Despre malahie

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
Wryetui
Mesaje:30
Membru din:06 Aug 2015, 23:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologia, biserica, istoria
Despre malahie

Mesaj necititde Wryetui » 28 Aug 2015, 12:05

Mai exact, ce este păcat, masturbarea, sau cluminarea masturbării? Să zicem că cineva începe să se masturbeze, dar nu culmină, îi pare rău și se oprește înainte de a împlini acel păcat prin ejaculare, acea persoană a săvărșit un păcat grav?

În teologia noastră ortodoxă, care este păcatul până la urmă, irosirea seminției sau actul în sine?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 28 Aug 2015, 17:05

Pacatul in inteles ortodox inseamna boala a sufletului si tot ceea ce contribuie la ea si care contravine mantuirii si comuniunii cu Dumnezeu. Cred ca aceasta perceptie a pacatului o regasim si in relatarea caderii primilor oameni, atunci cand se spune ca "oamenii s-au rusinat", unde rusinea este glasul constiintei care se judeca pe sine insasi atunci cand comite pacatul. Dimpotriva, asa cum canta psalmistul, fericit barbatul care are constiinta curata si nu se judeca pe sine, pentru ca este sanatos si il poate lauda pe Dumnezeu si nu se rusineaza de El.

Daca analizam ceea ce sfintii considera reprobabil in comportamentul nostru, adica pacatul, surprindem aceeasi legitate. Atunci cand Iisus reformuleaza pacatul de adulter sau de omicidiu, pune mare accent pe constiinta ca adevarata origine a pacatului, adica a bolii. Doar gandul de adulter ca si simpla maniere sunt echivalate cu actele in sine, caci din punct de vedere subiectiv (a se citi sufletesc, pentru ca realitatea spirituala sau natura duhovniceasca este singurul mod de existenta in vesnicie) asa si este, intentia fiind anticiparea placerii sau trairea unui rezultat ca si cum a si fost obtinut. Acesta este acordul voluntar si inceputul pacatului. Atunci cand Eva pregusteaza placerea consumarii fructului, considerandu-l comestibil - adica "normal", ordinar - ea de fapt il detaseaza de valoarea simbolica prescrisa de Dumnezeu si il transfera in planul banalitatii realizabile prin care devine tangibil.

Masturbarea este contrara naturii. Fara a intra in detalii tehnice si anatomice, poate smintitoare, e suficient sa ne gandim la celelalte placeri trupesti atunci cand nu sunt folosite dupa scop. Spre exemplu, foamea este un stimul foarte puternic pentru a cauta mancarea. Dar nu mancam orice, ci doar obiecte comestibile, adica alimentele. Exista insa boli in medicina, cand ingestia devine indiscriminata, poate fi consumat orice obiect din preajma, chiar si cuie sau lichide industriale. In acest caz dauna este evidenta (iar foamea, bineinteles, persista).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Dharanis

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Dharanis » 13 Dec 2015, 13:27

Daca nu stii sa faci dragoste cu tine insuti, cum vei face dragoste cu altcineva?

proverb taoist


Autostimularea trebuie sa fie insotita de metode precise de sublimare/transmutare a energiei erotice, pentru a nu mai ejacula lungi perioade de timp.

Aceasta este singura cale extraordinara de a cultiva in solitudine, o pregatire pentru o fuziune care transforma sexualitatea in divinitate.

Aceste metode sunt de ordin corporal/eteric (simple tehnici de respiratie, posturi fizice), emotional/spiritual (identificarea cu Dumnezeu si Iisus pentru a transforma energia de la bun inceput in divinitate).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Dec 2015, 18:55

Off, cat mai scrieti si fara rost.

"Proverbul taoist" este caricatura carnala a poruncii iubirii crestine si contravine fundamental regulilor ascetice. Nu mai zic de "energii" si de alte plasmuiri tibetane. Aveti in vedere ca sunteti pe un forum CRESTIN ORTODOX, iar ceea ce cautam aici este MANTUIREA prin si intru Hristos.

Doamne ajuta
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde protosinghel » 02 Ian 2016, 16:34

Mai exact, ce este păcat, masturbarea, sau cluminarea masturbării?
Încerc să răspund mai exact la întrebare, fie şi cu o anumită doză de subiectivitate:
1. Eu cred că însăşi excitarea este un păcat, pentru că ejacularea poate avea loc şi involuntar, mai ales sub forma poluţiilor nocturne, iar la femei, din câte ştiu, masturbarea nu are o culminaţie asemănătoare cu a bărbaţilor. Şi totuşi e păcat...
2. Este important să punem problema anume aşa pentru că dacă spunem că ejacularea = malahie, înseamnă că un bărbat poate avea relaţii sexuale cu o femeie străină, dar înainte de apogeu ejaculează afară (onanism), apoi se spovedeşte că a făcut malahie, ca şi cum, felul în care a ajuns la acel apogeu nici nu contează.
3. Mai devreme sau mai târziu, excitarea va duce şi la ejaculări, inclusiv necontrolate şi foarte rapizi, fie va duce la boli ne prostată. Pentru că e ceva nefiresc!

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre malahie

Mesaj necititde nemessis » 05 Ian 2016, 01:08

Masturbarea este contrara naturii.
Na asta pare o afirmatie foarte interesanta....
Avand in vedere ca se poate observa si la alte animale, nu doar la om...cred ca toti am vazut caini distrandu-se, e deosebit de ciudat ca cineva sa spuna ca e contra naturii....cand se poate observa...in natura!

Unu din america, ceva Darrel Ray are ipoteza interesanta:
Este clar ca majoritatea(in sensul ca toti) oamenilor au aceasta activitate. Si atunci, daca un lucru comun poate fi considerat pacat, atunci oamenii vor fi rusinati si o sa aiba vinovatii. Dar nu-i nimic, ca ei pot sa vina la spovedit si sa se simta iertati....apoi sa intre in acelasi pas si ciclul sa se repete.
Rezultatul: Controlul preotilor.

Daca Dumnezeu ar fi vrut o lume fara malahie atunci ar lipsi cu desavarsire nevoia, asa cum din orice persoana normala lipseste nevoia de a manca bolovani.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Ian 2016, 21:43

Pai cum sa nu fie contrara naturii o intrebuintare alienata de scopul ei biologic primar? Ori, organele genitale sunt organe copulatorii, adica servesc fecundarii si procrearii, si nu voluptatii. Placerea sexuala, e drept, poate fi separata de actul instinctual, dar numai in masura in care il poate imita. Intr-adevar, pentru ca masturbarea sa fie eficace, ea trebuie sa parcurga aceleasi etape ca si copularea fiziologica, inclusiv miscarile ritmice de frictiune. Aceasta o plaseaza insa in pozitie de dependenta, de accident, si deci nu poate pretinde rolul de substanta, asa cum se petrece in malahie (care este contra naturii pentru ca substituie substanta cu accidentul).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre malahie

Mesaj necititde nemessis » 07 Ian 2016, 18:09

asa cum se petrece in malahie (care este contra naturii pentru ca substituie substanta cu accidentul).
ummm...Se pare ca nu intelegi nedumerirea mea. Ceva observat in natura, la o multitudine de specii este...contra naturii :shock:
Uite inca un argument interesant...nimeni nu trebuie invatat s-o faca.

In schimb, chestii complet nenaturale si chiar impotriva naturii trebuie invatate si sunt specifice omului. Cum ar fi zborul spatial sau gatitul. Astea nu vin de la sine, pe cand masturbarea da.
Intr-adevar, pentru ca masturbarea sa fie eficace, ea trebuie sa parcurga aceleasi etape ca si copularea fiziologica, inclusiv miscarile ritmice de frictiune. Aceasta o plaseaza insa in pozitie de dependenta, de accident, si deci nu poate pretinde rolul de substanta
Eu nu inteleg ce inseamna asta. Ce substanta? Ce accident?

Sa ne imaginam o planeta cu 7.2 miliarde de oameni, toti avand la fel de multi copii ca si Iulian Capsali. Adica 9 copii. Facem asta timp de 200 de ani.
In cazul acesta, intr-o lume deja suprapopulata ce e mai imoral? masturbarea sau multi copii? Nu e ca pe vremea bunicilor nostri, ca 30% din copii mureau de difterie, poliomielita, meningita si alte boli primite de la Dumnezeu. Majoritatea copiior supravietuiesc, toti au ocazia sa faca alti 9 copii...

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 07 Ian 2016, 22:48

De ce am senzatia ca suntem la gradinita...

Daca 9 din 10 copii isi sug policele, doar nu vom crede ca acesta este rostul lui.

Si ce daca se va inmulti exponential populatia Globului? Este o problema de economie, nu de moralitate. Imoral este sa-l lipsesti pe om de demnitate reducandu-l la niste date statistice.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre malahie

Mesaj necititde nemessis » 07 Ian 2016, 23:54

Imoral este sa-l lipsesti pe om de demnitate reducandu-l la niste date statistice.
La fel de imoral sa iei orice demnitate facandu-l sa-i fie rusine pentru un lucru de care sti ca toti o fac, in afara de mine, desigur.
E la fel de imoral sa-i zici ca trebuie sa spuna la preoti, ca sa "fie iertat" pentru ceva cu care nu a gresit nimanui.

Si desigur, nu este natural. Cumva inventam substante si accidente, doar ca sa justificam felul in care ne bagam in viata altora.
Te-ai mira, dar ce am zis eu de suprapopulare este de moralitate. Suprapopularea garanteaza saracie si suferinta.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Ian 2016, 20:43

Daca "o fac toti", nu inseamna ca e si normal sau natural. Intr-un centru de dezintoxicare sunt 100 de drogati si un singur medic. Doar nu veti spune ca, deoarece sunt majoritari, sunt si normali. Evident, criteriul normalitatii este ALTUL. In exemplul dat, lipsa dependentei (sanatatea in sens larg).

In cazul malahiei, normalul (si naturalul) ar fi o viata sexuala sanatoasa, care pentru noi, ca fiinte rationale, are o finalitate sociala unica - procrearea, in anturajul cel mai adecvat - familia.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre malahie

Mesaj necititde nemessis » 12 Ian 2016, 14:57

In cazul malahiei, normalul (si naturalul) ar fi o viata sexuala sanatoasa, care pentru noi, ca fiinte rationale,
Rational ar fi "Da-i cezarului ce-i al cezarului". Ai grija de propriul corp ca sa poti tine mintea limpede, cum ar veni.
Suntem in secolul 21. Gatim mancare, avem sonde spatiale, avem bani...Intreaga viata este complet nenaturala.
La ce varsta se casatoresc oamenii? 20? 25? Asta cand corpul isi incepe activitatea sexuala pe la varsta de 12-17?
Ai prefera o lume in care oamenii se casatoresc la varsta de 14-16 ani si fac cate 10 copii?
are o finalitate sociala unica - procrearea, in anturajul cel mai adecvat - familia.
Familia este anurajul cel mai adecvat? Pe bune? Eu am avut norocul sa am parinti destul de treaba. Dar asta e doar pur statistic. Multi nu au norocul acesta. Tocmai de asta consider familia una din cele mai mari inselatorii posibile. Tocmai pentru ca este un mediu relativ izolat, nu sti cum e crescut copilul, decat cand e prea tarziu si-l gasesti spanzurat in sura, in arestul politiei, intr-o viata cu droguri si betii, sau afundat intr-un cult sinistru.
Sau poate vorbeai de familie asa cum este in Biblie? David, Solomon, Avraam...Ce sa zic...sute de concubine si neveste "doar pentru procreere".

Viata sexuala este doar pentru procreere?? Realitatea te contrazice:
Maica stareta de la manastirea Tariceni. Sunt sigur, ca nu a dorit sa aiba copii. Are.
Poate vrei sa vorbim de oamenii saraci si betivi care au cate 10 copii. Rational ar fi "nu fac copil, ca o sa-i distrug toata viata"
Sau poate vrei sa-mi explici divorturile si felul in care oamenii se inseala. Cunosc un preot care a facut ambele. Numai gura este de voi.
Si bag de seama ca toti care au 4-15 copii s-au simtit bine de fiecare data, ma indoiesc ca au avut atitudinea "asta e, TREBUIE sa avem multi copii"
Eu nu vreau copii si nu vreau sa ma casatoresc. Atunci de ce am nevoi? Daca ai avea dreptate eu ar trebui sa trec prin toata viata fara sa-mi pese de sexualitatea in vre-un fel si as putea sa ma ocup doar de lucru, asa cum as dori.

Inclusiv preocuparea multor medici te contrazice. De ce exista metode de contraceptie, daca "sexul este pentru procreere"? De ce continua cercetarile in domeniul acesta si exista asa un interes atat intelectual cat mai ales financiar?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Ian 2016, 21:25

Eu nu vreau copii si nu vreau sa ma casatoresc. Atunci de ce am nevoi? Daca ai avea dreptate eu ar trebui sa trec prin toata viata fara sa-mi pese de sexualitatea in vre-un fel si as putea sa ma ocup doar de lucru, asa cum as dori.
Instinctul sexual nu poate fi reprimat, face parte din fiziologia noastra umana. Dar poate fi educat. Asa ca si instinctul alimentar. Iar daca credeti ca prin masturbare scapati de chinurile "dragostei" - va inselati. Dependenta va deveni si mai mare, la fel si frustrarea. In plus, va veti obisnui sa tratati sexul opus prin prisma fanteziilor pervertite, reducand afectiunea la o pura pulsiune carnala. Aici va vorbesc din experienta...

Am pus accent pe rationalitate, dar nu am zis ca e usor. Dar rasplata este mult mai mare decat va inchipuiti. In termeni psihanalitici, e vorba de sublimare, prin care se exprima mai bine ceea ce crestinii numesc infranarea, si anume, canalizarea creatoare a energiilor instinctuale, nu o inchidere sub lacat, ci o consumare reala, desi atipica.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

nemessis
Mesaje:348
Membru din:09 Dec 2010, 21:20
Confesiune:ateu
Preocupări:arta, stiinta, omul

Re: Despre malahie

Mesaj necititde nemessis » 13 Ian 2016, 23:47

Instinctul sexual nu poate fi reprimat, face parte din fiziologia noastra umana.
Exact. Aparent corpul are nevoi care trebuie controlate. Si daca tot aduceti aminte de alimentatie, este acelasi lucru: nu mancam ca sa ramanem in viata, mancam fiindca simtim foame si pentru ca ne plac anumite mancaruri. Faptul ca asa ramanem in viata pare doar o consecinta. Asa pare si cu sexul: procreerea este o consecinta, nu un scop. Chiar faptul ca fecundarea este doar ocazionala zic eu, sustine asta, nu?
daca credeti ca prin masturbare scapati de chinurile "dragostei" - va inselati. Dependenta va deveni si mai mare, la fel si frustrarea. In plus, va veti obisnui sa tratati sexul opus prin prisma fanteziilor pervertite, reducand afectiunea la o pura pulsiune carnala.
Asta inteleg mai bine decat credeti, ca doar am stat 6 ani cu o prietena ultra-ortodoxa. In viata mea nu am facut asa de mult ca atunci, dar era singura solutie ca sa nu ma despart de ea si sa pot sa lucrez. Si intr-adevar, a fost oribil, dar tot nu sunt de acord cu dumneavoastra. Cum am zis, pe mine m-a ajutat.
Acum daca as sta sa ma gandesc, poate era mai bine s-o las balta dupa primele luni si sa gasesc pe cineva capabila de iubire, insa vinovatiile ca nu am facut destul si ca am renuntat la cineva mult prea devreme m-ar fi bantuit tot atatia ani.

Ciudat ca aduceti vorba de dependenta...De exemplu cel mai dependent sunt de oxigen. Mai sunt dependent si de apa, dar pot sa stau fara apa ceva mai mult. Sunt dependent si de mancare. Cum am stat izolat complet timp de 3 luni, mi-am dat seama ca sunt dependent si de oameni (da, este o surpriza si pentru mine). Asa ca daca dati cu "creste dependenta" nu prea ma impresioneaza, pare doar inca ceva din dependentele firesti. Repet: nu mi-a crescut nevoile sexuale, ci le-a tinut in control.

Si daca chiar sunteti neurolog, poate nu ar trebui sa va spun ca afectiunea este o pulsiune carnala. Daca nu ar fi, nu ar putea fi controlata/modificata chimic.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Despre malahie

Mesaj necititde Ioan Cr » 14 Ian 2016, 19:13

Exact. Aparent corpul are nevoi care trebuie controlate. Si daca tot aduceti aminte de alimentatie, este acelasi lucru: nu mancam ca sa ramanem in viata, mancam fiindca simtim foame si pentru ca ne plac anumite mancaruri. Faptul ca asa ramanem in viata pare doar o consecinta. Asa pare si cu sexul: procreerea este o consecinta, nu un scop. Chiar faptul ca fecundarea este doar ocazionala zic eu, sustine asta, nu?
De fapt, foamea este rezultatul unui deficit de substante nutritive (cum ar fi glucoza, hipoglicemia stimuleaza centrul foamei din hipotalamus). Deci mancam pentru a restabili un echilibru (homeostazia), indispensabil pentru structura si functia tuturor celulelor. In anumite stari, senzatia de foame poate chiar lipsi, desi nevoia de hrana persista. Sau dimpotrivă, poate fi exagerată fără motiv.

Spre deosebire de instinctul alimentar, cel sexual e supra-individual, adica nu influențează direct supravietuirea individului (nu se moare fara sex), ci doar continuitatea biologică a speciei. La fel ca si instinctul parental. In sens strict, asadar, nu este o nevoie si poate fi amanat in mod indefinit.
Asa pare si cu sexul: procreerea este o consecinta, nu un scop. Chiar faptul ca fecundarea este doar ocazionala zic eu, sustine asta, nu?
Fecundarea (procesul de fuziune a spermatozoidului cu ovulul din care rezulta zigotul) este doar una din etapele procrearii. Este "ocazionala" pentru ca nu este un act nemijlocit, cum se intampla in eprubeta din fertilizarea artificială, ci trebuie sa parcurga unele momente de natura probabilistica, cum ar fi, fertilitatea normala a barbatului si a femeii, respectiv celule germinative sanatoase in plan calitativ dar si numeric suficiente; prezenta spermatozoizilor viabili si mobili in ejaculat in timpul coitusului, iar femeia sa fie in faza de ovulatie (plus/minus 3 zile), avand un ovul viabil (cca 72h) si accesibil etc.

Ce aveti in vedere prin "sex"? Cu siguranta va ganditi mai ales la placerea acestui act intim, a carei culminare este orgasmul. Dar orgasmul, la o analiza fiziologica (la barbat), este senzatia produsa de miscarile peristaltice ale ducturilor deferente care insoteste ejacularea. Imediat dupa ejaculare libidoul dispare, ceea ce contureaza extrem de limpede finalitatea acestui act complex: fertilizarea, placerea fiind doar un semnal care garanteaza atingerea destinatiei (ca si un GPS).

La restul raspund mai tarziu.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron