Cum stapanim mania?

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Cum stapanim mania?

Mesaj necititde Andreea2012 » 27 Oct 2013, 15:35

''Atunci cand celalalt este manios, orice i-ai spune nu poti face nimic. Este mai bine ca in clipa aceea sa taci si sa te rogi.,, Cuviosul Paisie Aghioritul

Dar daca si eu sunt manioasa, si celalalt este manios, ce-i de facut?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

AndreiDinu
Mesaje:65
Membru din:10 Iun 2013, 23:39
Confesiune:ateu
Preocupări:Teologie,Istorie,IT

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde AndreiDinu » 28 Oct 2013, 11:41

Sfintii Parinti spun ca atunci cand suntem si noi maniosi, sa incercam sa taiem mania din radacina cu rugaciune sau alte ganduri mai bune, pentru a nu se dezvolta. Daca o tai din radacina,nu va ajunge sa aibe roade.
"Mania trebuie oprita nu doar de la fapta, ci mai ales alungata din ascunzisurile inimii noastre" (Sfantul Ioan Casian)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde Ioan Cr » 29 Oct 2013, 12:11

Se mai poate canaliza in directie constructiva, dar trebuie MULTA deprindere, iar aceasta vine cu fiecare pas mic indicat de parintii citati.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde Andreea2012 » 31 Oct 2013, 17:59

Se mai poate canaliza in directie constructiva, dar trebuie MULTA deprindere, iar aceasta vine cu fiecare pas mic indicat de parintii citati.
Imi puteti explica cu alte cuvinte? Nu inteleg ce vreti sa spuneti.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

anastasys
Mesaje:82
Membru din:17 Aug 2012, 16:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicina (profesie), carti, pelerinaje

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde anastasys » 31 Oct 2013, 18:32

Cred ca Ioan se refera la pasajul biblic "Mâniati-vă, dar nu gresiti". Mânia e buna cand e îndreptata asupra pacatului si asupra vrajmasului real, diavolul, si nu când e canalizata înspre aproapele nostru. Sf. Parinti spun ca nu se poate lupta cu pacatul daca nu îl urâm, deci daca nu ne mâniem pe acesta.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde nora » 03 Noi 2013, 02:46

''Atunci cand celalalt este manios, orice i-ai spune nu poti face nimic. Este mai bine ca in clipa aceea sa taci si sa te rogi.,, Cuviosul Paisie Aghioritul

Dar daca si eu sunt manioasa, si celalalt este manios, ce-i de facut?
Impotriva maniei se poate lupta cu mintea in primul rand, si prin tacere.

Prima actiune este de a opri cu mintea transpunerea in fapta a maniei.
si a doua treapta este de a alunga gandul manios atunci cand apare.

deci prima lupta este de a nu actiona faptic chiar daca in minte esti manios. aceasta se face prin impunerea cu vointa a tacerii si stapanirea trupului, a nu actiona manios, stiu eu, un barbat loveste la manie, face si gesturi brutale nu doar cuvinte brutale. Logica ce trebuie sa o impui in minte este: la manie daca se raspunde cu manie se amplifica totul. exemplu: daca tu strigi , invariabil si celalalt ajunge sa strige. este o actiune psihologica. Chiar daca esti manios in minte, incearca sa te rogi si te vei calma.
daca nu te rogi, vei pastra in minte manie si cateva ore bune chiar si zile, si ce folos aceasta? sa tii mintea ocupata cu dezbaterea problemei, cu intrebari si raspunsuri, cu scenarii, etc. caci doar uratul nu doarme. deci rugaciune din prima, si incet, incet, Dumnezeu te va linisti.

Dupa ce stapanesti bine cele ale trupului prin tacere si oprirea actiunilor manioase , trebuie sa treci sa lucrezi cu mintea, sa poti alunga gandurile manioase. Logica ce trebuie sa o gandesti este: la manie judecata nu mai este corecta. deciziile luate la manie sunt cat se poate de proaste. inlocuiesti gandurile manioase cu Doamne Iisuse sau Doamne iarta-ma. Iti directionezi mintea si gandurile la Dumnezeu, golind-o de ganduri rele si manioase. Primul impuls va exista in gand, adica ispitirea la manie, insa trebuie oprita din start si sa pui in loc rugaciune. cele scurte de iertare sunt foarte bune: Doamne iarta-ma, Doamne iarta-ma si ma pazeste.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Noi 2013, 13:35

Da, da, tacerea... Dar ea trebuie deprinsa. Este contra naturii (pacatoase), deci nici spontana - prin urmare trebuie educata. Motivatia justa, ca si in toata viata crestina, ar fi dragostea.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde nora » 08 Noi 2013, 22:40

Da, da, tacerea... Dar ea trebuie deprinsa. Este contra naturii (pacatoase), deci nici spontana - prin urmare trebuie educata. Motivatia justa, ca si in toata viata crestina, ar fi dragostea.
Da, asa este. Cu adevarat.

Insa noi oamenii, in general, iubim subiectiv, adica alegem , nu iubim pe toata lumea. Pe X il iubesc pentru ca e copilul, mama, sotul , sotia, fratele, prietenul, etc, sau iubim pentru ca mi-a facut un bine, ma sprijina, deci motivat. Aici este problema. Nu am invatat inca, de la Hristos, dragostea cea adevarata pentru tot omul indiferent cine este el.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

radu1984

Re: Cum stapanim mania?

Mesaj necititde radu1984 » 21 Aug 2015, 09:03

Parerea mea simplista e ca daca una sau ambele persoane dintr-o camera sunt nervoase,manioase,e mai bine sa iesi afara si sa te plimbi,sa te rogi in timp ce te plimbi e si mai bine ,zic eu ca e cea mai buna metoda de aplanare a unui conflict.O spun din experienta proprie. ;)


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron