Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.
Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde silvestru » 28 Ian 2013, 12:10

Aşi vrea să aflu părerile celor care se împărtăşesc, mai cu seama des, şi în special ale preoţilor, legat de timpul în care ne putem spăla pe dinţi după împărtăşire şi locul în care ne putem spăla pentru a nu profana Sfintele Taine . Dar pentru a menţine şi starea de igena şi sănătate dentară. Mulţumesc anticipat.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde protosinghel » 28 Ian 2013, 12:32

Eu m-am învăţat să mă spăl pe dinţi o singură dată pe zi, dimineaţa. Aşa fac şi totul e ok. De asemenea m-am învăţat să nu scuip niciodată.
Dar există şi exagerări privind "profanarea Sf. Taine". De exemplu, lingura şi furculiţa oricum le băgaţi în gură apoi spălaţi tacâmurile laolaltă cu celelalte. În schimb apar la unii idei privind strângerea oaselor de peşte sau a sâmburelor de măsline pentru a le arde. Mi se pare exagerat.
După ce mă împărtăşesc şi consum Sf. Taine îmi clătesc bine gura şi apoi ziua decurge în mod obişnuit, fără careva măsuri speciale de comportament.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde silvestru » 28 Ian 2013, 12:40

Şi se poate spăla oriunde? Sau în careva locuri speciale?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde protosinghel » 28 Ian 2013, 14:16

Şi se poate spăla oriunde? Sau în careva locuri speciale?
Bineînţeles oriunde. Care-i problema?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde silvestru » 28 Ian 2013, 16:00

Nu-i problemă, am înţeles. Este util pt cei care nu ştiu sau au fost învătati cu măsuri de precauţii exagerate.
Cunosc un părinte care se spăla seara după ce se împărtăşea şi nu ştiam dacă face bine sau nu. Ce-i drept că nu la baie ci prin grădină căci baia avea colector comun cu wc-ul. Dar vorba sf. vs şi a altora, dacă furculitele se spală şi apa se duce tot acolo, nu-i tot aia?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
claudiuboia
Mesaje:32
Membru din:06 Ian 2013, 21:36
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot
Localitate:Zalău
Contact:

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde claudiuboia » 01 Feb 2013, 17:33

Problema celor care impun tot felul de reguli referitoare la ce trebuie să faci și ce nu trebuie să faci după ce te împărtășești vine dintr-o rea (să nu zic proastă) înțelegere a ceea ce înseamnă Euharistia. Dacă ar fi să ne luăm după acestea nici la baie nu ar mai trebui să mergem că doar ne-am împărtășit, și nici să nu mai respirăm, că doar odată cu aerul expirat noi expirăm și vapori de lichide din plămâni! Euharistia nu e magie. Euharistia este „pâinea noastră cea de toate zilele”. Ea nu intră în contradicție cu firea noastă umană. După împărtășanie noi trebuie să ne păzim de ceea ce este contrar firi noastre, și anume sângerări - din cauza tăieturilor - sau stări de vomă - din cauza diferitelor motive, și foarte important păcate!!!. Nu este nevoie să exagerăm până acolo încât să impunem o rânduială absurdă. Suntem oameni, și Hristos știe asta - foarte bine!
Cu respecte, Pr. Claudiu Boia

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Impărtăşirea cu Sfintele Taine si igena dentară.

Mesaj necititde Pr Haralambie » 01 Feb 2013, 23:57

Eu m-am învăţat să mă spăl pe dinţi o singură dată pe zi, dimineaţa. Aşa fac şi totul e ok. De asemenea m-am învăţat să nu scuip niciodată.

După ce mă împărtăşesc şi consum Sf. Taine îmi clătesc bine gura şi apoi ziua decurge în mod obişnuit, fără careva măsuri speciale de comportament.
Exact la fel şi eu.
Cu mult respect.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron