Transfuzia de sânge. Împărtăşirea şi menstruaţia

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:
Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 28 Mar 2010, 20:27

Poți să te împărtășești a doua zi nu e nici o problemă.
De fapt această interdicție are un rol mai mult practic decât duhovnicesc. Femeia în perioada ciclului nu este "spurcată" cum din păcate învață unii ci este intr-o perioadă firească a existenței ei.
Pe vremuri femeile nu purtau chiloți, cum se mai întâmplă și astăzi pe la țară, interdicția era mai mult practică pentru a nu se păta biserica de sânge, de asemenea condițiile de păstrare a igienei nu erau ca și în ziua de azi, mirosuri....de aici interdicția ca femeia să meargă la biserică în această perioadă și deci să primească și Sfintele Taine. Gândiți-vă ce faci cu o mireasă care se află în această perioadă? Nunta programată, sală, muzică, nuntași invitați... amâni nunta din cauza aceasta?
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

sorinmr
Mesaje:22
Membru din:31 Oct 2009, 12:40
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde sorinmr » 28 Mar 2010, 23:29

Poți să te împărtășești a doua zi nu e nici o problemă.
De fapt această interdicție are un rol mai mult practic decât duhovnicesc. Femeia în perioada ciclului nu este "spurcată" cum din păcate învață unii ci este intr-o perioadă firească a existenței ei...
Frumoasa observatie parinte... multumim! Aceeasi observatie am intalnit-o si in Patriarhia Ierusalimului.
Ca o concluzie, putem spune ca..., sau cel putin sfintia voastra dati binecuvantare femeilor care vin la sfintia voastra la biserica sa se impartaseasca in "perioada lor"? Ce inseamna "a doua zi?"

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 30 Mar 2010, 19:56

A doua zi înseamnă: a doua zi după încetarea sângerării.
Nu împărtășesc femeile în această perioadă pentru că nu vin, ele respectă cu strictețe această regulă, oricum parcă există o regulă de a nu împărtăși persoanele cu sângerări sau alte feluri de scurgeri, bineînțeles cu excepția celor grav bolnave care ar putea muri.Oricum nu le mai ți încă 7-8 zile până să le împărtășești. Cred că nicăieri femeile nu se împărtășesc în acea perioadă chiar dacă merg la biserică.
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

sorinmr
Mesaje:22
Membru din:31 Oct 2009, 12:40
Confesiune:ortodox
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde sorinmr » 31 Mar 2010, 00:26

... Cred că nicăieri femeile nu se împărtășesc în acea perioadă chiar dacă merg la biserică.
Părinte, dati-mi voie să vă spun, că în biserica Ierusalimului se dă voie femeilor să se împărtăsească în timpul „perioadei”... si sunt destule cazuri de femei care se împărtăsesc... este posibil să fie acest lucru mai ales cu femeile care merg în excursie acolo si neavând posibilitatea să meagă si altă dată... Și în general în Biserica Greciei este o mai mare libertate pentru împărtăsanie...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Mai 2010, 15:07

Cât priveşte regula "până la 7-8 zile" [după 7-8 zile de la încetarea scurgerii fireşti femeia se poate atinge, împărtăşi de cele sfinte] eu nu sunt deacord şi nu o consider valabilă.
De ce părinte, Petru ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 15:14

Cât priveşte regula "până la 7-8 zile" [după 7-8 zile de la încetarea scurgerii fireşti femeia se poate atinge, împărtăşi de cele sfinte] eu nu sunt deacord şi nu o consider valabilă.
De ce părinte, Petru ?
Pentru că la unele femei ciclul poate ţine şi 2-3 zile. Care-i logica să aştepte încă 5-6?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Mai 2010, 15:54

Pentru că la unele femei ciclul poate ţine şi 2-3 zile. Care-i logica să aştepte încă 5-6?
Păi nu părinte, pentru că se pune problema la 7-8 zile după încetarea ciclului. Deci dacă femeia e "norocoasă" după 2-3 zile + 7-8 în total 9 - 10 zile se poate apropia de cele sfinte, iar dacă nu 6-7 zile + alte 7-8 zile în total 13 - 14 zile :) .

Adică preotul meu mi-a spus că în timpul scurgerii să nu intru în Biserică, iar după încetarea ciclului 7-8 zile pot intra în Biserică, dar să nu mă ating de cele sfinte .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 18:47

se pune problema la 7-8 zile după încetarea ciclului. Deci dacă femeia e "norocoasă" după 2-3 zile + 7-8 în total 9 - 10 zile se poate apropia de cele sfinte, iar dacă nu 6-7 zile + alte 7-8 zile în total 13 - 14 zile :) .
Am auzit şi de aberaţia asta, dar nici nu vreau să o aud. Nu se încadrează în nicio o regulă, decât cea a prostiei (să mă ierte părintele tău, dar...).

georgedimoiu
Mesaje:144
Membru din:17 Mar 2010, 22:04
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara, preot
Contact:

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde georgedimoiu » 07 Mai 2010, 20:01

Problema este simplă: atâta timp cât ești pe ciclu nu te poți împărtăși dar poți merge la biseică. Interdicția de a merge la biserică în această perioadă era de ordin practic care acum nu mai e valabil.
Era totuși o glumă bună!
Apărătoare Doamnă pentu biruinţă, mulţumim!
Vă iubesc pe toți!
Pace celor ce vin – Bucurie celor ce rămân – Binecuvântare celor ce pleacă

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Vianor » 18 Dec 2010, 17:50

Sunt privite bine!E o faptă bună să donezi sânge! Poate una dintre cele mai bune, mai ales când o faci din dragoste, dezinteresat şi nu pt bani. Doar Martorii lui Iehova nu le acceptă.
Viaţa trupului este în sânge (Levetic 17:11). Şi nu este mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi (Ioan 15:13).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Ioan Cr » 19 Dec 2010, 21:19

Viaţa trupului este în sânge (Levetic 17:11). Şi nu este mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi (Ioan 15:13).
OFF-TOPIC: Acum intelegeti de ce tinem atat de mult la Impartasanie...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Danie1

E pacat sa vindeci simbata!

Mesaj necititde Danie1 » 29 Dec 2010, 13:27

Cred ca cam asa a fost acuzat Mintuitorul. De ce? Pentru ca exista o lege iudaica (a bisericii) care interzicea sa lucrezi in ziua de odihna.
E pacat sa donezi singe dupa ce te-ai impartsit?
De ce ar fi? Sa faci un lucru bun, o milostenie, sa dai din viata ta altuia aflat in suferinta, aflat pe masa de operatie, in fata mortii, nu poate fi pacat! Mai ales ca Dumnezeu ne-a spus sa ne dam viata pentru celalalt. Mai ales ca el si-a dat singele ca sa traim noi!
Cineva a pus corect problema mai sus: daca copilul tau ar avea nevoie de singele tau, al tau tocmai impartasit, oare nu i l-ai da? Si daca o faci pentru cineva iubit de ce n-ai face-o pt un strain pe care ar trebuii sa-l iubesti la fel de mult?

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Este pacat să...?

Mesaj necititde anastasys » 23 Sep 2012, 18:20

Poți să te împărtășești a doua zi nu e nici o problemă.
De fapt această interdicție are un rol mai mult practic decât duhovnicesc... pentru a nu se păta biserica de sânge, de asemenea condițiile de păstrare a igienei nu erau ca și în ziua de azi, mirosuri....de aici interdicția ca femeia să meargă la biserică în această perioadă și deci să primească și Sfintele Taine.
Am citit, ma iertati, nu imi aduc aminte exact la ce parinte contemporan, ca nu tine numai de igiena, ci si de faptul ca la Sf. Liturghie Domnul e Arhiereu si in acelasi timp se aduce pe sine ca jertfa nesangeroasa, deci nu trebuie sa existe o alta jertfa, de data aceasta sangeroasa (in acest caz pierderea de sange a femeii) din partea nici unei alte persoane aflate in Biserica. Sf. Ioan Gura de Aur zicea ca daca o picatura de sange cade pe lespedea Bisericii acea Biserica trebuie resfintita. E adevarat?

Cam in aceeasi ordine de idei, transfuzia este intr-un fel o donare de organe, in acest caz sangele. In Vechiul Testament se interzicea pana si mancarea sangelui unui animal. In acest fel nu se incalca subtil aceasta lege, tinand cont ca trupul nostru este Templu al Duhului Sfant?

Nu exista la Sf. Parinti nici o precizare exacta legata de donarea de organe. Sa nu imi povestiti de acea nascocire a papistasilor - cred ca au si o reprezentare a acesteia - cu un om caruia i s-a facut o amputare a unui picior de negru. Sa nu uitam ca negrii erau sclavi si nu erau tratati ca niste oameni ci mai mult ca pe niste animale.

Am gasit o relatare legata de transplantul de organe la par. Paisie Aghioritul in cartea cu Marturii ale inchinatorilor... si nu e una favorabila transplantului.

Constantinos

Re: Transfuzia de sânge. Împărtăşirea şi menstruaţia

Mesaj necititde Constantinos » 23 Sep 2012, 20:59

Viata Sfantului Luca al Crimeii http://vimeo.com/24940811#at=0 minutul 25 , secunda 23 . Ar mai fi alt exemplu la Sfantul Spiridon :" Pe când călătorea el pe un drum, a poposit noaptea la un han. Nişte oameni necredincioşi şi invidioşi pe Sfânt au tăiat noaptea capetele cailor lui de drum. Dimineaţa, Sfântul episcop şi-a găsit caii ucişi. El a poruncit slugii sale să pună capetele cailor la locul lor.
Şi era un cal alb, iar celălalt era negru. Din greşeală, sluga a pus capul alb calului negru şi capul negru calului alb. Îndată au înviat caii. Şi toată lumea se mira de calul negru cu cap alb şi de calul alb cu cap negru! Necredincioşii care omorâseră caii s-au ruşinat în urma acestei minuni."

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Transfuzia de sânge. Împărtăşirea şi menstruaţia

Mesaj necititde anastasys » 23 Sep 2012, 21:11

Viata Sfantului Luca al Crimeii http://vimeo.com/24940811#at=0 minutul 25 , secunda 23. "
Da, asteptam sa vina cineva cu acest argument. Stiu ca Sf Luca a facut un transplant de cornee parca unei persoane care nu vedea, dar mai stiu chiar din jurnalul sfantului ca dupa ce scrisese un tratat despre asepsie s-a rugat Domnului sa-i ierte acest pacat (al mandriei?) si El i-a raspuns ca nu acesta e pacatul pentru care trebuie sa se roage sa-i fie iertat.
Si eu ma rog Sfantului Luca sa ma lumineze Domnul ca sa nu gresesc cand ma gandesc... ca la acest transplant m-a dus gandul.
Ar mai fi alt exemplu la Sfantul Spiridon :" Pe când călătorea el pe un drum, a poposit noaptea la un han. Nişte oameni necredincioşi şi invidioşi pe Sfânt au tăiat noaptea capetele cailor lui de drum. Dimineaţa, Sfântul episcop şi-a găsit caii ucişi. El a poruncit slugii sale să pună capetele cailor la locul lor.
Şi era un cal alb, iar celălalt era negru. Din greşeală, sluga a pus capul alb calului negru şi capul negru calului alb. Îndată au înviat caii. Şi toată lumea se mira de calul negru cu cap alb şi de calul alb cu cap negru! Necredincioşii care omorâseră caii s-au ruşinat în urma acestei minuni."
Eu vorbesc de oameni si acolo alta este morala, nu e vorba de un transplant. Nimeni n-ar fi crezut minunea daca nu se intampla acea greseala. :) M-a amuzat acest exemplu.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Este pacat sa?

Mesaj necititde Floryan » 25 Sep 2012, 08:20

este pacat sa donezi sange in ziua in care te-ai impartasit?
Eu nu cred ca este pacat, nici nu ar putea fi. Daca un frate are nevoie urgenta de sange, poate se zbate intre viata de moarte, odata faci jertfa pentru aproapele apoi, acela fiind in pericol de moarte si neputandu-se impartasii cu Trupul si Sangele Domnului, cred ca se poate sfintii prin tine.
Daca nu gresesc se poate aplica acea invatatura din Patericul Egiptean, cand avva Teodor s-a dus la avva Ioan si au discutat despre lucrul mainilor si lucrul sufletului.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Este pacat sa?

Mesaj necititde anastasys » 25 Sep 2012, 15:32

este pacat sa donezi sange in ziua in care te-ai impartasit?
Eu nu cred ca este pacat, nici nu ar putea fi. Daca un frate are nevoie urgenta de sange, poate se zbate intre viata de moarte, odata faci jertfa pentru aproapele apoi, acela fiind in pericol de moarte si neputandu-se impartasii cu Trupul si Sangele Domnului, cred ca se poate sfintii prin tine.
Daca nu gresesc se poate aplica acea invatatura din Patericul Egiptean, cand avva Teodor s-a dus la avva Ioan si au discutat despre lucrul mainilor si lucrul sufletului.
Si eu cred ca nu e bine sa ne dam cu parerea ca sa nu cadem ca protestantii ca musca in lapte. "Se poate sfinti prin tine?!" Esti mai tare ca Sf Ap. Pavel care isi scutura praful de pe talpi atunci cand nu era acceptat de comunitatea careia ii propovaduia Cuvantul Domnului...

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Este pacat sa?

Mesaj necititde Floryan » 25 Sep 2012, 16:09

Si eu cred ca nu e bine sa ne dam cu parerea ca sa nu cadem ca protestantii ca musca in lapte. ...


Ai dreptate, in principiu. Daca nu ma insel suntem pe un forum, unde ne putem da si cu parerea.
"Se poate sfinti prin tine?!" Esti mai tare ca Sf Ap. Pavel care isi scutura praful de pe talpi atunci cand nu era acceptat de comunitatea careia ii propovaduia Cuvantul Domnului...
:x9 nu inteleg.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Floryan » 25 Sep 2012, 16:38

Viaţa trupului este în sânge (Levetic 17:11). Şi nu este mai mare dragoste decât să-şi dea cineva viaţa pentru prietenii săi (Ioan 15:13).
OFF-TOPIC: Acum intelegeti de ce tinem atat de mult la Impartasanie...

Foarte interesant mi se pare raspunsul dlui Vianor precum si completarea dlui Ioan. Multumesc
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Este pacat sa?

Mesaj necititde anastasys » 26 Sep 2012, 23:15

Si eu cred ca nu e bine sa ne dam cu parerea ca sa nu cadem ca protestantii ca musca in lapte. ...

Ai dreptate, in principiu. Daca nu ma insel suntem pe un forum, unde ne putem da si cu parerea.
Nu ştiu dacă ne va primi Domnul cu părerea în Împărăţia Sa. Eu prefer să nu am prea mare încredere în a mea. Aştept încă argumente mai documentate. Mă iertaţi.
"Se poate sfinti prin tine?!" Esti mai tare ca Sf Ap. Pavel care isi scutura praful de pe talpi atunci cand nu era acceptat de comunitatea careia ii propovaduia Cuvantul Domnului...
Ce am vrut să spun e că nici Sf. Pavel nu a forţat pe nimeni să se sfinţească fără voia acelei persoane. Iată ce spune arh. Hierothoes Vlachos:
"Îndumnezeirea prin Sfintele Taine şi, mai ales, prin Sfânta Împărtăşanie nu se face în mod mecanic sau magic, ci în funcţie de starea duhovnicească în care ne aflăm. Aşadar, Taina Sfintei Împărtăşanii lucrează după starea noastră duhovnicească." (Predici la marile sărbători)


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX