Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
bogdana
Mesaje:5
Membru din:30 Dec 2015, 16:28
Confesiune:alta religie
Preocupări:P.B.C.
Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde bogdana » 05 Ian 2016, 03:19

Cine crede ca Dumnezeu Tatatl nostru ceresc NU STIE ce ni se intampla noua aicea, pe pamant? Nu stie EL ce suferim noi? ...
De 3 (trei) ori S-a rugat Domnul Iisus, cu sudoare de sange S-a rugat: ~Tata, daca se poate sa iei de la Mine paharul acesta!?~
SI NU A PRIMIT nici un RASPUNS ! Cu toate ca de fiecare data a adaugat: ~Dar VOIA TA SA SE FACA, si NU a Mea!~

In mila Sa, bunul Dumnezeu, ne da SEMNE. De asemenea a trimis si Fiului Sau un inger. Si, astfel intarit, Domnul Iisus S-a ridicat si a spus: ~De acum putem sa mergem! Vanzatorul se apropie...!~
~Tata, daca se poate sa iei de la Mine paharul acesta!? Dar VOIA TA SA SE FACA, si NU a Mea!~
Se poate crede ca si Domnul Iisus S-ar fi temut pentru viata Sa, ca nu ar fi voit sa moara, dar NU ESTE ASA !
Fiul lui Dumnezeu a stiut din totdeauna (!) PENTRU CE A VENIT pe pamant.

Dupa o viata de 30 ani traiti CU DUMNEZEU pe pamant, iata ca ACUM ERA SINGUR !
NU-I MAI AUZEA GLASUL TATALUI !!! ERA RUPT DE TATAL !!! ?
ASA simtea! ASA percepea! NU IL MAI AUZEA, SIMTEA, VEDEA, PERCEPEA... Nimic !!!!! NIMIC !

Cand mama Sa, prea sfanta Feciara Maria L-a cautat 3 zile inapoindu-se dupa el, la ~12 ani, UNDE L-a gasit?
In "Casa Tatalui Sau", in sinagoga!

Acest COPIL, Iisus a crescut CU Tatal Sau, DUMNEZEU.
Acest COPIL, si mai apoi TANAR Iisus a invatat si a vorbit IN CONTINUU CU Tatal Sau, DUMNEZEU.
Acest TANAR MATUR, Domnul nostru Iisus a lucrat si S-a odihnit IN CONTINUU CU Tatal Sau, DUMNEZEU.

TOATE le facea CU DUMNEZEU, si nimica nu facea fara EL !

Fiul Sau NU AVEA NIMICA PE PAMANT, DECAT pe Tatatl Sau, pe DUMNEZEU.
Avea "casa Sa", "tarina Sa", "perna Sa", "patul Sau", "familia Sa", ... ???
Pe sfintii apostoli cand i-a intrebat: ~Voi nu Ma parasiti?~ si acestia i-au raspuns: ~Unde sa ne ducem Doamne, Cuvantul Vietii este la Tine.~ (parca asa au raspuns?!?) ~Era atat ~de dispretuit~ ca iti intorceai fata de la EL...~ (parca asa e scris?!?)

NU AVEA NIMICA PE PAMANT, DECAT pe Tatatl Sau, pe DUMNEZEU.

Cand a venit in gradina Ghetsimani sa stea in rugaciune o ora, dupa obicei, cu Dumnezeu,
IMPREUNA CU HAINA NOASTRA DE PACATE IN SPINAREA SA (!),
caci se apropia ceasul incheierii lucrarii Sale pe pamant,
PACATUL NOSTRU
(care era acuma asupra Sa, pentru care a fost deci luat pe drept, si judecat PENTRU NOI, si dat la moarte prin rastignire IN LOCUL NOSTRU)
A STAT INTRE EL SI TATAL ~ca un zid de despartire~ (pacatul!) !!!
Si domnul Iisus NU L-a mai auzit pe Tatal ! In nici un fel...
Era SINGUR. Complet SINGUR !
NU S-a temut! Insa a SUFERIT CUMPLIT !!!!!!!
A SUFERIT CUMPLIT DESPARTIREA DE TATAL !!! !!!!!!!

Paharul care isi dorea sa-i fie luat de la EL era paharul mizer, amar al PACATULUI
dezgustator

~ ~ ~

Am fost in Israel, o data.
La intrarea in Golgota, mi-am simtit dintr-o data picioarele atrase de pamant ca de un mare magnet.
Pur si simplu NU MAI PUTEAM SA LE DEZLIPESC DE PE SOL.
imi era din ce in ce mai greu sa fac vre-un pas; tot mai greu!
GREU ! GREU !!!
Parca eram atrasa DE O FORTA GIGANTICA INSPRE PAMANT, spre centrul pamantului! O forta care aproape MA ZDROBEA, ma facea una cu pamantul.
Fiecare pas il deslipeam cu o mare greutate de la sol, si cu o la fel de mare dificultate il impingeam inspre inainte, pentru ca mai apoi sa imi fie si mai imposibil sa incerc sa il urnesc din loc. Simteam ca TREBUIE SA MA PRABUSESC IN GENUNCHI ! Si NU intelegeam: De ce? ???
O PRESIUNE uriasa era parca in toata fiinta mea, in tot trupul meu; TREBUIA sa ma indrept IN SPRE PAMANT ! IN PAMANT !
Cand m-am oprit caci NU MAI PUTEAM INAINTA de PRESIUNEA ce-o simpteam (eram complet singura, si fusesem singura, in tot acest timp)
locul unde s-au oprit talpile mele, varful pantofilor mei erau asezati in niste alveole in stanca relativ neteda si intinsa de sub picioare, ca si urma unor genunchi (de ar fi fost sa te asezi in genunchi in nisip). Am simtit aceasta si, cu greu, printre lacrimi am putut sa si deslusesc.
La inca multi pasi inaintea mea se afla un loc unde, spunea cineva trecand pe alaturea, ar fi fost depus Domnul Iisus pe sol, la coborarea trupului Sau neinsufletit de pe cruce.
Si eu, care ma tot intrebasem in acel timp: DE CE SIMT CEEA CE SIMT? CE O FI CU ACEA TRAIRE? ???
M-am gandit din nou: Ah, atunci oare sa simt cam ceea ce a simtit Sfanta Fecioara Maria la vederea Fiului sau?!? Dar, era CU MULT MAI MULT!!! Si atuncea m-am gandit: Ar trebui sa fie oare DUREREA intregii omeniri, adunata aicea ???

Dar eram tot mai departe cu "intelepciunea mea"!

La inca multe luni de zile DUPA ACEEA, in tara fiind, si intamplandu-se ca a trebuit sa iau in mainile mele BIBLIA, am citit in MATEI cap.26:
"36. Atunci Iisus a mers împreună cu ei la un loc ce se cheamă Ghetsimani şi a zis ucenicilor: Şedeţi aici, până ce Mă voi duce acolo şi Mă voi ruga.
37. Şi luând cu Sine pe Petru şi pe cei doi fii ai lui Zevedeu, a început a Se întrista şi a Se mâhni.
38. Atunci le-a zis: Întristat este sufletul Meu până la moarte. Rămâneţi aici şi privegheaţi împreună cu Mine.
39. Şi mergând puţin mai înainte, a căzut cu faţa la pământ, ..."
Si LUCA cap.22:
"39. Şi, ieşind, s-a dus după obicei în Muntele Măslinilor, şi ucenicii l-au urmat.
40. Şi când a sosit în acest loc, le-a zis: Rugaţi-vă, ca să nu intraţi în ispită.
41. Şi El S-a depărtat de ei ca la o aruncătură de piatră, şi îngenunchind, Se ruga.
42. Zicând: Părinte, de voieşti, treacă de la Mine acest pahar. Dar nu voia Mea, ci voia Ta să se facă.
43. Iar un înger din cer s-a arătat Lui şi-L întărea.
44. Iar El, fiind în chin de moarte, mai stăruitor Se ruga. Şi sudoarea Lui s-a făcut ca picături de sânge care picurau pe pământ."

Si atunci am inteles abia:
CAT DE NENOROCIT S-A SIMTIT
IISUS
FARA
TATAL SAU !

IISUS HRISTOR FARA DE DUMNEZEU !

Sfanta Treime RUPTA !!! ?

Dar NU !
Aceasta era intradevar TRAIREA lui Iisus, dar NU mai era exact si REALITATEA! Si Tatal a trimis un sol, ingerul Sau.
Caci NICI O DATA EL NU NE PARASESTE !
Doar PACATUL este UN ZID DE DESPARTIRE intre noi si EL.
PACATUL este moarte!
Dar Tatal e cu noi IN VECI !

IN VECI SA-L CAUTAM SI NOI, TOT PE EL, pentru a fi cu EL, pentru a trai in veci !
AMIN!


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX