"Eva mitocondriala"

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Ana-Maria
Mesaje:2
Membru din:14 Iun 2008, 16:14
"Eva mitocondriala"

Mesaj necititde Ana-Maria » 14 Iun 2008, 16:36

Salutare! Sunt absolventa a Facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti, promotia 2008! Acum ma pregatesc pt examenul de licenta - grila, si am intampinat o dificultate! Nu stiu unde sa gasesc raspunsul l intrebarea "din cate baze e alcatuit genomul mitocondrial?"
Va rog cine stie sigur sa-mi raspunda azi! :? :( Mersi!
Ultima oară modificat 14 Iun 2008, 18:05 de către Ioan Cr, modificat 1 dată în total.
Motiv: Moderator: Ioan Cr; Motiv: Necorespunderea intre titlu si subiectul tratat; adaptarea subiectului non-teologic.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Eva mitocondriala"

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Iun 2008, 18:16

Conform Wikipedia: fiecare molecula circulara de ADN mitocondrial contine la mamifere intre 15 000 - 17 000 perechi de baze, grupate intr-un set invariabil de 37 gene (numar constant in toata lumea eucariota, cu mici exceptii).

Problema "Evei mitocondriale": in toata lumea animala cu inmultire sexuata ADN-ul mitondrial se propaga exclusiv pe linie materna (ovulul fecundat nu contine decat mitocondriile mamei, in timp ce cele din spermatozoid - paterne - raman afara sau sunt digerate curand dupa fecundare). Implicatia acestui fenomen unic sta in postularea existentei unei proto-femei, "mama a tuturor celor vii", teza ce sta in armonie cu referatul biblic al Creatiei.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Ana-Maria
Mesaje:2
Membru din:14 Iun 2008, 16:14

Re: Baza genomului mitocondrial

Mesaj necititde Ana-Maria » 17 Iun 2008, 19:07

Multumesc Ioan pt raspuns! Azi am avut examenul de licenta si din fericire nu am avut intrebari capcana! Intrebarea propunea ca subiect "Clonarea", pt ca din articolul despre clonare, al Pr. Vasile Raduca, aparut in "Ortodoxia", nr. 1/2008, ar fi trebuit sa gasim raspunsul! Dar eu nu aveam articolul respectiv, ci doar un manuscris, pe care parintele l-a imbunatatit knd l-a dat spre publicare! :D Mersi oricum!


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX