Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
diaconul_Catalin
Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 03 Mai 2008, 09:59

Cei care se opun eutanasiei consideră că argumentul suprem împotriva opţiunii eutanasice este faptul că fiecare fiinţă umană se bucură de imuabilul drept la viaţă.
De cealaltă parte a baricadei, partizanii eutanasiei susţin existenţa unui drept de a muri, care nu este antitetic dreptului la viaţa, ci ar fi un corolar al acestuia.

Este dreptul la viata la fel de important ca dreptul de a nu trai, de a muri?
PS: Promit un raspuns in numarul viitor al revistei Forum Ortodox, care va aparea la inceputul lunii iunie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Mai 2008, 14:00

Hristos a Inviat!
Parerea mea este ca:
dreptul este dat de organele de jurisdictie (pe pamant), dar cu putere de la Dumnezeu astfel putem spune ca Dumnezeu ne-a dat atat drept la viata cat si drept la moarte prin intruparea Sa, patimirea Sa pt pacatele noastre, invierea Sa si inaltarea Sa (eu consider ca obligatia la moarte este data celor care ajung in chinurile iadului).
Nu pot spune daca exista intre ele dpdv al importantei semnul egal, insa cred ca daca nu beneficiem de dreptul de a trai, nu ne putem bucura de dreptul la moarte (Rai) . Bineinteles exista si excepti de exemplu in cazul avortului, copilul in cauza din pacate nu se va bucura de un drept la moarte (Rai) ci mai degraba de o obligatie la moarte de a suferii in chinuri groaznice, sau in cazul eutanasiei cand medicul sau familia decide moartea unei persoane privand-o de la dreptul de a trai. Si in acest caz este de discutat: poate respectiva persoana desi tinuta in viata doar cu ajutorul aparatelor ea se poate vindeca din mila Lui Dumnezeu si atunci isi poate duce la implinire scopul pt care a fost creata: sa fie om drept bine placut Lui Dumnezeu pt a se putea mantui in veci sau poate acea pesoana este deja un om drept si atunci privand-o de la dreptul de a trai ii ofera un mare dar, dreptul la moarte, ii ofera bucuria de a se alatura celor drepti, iar in acest caz este clar ca nu poate fi pus semnul egal caci moarte este net superioara vietii...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Ioan Cr » 03 Mai 2008, 20:09

in cazul avortului, copilul in cauza din pacate nu se va bucura de un drept la moarte (Rai) ci mai degraba de o obligatie la moarte de a suferii in chinuri groaznice
De unde asta? Din cate stiu eu, copiii morti nebotezati, neavand pacate personale, ci numai starea de stricaciune din urma pacatului stramosesc - se afla TOTAL la discretia milei lui Dumnezeu. Ne putem ruga pentru ei si spera ca vor trai si ei bucuria cresterii in dragoste si cunoastere de Dumnezeu - sporire la care vor lua parte toti cei indreptatiti spre viata vesnica.
sau poate acea pesoana este deja un om drept si atunci privand-o de la dreptul de a trai ii ofera un mare dar, dreptul la moarte, ii ofera bucuria de a se alatura celor drepti, iar in acest caz este clar ca nu poate fi pus semnul egal caci moarte este net superioara vietii...
Asta dorea si Sf. Ap. Pavel, dar ravnea EL, nu altul pentru el, si chiar si asa, Dumnezeu i-a implinit doleanta nu imediat, ci atunci cand a fost sa fie...

Problema este, cred, pregatirea noastra pentru moarte - cine o hotaraste? Cine poate spune ca, "uite, de acum incolo nimic serios nu se va schimba in viata ta, ai destule fapte bune, virtuti, nu mai are rost sa taraganesti cu plecarea". Chiar daca admitem ca persoana aflata in coma a fost un credincios exemplar, evlavios etc - oricum, starea constiintei sale o poate cunoaste NUMAI Dumnezeu. Poate ca, in realitate, nu-i mai ajunge o singura fapta buna, sau mare inca un singur pacat nemarturisit - si Dumnezeu "asteapta" ca sa-l trezeasca atunci cand va vrea sa-Si arate Slava Sa, mantuindu-l si pe sarman, dar si pe cei din preajma lui, indoielnici in credinta, dar inmuiati de o atare minune? Asa a fost si cu Lazar.

Consider ca nu se poate vorbi de un "drept de a muri" si din alt motiv: viata nu este un bun personal pe care il poti gestiona dupa plac. Nu poti instraina ceea ce nu-ti apartine. Consimtamantul la moarte este un act de furt, in care victima este chiar Dumnezeu. Si mare e nesocotinta sa furi de la Cel de Care nu poti scapa!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 03 Mai 2008, 22:01

Cred ca tre sa pun intrebarea mai clar: sa spunem ca un bolnav de leucemie simte ca mai are de trait putin, si chinuit. Poate spune medicului: e dreptul meu sa mor, vreau sa imi faceti injectie cu... morfina direct in vena (nu sunt medic, asa ca nu stiu daca e cauzatoare de moarte, e doar de exemplu)! Exista acest drept? E dreptul meu sa mor si vreau sa mor acum!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde maria_andreea » 04 Mai 2008, 11:32

Hristos a Inviat!
copiii morti nebotezati, neavand pacate personale, ci numai starea de stricaciune din urma pacatului stramosesc - se afla TOTAL la discretia milei lui Dumnezeu.
Daca ati sti ce mult ma bucur ca este asa (eu personal, saraca in cunostinte credeam ca daca nu au primit botezul nu se pot mantui).
Nu poti instraina ceea ce nu-ti apartine. Consimtamantul la moarte este un act de furt, in care victima este chiar Dumnezeu. Si mare e nesocotinta sa furi de la Cel de Care nu poti scapa!
Total de acord!
Exista acest drept?
Exista, insa noi nu avem nimic (nu avem acest drept) daca nu S-ar milostivi Bunul Dumnezeu cu noi.(cred ca de fapt c-am asa ceva a spus si Ioan Cr).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Pr Constantin » 05 Mai 2008, 14:43

Personal nu cred ca un om (in orice fel de chinuri ar fi) si-ar dori moartea de buna voie.
Asta daca e un om "normal la cap". Sinucigasii (dupa mine) sufera de ce a suferit si Iuda: a intrat demonul in ei.
Apoi "dreptul de a muri" mi se pare si mai "ne la locul lui". Crestineste nu exista asa ceva.
Crestinul stie ca il asteapta vesnicia, dar nici asa nu-si doreste despartirea de trup pentru ca vesnicia ne este promisa "in trup". Starea de despartire a sufletului de trup nu este una "de dorit" ci este un "rau" necesar de care nimeni nu scapa (nu intru in detalii "de ce?" - poate un nou subiect: Moartea trupului - semnificatii).

Citeam la parintele Staniloae ca nici sfintii nu se bucura desavarsit de Imparatia lui Dumnezeu pana nu va veni inviere de obste... tocmai prin faptul ca nu se bucura deplin (adica si cu trupul).

Asa ca eu cred cu tarie ca nimeni din cei "normali" nu si-ar dori moartea.
Apoi vis-a-vis de omul in chinuri (leucemie zici tu) care stie ca va muri si isi cere (grabeste) moartea, nici aici nu as gasi justificare. In primul rand pentru el - mai are timp de pocainta, mai ales in fata mortii iminente, apoi pentru cei din jurul lui care prin suferinta "impartasita" au si ei de invatat. Dar mai mult decat toate e VIATA care chiar de e chinuita, in dureri, in lipsuri - e mai mult decat moartea, mai de iubit decat moartea. Cine zice "mai bine mor/muream" decat sa treaca prin vre-o greutate extrema (necaz, etc) dupa mine - minte - ca daca l-ai pune in fata mortii ar fugi de ea.

Sufletul sufera la despartirea de trup tocmai pentru ca-i este propriu - "e al lui" - in unicitate. Omul fara trup nu e om deplin. Ce spun religiile orientale de "sufletul incatusat in trup" nu e altceva decat o inselare demonica. A dori moartea pentru "eliberare" de trupul ce subjuga sufletul e iara o mare inselare... dar moartea trupului isi are valoarea si marea ei semnificatie - ca altfel nu o lasa Dumnezeu - dar nu sta in puterea omului asa cum nu-i sta nici plamadirea vietii.

Sunt multe de spus... asteptam articolul din revista.
Sa ne veselim in Domnul !

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Mai 2008, 09:49

Frumos raspuns... mi-ar fi prins bine la lucrarea de licenta o asa exprimare...

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde nemessis » 10 Iul 2011, 12:41

Personal nu cred ca un om (in orice fel de chinuri ar fi) si-ar dori moartea de buna voie.
Asta daca e un om "normal la cap". Sinucigasii (dupa mine) sufera de ce a suferit si Iuda: a intrat demonul in ei.
Apoi "dreptul de a muri" mi se pare si mai "ne la locul lui". Crestineste nu exista asa ceva.
[Paragraf sters - fara legatura cu subiectul]

Am avut un bunic care s-a chinuit si i-a chinuit pe ai mei ani de zile cu boala lui. Si in general, unde e un muribund care nu moare odata scoate tot ce-i mai rau din oameni. Sunt de acord cu "dreptul de a fi ajutat sa mori". Dreptul de a muri e o aberatie din start. Singurul lucru aiurea e sa se asigure ca lumea nu abuzeaza. Ca omul isi da acordul, nu rudele si ca omul este perfect constient ce a semnat. Unii nu au taria de a face acest pas, chiar daca stiu ca nu au prea mult, sau sunt imobilizati. Daca omul nu-si mai doreste sa traiasca, de ce sa nu i se indeplineasca dorinta?

viziunea crestina asupra acestui aspect mi se pare deosebit de egoista. [Paragraf sters - fara legatura cu subiectul]

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Ioan Cr » 20 Iul 2011, 18:44

Daca omul nu-si mai doreste sa traiasca, de ce sa nu i se indeplineasca dorinta?
Pentru ca nu exista nici o proba stiintifica (si rationala) ca moartea ar fi mai buna decat viata. Ganditi-va ca medicina opereaza dupa principiul evidentei (ca si toata stiinta galileana): cine poate dovedi ca moartea i-a curmat intr-adevar suferintele (a demonstrat efectul "terapeutic" asteptat) cu un nivel minim acceptabil de efecte "adverse" (suferinte mai mari dupa moarte)?

In al doilea rand, consider decizia de a muri, in cazul ca va putea fi aprobata vreodata eutanazia, ca fiind strict subiectiva si individuala (ca apartinand, actual si momentan, exclusiv pacientului) si niciodata retrospectiva (cum este asa-zisul "testament biologic") sau mai rau, doar obiectiva (in lipsa "semnelor de viata launtrica constienta" care astazi se identifica cu activitatea cerebrala, mai exact corticala si subcorticala).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde apologet » 05 Aug 2011, 12:54

"Nuk out" ştiinţific, filosofic şi teologic. Bravo, dle doctor.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Aug 2011, 15:57

Daca o persoana aflata in pragul mortii, in agonie (dar deplin constienta), ar fi pusa in situatia sa aleaga intre "conservarea criogena" cu o eventuala cura intr-un viitor indepartat, pe de o parte, si simpla "adormire" prin eutanazie, oare nu este evident ca va prefera mai degraba sa se tina de o speranta frumoasa, desi aberanta, decat sa adere la o certitudine trista (eutanazia)? Deci in profunzimea ei, dorinta de moarte nu exprima altceva decat dorinta de o viata mai buna. Nimeni nu-si doreste sfarsitul vietii ca atare, ci doar sfarsitul unei vieti rele, sau mai corect, incetarea suferintelor (dar nu si a gustului de a trai bine: un pacient cu metastaze in faza de remisie, cand se simte bine, nu mai alege sa moara, atunci cand tot el poate isi dorea moartea ceva mai devreme, in faza de acutizare a bolii). De aici si subiectivismul absolut al deciziei de a muri, care nu este doar (si exclusiv) individuala, ci si schimbatoare (de la perioada la perioada, si cu totul imprevizibil).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde nemessis » 29 Aug 2011, 07:33

De aici si subiectivismul absolut al deciziei de a muri, care nu este doar (si exclusiv) individuala, ci si schimbatoare (de la perioada la perioada, si cu totul imprevizibil).
Intr-adevar, sunt de-acord cu tot ce ati zis. Chiar daca pozitia mea aparent e una clar definita ca fiind opusa, m-am gandit si eu la aceste aspecte dar nu le-am zis, fiindca nu era nevoie: aici toata lumea are aceeasi parere.
Concluzia mea: problema e deosebit de complexa, si nu se poate spune clar cum este bine, ba chiar pozitia majoritatii de a trata lucrurile cu atata siguranta da dovada de superficialitate: cum scrie in cartile voastre, asa faceti, nu mai trebuie sa ganditi, nu intoarceti problema pe toate partile.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Ioan Cr » 22 Oct 2012, 13:33

Stire zguduitoare: o femeie tanara s-a trezit din coma de 1 an de zile in timpul ce o preparau pentru prelevarea de organe!

Sursa: The girl who wouldn't die
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2012, 13:43

cum scrie in cartile voastre, asa faceti, nu mai trebuie sa ganditi, nu intoarceti problema pe toate partile.
Ce bine că Biserica Ortodoxă şi creştinismul în general nu învaţă asta! :x6

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde presviter » 25 Oct 2012, 22:29

Un sacrificiu care s-a petrecut acum 50 de ani.
În 2004 această mamă a fost canonizată de papa Ioan Paul al II-lea, în prezența soțului său, în vîrstă de 97 de ani.

Gianna Beretta Molla

Și la noi se spune că femeia care moare în timpul nașterii este sfîntă,
dar n-am găsit încă una care să fie chiar vrednică de canonizare.
Parole, parole, parole...
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Oct 2012, 09:28

Un sacrificiu care s-a petrecut acum 50 de ani.
În 2004 această mamă a fost canonizată de papa Ioan Paul al II-lea, în prezența soțului său, în vîrstă de 97 de ani.

Gianna Beretta Molla

Și la noi se spune că femeia care moare în timpul nașterii este sfîntă,
dar n-am găsit încă una care să fie chiar vrednică de canonizare.
Parole, parole, parole...
Daca sincer, nu sunt sigur ce ar fi fost mai bine, sa ramana mama celor trei copii pe care ii avea, sau sa-i lase orfani de mama pe toti patru... Nu este o alegere usoara, evident. Dar cred ca a da viata unui copil nu e mai mare lucru decat a-l creste si a-l educa. Ce trist destin.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

bogdana
Mesaje:5
Membru din:30 Dec 2015, 16:28
Confesiune:alta religie
Preocupări:P.B.C.

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde bogdana » 04 Ian 2016, 23:11

Exista acest drept? E dreptul meu sa mor si vreau sa mor acum!
Normal ca NU EXISTA ACESTE "DREPT" DE A-TI CERE PRACTIC ~SUICIDUL, dpdv al moralei CRESTINE, si presupun ca nu doar crestine ci si iudaice!
Domnul Dumnezeu mi-A DAT VIATA, si NU parintii mei, PRIN PUTEREA LOR! Cel putin aceasta am trait eu, si astfel am avut eu (in dar de la Dumnezeu) copiii mei,
si
atunci cand aveam dureri de nesuportat, in legatura cu o alta suferinta, cand chiar NU MAI PUTEAM de durere (!!), doar ce ma gandeam:
"Tata ceresc, daca vrei sa ma iei la Tine, ia-ma! Ia-ma! Dar, de ce trebuie sa mai trec si prin asa ceva?? Doar stii, Tu stii Tata ceresc: Ia-ma la Tine! Ce rost are aceasta?"
Si durerea DISPAREA IMEDIAT, ca si cum nici n-ar fi fost! IMEDIAT! Si nu m-au tinut acele SIMTIRI INCREDIBIL DE CHINUITOARE decat 7 zile, INCONTINUU !!!
In a 7-a zi, cand ar fi trebuit sa plec din tara pentru o luna, chiar in acea dimineata pe la 5 dimineata m-a sunat mama ca murise tata (iar mama era la cca. un an doar de la un al doilea Accident Vascular Cerebral...)!
AVEA ROST acel CHIN (de neimaginat!!!) pe care l-am trait?
Avea rost!!!
Acuma, la inca trei ani de la acel experiment, inca-i mai multumesc Domnului Dumnezeu caci mama mea inca mai este in viata! Daca as fi plecat din tara pentru acea luna de zile, si nu mi-as fi anulat plecarea "in ultima secunda", cu o zi inainte din cauza durerilor cumplite, CU CERTITUDINE (!) mama nu ar mai fi fost in viata! Dar asa, eu am fost alaturi de ea si am avut puterea de la Dumnezeu sa trec prin toate..., si inca cu FOARTE MARE USURINTA!
Satana NE LOVESTE - pe noi, pe toti - IN CONTINUU !
CUI CEDAM luandu-ne viata? Nesuportand DUREREA ORICAT DE MARE!?
Celui rau ii dam: PUTEREA NOASTRA DE LA Dumnezeu, data prin Iisus Hristos sa SUFERIM (SA PUTEM indura, caci nu ni se da mai mult decat putem duce! Nu FARA DE ROST!) Totul are un rost, in acest Univers, pe acest Pamant!
Planul celui rau il facem, si doar acestuia ii cedam, DACA renuntam la ceea ce ne-a dat Dumnezeu: VIATA, indiferent de conditiile ei.

Sa ne incredem in Tatal nostru ceresc! El face sa ne creasca orice fir de par din cap, doar el stie cel mai bine DE CE, CAND, UNDE, CUM.
NU suntem NOI cei ce decidem in dreptul VIETII! NICIODATA! Pentru aceasta VOM FI JUDECATI!

Pentru VIATA ce am primit-o, si pentru FELUL CUM AM TRAIT-O,
VOM FI JUDECATI.
VIATA ne-a fost daruita! Este un dar, asa cum este..., si noi nu putem fi decat
...?
Ultima oară modificat 05 Ian 2016, 03:28 de către bogdana, modificat 1 dată în total.

bogdana
Mesaje:5
Membru din:30 Dec 2015, 16:28
Confesiune:alta religie
Preocupări:P.B.C.

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde bogdana » 04 Ian 2016, 23:38

Si daca la "un ceas" dupa ce "ai fost salvat" de acele dureri insuportabile :) , prin intreruperea vietii tale, VINE DOMNUL IISUS PE NORII CERULUI SA-I IA PE AI SAI COPII LA EL?
Si TU nu esti acolo - si ai fi putut sa fii ! - ca sa te ia la EL !?!

MOARTEA pe care trebuie sa o GUSTAM noi cat traim aceasta viata, pe acest pamant, acum,
este tocmai
MOARTEA FATA DE DORINTELE NOASTRE
oricare altele diferite de cele spirituale!

Cautati imparatia cerurilor si TOATE CELELALTE vi se vor da ***pe deasupra***!!!

bogdana
Mesaje:5
Membru din:30 Dec 2015, 16:28
Confesiune:alta religie
Preocupări:P.B.C.

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde bogdana » 04 Ian 2016, 23:52

"drept la..." SAU "drept la..."?
Tata, FACA-SE VOIA TA!

bogdana
Mesaje:5
Membru din:30 Dec 2015, 16:28
Confesiune:alta religie
Preocupări:P.B.C.

Re: Bioetica - Dreptul la viaţă vs dreptul de a muri.

Mesaj necititde bogdana » 05 Ian 2016, 01:26

Am avut un bunic care s-a chinuit si i-a chinuit pe ai mei ani de zile cu boala lui. Si in general, unde e un muribund care nu moare odata scoate tot ce-i mai rau din oameni. Sunt de acord cu "dreptul de a fi ajutat sa mori". Dreptul de a muri e o aberatie din start. Singurul lucru aiurea e sa se asigure ca lumea nu abuzeaza. Ca omul isi da acordul, nu rudele si ca omul este perfect constient ce a semnat. Unii nu au taria de a face acest pas, chiar daca stiu ca nu au prea mult, sau sunt imobilizati. Daca omul nu-si mai doreste sa traiasca, de ce sa nu i se indeplineasca dorinta?

viziunea crestina asupra acestui aspect mi se pare deosebit de egoista.
EXACT pentru a avea ocazia POCAINTEI NOASTRE, a deschiderii inimii noastre, in rugaciune, CATRE DUMNEZEU! Iata ROSTUL (!) tuturor acestora!
NIMICA NU ESTE INTAMPLATOR IN VIATA NOASTRA! NIMICA!
Si se mai spune: ~Cine isi scurteaza crucea... isi scurteaza podul care ar trebui sa-l ajute sa treaca peste prapastia dintre noi si Dumnezeu! Deci, PE CE mai mergi, cum treci peste acel abis?

Copilul plange, URLA (!!!)
Eu ce sa fac? Cum sa-l fac sa se opreasca, sa nu deranjeze?
Nu am decat SA ASTEPT. SA FIU CU RABDARE, sa caut sa aflu ce anume il motiveaza sa aibe o asemenea iesire? DACA are un motiv.

AVEM DE INVATAT!
Rabdarea, inchinarea, dragostea..., suferinta.

Cine crede ca Dumnezeu Tatatl nostru ceresc NU STIE ce ni se intampla noua aicea, pe pamant? Nu stie EL ce suferim noi?
Nu stie EL ce a suferit Fiul sau, Domnul Iisus Hristosul?
NU PUTEA EL, Tatal ceresc, sa faca sa nu treaca Fiul Sau prin ceea ce a trecut ??? NU PUTEA sa ia "paharul acela" de la Fiul Sau? Nu putea sa ii vorbeasca, macar, MACAR SA II VORBEASCA (!) cum o mai facuse de atatea si atatate ori in timpul rugaciunilor?

Si totusi, in ceasul acela in gradina Ghetimani, in ceasul de ultima ruga, NU I-A MAI RASPUNS.
De 3 (trei) ori S-a rugat Domnul Iisus, cu sudoare de sange S-a rugat: ~Tata, daca se poate sa iei de la Mine paharul acesta!?~

SI NU A PRIMIT nici un RASPUNS !

Cu toate ca de fiecare data a adaugat: ~Dar VOIA TA SA SE FACA, si NU a Mea!~

In mila Sa, bunul Dumnezeu, ne da SEMNE. De asemenea a trimis si Fiului Sau un inger. Si, astfel intarit, Domnul Iisus S-a ridicat si a spus: ~De acum putem sa mergem! Vanzatorul se apropie...!~

Si A MURIT; a murit SIMPLU? Un glont, ceva scurt...?
S-a chinuit ORE in sir ATARNAT PE LEMN...
Am inteles ca cea mai grea suferinta in moarte ar fi cancerul pulmonar, pentru ca te stingi INCET, si te SUFOCI in tot acest timp...
La fel am inteles ca ar fi si moartea pe cruce, in cele din urma, este un fel de sufocare prin greutatea corpului pe care nu o mai poti sustine in acea pozitie, dureroasa, de atarnare, pe cruce, cu oasele zdrobite (chiar daca Fiului lui Dumnezeu nu Ii zbdrobisera fluierele picioarelor, totusi...)
CINE este EGOIST, cand PACATUL UCIDE? CINE L-a ucis pe Fiul lui Dumnezeu?

FIECARE DINTRE NOI !

Sa nu mai dam vina pe altul si alta si iar un altul si iar o alta...
EU SUNT DE VINA !
EU TE-AM UCIS DOAMNE !

Si Tu imi dai VIATA !!!


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron