Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
diaconul_Catalin
Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Mai 2008, 18:53

"Acordul informat" ar putea fi schimbat cu "acord prezumat", "cea mai potrivita forma pentru a salva cat mai multe vieti", cum spune dr. Victor Zota, director executiv al Agentiei Nationale de Transplant (ANT). Adica, orice cetatean, care in cursul vietii nu a semnat un "refuz" pentru donarea de organe/tesuturi, daca ajunge in moarte cerebrala poate sa fie considerat un potential donator, iar medicii ii pot preleva organele. "In continuare se va tine cont de opinia familiei, insa argumentele acesteia pentru refuz vor trebui sa fie extrem de solide. Nu vom mai accepta motivatii precum am avut uneori pana acum - mama voia sa doneze, dar cuiva din familie, nu asa, la straini. Altadata sotia unui decedat posibil donator nu a fost de acord, desi stia ca sotul sau era de acord cu donarea, pentru ca familia acestuia a amenintat-o sa nu faca asa ceva", a explicat dr. Zota.

Oare e corect ca omul mort sa fie transformat din "subiect" in "obiect"?

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde elena -petra » 14 Mai 2008, 19:42

Intodeauna am fost de acord cu donarea de organe.Chiar nu m-ar deranja sa fiu considerata ,,obiect" atata timp cat as salva pe cineva de la suferinta sau de la moarte. Daca as putea sa fac un bine si dupa ce mor,ok de ce sa nu-l fac?Mai ales ca ,,ceva din mine " va continua sa traiasca in altcineva.

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 14 Mai 2008, 22:18

Chiar nu m-ar deranja sa fiu considerata ,,obiect"...
Alti te vor vinde, vor folosi organele tale pentru a face bani, inima ta se va da celui care ofera spaga mai mare... esti sigura?

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde elena -petra » 15 Mai 2008, 05:56

Alti te vor vinde, vor folosi organele tale pentru a face bani,
Acum stiu c-ar exista cazuri cand organele sunt vandute, de multe ori din prea multa saracie unele persoana ajung la disperare si nu gasesc alta solutie decat vinderea vreunui rinichi, de multe ori pentru o suma infima de bani.Chiar nu ma deranjeaza daca se fac ,,afaceri" cu organele mele dupa moarte.Stiu doar ca intentia mea a fost sa-i pot salva la cineva viata.Atat!Restul nu ma intereseaza.
, inima ta se va da celui care ofera spaga mai mare...
Citeam odata intr-un ziar (a fost de mult nu mai retin exact sursa) despre cazul unui barbat de vreo 40 ani care a primit rinichiul unei femei femei decedate.Inainte de transplant era genul de om care mergea la o bere cu baietii se uita la meciuri, ma rog c-am ce fac barbatii in general.Dupa transplant a luat din obiceiurile femeii.A inceput sa iubeasca telenovelele si crosetatul din barbatul artagos a devenit bland si duios.
Si daca tot n-ai avut ce face si te-ai luat IARASI :( de mine ,GATA m-am hotarat! Dupa moartea mea o sa-ti donez tie inima mea.Atunci sa te vad ce bland,iubitor o sa fi.O sa -ti placa sa ti se spuna poezii, sa spui tu la randul tau, sa asculti un anumit gen de muzica (care acum sunt sigura ca nu-l asculti :lol: ) ,sa arati iubire neconditionata, sa fi sensibil, sentimental.....sa-ti mai spun?!.....ajunge ca prea iti stric ziua. :D

PS.Am uitat sa specific ca ti-o ofer gratis ,fara spaga! :lol:

Avatar utilizator
Hrisanti
Mesaje:93
Membru din:09 Apr 2008, 16:45
Confesiune:ortodox
Localitate:Franta

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde Hrisanti » 15 Mai 2008, 22:47

...Dupa moartea mea o sa-ti donez tie inima mea.Atunci sa te vad ce bland,iubitor o sa fi :lol:
Sora, una este cordul si alta "inima spirituala" ! :) Cred ca te cam crezi.... :lol:
Prea Sfanta Nascatoare de Dumnezeu, miluieste-ne pe noi !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde elena -petra » 16 Mai 2008, 08:20

Sora, una este cordul si alta "inima spirituala" ! :)
Cu ,,inima spirituala" dl diacon sta bine, la ,,cord " are lacune mari. :D
Cred ca te cam crezi.... :lol:
Din pacate da,c-am duc lipsa de smerenie! :x
Ma iertati! ;)

diaconul_Catalin

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 08:38

Sora, una este cordul si alta "inima spirituala" ! :)
Cu ,,inima spirituala" dl diacon sta bine, la ,,cord " are lacune mari. :D
De unde stiti voi cu ce inima stau bine si cu care nu?
Cred ca te cam crezi.... :lol:
Din pacate da,c-am duc lipsa de smerenie! :x
Fetelor... Iar va certati, sau doar vorbiti in contradictoriu?
Dupa moartea mea o sa-ti donez tie inima mea.
Iata un start pentru un nou subiect: Bioetica - dreptul asupra trupului.
PS: merci... as face bani buni cu ea!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde elena -petra » 16 Mai 2008, 09:07



Fetelor... Iar va certati, sau doar vorbiti in contradictoriu?
Nici nu ne certam,nici nu discutam in contradictoriu! Din contra sunt foarte amabila cu d-na Hrisanti :) poate ne da si noua niste ponturi cand sunt solduri in Franta. ;)

PS: merci... as face bani buni cu ea!
Nu va bazati pe chestia asta! Nu ma cunoasteti absolut deloc,prin urmare n-ati avea cui sa-i recomandati ,,cordul" meu! Si ati face o mare greseala recomandandu-l, dar asa ca o singura afacere,e ok , l-ati putea vinde dar apoi sa faceti sa dispareti din oras. :lol: Fiindca v-ar cauta cel caruia i-ati vandut donatia. :lol:

PS. D-le moderator diacon Catalin, nu incalcam nici un regulament ,acum?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde Florina » 14 Noi 2008, 17:49


hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde hodor cristiuc » 09 Iun 2010, 21:55

Intrebare:transplantul de organe este bine vazut de Biserica Ortodoxa,avandu-se in vedere ca donarea
sa se faca si de la om sanatos in viata,la cel bolnav,nu numai de la cel aflat in moarte cerebrala?MULTUMESC.

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Bioetica - Donarea de organe si acordul prezumat

Mesaj necititde Victor » 10 Iun 2010, 12:23

Intrebare:transplantul de organe este bine vazut de Biserica Ortodoxa,avandu-se in vedere ca donarea
sa se faca si de la om sanatos in viata,la cel bolnav,nu numai de la cel aflat in moarte cerebrala?MULTUMESC.
Orice donare de organe este bine vazuta atata timp nu pune in pericol viata donatorului si este facuta in scop pur umanitar.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron