Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde protosinghel » 01 Iun 2012, 13:46

Film ştiinţific despre zămislirea şi dezvoltarea embrionului.
9 luni în 14 minute. Dacă cineva nici aici nu-L vede pe Dumnezeu, s-ar putea să nu-L vadă niciodată.


Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde maria_andreea » 01 Iun 2012, 22:23

E suuper filmul! Ce minunăţie.
Mulţumim pentru el, părinte.

Doamne, dar câtă reponsabilitate au şi părinţii pentru dezvoltarea armonioasă a acestui om nou venit pe lume ferindu-se de mâncare şi băutură nocivă, atitudini care distrug pacea, liniştea.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde OLGA » 07 Iun 2012, 10:41

Eu cred că şi filmul este o minune. Privindu-l, m-am gândit că naşterea este cea mai frumoasă simfonie. O simfonie Dumnezeiască, dar cine ştie dacă cea mai frumoasă. De fapt, cred că în Veşnicie, nu există grade de comparaţie.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Iul 2012, 10:21

Pentru că imi place foarte tare filmuleţul, m-am gândit să-i dau un like link-ului şi totodată l-am revăzut descoperind în minutul 11 şi 32-36 secunde ceva pe care nu mi-l pot explica, nici nu ştiu cum să-i spun. Voi ce părere aveţi?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

OLGA

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde OLGA » 24 Iul 2012, 11:55

Pentru că imi place foarte tare filmuleţul, m-am gândit să-i dau un like link-ului şi totodată l-am revăzut descoperind în minutul 11 şi 32-36 secunde ceva pe care nu mi-l pot explica, nici nu ştiu cum să-i spun. Voi ce părere aveţi?
O iluzie optică?

StefanDruga
Mesaje:13
Membru din:27 Aug 2015, 12:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cântăreț la Parohia Slăveşti(Berbeşti)

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde StefanDruga » 30 Aug 2015, 17:32

Pentru că imi place foarte tare filmuleţul, m-am gândit să-i dau un like link-ului şi totodată l-am revăzut descoperind în minutul 11 şi 32-36 secunde ceva pe care nu mi-l pot explica, nici nu ştiu cum să-i spun. Voi ce părere aveţi?
Aceea este dezvoltarea neuronilor din Creier.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde nemessis » 03 Sep 2015, 10:14

l-am revăzut descoperind în minutul 11 şi 32-36 secunde ceva pe care nu mi-l pot explica, nici nu ştiu cum să-i spun.
Eu pot sa explic. Sti ca intregul filmulet este generat pe calculator, nu? Din aceasta cauza, exista control la absolut orice. Si da. Momentul de liniste pe fata copilului si linistirea miscarilor spasmice anterioare, este intentionat pus de regizor. Filmul a fost incarcat pana atunci, foarte multe miscari, evenimente, etc, te-a facut sa fi atenta, concentrata. Momentul acesta e ca un contrast, sa-ti dea ragazul sa constientizezi la ce te uiti de fapt, sa ai ocazia sa recunosti ceea ce simti. In al doilea rand, ca sa sparga monotonia.
Si desigur, zambetul acela foarte discret de pe fata denota constiinta. Animatia este sa dai viata personajelor virtuale, iar expresiile discrete sunt cele care conving, care fac ca personajele sa fie credibile. Arata ca personajul gandeste - cand de fapt nu gandeste, este doar talentul animatorilor.(Studiaza un pic fenomenul numit "uncanny valley" si o sa intelegi intregul context, care e mult mai complicat decat poti sa-ti imaginezi)

Se numeste manipulare. Probabil o sa sariti ca vai, denigrez filmul, insa nu fac asta, este doar o constatare. Tot ce este "arta" este de fapt manipulare.
Nu este film stiintific, chiar departe de a fi. Este doar o ilustratie a unor fenomene. Si ca orice ilustratie exagereaza ca sa comunice.
Vad rezultatul muncii unei echipe de oameni, filmul e chiar bine facut. Ei o fi Dumnezeu?

Tensoplast
Mesaje:1
Membru din:18 Apr 2017, 10:06
Confesiune:eterodox
Preocupări:progamer

Re: Dezvoltarea embrionului. Film ştiinţific

Mesaj necititde Tensoplast » 09 Mai 2017, 09:58

nu există grade de comparaţie.
genting


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX