Creaționism

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.
Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 27 Feb 2014, 22:27

Am și eu niște întrebări: dacă, conform Bibliei Pămîntul are aproximativ 6000 de ani, cum rămîne cu preistoria, cu scheletele de dinozauri, ce au milioane de ani și sunt expuse prin muzeie ?! Dacă noi provenim de la Adam și Eva, cum rămîne cu uneltele omului primitiv, ce au fost găsite și acum sunt prin muzeie ?! Geneza, cap. 2 spune că Adam a dar denumire tuturor animalelor, cum este posibil așa ceva, de vreme ce există milioane (dacă nu exagerez un pic) de specii ?! Sunt niște versete în Vechiul Testament care spun că Pămîntul este rotund, nu este o eroare, avînd în vedere că Pămîntul este sferic ?! Capitolul 2 al Facerii mai spune că Dumnezeu a creat animalele domestice, păi acestea nu erau sălbatice, apoi domesticite ?! Geneza mai spune că Adam și Eva au avut doar băieți, apoi spune că Cain a fugit pe tărîmuri îndepărtate și s-a căsătorit cu o femeie, de unde s-a luat acea femeie pe tărîmuri îndepărtate ?! Geneza mai spune că Dumnezeu a interzis la toți să-i facă rău lui Cain, cui a interzis Dumnezeu, de vreme ce atunci pe Pămînt locuia doar Eva, Adam și Cain (după ce Abel fusese ucis) ?!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creaționism

Mesaj necititde Floryan » 28 Feb 2014, 09:14

Am și eu niște întrebări: dacă, conform Bibliei Pămîntul are aproximativ 6000 de ani, cum rămîne cu preistoria, cu scheletele de dinozauri, ce au milioane de ani și sunt expuse prin muzeie ?!
Am sa incerc eu sa va raspund, cu mentiunea ca ceea ce va voi spune reprezinta doar punctul meu de vedere.
Conform Bibliei pamantul nu are 6000 de ani.
Dacă noi provenim de la Adam și Eva, cum rămîne cu uneltele omului primitiv, ce au fost găsite și acum sunt prin muzeie ?!
Dp meu de vedere, trebuie avut in vedere 2 lucruri: omul in Rai si omul cazut. In Rai mul este desavarsit, iar dupa cadere putem vorbi de omul primitiv, cel despre care Dumnezeu spune " Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!" Fac 3,17
Geneza, cap. 2 spune că Adam a dar denumire tuturor animalelor, cum este posibil așa ceva, de vreme ce există milioane (dacă nu exagerez un pic) de specii ?!
Vorbim de un moment dinaintea caderii. Timp in Rai nu cred ca exista, nici moartea, asa ca nu vad unde e problema.

Geneza mai spune că Adam și Eva au avut doar băieți, apoi spune că Cain a fugit pe tărîmuri îndepărtate și s-a căsătorit cu o femeie, de unde s-a luat acea femeie pe tărîmuri îndepărtate ?! Geneza mai spune că Dumnezeu a interzis la toți să-i facă rău lui Cain, cui a interzis Dumnezeu, de vreme ce atunci pe Pămînt locuia doar Eva, Adam și Cain (după ce Abel fusese ucis) ?!
Uite ce gasim scris:

1. După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ. Facerea 4

După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice" Fac 5,4

Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.

Daca observam nu sunt descrisi decat copiii de parte barbateasca, nu se spune nimic despre fiice, decat ca a nascut fiice. (observati ca Scriptura spune ca Adam a nascut fii si fiice)

Scrie "Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain."
E doar al treilea copil de parte barbateasca nu spune nicaieri ca ar fi al treilea copil cronologic?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 28 Feb 2014, 21:50

Conform Bibliei pamantul nu are 6000 de ani.
Dar mie mai mulți preoți mi-au spus că conform Bibliei, de la crearea lumii, pînă astăzi sunt aproximativ 7000 de ani și în general știam că așa învață Ortodoxia, sau învățăturile se schimbă în dependență de timp și persoane ?!
Dp meu de vedere, trebuie avut in vedere 2 lucruri: omul in Rai si omul cazut. In Rai mul este desavarsit, iar dupa cadere putem vorbi de omul primitiv, cel despre care Dumnezeu spune " Cu osteneală să te hrăneşti din el în toate zilele vieţii tale!" Fac 3,17
Da, oricum, după ce Adam și Eva au fost izgoniți din rai, ei tot cunoșteau binele și răul, că, doar mîncase din pomul cunoștinței, Dumnezeu le croise haine din piele, ei cînd erau pe Pămînt, puteau vorbi, fiii lui Adam pășteau oile, erau agricultori, ei au fost creați după chipul și asemănarea lui Dumnezeu, deci, este imposibil ca ei la început să fie sălbatici, chiar este imposibil !
Vorbim de un moment dinaintea caderii. Timp in Rai nu cred ca exista, nici moartea, asa ca nu vad unde e problema.
Oricum, gîndiți-vă și dumneavoastră cum este posibil ca Adam să dea denumire la milioane de specii de animale, :!:
Uite ce gasim scris:

1. După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain şi a zis: "Am dobândit om de la Dumnezeu".
2. Apoi a mai născut pe Abel, fratele lui Cain. Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ. Facerea 4

După naşterea lui Set, Adam a trăit opt sute de ani; şi a născut fii şi fiice" Fac 5,4

Iar de toate, zilele vieţii lui Adam au fost nouă sute treizeci de ani şi apoi a murit.

Daca observam nu sunt descrisi decat copiii de parte barbateasca, nu se spune nimic despre fiice, decat ca a nascut fiice. (observati ca Scriptura spune ca Adam a nascut fii si fiice)

Scrie "Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set, pentru că şi-a zis: "Mi-a dat Dumnezeu alt fiu în locul lui Abel, pe care l-a ucis Cain."
E doar al treilea copil de parte barbateasca nu spune nicaieri ca ar fi al treilea copil cronologic?
Păi da Eva l-a născut pe Set, după ce Abel a fost ucis, după ce Cain a fugit și s-a căsătorit în depărtări, este și normal că este o ordine cronologică, că doar nu s-au amestecat evenimentele, deci, cu cine s-a însurat Cain, că Eva a mai născut copii după fuga lui, dar Biblia spune că el s-a însurat, înainte ca eva să mai nască vreun copil, de cine l-a protejat Dumnezeu pe Cain, ca să nu fie vătămat, dacă pe Pămînt era numai Eva, Adam și Cain ?! Eu cred că chiar nu avem explicație și mi se pare ciudat ca în Cuvîntul lui Dumnezeu să fie eroare atît de gravă ! Ce căutau la început Adam, Eva și toate animalele în rai, dacă Dumnezeu le crease din pămînt, pe planeta Pămînt, pe care l-a creat la început ?!

Constantinos

Re: Creaționism

Mesaj necititde Constantinos » 01 Mar 2014, 17:42

Dupa Hronograf pagina 72 , Cain s-a nascut impreuna cu sora sa Calmana , Abel cu Delvora , Set cu Asvama .
Probabil s-au mai nascut si alti fii si fiice din Adam si Eva pana cand Cain si Abel au ajuns mari de lucrau nesupravegheati , Set fiind nascut ca o mangaiere pentru lipsa lui Abel .De la facerea omului se spune ca sunt peste 7000 ani nu de la facerea universului . Banuiesc ca nume le-a dat tuturor animalelor cu care urma sa aiba tangenta , la clasa felinelor intrand pisica , leu , leopard , ghepard , tigru , puma ...etc.
Dar nu este important pentru mantuire ca alti adami , oameni de stiinta ai zilelor noastre , dau nume animalelor pe care le studiaza . Raiul era un loc mai special de pe pamant si asa animalele au fost puse inaintea lui Adam .
Pentru alte intrebari care mai pot apare din citirea Facerii s-au mai dat cateva raspunsuri aici viewtopic.php?f=13&t=2266&start=0&hili

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creaționism

Mesaj necititde Floryan » 01 Mar 2014, 18:03

Dupa Hronograf pagina 72 , Cain s-a nascut impreuna cu sora sa Calmana , Abel cu Delvora , Set cu Asvama .
Probabil s-au mai nascut si alti fii si fiice din Adam si Eva pana cand Cain si Abel au ajuns mari de lucrau nesupravegheati , Set fiind nascut ca o mangaiere pentru lipsa lui Abel
Daca am calculat corect cand s-a nascut Set, Adam avea deja 130 de ani. In timpul asta, cu siguranta s-au nascut si fete.
Aici se vorbeste doar depsre fiii (de parte barbateasca), Set fiind al 3 fiu, nu al treilea copil. Poate m-am exprimat gresit spunand cronologic, Sper sa fi judecat corect.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 01 Mar 2014, 20:31

Ce este Hronograf ?! Bine, dacă de la facera lumii sunt aproximativ 7000 de ani, cum explicați scheletele de dinozauri, ce au milioane de ani și sunt în muzeie, cum explicați preistoria ?! Biblia spune că Adam a pus nume absolut tuturor animalelor (Geneza, 2:20:Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice;), dar cum este posibil așa ceva, de vreme ce sun milioane de specii de păsări, reptile insecte, mamifere, pești etc ?! De ce la începutul Genezei e scris că Dumnezeu a creat Pămîntul, apoi din pămînt a făcut omul, dar apoi spune că Adam și Eva erau în rai ?! Ce căutau ei în rai și de ce, tocmai după ce au mîncat din pom i-a dat pe Pămînt ?! Înseamnă că, dacă nu mîncau din pom rămîneau în rai și Pămîntul era de prisos ? Mai multe versete din Vechiul Testament spun că Pămîntul este rotund, ce-i cu eroarea aceasta, avînd în vedere că Pămăntul este sferic ?! Dacă provenim de la Adam și Eva, care, de la început au fost raționali, cum rămîn cu osemintele, vasele, uneltele etc oamenilor primitivi, găsite și duse în muzeie ?!

Constantinos

Re: Creaționism

Mesaj necititde Constantinos » 01 Mar 2014, 21:59

Hronograful se poate citi aici : http://ro.scribd.com/doc/30161469/hrono ... 37-partea1
Facerea capitolul 1. " Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua întâi ; Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a doua.
Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a treia. " reprezinta o perioada nedefinita ( chiar si milioane de ani ) deoarece abia in ziua a cincea se poate face referire la o seara si dimineata solara ( luna si soarele fiind puse in ziua a patra ).
Despre uneltele , armele , hainele si vasele oamenilor primitivi cred ca majoritatea oamenilor de azi nu ar face altele mai performante daca ar fi parasutati goi intr-o padure imensa in care sa nu mai existe urme de civilizatie , nici macar o doza de bere din aluminiu . Facerea nu a fost scrisa direct de catre Duhul Sfant ci inspirata . Pentru cine mai pastreaza un pic din perceptiile copilariei mingea este rotunda iar cubul patrat ; ma indoiesc ca ar fi existat cuvantul sfera in timpul celui care a scris Facerea .
Ultima oară modificat 01 Mar 2014, 22:02 de către Constantinos, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creaționism

Mesaj necititde Floryan » 01 Mar 2014, 22:01

Bine, dacă de la facera lumii sunt aproximativ 7000 de ani, cum explicați scheletele de dinozauri, ce au milioane de ani și sunt în muzeie, cum explicați preistoria ?!
Chestiunea milioanelor de ani este extrem de subiectiva. Iti recomand sa asculti cate ceva din ce spune doctorul in geologie Emil Silvestru respectiv despre datarea cu C14.
Biblia spune că Adam a pus nume absolut tuturor animalelor (Geneza, 2:20:Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice;), dar cum este posibil așa ceva, de vreme ce sun milioane de specii de păsări, reptile insecte, mamifere, pești etc ?!
Asa si? Eu vad ca deja ai numit deja jumatate dintre ele
De ce la începutul Genezei e scris că Dumnezeu a creat Pămîntul, apoi din pămînt a făcut omul, dar apoi spune că Adam și Eva erau în rai ?! Ce căutau ei în rai și de ce, tocmai după ce au mîncat din pom i-a dat pe Pămînt ?! Înseamnă că, dacă nu mîncau din pom rămîneau în rai și Pămîntul era de prisos ?
Eu dupa cate stiu, Raiul era chiar pe pamant.
Mai multe versete din Vechiul Testament spun că Pămîntul este rotund, ce-i cu eroarea aceasta, avînd în vedere că Pămăntul este sferic ?!
Biblia nu este un manual de astronomie. Si azi spunem ca pamantul este rotund
Dacă provenim de la Adam și Eva, care, de la început au fost raționali, cum rămîn cu osemintele, vasele, uneltele etc oamenilor primitivi, găsite și duse în muzeie ?!
Trebuie sa va puneti de acord cu dv, adica omul primitiv nu era rational, dar cu toate astea confectiona unelte si vase? :x2
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 02 Mar 2014, 20:12

Tot mi se pare imposibil ca un om să dea denumire la milioane se specii de animale. Păi, în Facere e scris că Dumnezeu a pus Heruvimi cu sabie să păzească pomul vieții, deci, dacă era raiul pe Pămînt, atunci, în mod normal ar trebuiue să existe undeva pe pămînt acest pom al vieții, păzit de doi Heruvimi, nu ?!.Omul primitiv la început nu avea de loc rațiune, era ca animalul, apoi, după ce a evoluat a început să gîndească și să confecționeze unelte (asta nu înseamnă că cred în această teorie, sau că sunt ateu, pur și simplu vreau să fiu lămurit în toate).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creaționism

Mesaj necititde Floryan » 02 Mar 2014, 21:07

!.Omul primitiv la început nu avea de loc rațiune, era ca animalul, apoi, după ce a evoluat a început să gîndească și să confecționeze unelte .
De unde sti tu asta?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Creaționism

Mesaj necititde alexandru82 » 03 Mar 2014, 20:11

Omul primitiv la început nu avea de loc rațiune, era ca animalul, apoi, după ce a evoluat a început să gîndească și să confecționeze unelte (asta nu înseamnă că cred în această teorie, sau că sunt ateu, pur și simplu vreau să fiu lămurit în toate).
Astea sunt povesti comuniste ,mai spune ca omul a provenit de la maimuta .
In cartea lui Iov -capitolul 40 41 descrierea unui animal coincide cu dizozaurul ,de ce nu este numit Dinozaur acest animal ? fiindca termenul de Dinozaur a fost inventat abia in anul 1841 , de catre cercetatorul Richard Owen .
Da ,ar spune cineva ,dar cum ramane cu milioanele de ani ?
Eu nu as crede cercetatorii ,da ei au facut niste analize pentru a afla varsta oaselor ,dar logica imi spune ca dupa cateva sute milioane de ani ,oasele deja erau la o distanta foarte mare de suprafata pamantului sau distruse ,fiindca pamantul este viu si mereu in miscare .
Foarte multe evenimente au ramas dupa cadru ,in Biblie este redat pe scurt istoria doar cel mai important .
Cei 7 mii de ani din cate am inteles sunt calculati dupa genealogia Mantuitorului .
Pamantul nu se stie ce varsta are .
Oricum nu ar fi ,este istorie pe care numai Dumnezeu o stie .

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 21 Mar 2014, 22:12

!.Omul primitiv la început nu avea de loc rațiune, era ca animalul, apoi, după ce a evoluat a început să gîndească și să confecționeze unelte .
De unde sti tu asta?
Păi, la lecția de istorie am învățat, asta la istorie se învață, despre evoluționism.

1Sergiu
Mesaje:30
Membru din:23 Dec 2013, 20:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pasiune față de religie.

Re: Creaționism

Mesaj necititde 1Sergiu » 21 Mar 2014, 22:18

Omul primitiv la început nu avea de loc rațiune, era ca animalul, apoi, după ce a evoluat a început să gîndească și să confecționeze unelte (asta nu înseamnă că cred în această teorie, sau că sunt ateu, pur și simplu vreau să fiu lămurit în toate).
Astea sunt povesti comuniste ,mai spune ca omul a provenit de la maimuta .
In cartea lui Iov -capitolul 40 41 descrierea unui animal coincide cu dizozaurul ,de ce nu este numit Dinozaur acest animal ? fiindca termenul de Dinozaur a fost inventat abia in anul 1841 , de catre cercetatorul Richard Owen .
Da ,ar spune cineva ,dar cum ramane cu milioanele de ani ?
Eu nu as crede cercetatorii ,da ei au facut niste analize pentru a afla varsta oaselor ,dar logica imi spune ca dupa cateva sute milioane de ani ,oasele deja erau la o distanta foarte mare de suprafata pamantului sau distruse ,fiindca pamantul este viu si mereu in miscare .
Foarte multe evenimente au ramas dupa cadru ,in Biblie este redat pe scurt istoria doar cel mai important .
Cei 7 mii de ani din cate am inteles sunt calculati dupa genealogia Mantuitorului .
Pamantul nu se stie ce varsta are .
Oricum nu ar fi ,este istorie pe care numai Dumnezeu o stie .
În acele versete e scris că acel animal suflă pe gură foc și pe nas fum, deci este vorba despre supranatural, cu caracter mitologic, antic, așa cum se obișnuia să se scrie în acele perioade.

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Creaționism

Mesaj necititde nemessis » 10 Apr 2014, 23:50

De unde sti tu asta?
Ca sa "stie" asta are nevoie de 2 pasi:
1. observatiunea. De exemplu, nu o sa gasesti laptop intre cioburi de vase din cultura Cucuteni sau Hamangia. Mai exact, cu cat mergi inapoi in trecut mai mult, cu atat uneltele sunt mai primitive
2. extrapolarea. Asa cum tu poti sa-ti dai seama din sirul 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55 urmatorul numar ar fi 89, la fel poti sa extrapolezi observatia respectiva si sa ajungi la concluzia ca la un moment dat "omul" ar fi folosit obiecte pe care le gasea, sau si mai devreme nici nu stia ca poate sa le foloseasca. Am pus in ghilimele "omul", fiindca e foarte posibil ca fiintele respective sa nu fi fost oameni.
Pentru tine ar fi nevoie de inca un pas: acceptarea realitatii. Stiu ca e cam greu sa iesi din negare, dar in mod normal realitatea castiga, oricat te-ai zbate.
Astea sunt povesti comuniste ,mai spune ca omul a provenit de la maimuta .
Teoria evolutiei nu are absolut nimic cu comunismul. In al doilea rand, omul nu provine din maimuta, are stramos comun cu maimuta....deci este maimuta, fiindca teoria evolutiei sustine ca niciodata nimic nu devine altceva decat ceea ce este. Sa luam pas cu pas.
Orice organism care are un nucleu in celule este eucariot. deci orice descendent al primelor eucariote o sa fie eucariote. Este omul eucariot?
Orice eucariot care consuma alte organisme ca sa supravietuiasca, este animal (metazoa). Este omul animal?
Orice animal care are de-a lungul corpului sistem nervos intr-un tub, este vertebrat. Este omul vertebrat?
Orice vertebrat care are 4 membre, este tetrapod. Esti tu tetrapod?
Orice tetrapod a caror embrioni se dezvolta cu placenta, nasc pui vii si ii hranesc cu lapte din glandele mamare se numesc mamifere. Oare maica-mea este mamifer, sau nu?
Orice mamifer cu police opozabil, ochi frontali, umar cu mobilitate foarte mare, corp acoperit de foliculi de par, penis nelipit de abdomen, cutie craniana marita, exact 2 glande mamare sunt primate. Conform acestei clasificari...bunicul meu, taica-miu, frate-miu sunt primate. Din nou, acestea sunt observabile. Asta e realitatea si nu ai decat sa negi cat vrei.
As vrea sa vad cum combati faptul ca esti animal. Fiindca definitia data de biologi e ceea ce am scris mai mult. Dupa cum vezi, nu spune nimic daca folosesti internet, zaci in apa nemiscat, zbori sau curentezi. Poti sa ai si suflet si ratiune. Nu conteaza, daca corespunzi definitiei, esti animal.
Si sa zicem, ca nu esti animal. Sunt curios cum o sa negi faptul ca esti craniat....sau vertebrat....sau tetrapod....sau mamifer. Lucruri foarte clare dupa orice definitie. Chiar asa, sunt foarte curios, ai nega tu toate astea? Esti vertebrat? Sti ca toate vertebratele sunt animale? Apoi pe ce baza ai putea sa negi ca esti primat? Tocmai am stabilit ca tu folosesti internet pentru ca altii au fost mai destept decat noi. Stramosii nostri care traiau in grote nu erau prea diferiti de primatele de acum.

Dar daca mai ai dubii, cauta articole despre cromosomul nr. 2 din oameni. E dovada clara ca oamenii si primatele au stramos comun. Sau incapacitatea tuturor primatelor hominide de a sintetiza vitamina C. Sau existenta virusilor (ERV) din ADN-ul uman si a altor primate.
In cartea lui Iov -capitolul 40 41 descrierea unui animal coincide cu dizozaurul ,de ce nu este numit Dinozaur acest animal ?
Unele specii de dinozauri au fost mari, foarte multe specii erau relativ mici, cam cat un curcan mai mare. Dinozaurii au existat sute de miloane de ani, au existat mii de specii de toate dimensiunile. Deci descrierea din Iov nu poate sa reprezinte toata fauna de atunci. Ca veni vorba, in romana e tradus "hipopotamul". Si descrierea coincide cu mai multe animale: hipopotamul, elefantul, rinocerul. Sunt curios cum ai ales tu tocmai un sauropod.
Da ,ar spune cineva ,dar cum ramane cu milioanele de ani ?
Eu nu as crede cercetatorii ,da ei au facut niste analize pentru a afla varsta oaselor ,dar logica imi spune ca dupa cateva sute milioane de ani ,oasele deja erau la o distanta foarte mare de suprafata pamantului sau distruse ,fiindca pamantul este viu si mereu in miscare .
Intr-adevar, este extraordinar ca avem fosilele pe care le avem. Ar fi minunat daca ar fi mai multe, dar asta e. Organismele se fosilizeaza doar in anumite circumstante, si desigur e greu sa le gasesti. Mi se pare interesant ca te indoiesti de cercetatori, cu toate ca ti-au dat internetul. Princiipiile lor stau la baza tehnologiei de azi. Una din principii: tot ce afirmi trebuie sustinut cu dovezi concrete. Absoolut tot. Fie ca e vorba de varsta unui ciolan impietrit, fie natura si originea culorilor. Nu cumva te indoiesti doar de chestiile care contrazic preconceptiile tale?
Foarte multe evenimente au ramas dupa cadru ,in Biblie este redat pe scurt istoria doar cel mai important .
Ciudat ca biblia nu afirma nimic despre cele cateva extinctii in masa...Ocazii cand absolut toata viata de pe pamant era sa dispara de tot (evenimentul din cretacic, din triasic sau desigur marea oxidare)
Pamantul nu se stie ce varsta are .
Se cam stie...4.5 miliarde de ani dupa ultimele estimari, +/- 1%.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Creaționism

Mesaj necititde alexandru82 » 11 Apr 2014, 21:55

In al doilea rand, omul nu provine din maimuta, are stramos comun cu maimuta
Eu asa am invatat din cartile de istorie si,care este stramosul nostru?
Lucruri foarte clare dupa orice definitie. Chiar asa, sunt foarte curios, ai nega tu toate astea? Esti vertebrat? Sti ca toate vertebratele sunt animale? Apoi pe ce baza ai putea sa negi ca esti primat?
Nu sunt biolog .dar una pot sa zic sigur ,sunt om ..acestea sunt niste jocuri de cuvinte si nu vad nici o legatura cu ceia ce am zis eu.
Tocmai am stabilit ca tu folosesti internet pentru ca altii au fost mai destept decat noi. Stramosii nostri care traiau in grote nu erau prea diferiti de primatele de acum.
Ooo ,iata aici da sunt de acord ,omul progreseaza pe zi ce trece ,intrebarea: de unde a aparut omul ? (dar fara teorii ,pentru copii ,cu dovezi)
Dinozaurii au existat sute de miloane de ani,
Oamenii de stiinte nu au de unde sti ,o mie de ani e mult ,1 milion e foarte mult ,dar sute de miloane de ani in urma e uriasa perioada ,nu cred ca ramanea nici un os de dinozaur in aceasta perioada ,foarte rar mai descopera oasele vre-unui stramos de-al nostru de acum o mie de ani dar nu sute de milioane de ani in urma. In plus se contrazic singuri pe ei cu anii ,la tv acum cateva zile la stiri ziceau.
Ca veni vorba, in romana e tradus "hipopotamul". Si descrierea coincide cu mai multe animale: hipopotamul, elefantul, rinocerul. Sunt curios cum ai ales tu tocmai un sauropod.
Aici este altceva ,notiunea de "dinozaur " a aparut prin anii 1800 si ceva ,dar din descriere se intelege ca e un animal foarte mare ,poate e dinozaur dar poate nu ,nu pot afirma .
Princiipiile lor stau la baza tehnologiei de azi. Una din principii: tot ce afirmi trebuie sustinut cu dovezi concrete. Absoolut tot. Fie ca e vorba de varsta unui ciolan impietrit, fie natura si originea culorilor. Nu cumva te indoiesti doar de chestiile care contrazic preconceptiile tale?
Este una cand afli varsta unui obiect de 10-20 ani si e cu totul altceva cand este vorba de mii si milioane de ani .
Ciudat ca biblia nu afirma nimic despre cele cateva extinctii in masa...Ocazii cand absolut toata viata de pe pamant era sa dispara de tot
Potopul de acum cateva mii de ani ..Arca lui Noe ,nu cred povestilor de la Discovery .
Se cam stie...4.5 miliarde de ani dupa ultimele estimari, +/- 1%
Ce destept a ajuns omul ,totul stie si ca pamantul sa format in urma unei explozii din univers ,oare crede cineva ?

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Creaționism

Mesaj necititde nemessis » 12 Apr 2014, 02:57

Nu sunt biolog .dar una pot sa zic sigur ,sunt om ..acestea sunt niste jocuri de cuvinte si nu vad nici o legatura cu ceia ce am zis eu.
Tot ce am zis eu sunt chestii observabile, nu stiu cum vezi tu ca ar fi joc de cuvinte.
Ooo ,iata aici da sunt de acord ,omul progreseaza pe zi ce trece ,intrebarea: de unde a aparut omul ? (dar fara teorii ,pentru copii ,cu dovezi)
Ce ai considera dovada acceptabila? Daca as putea sa-ti dau dovada respectiva ti-ai schimba punctul de vedere?
In plus se contrazic singuri pe ei cu anii ,la tv acum cateva zile la stiri ziceau.
Sti, e o problema cand iei informatiile de la stiri, din presa. Daca te intereseaza c e adevarat, cauti in publicatiile de specialitate, sau in surse neutre, dar intodeauna sa poti vedea si sursa originala. In schimb nu e nici o problema daca oamnii se contrazic. Din contradictii si prin evaluarea noilor dovezi se fac corectiile. Nu vad nici o problema sa sustin ca pamantul are 4.3 miliarde de ani, apoi sa aflu maine poimaine ca exista noi fenomene observate si se prea pare ca de fapt sunt 2 miliarde de ani. De ce as refuza sa accept informatii noi, daca m-as incredinta in prealabil ca metodologia este una deschisa si poate fi verificata?
Este una cand afli varsta unui obiect de 10-20 ani si e cu totul altceva cand este vorba de mii si milioane de ani .
Aparent da, dar se folosesc diferite metode pentru diferite perioade. Metodele respective au fost calibrate in prealabil si se cunosc in ce situatii functioneaza si in ce situatii o sa dea gres.
Potopul de acum cateva mii de ani ..Arca lui Noe ,nu cred povestilor de la Discovery .
Din nou, televizorul nu e nici macar mediocru, e o sursa aiurea de informatii. Chiar si forumul. In ciuda aparentelor, eu vreau sa am discutii, nu sa conving. Fiindca sunt de parere ca poate aflu ceva nou.
As avea cateva intrebari legate de arca lui Noe:
1. Cum au ajuns cangurii in austarlia, lenesii in padurile amazoniene...in general, de ce este actuala distributie a animalelor si de ce nu se vede nici o urma ca ar fi parcurs drumul de la Ararat?
2. Cum au incaput animalele in arca respectiva (sunt cateva sute de mii de specii de insecte, poate chiar milioane)?
3. Cum au fost salvati parazitii? Sunt cateva specimene, care isi omoara gazda in mai putin de 180 de zile, cat a durat drumul
4. Cum au supravietuit plantele?
5. Cati copii a trebuit sa faca oamenii, ca dupa cateva generatii sa se puna sa construiasca turnul babel si piramide?
6. De ce a ales Dumnezeu sa ucida si copii si animale, care nu aveau nimic de-a face cu situatiunea de atunci? E drept sau moral sau etic asa ceva?
Ce destept a ajuns omul ,totul stie si ca pamantul sa format in urma unei explozii din univers ,oare crede cineva ?
Pamantul nu s-a format in urma unei explozii din univers, nu inteleg de unde ai aceasta idee.

Constantinos

Re: Creaționism

Mesaj necititde Constantinos » 12 Apr 2014, 07:50

nemessis
Ciudat ca biblia nu afirma nimic despre cele cateva extinctii in masa...Ocazii cand absolut toata viata de pe pamant era sa dispara de tot (evenimentul din cretacic, din triasic sau desigur marea oxidare)
21. A făcut Dumnezeu animalele cele mari din ape şi toate fiinţele vii, care mişună în ape, unde ele se prăsesc după felul lor, şi toate păsările înaripate după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
22. Şi le-a binecuvântat Dumnezeu şi a zis: "Prăsiţi-vă şi vă înmulţiţi şi umpleţi apele mărilor şi păsările să se înmulţească pe pământ!
23. Şi a fost seară şi a fost dimineaţă: ziua a cincea.
24. Apoi a zis Dumnezeu: "Să scoată pământul fiinţe vii, după felul lor: animale, târâtoare şi fiare sălbatice după felul lor". Şi a fost aşa.
25. A făcut Dumnezeu fiarele sălbatice după felul lor, şi animalele domestice după felul lor, şi toate târâtoarele pământului după felul lor. Şi a văzut Dumnezeu că este bine.
26. Şi a zis Dumnezeu: "Să facem om după chipul şi după asemănarea Noastră, ca să stăpânească peştii mării, păsările cerului, animalele domestice, toate vietăţile ce se târăsc pe pământ şi tot pământul!"
27. Şi a făcut Dumnezeu pe om după chipul Său; după chipul lui Dumnezeu l-a făcut; a făcut bărbat şi femeie.
28. Şi Dumnezeu i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi şi umpleţi pământul şi-l supuneţi; şi stăpâniţi peste peştii mării, peste păsările cerului, peste toate animalele, peste toate vietăţile ce se mişcă pe pământ şi peste tot pământul!"
Din Facere reiese ca Dumnezeu a " uitat " sa binecuvinteze spre inmultire unele animale , este posibil sa ingaduie extinctia animalelor , chiar cea provocata de om ca stapan .
Ma gandeam ca la potop doar un continent s-a scufundat incet in ocean , oricat de mult si tare ar ploua apa nu ar ajunge la varful muntilor .

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Creaționism

Mesaj necititde alexandru82 » 12 Apr 2014, 20:03

nemesis:
Ce ai considera dovada acceptabila?
Ar putea exista mai multe origini pentru aparitia vietii, spune David Deamer .
Nici stiinta nu poate explica ferm , o dovada ? -de exemplu oamenii de stiinta sustin ca omul a fost creat pe pamant din celule ,adn ,molecule ,etc etc ,de ce nu mai ia nastere la viata nimic din nimic ?
Sti, e o problema cand iei informatiile de la stiri, din presa
Imi pare rau ,dar media este o sursa de informare exact ca si o carte sau o revista ,in cazul dat cred ca credibilitatea tv este suta la suta .
As avea cateva intrebari legate de arca lui Noe:
Din pacate Biblia nu a descris totul in amanunte ci doar ce este cel mai important ,restul a ramas in spatele "camerei de luat vederi" .
Arca lui Noe a fost destul de mare ca sa incapa in ea cate o pereche din fiecare specie de animal pasare .
Pamantul nu s-a format in urma unei explozii din univers
Scuze ,despre sistemul solar era vorba -nebuloasa solara care continea hidrogen și heliu ..formata in urma unei explozii ..ceva de genul ,apoi a inceput sa se formeze pamantul ,exista si o animatie pe site-ul bbc .
http://www.bbc.co.uk/programmes/p00fzslq
Sau un alt video http://www.youtube.com/watch?v=ZSt9tm3RoUU
Asta e mai putin important ,intrebarea ramane valabila ,cum a aparut omul pe pamant si de ce astazi aceste molecule celule nu mai formeaza pe pamant viata?
Fiindca nu este posibil asa ceva ,totul a fost creat de cineva cu o putere care noi nu o putem percepe si ,acel cineva sau ceva este Dumnezeu .
Totul ce spun oamenii de stiinta sunt doar teorii 1000% in care nu se incadreaza in logica (cel putin a mea) .
Din ce stiu eu omul dintotdeauna a crezut intr-o forta divina ,de aici se vede ca stramosii nostri a cunoscut aceasta putere si cu timpul unii oameni s-au indepartat de la adevar si si-a creat propria credinta in altceva decat era Adevarul ,chiar si ateii cred in ceva - in stiinta sau in nimic,in propriile puteri ,deci tot au o credinta .

Asa este omul cu o inteligenta foarte mare si cu credinta si asta nu este o coincidenta a moleculelor si celulelor de care zic oamenii de stiinte ,dar este asa fiindca asa ne-a creat Dumnezeu dupa chipul si asemanarea Sa .

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Creaționism

Mesaj necititde Floryan » 17 Apr 2014, 12:24

Se cam stie...4.5 miliarde de ani dupa ultimele estimari, +/- 1%.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Creaționism

Mesaj necititde dimitrie » 18 Apr 2014, 02:14

Incomod pentru evoluționiști!

1. Iar după ce au început a se înmulţi oamenii pe pământ şi li s-au născut fiice,
2. Fiii lui Dumnezeu, văzând că fiicele oamenilor sunt frumoase, şi-au ales dintre ele soţii, care pe cine a voit.
3. Dar Domnul Dumnezeu a zis: "Nu va rămâne Duhul Meu pururea în oamenii aceştia, pentru că sunt numai trup. Deci zilele lor să mai fie o sută douăzeci de ani!"
4. În vremea aceea s-au ivit pe pământ uriaşi, mai cu seamă de când fiii lui Dumnezeu începuseră a intra la fiicele oamenilor şi acestea începuseră a le naşte fii: aceştia sunt vestiţii viteji din vechime.
5. Văzând însă Domnul Dumnezeu că răutatea oamenilor s-a mărit pe pământ şi că toate cugetele şi dorinţele inimii lor sunt îndreptate la rău în toate zilele,
6. I-a părut rău şi s-a căit Dumnezeu că a făcut pe om pe pământ.
7. Şi a zis Domnul: "Pierde-voi de pe faţa pământului pe omul pe care l-am făcut! De la om până la dobitoc şi de la târâtoare până la păsările cerului, tot voi pierde, căci ÃŽmi pare rău că le-am făcut".
8. Noe însă a aflat har înaintea Domnului Dumnezeu. Facere.6

Uite și dovada:

Nici de la noi nu lipsesc asemenea date.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX