinismul.Pentru simplul motiv că Biserica este compusă din Cap-Hristos și trunchi-sfinții din cer,drepții și păcătoșii vii și morți.Dumnezeul creștinilor nu este Dumnezeul morților ci al viilor(Matei 22;32).Deci ne rugăm pentru cei trecuți din această viață cum și drepții trecuți din această lume se roagă pentru noi cei din această viață.Imaginea Bisericii este reprezentată pe sf.disc folosit la Liturghie.Îi pomenim la rugăciune pe cei morți ca pe unii care deși au părăsit trupul,rămân vii.Este de toată jena expresia”a trecut în neființă”pe care o auzim destul de des în presă.
Subliniez : nu putem trăi ortodoxia fără a înțelege :!:
Cu respect, pr. Ioan

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: CATEHISMUL ORTODOX - discuţii

Mesaj necititde protosinghel » 27 Dec 2013, 03:37

Un scurt material catehetic pe care-l folosesc la pregătirea părinţilor şi naşilor înainte de Botez, dar cred că poate folosi oricărui credincios mai puţin format:
www.teologie.net/data/pdf/PP-crez-comentat.pdf


Înapoi la “DOGMATICĂ şi CATEHISM”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX