Bioetica - Beneficiarii transplantului

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta
Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde Hrisanti » 09 Mai 2008, 16:21

...s-ar putea ca aceea alegere sa fie inspirata chiar de Dumnezeu
Sau s-ar putea sa nu, depinzand acest lucru foarte mult de starea de moralitate a celui care ia hotararea.
Pai ce inseamna "stare de moralitate" cand trebuie sa alegi in a conserva o viata ? Vorbim vorbe.. :D
PS: Oare de ce nu se pronunta si un medic? :D
Nu stiu de ce, dar pot banui ca-i este la fel de greu sa se pronunte ca si noua, fiindca si medicul este om... :lol:
Dar tu, Hrisanti, caruia din cei trei i-ai da "inima"?
Cred ca m-as ruga, nu prea indelungat sau cu multe vorbe, fiindca in astfel de situatii nu este timp, dar cu credinta si....as da-o copilului de 10 ani.
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 09 Mai 2008, 19:05

...as da-o copilului de 10 ani.
De ce? Pe ce rationament ai mers? Hai spune-ne... de dragul discutiei.

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde elena -petra » 09 Mai 2008, 19:31

Dar de inima artificiala n-ati auzit?
Atat cei care asteapta o inima sau plamani (asta referitor la primul caz) trebuie sa se inscrie pe o lunga lista de asteptare.Totusi la transplantul de inima, in decursul timpului s-a incercat inlocuirea inimii cu una artificiala.Prin urmare atat cel de 10 ,38,80 au o sansa egala prin faptul ca li se ofera posibilitatea sa traiasca lunile sau anii de care e nevoie pana se gaseste un donator.

Referitor la primul caz,cel cu transplantul de plamani, parera mea este ca s-ar face o mare discriminare daca am merge pe considerentul ,,tu ai prioritate la operatie ca nu fumezi!"
Nu cred ca un fumator ar trebui scutit de tratament.Nu ne putem permite sa tragem o linie si sa spunem: GATA! STOP! Acum sa incepem trierea: tu ai voie ca esti nefumator si tu care fumezi ....mai asteapta!
Oricum transplantul de plamani este una din putinele operatii care nu se fac la noi.Un transplant de plamani costa peste 100.ooo euro.Cat isi poate permite sistemul sanitar romanesc sa dea de la buget pentru operatie? Restul se strange doar din donatii,sponsorizari.Si la urma ,urmei atat fumatorii cat si nefumatorii isi platesc asigurarile medicale.Prin urmare nu cred ca medicii ar avea vreun drept sa refuze tratamentul unui bolnav pe motiv ca s-a imbolnavit din cauza la un viciu.

CONCLUZIE: Toti avem drepturi egale in viata! Nu avem nevoie nici de cenzura nici de discriminari. Fiindca toti suntem OAMENI .Toti avem SUFLET!

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Mai 2008, 10:29

...toti suntem OAMENI .Toti avem SUFLET!
E drept toti avem suflet... dar cel fumator oare cat s-a gandit in decursul vietii la sufletul sau? Oare merita un plaman nou, daca pe cel care l-a avut l-a stricat intentionat? Nu i-a pasat de sanatatea lui, iar acum are pretentia sa fie tratat la fel ca unu care a purtat grija si de trup, ca "templu al Duhului Sfant" (I Corinteni VI, 19)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde elena -petra » 10 Mai 2008, 13:11

dar cel fumator oare cat s-a gandit in decursul vietii la sufletul sau?
Nu s-a gandit ce-l poate astepta. Asa cum nici noi n-avem de unde stii ce ne rezerva viata. Fiindca daca am stii, de multe ne-am pazi!

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 10 Mai 2008, 14:07

...s-ar putea ca aceea alegere sa fie inspirata chiar de Dumnezeu
Sau s-ar putea sa nu, depinzand acest lucru foarte mult de starea de moralitate a celui care ia hotararea.
Pai ce inseamna "stare de moralitate" cand trebuie sa alegi in a conserva o viata ? Vorbim vorbe.. :D
Inseamna credinta si sistemul de valori morale dupa care se ghideaza cel ce ia hotararea. E posibil sa aiba un sistem de "valori morale" de factura religioasa, sociala, politica, eugenica, etc. Dar... vorbim vorbe! :cry:

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde Hrisanti » 10 Mai 2008, 17:07

E posibil sa aiba un sistem de "valori morale" de factura religioasa, sociala, politica, eugenica, etc. Dar... vorbim vorbe! :cry:
Da, sunt de acord in principiu, dar in practica iti spune acest sistem clar caruia dintre cei trei sa-i dai inima ( in cazul pe care l-am presupus) ? Ce inseamna "sistem de valori morale" cand esti pus in fata dilemei de a salva viata unui singur om, cand de fapt sunt trei care iti cer ajutorul ? Care "valori morale" iti pot da certitudinea caruia dintre cei trei este bine sa-i dai inima ?
Acum intelegei de ce am spus ca "vorbim vorbe" ? :oops:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Bioetica - Beneficiarii transplantului

Mesaj necititde Hrisanti » 10 Mai 2008, 17:26

De ce? Pe ce rationament ai mers? Hai spune-ne... de dragul discutiei.
Nu am spus-o "de dragul discutiei", dar spre deosebire de tine, frate Catalin, eu am trei copii, si stiu ca un copil de 10 ani nu este pregatit sa accepte moartea...sau cel putin este mai putin pregatit decat cel de 38 sau cel de 80 de ani. Si cred ca nici nu m-as putea uita in ochii unui copil de 10 ani cu seninatatea data de "sistemul de valori morale" care m-a facut sa nu-l privilegiez pe el, in alegerea despre care ne-am propus sa vorbim.
Dar cand vei fi tata, vei intelege. ;)
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron