Bioetica- vina in cazul alegerii avortului

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox
Bioetica- vina in cazul avortului

Mesaj necititde elena -petra » 11 Mai 2008, 13:30

As dori si eu o lamurire!

O privire mai atenta asupra realitatii ma face sa-mi pun intrebarea, oare este mai simplu sa ,,inghitim"o idee colectiva cum ca doar femeia este responsabila de avort?
De ce barbatii nu sunt pedepsiti de preoti ci doar femeile? Cine este de fapt criminalul? Femeia sau barbatul? SAU POATE AMANDOI!

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde Florina » 11 Mai 2008, 15:53

La un avort, responsabili sunt:

-femeia
-medicul
-cei care sfatuiesc la avort
-tatal, daca a stiut, incuviintat sau obligat (dar f multe femei cu care am vorbit au spus ca au facut avorturi nenumarate, toate fara stirea sotului, pentru ca acela nu ar fi fost de acord! In acest caz, sotul nu are nicio vina!)

Nu avem de unde sa stim daca acesti barbati care cer sotiilor avort primesc sau nu canon, este vorba de taina Sfintei Spovedanii. Insa eu am cunoscut un domn in varsta care a stiut doar de vreo 5 avorturi din cele 40 ale sotiei sale. Si nu a fost de acord cu ele, dar a trait mai departe cu femeia criminala si a primit 7 ani oprire acest domn de la Sfanta Impartasanie! Deci, si barbatii sunt canonisiti!

PS: Femeia criminala nu a nascut decat un baiat viu, a spus ca altii nu-i trebuie, desi sotul si soacra o rugau doar sa mai faca un copil-doi, ca ii vor creste ei. Si cand unicul baiat a avut 26 de ani, a murit subit, acasa, fara sa fi fost bolnav, de la o simpla oboseala cedandu-i inima. Si acum femeia cu 40 de avorturi plange ca nu au sprijin la batranete!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Mai 2008, 17:09

Hristos a Inviat!
De ce barbatii nu sunt pedepsiti de preoti ci doar femeile?
Oare asta este cel mai important, pedeapsa preotului asupra cui este pusa...atunci constiinta prin care Domnul ne cearta cum este???
Eu cred ca o femeie care ajunge sa-L cunoasca pe Domnul, sa-L iubeasca si sa simta ca a primit iertare dupa 2 luni de la avort poate fi o femeie "linistita", se poate impartasi cu Domnul in adevaratul sens al cuvantului pe cand barbatul daca traieste in aceeasi saracie duhovniceasca se poate sa nu primeasca iertare de la Domnul nici dupa 50 de ani, desi in fata preotului este curat ca lacrima!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 12 Mai 2008, 19:30

Hristos a Inviat!
De ce barbatii nu sunt pedepsiti de preoti ci doar femeile?
Oare asta este cel mai important, pedeapsa preotului asupra cui este pusa...atunci constiinta prin care Domnul ne cearta cum este???
Eu asa consider ,ca si barbatii care au indemnat sau care si-au dat acordul lor, pentru infaptuirea unui avort ar trebui sa-si marturiseasca pacatul.Or fi si cazuri in care femeia ascunde sarcina dar sunt si cazuri unde barbatii isi trimit consoartele sa avorteze.Sau sunt cazuri cand au relatii imorale si apoi ca sa scape de responsabilitate le pun pe femei sa-si faca avort.N-ati auzit de cupluri de tineri unde ea ramane insarcinata in timp ce sunt doar prieteni iar el ,,hombrele" ii spune:,,draga mea e prea devreme sa avem un copil,sa mai asteptam, dupa nunta!" Si nunta e la vara.....asteapta! Aici cine e vinovata de avort? Doar femeia?
Iar de constiinta de care vorbesti, crede-ma ca lipseste cu desavarsire fiindca daca era prezenta nu se ajungea aici.


Eu cred ca o femeie care ajunge sa-L cunoasca pe Domnul, sa-L iubeasca si sa simta ca a primit iertare dupa 2 luni de la avort poate fi o femeie "linistita", se poate impartasi cu Domnul in adevaratul sens al cuvantului
Nu cred ca exista duhovnici care sa dea dezlegare ,dupa un canon prea scurt fiindca e un pacat mare.
Parintele Arsenie Papacioc opreste de la Sfanta Impartasanie 3 ani si asta in cazul in care femeile se caiesc din toata inima.Sunt duhovnici care opresc si 10-15 ani.Asa ca NIMENI dupa 2 luni iti da dezlegare!

<<Cum canoniseste biserica pacatul avortului.
1.Femeia care a pierdut ( sarcina) fara voie, se canoniseste (se opreste de la Sfanta Impartasanie) un an de zile(Sfantul Ioan Postitorul canonul 22)
2.Femeia care isi omoara fatul in pantece...sa se impartaseasca la iesirea din viata,iar procedand cu iubire de oameni....hotaram sa fie oprite de la cele Sfinte 10 ani,dupa treptele hotarate.(Ancira,canonul 21).>>

Deci de unde ai scos tu 2 luni? :?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Mai 2008, 20:48

Hristos a Inviat!
Deci de unde ai scos tu 2 luni?
Elena eu doar am vrut sa scot in evidenta (prin compararea cu 50 de ani) felul in care o femeie poate prin pocainta adevarata sa primeasca iertare am devreme decat barbatul (care evident e vinovat si el ) aparent nevinovat conform canoanelor!...puteam sa scriu 20 de ani, insa atunci nu avea relevata pt idee pe care am sustinut-o.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 12 Mai 2008, 21:23

Nu stiu ce-ai dorit sa scoti in evidenta ,dar mesajul a fost foarte ambiguu.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 12 Mai 2008, 22:54

Hristos a Inviat!

Eu consider ca este mult mai importanta iertarea de la Domnul decat iertarea primita la Sfanta Taina a Spovedaniei: poate ca unele femei primesc iertare de la preot dupa ce si-au implinit canonul de...multi ani, insa nu ajung sa constientizeze groaznicul pacat pe care l-au facut (in aceasta situatie eu cred ca iertarea nu a fost facuta in mod deplin, adica si de la Domnul). Poate ca ma vor contrazice cei care au pregatirea necesara in domeniu, insa eu asa simt cel putin atunci cand ma spovedesc la preotul meu care intotdeauna imi desconsidera pacatele (le considera fara importanta pe cand eu le consider importante).
Mai departe am dorit sa scot in evidenta ca desi aparent barbatul nu este vinovat, constiinta lui il tradeaza si arata contrariul, deci este vinovat si el.

Aceasta gandire nu se aplica in general eu cred ca ea este o exceptie ... totusi prin intermediul ei va prezint punctul meu de vedere cu privire la vinovatia/nevinovatia femeii/barbatului de la care am plecat.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Bioetica- vina in cazul alegerii avortului

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Mai 2008, 17:56

Cine este de fapt criminalul? Femeia sau barbatul?
Cred ca cel care face “crima” este vinovat! Si oare cine face crima? Barbatul? El ar putea fi vinovat de “facut copil dar nu din dragoste”, dar nu pentru avort.
PS: Mesajul asta a fost clar?

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 13 Mai 2008, 18:18

Cred ca cel care face “crima” este vinovat! Si oare cine face crima? Barbatul? El ar putea fi vinovat de “facut copil dar nu din dragoste”, dar nu pentru avort.
PS: Mesajul asta a fost clar?
Ca de obicei suntem doua persoane care gandim total diferit!!!!!
N-ar fi trebuit sa zbierati c-am inteles mesajul, dar nu sunt de acord cu ceea ce spuneti.
Parerea mea este ca si barbatul are vina lui daca influenteza femeia sa faca avort.
Barbatul? El ar putea fi vinovat de “facut copil dar nu din dragoste”,
Uite ca aici suntem pe aceeasi lungime de unda.Intr-adevar barbatii fac mai mult dragoste din placere de multe ori fara sentimente.

diaconul_Catalin

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 13 Mai 2008, 18:31

Intr-adevar barbatii fac mai mult dragoste din placere de multe ori fara sentimente.
De unde stiti? Din cate stiu eu sunteti femeie sau fata, oricum nu barbat!
N-ar fi trebuit sa zbierati c-am inteles mesajul.
Nu am tipat, am scris cu caractere mici, nu mari.
Parerea mea este ca si barbatul are vina lui daca influenteza femeia sa faca avort.
Nici macar Dumnezeu nu trece peste liberul arbitru... darminte un amarat de barbat (asta asa, ca sa va faca sa va simtiti mai puternice :D ) Totusi aveti dreptate, are o vina, dar nu vina avortului. Poate putina lume stie, dar dreptul penal romanesc pedepseste pe cel ce indeamna sau contribuie la sinucidere! :o :o :o DA!!! Mergand pe acelasi rationament, sunt de parere ca ar trebui pedepsit penal si indemnul la avort... dar cum avortul e legal... s-ar putea sa mai dureze!

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 13 Mai 2008, 19:10

Intr-adevar barbatii fac mai mult dragoste din placere de multe ori fara sentimente.
De unde stiti? Din cate stiu eu sunteti femeie sau fata, oricum nu barbat!
Trebuie sa fiu barbat ca sa vad realitatile vietii? Probabil traim in doua lumi DIFERITE! In lumea dumneavoastra o fi totul pur, nu se face nimic fara sentimente ,dar in a mea credeti-ma schimba barbatii femeile ca ,,sosetele".Nici macar ce-i care provaduiesc morala crestina nu sunt mai prejos.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Mai 2008, 19:38

Hristos a Inviat!
Nici macar ce-i care provaduiesc morala crestina nu sunt mai prejos.
Nu toti Elena, hadeti va rog din suflet sa nu mai generalizam...uitam ca este aproapele nostru si ca trebuie iubit nu judecat!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde elena -petra » 13 Mai 2008, 20:06

Coalizare? :D

Eu incerc sa nu generalizez, insa pana la urma analizam problema din puncte diferite de parere.Fiecare o analizeaza din punctul propriu de vedere.Fiecare percepe lumea intr-un fel.Acesta este felul meu de a o percepe.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Dreptul la Viata" - campanie nationala anti-avort

Mesaj necititde maria_andreea » 11 Iul 2008, 14:22

Nu cred ca exista duhovnici care sa dea dezlegare ,dupa un canon prea scurt fiindca e un pacat mare.(...) Deci de unde ai scos tu 2 luni?
Sfantul Vasile cel Mare in Canonul 74 : Cel caruia i s-a incredintat de la iubirea de oameni a lui Dumnezeu puterea de a lega si dezlega , vazand sarguirea spre pocainta a celui ce a pacatuit, nu se va osandi pentru micsorarea timpului canonisirii, pt ca cei ce se marturisesc cu mare durere, ajung degraba iubirea de oameni a lui Dumnezeu.

Acum Elena imi doresc sa nu mai fie ambiguu ceea ce am dorit sa spun. :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX