Adevar si libertate

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde Dionysie » 19 Apr 2012, 14:04

In lumea VT oamenii se supuneau Legii, care era aplicata de Judecatori-preoti, care erau abilitati sa aplice poruncile. Legea se resimtea ca constrangere exterioara. De la ieremia 31.33 (sau 33.31) Legea nu mai e in afara omului (scrisa pe tablite) ci in om, scrisa in inima lui. (asa zice Dumnezeu acolo). Prin urmare oamenii stiu legea fara sa-i mai invete nimeni. (tot Dumnezeu spune asta). Si li se pare ca vine din ei insisi. Adica nu se mai simt constransi, ci „liberi”. Este tot legea lui Dumnezeu, dar interiorizata, omul se poate judeca pe sine insusi, are constiinta morala. Aceasta libertate (inca in constructie) este chiar esenta crestinismului. (Cu invierea, ea a devenit si mai puternica, -este „actul II” al libertatii, dupa cel din Ieremia).
În fapt textul spune niţel altceva decât încearcă să insinueze esenin. Această nouă ordine a lucrurilor, această nouă stare are loc în condiţiile instaurării unui Nou Legământ între Dumnezeu şi Israel, iar în cadrul acestui legământ are loc această transformare. Revelaţia Noului Testament ne descoperă că acest legământ este chiar legământul în sângele lui Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu şi Dumnezeu adevărat din Dumnezeu adevărat. Altfel spus această transformare, această nouă inimă se primeşte de către aceia care intră în Trupul lui Hristos, în Israelul Noului Legământ care este Sfânta Biserică. Acesta este noul legământ şi aici în Biserica lui Hristos se dobândeşte transformarea spiritului, însămânţarea inimii de carne în locul inimii de piatră, înscrierea legii lui Dumnezeu în inimă. Aceasta se petrece deci în Trupul Mistic al lui Hristos care este Sfânta Biserică prin lucrarea Duhului Sfânt.

Iată vin zile, zice Domnul, când voi încheia cu casa lui Israel şi cu casa lui Iuda legământ nou. Însă nu ca legământul pe care l-am încheiat cu părinţii lor în ziua când i-am luat de mână, ca să-i scot din pământul Egiptului. Acel legământ ei l-au călcat, deşi Eu am rămas în legătură cu ei, zice Domnul. Dar iată legământul pe care-l voi încheia cu casa lui Israel, după zilele acela, zice Domnul: Voi pune legea Mea înăuntrul lor şi pe inimile lor voi scrie şi le voi fi Dumnezeu, iar ei Îmi vor fi popor. Şi nu se vor mai învăţa unul pe altul şi frate pe frate, zicând: "Cunoaşteţi pe Domnul" că toţi de la sine Mă vor cunoaşte, de la mic până la mare, zice Domnul, pentru că Eu voi ierta fărădelegile lor şi păcatele lor nu le voi mai pomeni". (Ieremia 31, 31-34)

Există însă şi inşi care sunt în afara legământului lui Dumnezeu, în afara Bisericii lui Hristos, în afara mântuirii, dar care visează la o aşa zisă autonomie morală a oamenilor, o autonomie tot aşa în afara Bisericii, pe lângă Biserică şi chiar împotriva Bisericii lui Hristos şi a autorităţii ei sfinte, şi mai mult încearcă să se folosească chiar de texte biblice, pe care şi alţii le acceptă, pentru a încerca să disemineze în spaţiul public această confuzie şi învăţătură mincinoasă a aşa zisei autonomii în afara lui Dumnezeu, pe lângă Dumnezeu, fără Dumnezeu sau chiar împotriva lui Dumnezeu şi a Sfintei Sale Biserici. Într-un astfel de caz avem de face cu cazul tipic al falşilor apostoli, al apostolilor mincinoşi care nu sunt de la Dumnezeu şi de la Iisus Hristos, cu o tentativă evidentă a Satanei de a lua chip de înger de lumină pentru a îi înşela pe unii sau pe alţii pretinzând că ar propovădui chiar adevărul lui Dumnezeu, după cum ne învaţă şi Sfântul Apostol Pavel la 2 Cor 11, 14.

OLGA

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde OLGA » 20 Apr 2012, 10:49


Există însă şi inşi care sunt în afara legământului lui Dumnezeu, în afara Bisericii lui Hristos, în afara mântuirii, dar care visează la o aşa zisă autonomie morală a oamenilor, o autonomie tot aşa în afara Bisericii, pe lângă Biserică şi chiar împotriva Bisericii lui Hristos şi a autorităţii ei sfinte, şi mai mult încearcă să se folosească chiar de texte biblice, pe care şi alţii le acceptă, pentru a încerca să disemineze în spaţiul public această confuzie şi învăţătură mincinoasă a aşa zisei autonomii în afara lui Dumnezeu, pe lângă Dumnezeu, fără Dumnezeu sau chiar împotriva lui Dumnezeu şi a Sfintei Sale Biserici. Într-un astfel de caz avem de face cu cazul tipic al falşilor apostoli, al apostolilor mincinoşi care nu sunt de la Dumnezeu şi de la Iisus Hristos, cu o tentativă evidentă a Satanei de a lua chip de înger de lumină pentru a îi înşela pe unii sau pe alţii pretinzând că ar propovădui chiar adevărul lui Dumnezeu, după cum ne învaţă şi Sfântul Apostol Pavel la 2 Cor 11, 14.
Cei care vor să înşele pretinzând că ar propovădui chiar adevărul lui Dumnezeu, o fac cu bună ştiinţă? Sectarii, de exemplu, sunt conştienţi că ei nu cred în Dumnezeu şi că slujesc pe Satana?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Apr 2012, 12:34

Cei care vor să înşele pretinzând că ar propovădui chiar adevărul lui Dumnezeu, o fac cu bună ştiinţă? Sectarii, de exemplu, sunt conştienţi că ei nu cred în Dumnezeu şi că slujesc pe Satana?
Dacă nu ar trişa faţă de ei înşişi şi faţă de Dumnezeu, adică şi-ar păzi inima curată, neîntinată de gânduri străine, permanent în rugăciune ar şti cui ascultă şi cui slujesc. Pentru că sunt surzi, cred că propovăduiesc adevărul, însă asta nu-i scuză căci avem avertisment (rugaţi-vă neîncetat ca să nu cădeţi în ispită sau în surzenie, în cazul dat ).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde Dionysie » 20 Apr 2012, 12:58

Nu despre sectarii obişnuiţi vorbeam. Unde dai şi unde crapă. Cu ortodocşii nu poţi decât surprize să ai. Mesajul era mai mult pentru esenin, şi pentru alţii care ştiu să citească. El ştie mai bine totuşi despre ce Sectă vorbeam, că tot despre o Sectă este vorba, şi încă despre una condamnată de Sfânta Biserică. Aşa că încercaţi să nu vă mai amestecaţi unde nu vă fierbe oala şi mai reţineţi-vă în a vă băga în seamă doar aşa pentru a vă afla în treabă şi pentru "victoriile" voastre de nimic. Încercaţi să vă mai abţineţi, faceţi mai mult post la gură.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde Dionysie » 20 Apr 2012, 13:56

Daca va uitati in Ieremia, zice ca „Toti Ma vor cunoaste....”, iar in NT, Christos zice acelasi lucru: „cunoasteti adevarul, (adica tot pe El) si Adevarul va va face liberi”. Este, practic, aceeasi propozitie. Adica libertatea iese, rezulta, din cunoasterea lui Dumnezeu.
Aici avem de a face din nou cu o obişnuită mistificare şi distorsionare a Scripturii în tradiţia în care esenin deja s-a şi ne-a obişnuit. În fapt în NT nu scrie ceea ce esenin a încercat să redea, ci cu totul altceva: Deci zicea Iisus către Iudeii care crezuseră în El: „Dacă veţi rămâne întru cuvântul Meu, cu adevărat sunteţi ucenici ai Mei. Şi veţi cunoaşte adevărul, iar adevărul vă va face liberi“. (Ioan 8, 31-32) Altfel spus nu este vorba despre un imperativ (cunoaşteţi!) ci este vorba despre o consecinţă (şi veţi cunoaşte) a rămânerii întru cuvântul lui Iisus Hristos. Prin urmare fundamentală este această rămânere în cuvântul lui Hristos a acelora care au crezut în El; numai sub această condiţie a rămânerii în cuvântul Lui se ajunge la cunoaşterea adevărului care eliberează. Altfel spus imperativul, deşi nu este exprimat direct în text, este nu acela de a cunoaşte, ci de a rămâne în cuvântul lui Hristos.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Adevar si libertate

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Apr 2012, 14:09

OFF-TOPIC
Nu despre sectarii obişnuiţi vorbeam. Unde dai şi unde crapă. Cu ortodocşii nu poţi decât surprize să ai. Mesajul era mai mult pentru esenin, şi pentru alţii care ştiu să citească. El ştie mai bine totuşi despre ce Sectă vorbeam, că tot despre o Sectă este vorba, şi încă despre una condamnată de Sfânta Biserică. Aşa că încercaţi să nu vă mai amestecaţi unde nu vă fierbe oala şi mai reţineţi-vă în a vă băga în seamă doar aşa pentru a vă afla în treabă şi pentru "victoriile" voastre de nimic. Încercaţi să vă mai abţineţi, faceţi mai mult post la gură.
Te rog, să răspunzi doar la ideile greşite, dacă binevoieşti, dacă nu abţine-te şi nu lansa judecăţi sau păreri asupra persoanelor. Mulţumesc!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX