Bioetica- anticonceptionalele

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Florina » 12 Sep 2008, 20:07

Toata lumea stie ca avortul e crima. Dar destul de putini stiu de efectul avortiv al anticonceptionalelor. Si e cu atat mai grav cu cat o femeie care ia anticonceptionale nu va sti niciodata numarul real al copiilor ucisi, deci nu-si va spovedi crimele!

Si apoi, ne mai miram ca scade populatia daca toti au un copil sau doi? Unde e jertfirea? Sa nu-mi spuna cineva care are doi copii ca al treilea ar muri de foame!

Ataşez un document foarte bun despre metodele anticonceptionale. (Sursa)
Fişiere ataşate
Dr. Christa Todea-Gross - Totul despre contraceptive.pdf
(433.1KiB)Descărcat de 1753 ori

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde protosinghel » 18 Sep 2008, 13:46

Sinteza e foarte bună. Mulţumim Florinei.
Chestiunea e că în practică, ca duhovnic, e foarte greu să pui piciorul în prag familiilor tinere care folosesc o metodă de contracepţie sau alta. Problemele sunt diverse: unele foarte subiective, iar altele foarte obiective.
Şi apoi mă frământă o întrebare: Dumnezeu a rânduit ca femeia să nu rămână însărcinată în urma oricărui act sexual, ci doar în anumite perioade. Oare cunoaşterea şi ducerea evidenţei acestor perioade (atât cât e posibil şi cât Dumnezeu rânduieşte ca aceasta să se înscrie într-un anumit calendar) este un păcat?
Oricum, nu cunosc soţi care să se împreuneze doar pt naşterea de copii. Nici Dumnezeu n-a rânduit aşa. Spune şi Sf. Grigore de Nyssa (parcă), că dacă n-ar fi şi plăcerea relaţiei sexuale, oamenii gândindu-se doar la durere şi responsabilitate, n-ar mai face copii. Deci plăcerea nu poate fi exclusă. E doar trebuie stăpânită şi înduhovnicită, în primul rând prin asumarea responsabilitărţilor ce decurg din ea. Dar asta e o chestie care... e mai mult prin cărţi.
Practica spune altceva...
Şi mai greu e să fixezi anumite epitimii pt cei care folosesc anumite metode de contracepţie. Şi iarăşi o întrebare de a mea mai veche (pe care am pus-o şi la subiectul cu Cununia): Dacă unul dintre soţi vrea într-un fel, iar celălalt în alt fel, cum canoniseşti soţul nevinovat?

diaconul_Catalin

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 18 Sep 2008, 21:52

Sinteza e foarte bună.
:o Daca asta e sinteza...
...o întrebare de a mea mai veche: dacă unul dintre soţi vrea într-un fel, iar celălalt în alt fel, cum canoniseşti soţul nevinovat?
Din cat cunosc eu membrii acestui forum, doar sfintia voastra aveti "duhovnicia". Cam de la cine ati astepta un raspuns?

Avatar utilizator
DragosDe
Mesaje:9
Membru din:31 Mai 2008, 18:43

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde DragosDe » 21 Noi 2008, 00:28

Deci plăcerea nu poate fi exclusă. E doar trebuie stăpânită şi înduhovnicită, în primul rând prin asumarea responsabilitărţilor ce decurg din ea. Dar asta e o chestie care... e mai mult prin cărţi.
Practica spune altceva...
Şi mai greu e să fixezi anumite epitimii pt cei care folosesc anumite metode de contracepţie. Şi iarăşi o întrebare de a mea mai veche (pe care am pus-o şi la subiectul cu Cununia): Dacă unul dintre soţi vrea într-un fel, iar celălalt în alt fel, cum canoniseşti soţul nevinovat?
Cum anume se poate stapani placerea? Sau poate va referiti la dorinta naturala pe care o are omul, dorinta ce trebuie stapanita si induhovnicita? Cum anume o stapanesti? Metanii, putina asceza?
Pe mine ma macina foarte mult gandul asta, nu as vrea sa fac vreun compromis privind traiul in casatorie. Insa, din cate spuneti si Sfintia Voastra, practica e alta..Si ma tot intreb, de ce oare e asa? Au fost sfinti casatoriti care au trait ca frate si sora(Sf. Mc. Galaction si Sf. Mc.Epistimi), nu se mai poate acum? Stiu, exemplul e prea mult pentru epoca pe care - impropriu spus -o traim..
Daca cei doi soti isi doresc, sa spunem, 2 copii, dupa care decid sa nu se mai culce impreuna e rau?
Ma gandesc ca 2 persoane care vor sa traiasca cu adevarat Taina Cununiei nu-si mai bat capul cum sa faca dragoste folosind mijloace contraceptive martea,joia sau in alte perioade in care impreunarea este ingaduita.
Mentionez ca (inca) nu sunt casatorit.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2008, 14:07

Faceţi public acest material!


Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Florina » 07 Dec 2008, 13:17


Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 02 Ian 2009, 20:39

Intr-adevar sub nici o forma nu sunt de acord cu anticonceptionalele dar as vrea doar sa intreb, cum sa procedeze femeia care a nascut prin cezariana ,stiind ca a ramane imediat insarcinata este foarte periculos daca nu fatal pentru ea?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Florina » 03 Ian 2009, 11:37

Singura metoda anticonceptionala recomandata de Sfintii Parinti este abstinenta. Daca viata femeii este pusa in pericol, sotul trebuie sa fie responsabil si sa nu o indemne sa traiasca impreuna decat cand ea s-a vindecat complet, si o noua sarcina nu ii poate fi fatala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde protosinghel » 03 Ian 2009, 17:36

Oameni buni, nu mai vorbiţi din cărţi!
Eu spovedesc oameni şi în practică lucrurile stau cu totul altfel. Din păcate... :(
Biserica însă trebuie să mărturisească adevărul şi să nu se dea după patimile şi apucăturile omeneşti.
Şi paradoxal în Biserică (în sensul f. bun al cuvântului) e că, chiar dacă 90% din oameni fac un anumit păcat, ei rămân a fi excepţie. Regula şi dreptarul sunt cei 10% care ţin poruncile lui Dumnezeu. ;)

Vasile-Adrian
Mesaje:20
Membru din:29 Noi 2008, 19:58

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Vasile-Adrian » 04 Ian 2009, 23:54

Fara sa ispitesc, as vrea doar sa stiu ce parere aveti in cazul in care sotul nu poate sa dea dovada de abstinenta, si preseaza pe umerii sotiei pentru o relatie conjugala....
Cum sa "actioneze" sotia?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde protosinghel » 05 Ian 2009, 12:24

Cum sa "actioneze" sotia?
Dacă pe scurt: "...să se teamă de bărbat!" :)
Dacă mai pe larg: ne spune tot Sf. Ap. Pavel în Epistola I către Corinteni, cap. 7, vers. 4-5:
Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.
Să nu vă lipsiţi unul de altul, decât cu bună învoială pentru un timp, ca să vă îndeletniciţi cu postul şi cu rugăciunea, şi iarăşi să fiţi împreună, ca să nu vă ispitească satana, din pricina neînfrânării voastre.
Deci pt a posti dpdv conjugal este nevoie de acordul ambilor soţi. Desigur, e bine ca ambii să fie înfrânaţi, dar decât să-l scapi pe celălat cu altele/alţii, mai bine să aibă relaţii conjugale în post. Cât mai rar posibil...
Ceea ce am spus, este însă un principiu general, iar adevărata regulă pt fiecare om este binecuvântarea duhovnicului său.
Din experienţa mea am văzut că ţinând o cale de mijloc, întru-un timp relativ scurt am reuşit să-l aduc pe bărbat la convingerea că tb să postească şi din acest punct de vedere.

Iertaţi-mă că poate nu v-aţi aşteptat la un astfel de răspuns de la un călugăr, dar aşa învaţă Scriptura şi aşa mi-a arătat mie experienţa.

era

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde era » 30 Ian 2009, 21:27

Singura metoda anticonceptionala recomandata de Sfintii Parinti este abstinenta.
:shock: :shock: :shock:
Oameni buni, nu mai vorbiţi din cărţi!
In sfirsit un om care gindeste "k-lumea"
Cum sa "actioneze" sotia?
Dacă pe scurt: "...să se teamă de bărbat!" :)
Dacă mai pe larg: ne spune tot Sf. Ap. Pavel .....
se vede ca am dat gres :?
Imi spune si mie cineva cum ramine pina la urma?
As propune sa facem un sondaj pentru a vedea cine si pentru ce crede,cine e pro si cine e contra, va zic din start eu sunt pro!!!

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Administrator3 » 30 Ian 2009, 21:38

...cine e pro si cine e contra, va zic din start eu sunt pro!!!
Pro anticonceptionale?

era

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde era » 30 Ian 2009, 21:47

Pro anticonceptionale?
Metode anticonceptionale sunt multe. Eu sunt impotriva contraceptivelor, dar sunt pro prentru alte metode.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde Administrator3 » 31 Ian 2009, 15:57

Notiunea de contraceptie reprezinta "punerea in fata creatiei" sau "impotriva conceperii". De ce ar conta prin ce metoda este oprita nasterea de prunci? E ca si cum ai spune ca nu esti de acord cu crima savarsita cu pistolul, dar hai ca cea cu cutitul parca mai merge... Daca cineva "da afara", nevrand sa faca copii, e ca si cum ar fi luat femeia anticonceptionale; copilul este oprit a se naste, iar omul se interpune intre Dumnezeu si creatura...

nicolae claudiu
Mesaje:37
Membru din:27 Feb 2010, 12:43
Confesiune:ortodox

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde nicolae claudiu » 29 Mar 2010, 14:27

Intr-adevar sub nici o forma nu sunt de acord cu anticonceptionalele dar as vrea doar sa intreb, cum sa procedeze femeia care a nascut prin cezariana ,stiind ca a ramane imediat insarcinata este foarte periculos daca nu fatal pentru ea?
Eu am o cunostinta care are cinci cezariene,toate reusite,facute la mai putin de doi ani(cum zic medicii,care aproape toti sunt niste nemernici care lupta impotriva vietii)

AMaria

Re: Bioetica- anticonceptionalele

Mesaj necititde AMaria » 29 Mar 2010, 20:25

Eu am o cunostinta care are cinci cezariene,toate reusite,facute la mai putin de doi ani(cum zic medicii,care aproape toti sunt niste nemernici care lupta impotriva vietii)
Bine zici frate! In toate discutiile de mai sus am auzit numai pareri 'ca din carte' sau din experienta fiecaruia. Dar nici unul nu a mentionat ca lucrurile acestea tin numai si numai de vointa lui Dumnezeu. Adica cum, sa n-avem atita incredere in Dumnezeu ca stie mai bine decit noi cind este bine sau nu sa raminem insarcinate sau ca nu cunoaste posibilitatile, situatia financiara si starea de sanatate a fiecaruia? Dar daca facem copii numai cind ni se pare noua ca ne pica bine, atunci credinta noastra unde este?
Sa va dau un exemplu: cind eram foarte tinara am facut 'sex neprotejat' pentru ca la vremea aceea habar n-aveam de Dumnezeu (fiind crescuta in afara bisericii) si nu se prea stia de sexul 'protejat'. Eram inconstienta si pacatoasa si nu stiam multe. Nici nu mi-am pus vreodata problema ce s-ar fi intimplat daca ramineam gravida (si nu eram maritata). Ei bine bunul Dumnezeu a avut grija!! Nu am ramas nici macar odata insarcinata, slava Lui pentru ca m-a ferit de pacatul avortului Pentru ca l-as fi facut fara sa-mi fac procese de constiinta.
Imediat ce m-am casatorit insa, cam la cinci luni dupa nunta (intre timp imi revenisem in fire si ma pocaisem pentru viata dinainte) am ramas gravida si peste noua luni am nascut prin cezariana. Apoi nu am pazit perioada recomandata de doctori (deh, barbatii sunt mai slabi din punctul asta de vedere, femeile trebuie sa inteleaga) dar n-am mai ramas insarcinata pentru alti patru ani!
Concluzia este ca in probleme de viata si de moarte atit care privesc pe mama cit si pe copil, trebuie sa ne incredem numai in El! Daca esti casatorita si ai ramas insarcinata inseamna ca Dumnezeu are planul Lui cu tine si ca poti purta de grija copilului. N-a spus El "Au nu se vând două vrăbii pe un ban? Şi nici una din ele nu va cădea pe pământ fără ştirea Tatălui vostru"? si "şi perii capului vostru, toţi sunt număraţi"? Atunci cum sa credem ca raminem insarcinate ca urmare a unui proces pur fiziologic, animalic? Chiar daca avem impresia ca n-o sa ne descurcam, pentru credinta si ascultarea noastra Dumnezeu ne va ajuta. Altfel ar insemna sa-L acuzam indirect de nestiinta sau nepasare fata de soarta noastra....


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX