Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic
Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Maria888 » 26 Noi 2017, 19:22

Va rog ajutati-ma sa argumentez contra unei persoane care sustine ca adevaratul Crez este cel Apostolic din 390 AD.
Cum pot sustine faptul ca Biserica are autoritatea si puterea modificarii cuvintelor Crezului asa cum a facut in Niceea si introducerea clarificarilor ulterioare? Exista pasaje in Noul Testament care sa explice aceasta putere a Bisericii? Sau texte ale Sfintilor Parinti care sa explice necesitatea redactarii Crezului asa cum a fost redactat in Niceea plus adaugirile ulterioare (cele ortodoxe)?
Sau cum sa argumentez logic.
Va multumesc. Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Floryan » 29 Noi 2017, 08:44

Nu sunt persoana cea mai potrivita pentru a da un astfel de raspuns, dar dupa cunostintele mele, Crezul a fost alcatuit de primele 2 Sinoade si nu au fost 2 Crezuri. Ca o completare, la Trinitas TV, am ascultat un preot care afirma ca acest Crez, a fost completat pe parcursul celor 7 Sinoade pentru a ajunge in forma finala.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Maria888 » 05 Dec 2017, 12:09

Am uitat sa pun si un link despre ce Crez este vorba:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Crezul_apostolic (in greaca, latina si romana)

Da, este vorba despre faptul ca a primit adaugari (eu le inteleg ca pe explicitari), deci modificari. M-ar ajuta citate din Noul Testament care sa afirme autoritatea Bisericii in definirea Crezului. Nu este vorba despre ceeace s-a adaugat ci despre faptul ca s-a adaugat la ceeace exista initial.
Eu am gasit acest citat:
Efeseni 1:11:
"11. Întru Care şi moştenire am primit, rânduiţi fiind mai înainte - după rânduiala Celui ce toate le lucrează, potrivit sfatului voii Sale, -"

Este vorba aici in expresia "sfatul voii Sale" despre sinodul bisericesc?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Floryan » 05 Dec 2017, 16:25

Va rog ajutati-ma sa argumentez contra unei persoane care sustine ca adevaratul Crez este cel Apostolic din 390 AD.
Imi cer scuze, e clar ca nu am inteles intrebarea. Dar ce anume reproșează persoana? Adica despre ce modificari ar fi vorba si cum se incalca adevarul de credinta. As dori mai multe detalii.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Constantinos

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Constantinos » 09 Dec 2017, 19:59

Crezul niceo-constantinopolitan este apostolic deorece cativa sfinti ce au atins masura apostolica ( Grigorie Teologul , Atanasie ) au adaugat lamuriri ortodoxe . Intre cei trei Sfinti Ierarhi nu exista diferenta de slava in Imparatia Cerului iar Sfantul Ioan Hrisostom a ajuns la masura Sfantului Ioan Teologul . Este stiut ca au adaugat pentru a respinge ereziile si a lamuri adevarul . Interdictia de a adauga este buna , nu oricine poate adauga , dar daca un om ajunge la masura apostolica si este trebuinta s-ar mai putea adauga cate ceva . Latinii nu au avut un sfant apostol care sa faca totul pentru a adauga " de la Fiul ". Daca persoanei indicate de Maria ii place sa zica varianta latina a crezului apostolic atunci nu merita osteneala pentru vre-o lamurire ; nimeni nu-i interzice insa sa zica crezul corect tradus din greaca in particular , in biserica ii lasa pe altii sa zica ce s-a hotarat .

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Maria888 » 11 Dec 2017, 11:45

[/quote]
Dar ce anume reproșează persoana? Adica despre ce modificari ar fi vorba si cum se incalca adevarul de credinta.
[/quote]
Prietenul meu nu contesteaza faptul ca a fost incalcat adevarul de credinta ci faptul ca au fost schimbate cuvintele. Desi am cautat amandoi si nu am gasit informatii cum ca acest Crez Apostolic ar fi fost creat de Apostoli sau era o credinta populara, prietenul meu sustine ca de vreme ce el circula printre crestini este foarte probabil sa fi fost alcatuit de Apostoli. Intre timp am mai discutat si am explicat, ceeace am inteles eu, ca nu ni s-a cerut niciodata de catre Apostoli sa ne inchinam la cuvinte ci la Duh si atata vreme cat nu poate demonstra faptul ca Sinodul ar fi incalcat credinta crestina in Crezul alcatuit nu poate demonstra faptul ca adaugirile ulterioare nu au fost inspirate de Sfantul Duh.
Cu exceptia Filioque care, oricum m-as gandi, nu are niciun sens conform Noului Testament, Tatal este Creatorul si desi Sfantul Duh purcede de la El fiindca este Creatorul, iar Hristos nu s-a prezentat niciodata pe sine ca si Creator ci a spus ca este "una cu Tatal". Dar sunt de ispitita de ideea cum ca o mica greseala de cuvinte in crez, aceasta adaugire catolica, nu are importanta asa de mare de vreme ce nu ne inchinam la cuvinte.
Crezul Apostolic pe mine ma tulbura si nu imi place. Contine cuvantul "iad" ("s-a coborat la iad" in loc de "a murit si s-a ingropat") si "invierea carnii" in loc de "invierea mortilor".

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Maria888 » 11 Dec 2017, 11:48

Crezul niceo-constantinopolitan este apostolic deorece cativa sfinti ce au atins masura apostolica ( Grigorie Teologul , Atanasie ) au adaugat lamuriri ortodoxe . Intre cei trei Sfinti Ierarhi nu exista diferenta de slava in Imparatia Cerului iar Sfantul Ioan Hrisostom a ajuns la masura Sfantului Ioan Teologul . Este stiut ca au adaugat pentru a respinge ereziile si a lamuri adevarul . Interdictia de a adauga este buna , nu oricine poate adauga , dar daca un om ajunge la masura apostolica si este trebuinta s-ar mai putea adauga cate ceva . Latinii nu au avut un sfant apostol care sa faca totul pentru a adauga " de la Fiul ". Daca persoanei indicate de Maria ii place sa zica varianta latina a crezului apostolic atunci nu merita osteneala pentru vre-o lamurire ; nimeni nu-i interzice insa sa zica crezul corect tradus din greaca in particular , in biserica ii lasa pe altii sa zica ce s-a hotarat .
Multumesc, aici nu am inteles eu exact si nici nu stiu cum sa explic "masura apostolica" a unor Sfinti. Am inteles succesiunea apostolica data de Apostoli tuturor episcopilor si preotilor, dar "masura apostolica" inca nu am reusit sa o inteleg. Imi puteti recomanda o carte in acest sens, in care se explica ce este masura apostolica si cum Sfintii Grigorie Teologul si Atanasie care au participat la Nicaea o aveau?

Constantinos

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Constantinos » 11 Dec 2017, 12:51

Succesiunea apostolica ar trebui numita succesiune ierarhica . Masura apostolica este o stare de nepatimire primita prin mari nevointe , felurite si repetate luminari dumnezeiesti . Simeon Noul Teolog il numea apostol pe parintele sau Simeon Evlaviosul . " In Biserică : întâi apostoli , al doilea prooroci , al treilea învăţători ; apoi pe cei ce au darul de a face minuni ; apoi darurile vindecărilor, ajutorările , cârmuirile , felurile limbilor. " Acest verset care nu este o enumerare cronologica ( proorocii ar trebui pomeniti intai din punct de vedere istoric ) este valabil si actual pentru biserica . Celor trei Sfinti Ierarhi Vasile , Grigorie si Ioan , numiti invatatori , li s-a hotarat un praznic comun tocmai pentru ca s-a descoperit ca nu exista nici-o diferenta de sfintenie intre ei . Un alt sfant a vazut doua pahare identice de cristal , frumoase dar un pic ciobite si un glas care a zis ca Ioan Teologul si Ioan Hrisostom sunt asemanatori in Fata lui Dumnezeu . Masura apostolica nu se castiga doar prin necazurile , calatoriile indelungate , grele si propovaduirea crestinismului . Apostolul Iacov nu a avut multi ani la dispozitie pentru a face ucenici Mantuitorului caci a fost martirizat , la fel si Apostolul si arhidiaconul Stefan . Intre cei 70 de apostoli au fost si doua femei ( chiar daca pe unii ii supara denumirea de apostolite ) Apfia si Priscila . Cel mai mare dar primit de apostoli este puterea de a ierta de pacate . Acest dar l-a avut si Sfanta Irina Hrisovalant ( nu era doar o rugatoare pentru patimile si gandurile dezvaluite , ingerul o atentiona si mustra pe cei ce ar fi vrut sa ascunda ceva din cele faptuite ). Personal mi se pare ca si Teofil cel Nebun de la Pecerska a ajuns la masura apostolica , aceasta masura nu are relevanta in timpul postului Nasterii Domnului din moment ce la unii sfinti mai mici este dezlegare la peste dar in ziua cand au fost pomeniti mai multi apostoli nu a fost .

Constantinos

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Constantinos » 12 Dec 2017, 10:35

Sfantul Ioan Casian despre marele Atanasie pagina 879 https://blogcartiortodoxe.files.wordpre ... crieri.pdf
Sfantul Ioan Gura de Aur despre Sfanta Iunia http://www.ioanguradeaur.ro/563/omilia-xxxi/

Avatar utilizator
Maria888
Mesaje:31
Membru din:09 Dec 2016, 21:11
Confesiune:ortodox
Preocupări:O prea larga deschidere pentru mistic

Re: Cum pot apara validitatea Crezului de la Niceea asa cum il stim?

Mesaj necititde Maria888 » 14 Dec 2017, 13:36

Multumesc pentru raspunsuri. Am descarcat cartea despre Sfantul Ioan Casian. Sper ca este ok cu cel care a postat-o.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX