Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
Xerofitic
Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde Xerofitic » 03 Mar 2012, 19:26

Biblia spune ca Pamantul a fost facut inaintea Soarelui.Conform stiintei Soarele are 4,6 miliarde de ani iar pamantul 4,57.In Univers exista cca 200 de miliarde de galaxii.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde dimitrie » 05 Mar 2012, 01:16

Biblia spune ca Pamantul a fost facut inaintea Soarelui.Conform stiintei Soarele are 4,6 miliarde de ani iar pamantul 4,57.In Univers exista cca 200 de miliarde de galaxii.
Aia e minciuno-ştiinţă. Prietene, nu ai aflat încă felul în care au stabilit "savanţii" timpurile astea de miliarde de ani? Presupunând doar. Nu există nimic ştiinţific în această perioadă de datare. Părintele Seraphim Rose are o carte cu adevărat ştiinţifică în tratarea acestui subiect. Uite, asta este.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde dimitrie » 07 Feb 2013, 09:30

Galileo Galilei a fost persecutat de Inchizitie(Biserica Catolica, Crestini) pentru ca a infirmat geocentrismul si pentru ca a sustinut ca Pamantul e rotund si se invarte in jurul Soarelui si ca Soarele sta nemiscat(o alta contradictie cu Biblia).
Biblia nu afirmă geocentrismul ca realitate într-un înțeles absolut, ci susține geocentrismul ca motiv pentru care Dumnezeu a creat universul fizic. Spre exemplu, și inima, centrul fizic și spiritual al omului, nu este și centru geometric al ființei noastre. Exemplele pot continua și în plan dogmatic.
Consider că acesta este răspunsul cel mai potrivit în cadrul acestui topic, capabil să împace aparentele contradicții între afirmațiile Bibliei și realele observații științifice.
Ce spuneți?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde mardadisho » 11 Iul 2014, 11:18

..............................
Ultima oară modificat 15 Iul 2015, 21:43 de către mardadisho, modificat 1 dată în total.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Geocentrism şi Heleocentrism

Mesaj necititde MarcusAurelius » 21 Ian 2015, 16:29

Eu sunt pt geocentrism. Vă propun să vizionaţi şi emisiunea lui Rafael Udrişte, pe această temă.
Eu sunt pentru ideea că Pământul e plat. Da, numai că pe Pământul acesta plat al meu dacă încerc printr-un punct exterior unei drepte oarecare să duc o paralelă la acea dreaptă, voi constata că nu se poate. Încercați și veți vedea că așa e: pe suprafața Pământului nu se pot desena drepte paralele. Și mai e un lucru: dacă pe Pământul acesta al meu plat plec dintr-un punct oarecare și merg tot înainte, voi ajunge în cele din urmă în punctul în care am plecat. Asta pentru că Pământul acesta plat are o curbură pozitivă. E tot una cu a spune că Pământul e rotund.

În mod analog procedăm și cu geocentrismul. Dacă stau pe pământ, am impresia că stau pe loc și totul se învârte în jurul meu. Asta înseamnă că sunt în centrul universului. Iar dacă universul are un centru, trebuie să aibă și o margine. Iar dacă iau o rachetă și merg tot înainte, odată și odată tot am să ajung la marginea aceea, iar dacă ajung, fie dau cu capul de ceva tare, fie ies din univers, adică probabil mor, iar cei ce văd că am murit vor deduce de aici că există o margine a universului. Prin urmare, faptul că universul e mărginit e un lucru pe care nu-l putem afirma înainte de a-l dovedi. Însă dacă universul nu are margine, atunci n-are nici centru și n-are rost să mai vorbim despre asta. Dar să presupunem că nu merg până la marginea universului, ci mă opresc undeva pe aici pe aproape. Și mă uit la Pământ și la Soare. Ce constat? Surpriză! Cele două corpuri se rotesc în jurul centrului lor de masă. Iar centrul de masă al sistemului Pământ-Soare se află în interiorul Soarelui: De aceea astronomii spun că Pământul se rotește în jurul Soarelui. Că dacă centrul de masă al acestui sistem s-ar fi aflat în interiorul Pământului, ei ar fi zis că Soarele se rotește în jurul Pământului. Simplu, nu-i așa? E ca și cu titirezul. Spunem că marginea titirezului se învârte în jurul axului titirezului cu toate că cineva care stă la marginea titirezului ar avea impresia că axul titirezului se rotește în jurul său. Și geocentrismul e bun. Și-a făcut treaba timp de 2000 de ani. Însă e foarte complicat să gândești geocentric. Pe de altă parte sistemul heliocentric ajunge la aceleași rezultate însă într-un mod cu mult mai simplu. E cu alte cuvinte mult mai practic și ne scutește de calcule care n-au niciun rost.
1. În Scriptură scrie clar că "întru început a făcut Dumnezeu cerul şi pământul". Soarele a fost creat în ziua a patra. Până în ziua a patra în jurul cui se rotea pământul? Dacă Scriptura minte din primul verset, ce ne facem mai departe?
Dacă Scriptura e inexactă încă din primul verset, nu înseamnă că nu putem învăța din ea o mulțime de lucruri atunci când o citim până la capăt.
2. Iosua a oprit soarele pe cer. Dacă s-ar fi oprit pământul şi nu soarele (pt a realiza acelaşi efect), vă daţi seama ce s-ar fi întâmplat? Imaginaţi-vă un corp, care se învârte cu o viteză de 1.600 km/h şi dintr-o dată se opreşte. Aţi auzit de inerţie? ;)
O fi, nu zic nu, însă dacă s-ar fi oprit soarele din mișcarea sa (pentru a realiza tot același efect), toată energia sa cinetică s-ar fi convertit în energie termică și probabil am fi asistat la o explozie de toată frumusețea. Ati auzit de E=1/2mv^2 și de principiul I al termodinamicii (cel al conservării energiei)? Deci probabil că niciunul dintre aceste astre nu s-a oprit din loc.
3. Trebuie să mai reţinem că astronauţii, atunci când decolează şi când aterizează în zborurile lor cosmice, iau pământul ca punct fix şi iar celelalte corpuri cereşti ca mişcătoare. Vedeţi că şi rachetele zboară direct în sus, nu sub unghi, cum ar fi logic în cazul heleocentrismului.
Păi atunci când formează un sistem cu Pământului e normal să îl ia ca punct fix, că doar n-au să se ia pe ei înșiși ca punct fix. Așa că rachetele lor se duc în sus și nu Pământul se duce în jos. Dar de exemplu și eu atunci când urc sau cobor scările consider că Pământul stă pe loc și nu iau în considerare mișcarea sa față de centrul de masă al sistemului Pământ-Soare (vezi mai sus explicația). Altfel probabil aș nimeri în blocul vecin. Și mai e un motiv pentru care astronauții o iau în sus și nu oblic sau lateral. Pentru că așa se consumă mai puțin combustibil, iar combustibilul acela costă mulți, mulți bani.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde mardadisho » 10 Feb 2015, 21:00

Felicitari, Marcus Aurelius! Ati spus-o magistral.
Unele lucruri sunt atat de evidente, incat sunt greu de vazut. Cat despre asa-numita oprire a Soarelui pe cer, cred ca mai degraba fie a fost doar o poveste, fie de fapt, cum se intampla in multe interactiuni cu lumea nevazuta, timpul s-a oprit in loc.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde MarcusAurelius » 27 Feb 2015, 17:59

Unele lucruri sunt atat de evidente, incat sunt greu de vazut. Cat despre asa-numita oprire a Soarelui pe cer, cred ca mai degraba fie a fost doar o poveste, fie de fapt, cum se intampla in multe interactiuni cu lumea nevazuta, timpul s-a oprit in loc.
Orice am zice noi, Protosinghel are într-o anumită măsură dreptate. Universul arată ca și cum Pământul s-ar afla în centrul său. Așadar nu pot să-i răspund decât repetând o frază a unui fizician al cărui nume nu mai îl rețin și care spunea: "cum ar arăta oare Universul dacă ar arăta ca și cum Pământul s-ar roti în jurul Soarelui?" Răspunsul e unul foarte simplu: ar arăta tot așa. Dacă lucrurile ar fi stat altfel, probabil nu s-ar mai fi ajuns niciodată la heliocentrism.

Iar acum în ce privește oprirea Soarelui pe cer din vremea lui Iosua, ea e desigur o poveste și nu înțeleg nicidecum prin cuvântul "poveste" ceva fals. Această poveste nu e o minciună și nici vreo scorneală a vreunui individ rău intenționat. E o poveste plină de adevăr, o poveste despre perseverență, despre puterea unei idei, în fond despre cum ar trebui să fie un lider care vrea să-și conducă poporul la victorie. Și la fel ca orice carte mare, Cartea lui Iosua reușește să surprindă toate fațetele sufletului uman, de la curajul care nu cunoaște limite, la cruzimea extremă (ne amintim probabil cu toții de masacrarea locuitorilor Ierihonului). Asemenea fapte memorabile nu pot să nu fie însoțite de fenomene memorabile și ce poate fi mai memorabil decât oprirea Soarelui pe cer?

Așadar, am putea să stăm mult și bine să judecăm autenticitatea acestei povești, să aducem o mie de argumente că ea e adevărată și o mie de argumente că ea e falsă, dar cred că nu ne-ar folosi la nimic. Mai important cred că este să încercăm să îi aflăm înțelesul.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde celprost » 28 Feb 2015, 12:03

...
Și la fel ca orice carte mare, Cartea lui Iosua reușește să surprindă toate fațetele sufletului uman, de la curajul care nu cunoaște limite, la cruzimea extremă (ne amintim probabil cu toții de masacrarea locuitorilor Ierihonului). Asemenea fapte memorabile nu pot să nu fie însoțite de fenomene memorabile și ce poate fi mai memorabil decât oprirea Soarelui pe cer?

Așadar, am putea să stăm mult și bine să judecăm autenticitatea acestei povești, să aducem o mie de argumente că ea e adevărată și o mie de argumente că ea e falsă, dar cred că nu ne-ar folosi la nimic. Mai important cred că este să încercăm să îi aflăm înțelesul.
.. să încercăm să îi aflăm înțelesul .. Hmm, bună abordarea. Biblia ne dezvăluie înţelesuri şi sensuri, nu e o carte de .. propagandă ştiinţifică. Se vede asta şi din faptul că Domnul Iisus s-a folosit mai mult de pilde şi parabole în învăţătura Sa şi nu de termeni stiinţifici luaţi din ştiinţa vremii. Dar nouă ne place mai mult gâlceava pentru că nu căutăm înţelepciunea şi pacea lui Hristos, ci doar adevărul şi dreptatea noastră, a confesiunii din care facem fiecare parte. Din cauza asta suntem dezbinaţi şi ne prigonim unii pe alţii ..
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde MarcusAurelius » 28 Feb 2015, 18:40

Biblia ne dezvăluie înţelesuri şi sensuri, nu e o carte de .. propagandă ştiinţifică.
Biblia e câte puțin din toate. E și o carte religioasă, e și o carte de morală și e și o carte științifică. Iar pe alocuri e și un manifest politic. Problema e că atunci când o analizăm, avem tendința să tratăm ceea ce există în ea ca pe un ghiveci. Știm cu toții ce e un ghiveci: o mâncare în care amestecăm toate legumele posibile într-un talmeș-balmeș. Or un asemenea tip de lectură aplicată unei astfel de cărți mi se pare că nu ne duce nicăieri.

Biblia e o carte foarte științifică: ea ne povestește despre cum a apărut lumea (în 7 zile), despre cum a apărut limbajul (atunci când Adam a dat nume tuturor animalelor) și despre cum a apărut moartea. Și nu înțeleg care e problema dacă între timp teoriile științifice despre apariția universului, despre limbaj și despre timp s-au schimbat? Teoriile actuale vor fi și ele la rândul lor schimbate la un moment dat și nimeni nu are vreo problemă din această cauză.

Biblia e o carte de morală. Sau cel puțin unele pasaje ale ei conțin idei de natură etică și nu trebuie să merg mai departe decât până la acel pasaj în care se vorbește despre iubirea față de semenii noștri (față de aproapele nostru parcă apare în text). E normal că n-o să luăm ca model de comportament moral acea masacrare de către Iosua a locuitorilor din Ierihon sau înșelarea lui Esau de către fratele său Iacob pentru că riscăm să încurcăm registrele și întregul nostru sistem etic să se transforme într-un ghiveci.

Asemănam ceva mai sus Biblia cu un manifest politic. Aceasta pentru că ea redă ideologia luptătoare a Poporului Ales. Vorbeam despre Iacob și Esau. Iacob e Israel, iar Esau este străinul care trebuie supus sau eliminat pentru că el reprezintă un potențial pericol. Iar mijloacele pentru a-l elimina pot fi absolut oricare întrucât războiul se află în afara razei de acțiune a eticii. Macchiavelli pe bună dreptate remarca faptul că în sfera politicului scopul scuză mijloacele. Așadar înșelarea lui Esau nu e neapărat o faptă imorală, sau cel puțin nu din această perspectivă ar trebui judecată, ci toată povestea mi se pare un instrument de propagandă politică menit să trezească la viață poporul robit.

Desigur, putem citi această carte ca pe un manual de istorie încercând să aflăm cum au fost cucerite regatele Israel și Iuda. În această privință Biblia e o sursă foarte utilă. Pentru perioade mai vechi însă cred că vom rămâne circumspecți. Personaje precum Iosua ori Samson par mai degrabă desprinse din legendă, însă chiar și pasajele în care apar aceste personaje ne pot oferi date despre trecutul îndepărtat al evreilor. Oricum, alte surse scrise nu avem la dispoziție, iar datele arheologice sunt destul de limitate. Mă întorc din nou la Iacob și Esau. Esau mai e numit în Biblie și Edom și se spune despre el că e părintele edomiților, o populație semită care se pare că era înrudită de aproape cu evreii și vorbea o limbă asemănătoare. Realitatea poveștii lui Esau cred că poate fi pusă fără probleme la îndoială. Un popor nu e urmașul unui om, ci mai degrabă al unui grup. Însă ceea ce nu poate fi pus deloc la îndoială e faptul că evreii aveau conștiința originii comune cu această populație vecină.

Am încercat să pun în lumină doar câteva dintre nivelele de lectură ale Bibliei. Există însă unii care citesc Biblia ca pe o carte de ghicit viitorul. Însă viitorul e ceva ce plutește într-o mare ceață, la fel ca de altfel și trecutul. Marea lor problemă e că viitorul ar putea să ia un curs diferit față de prezicerile lor. Pentru alții Biblia e un Manual al Realității și iată așa se ajunge să credem, în ciuda tuturor evidențelor, că Pământul se află în centrul Universului, fapt care reprezintă chiar tema prezentului topic.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde celprost » 28 Feb 2015, 23:59

...
Pentru alții Biblia e un Manual al Realității și iată așa se ajunge să credem, în ciuda tuturor evidențelor, că Pământul se află în centrul Universului, fapt care reprezintă chiar tema prezentului topic.
O, asta n-ar fi aşa de grav. Mai grav este că Pământul devine din Hristocentric tot mai Idolatrocentric. Încropim sute de ideologii, doctrine, puncte, etc, rupând bucăţi din Biblie ce ni se par nouă cele mai importante şi apoi ne închinăm la ele, ignorând tot mai mult omul de lângă noi. Ne prigonim între noi în numele lui Hristos, dar lăsăm deoparte tocmai pe Hristos, căci nu ne mai interesează că şi celălalt îl iubeşte pe Hristos dacă nu recită şi dogma, doctrina sau ideologia confesiunii noastre. În fond, am reuşit să readucem în actualitate mult din stilul şi comportamentul fariseilor şi al cărturarilor din timpul lui Iisus. Tot mai puţin ne preocupă omul şi necazurile lui, şi tot mai mult dogma, forma şi ritualul confesiunii noastre. Ele par să reprezinte noua "trinitate" la care ne închinăm, deşi cu toţii avem pe buze alt nume ..
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
SantaKlauss
Mesaje:2
Membru din:25 Dec 2014, 16:20
Confesiune:alta religie
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde SantaKlauss » 01 Mar 2015, 00:21

În fond, am reuşit să readucem în actualitate mult din stilul şi comportamentul fariseilor şi al cărturarilor din timpul lui Iisus.
Cer scuze ca deviez de la subiect.
Fariseii de "ieri" sunt rabinii de azi. Eu sunt fariseu (in adevaratul sens al cuvantului).
Acum ca am subliniat motivul pentru care te-am abordat; Ce stii tu despre fariseii si carturarii "din timpul lui Iisus" de ii folosesti in mod exemplar in postarea de mai sus?

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde celprost » 01 Mar 2015, 16:25

În fond, am reuşit să readucem în actualitate mult din stilul şi comportamentul fariseilor şi al cărturarilor din timpul lui Iisus.
Cer scuze ca deviez de la subiect.
Fariseii de "ieri" sunt rabinii de azi. Eu sunt fariseu (in adevaratul sens al cuvantului).
Acum ca am subliniat motivul pentru care te-am abordat; Ce stii tu despre fariseii si carturarii "din timpul lui Iisus" de ii folosesti in mod exemplar in postarea de mai sus?
O, nu mă băga în seamă mult preaştiutorule Fariseu, sunt doar un simplu prost. Răspunsul la întrebare cred că e ceva legat de .. închiderea cerului pentru alţii şi deţinerea adevărului absolut. Mai detaliat e scris în semnătură dar nu cred să mai aibe ceva relevanţă în zilele noastre nici pentru ai voştrii, nici pentru ai noştrii.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
SantaKlauss
Mesaje:2
Membru din:25 Dec 2014, 16:20
Confesiune:alta religie
Preocupări:http://www.OrtodoxPagan.com

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde SantaKlauss » 01 Mar 2015, 20:45

O, nu mă băga în seamă mult preaştiutorule Fariseu, sunt doar un simplu prost.
Ohhh, atunci imi cer scuze. Probabil ca trebuia sa-ti citesc ID-ul prima data, astfel ti-as fi dat pace ... O zi buna!

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde MarcusAurelius » 07 Mar 2015, 14:41

Fariseii de "ieri" sunt rabinii de azi. Eu sunt fariseu (in adevaratul sens al cuvantului).
Acum ca am subliniat motivul pentru care te-am abordat; Ce stii tu despre fariseii si carturarii "din timpul lui Iisus" de ii folosesti in mod exemplar in postarea de mai sus?
O, nu mă băga în seamă mult preaştiutorule Fariseu, sunt doar un simplu prost.
Ohhh, atunci imi cer scuze. Probabil ca trebuia sa-ti citesc ID-ul prima data, astfel ti-as fi dat pace ... O zi buna!

Fariseii erau niște oameni învățați, Santa Klauss. Însă având în vedere limbajul suburban pe care îl folosești, am serioase dubii că faci parte din categoria fariseilor. Păcat că ți-au fost șterse postările din ultima vreme (inclusiv cele compuse sub numele Ben Giudah) în care mă făceai inclusiv pe mine prost, pentru că lumea s-ar lămuri și mai bine în legătură cu ceea ce înseamnă fariseismul dumitale.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

Avatar utilizator
benGiudah
Mesaje:3
Membru din:02 Mar 2015, 00:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:fara preocupari

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde benGiudah » 07 Mar 2015, 17:12

Fariseii erau niște oameni învățați, Santa Klauss. Însă având în vedere limbajul suburban pe care îl folosești, am serioase dubii că faci parte din categoria fariseilor. Păcat că ți-au fost șterse postările din ultima vreme (inclusiv cele compuse sub numele Ben Giudah) în care mă făceai inclusiv pe mine prost, pentru că lumea s-ar lămuri și mai bine în legătură cu ceea ce înseamnă fariseismul dumitale.
Mai Tandala, asculta aici ca vad ca nu stii nici macar ce se intampla in jurul tau. Contul “SantaKlauss” a fost inchis de idiotul care are acces la butonul “delete”. Eu am ales sa ironizez situatia si am spus ca “e ocupat cu alte treburi”. Ca sa-ti pot raspunde la aberatiile tale a trebuit sa crez alt acont. Am postat acelasi avatar ca sa demonstrez ca sunt una cu “SantaKlauss” si nu am intentia sa ma ascund. Dar, un goy normal, cu un IQ la baremul national, ar fi realizat asta fara nici o alta explicatie, in schimb tu esti mult prea indobitocit ca sa poti face diferenta de unul singur.

In calitatea de membru al acestui forum, "OFF and ON", in decursul ultimelor 8 ani, am avut neplacerea de a interactiona cu totul felul de personaje care mai de care mai tampite; una mai "breaza" decat cealalta. Eu am obiceiul asta (justificat) de a va cataloga pe toti cei din jurul meu a fi prosti. Adica pe “neamuri” – ca sa fiu mai clar! Vezi tu, din toate cele 12 triburi ale Israelului au mai ramas doar Iudeii (Judah), adica liderii, numiti si "Leii lui Iuda", Levitii (vezi cartea Leviticus - le este dedicata in intregime doar LOR!)- care erau din neamul lui Moise si Aaron; preoti, cu vorba blanda - invatatori calificati in adevaratul sens al cuvantului. Deasemenea, au mai ramas si o parte foarte mica a tribului lui Benjamin. Eu cred ca este evident chiar si pentru voi, ca nu ma trag nici din Benjamin si nu sunt nici "cohen" (ben Levi, adica preot). Sunt un "Leu al lui Iuda", unde mai pui ca sunt si nascut in zodia leului. Noi nu suntem intarcati pentru a fi invatatori. Noi suntem lideri inascuti, precum imparatul David. De asta ne numim "ben David", ben Judah - "fii de lei". Eu nu am rabdarea sa invat prostimea cu vorbe blande, pentru ca voi nu suntetii si nu ati fost niciodata in cautarea adevarului si a intelepciunii. Voi sunteti in cautarea "adevarului vostru"! Eu, sunt aici cu un singur scop, sa va dau in gura ca la sapa pina va vin vacile-acasa, dupa cum meritati! Iar in intreg procesul asta, mai invatati si voi cate-ceva. Atata doar ca intotdeauna am nevoie de un tap ispasitor. Ai avut nenorocul sa te "sacrifici" tu de data asta - de unul singur Imagine

Acum sa-ti explic de ce te cataloghez drept prost si dupa parerea mea, voi sunteti de 2-a feluri;
Eu am observat ca este o diferenta dinstincta dintre unii "prosti" si alti "prosti" care patruleaza pe aici, si defapt nu numai aici - pe oricare alt forum! Dintre toti acesti prosti de care m-am lovit la un timp sau altul pe forumul asta, unii din voi sunt totusi capabili de a produce o teorie a voastra, sau a altora, pe care ei o cred a fi autentica, in timp ce ceilalti prosti sunt limitati doar la critica fara a oferi nici un substitut. Acum, stii chiar si tu ca “fiecare prost poate fi si critic”, dar nu orice prost poate oferi un substitut sau o solutie! Nu poate spune "<< uite dom'le, aici gresesti tu si aici am eu dreptate - din motivul asta! >>"

Motiv pentru care am impartit clasa asta sociala a prostimii [religioase], in doua;

1. Omul incult, care poate fi istet, dar care nu s-a bucurat de o cunoastere a adevarului autentic la momentul oportun, iar in prezent a ajuns la un nivel pagubos care-l determina chiar sa nu mai poata rationaliza lucid dpdv telogic, deoarece el e "brain-washed".
2. Omul prost, a carui definitie este mult mai scurta; e un om neinzestrat dpdv intelectual. El argumenteaza si "nu este de acord cu tine", dar nu stie DE CE! Nu-ti ofera contraargumente legate de subiect. El intotdeauna aduce "argumente" incoerente si discuta aspecte irelevante! In schimb, comparativ cu prostul# 1, acesta nu poate fi considerat a fi "brain-washed", deoarece lui ii lipseste un element vital - "brain"-ul! (aici intri tu!)


PS. Fariseii sunt toti cei care stiu, ca Tora Orala este la fel de autentica precum cea Scrisa. Saducheii, Esenii si altii, erau evrei eretici care nu acceptau decat Tora Scrisa (ca si neamurile pagane dealtfel), motiv pentru care D-zeu ia starpit! Astazi, nu-i mai gasesti decat "impaiati" prin muzee!
Ultima oară modificat 08 Mar 2015, 00:46 de către benGiudah, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde dimitrie » 07 Mar 2015, 22:15

benGiudah, abandonez pentru moment să-ți aplic cele cu care te-ai obișnuit prin încălcarea regulamentului acestui forum. Ți-am descihs o discuție aici, că poate ne vom cunoaște mai bine. Fac acest lucru doar pentru a-ți plăti cumva pentru vechimea (așa cum e ea) pe acest forum.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
benGiudah
Mesaje:3
Membru din:02 Mar 2015, 00:51
Confesiune:ortodox
Preocupări:fara preocupari

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde benGiudah » 07 Mar 2015, 23:02

benGiudah, abandonez pentru moment să-ți aplic cele cu care te-ai obișnuit prin încălcarea regulamentului acestui forum. Ți-am descihs o discuție aici, că poate ne vom cunoaște mai bine. Fac acest lucru doar pentru a-ți plăti cumva pentru vechimea (așa cum e ea) pe acest forum.
ImagineImagine .. hai sa presupunem pentru moment ca am sa te cred si nu exista motive ulterioare pentru a ma aborda “civilizat” de data asta!
Cine imi garanteaza ca argumentele (sau explicatiile) mele nu vor fi sterse si de pe topicul care l-ai deschis “in cinstea mea” la fel cum a fost sters TOT ceea ce expune frauda crestina? Garantezi tu asta?
Sau trebuie sa-l chemam pe Petru aici sa ne garanteze el – vad ca ma ocoleste de cate ori revin aici de cand cu "povestea celor 12" [apostoli] care defapt erau “120” Imagine

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Geocentrism vs Heleocentrism. Despre pâmânt şi soare

Mesaj necititde MarcusAurelius » 08 Mar 2015, 06:25

Mai Tandala, asculta aici ca vad ca nu stii nici macar ce se intampla in jurul tau. Contul “SantaKlauss” a fost inchis de idiotul care are acces la butonul “delete”. Eu am ales sa ironizez situatia si am spus ca “e ocupat cu alte treburi”. Ca sa-ti pot raspunde la aberatiile tale a trebuit sa crez alt acont. Am postat acelasi avatar ca sa demonstrez ca sunt una cu “SantaKlauss” si nu am intentia sa ma ascund. Dar, un goy normal, cu un IQ la baremul national, ar fi realizat asta fara nici o alta explicatie, in schimb tu esti mult prea indobitocit ca sa poti face diferenta de unul singur.
Ben Giudah, nu vorbi înainte de a gândi. Știam foarte bine că ești una și aceeași persoană cu Santa Klauss, însă ți-am întins o nadă ca să spui tu singur cum stau lucrurile. Apropo, până acum n-ai reușit să răspunzi la niciuna dintre așa numitele "aberații" ale mele. Singurul lucru pe care îl faci în mod constant e să mă înjuri. Or aceasta e o modalitate de atac primitivă care nu face decât să te discrediteze. Dacă te simți capabil să susții o discuție de om normal la cap încearcă să fii la subiect, sau deschide tu un topic în care să emiți niște idei, nu simple formule de limbaj mahalagesc de genul: "măi Tândală", "ești prost", "ești idiot", pentru că vezi tu, Ben Giudah, nu e "koscher" să te crezi ombilicul pământului dacă nu îți folosești neuronii în mod constructiv.

Din partea mea, n-ai decât să continui în felul acesta și, drept să spun, stilul tău bătăios îmi convine. Tu ești iudeu, nu-i așa? Iar printre iudeii tăi există unii care sunt înclinați să lase la o parte legea iudaică și să se amestece printre "goim" (sper că am pus bine pluralul). Păi când văd aceștia cât de abject și de imoral e comportamentul unui lider al evreimii cum susții tu că ești, e normal să fie înclinați să devină atei. Vei spune că sunt proști, însă poate urmașii lor nu vor fi atât de proști, dar pe aceștia îi vei pierde de la naștere. Ți-am oferit în mod intenționat o explicație atât de simplă (aproape simplistă), ca să pricepi. Încearcă să gândești în perspectivă și nu uita că tot ceea ce faci și spui se poate întoarce împotriva neamului tău. Vezi? din cauza lipsei tale de tact spuneam că nu prea pari a fi fariseu.

Nu vreau acum să pierd vremea comentând definițiile pe care le dai cuvântului prostie. Ar fi un semn de prostie din parte mea să le dau importanță. Vreau însă să spun altceva. Dar mai întâi să dau un citat:
PS. Fariseii sunt toti cei care stiu, ca Tora Orala este la fel de autentica precum cea Scrisa. Saducheii, Esenii si altii, erau evrei eretici care nu acceptau decat Tora Scrisa (ca si neamurile pagane dealtfel), motiv pentru care D-zeu ia starpit! Astazi, nu-i mai gasesti decat "impaiati" prin muzee!
Puteai folosi alți termeni decât "stârpit" sau "împăiați". Dar asta e o altă problemă. După cum spune un cântec pe care probabil îl știi: "die Gedanken sind frei".

Mai există un grup pe care l-ai omis: creștinii. Iar aceștia sunt mai numeroși decât toți ceilalți la un loc. Acum să nu-mi spui că ei nu provin din rândul vostru, că nu mai stau de vorbă cu tine. Înseamnă că nu mai am cu cine discuta. Spune-mi, pe aceștia de ce nu i-a "stârpit" Adonai? Uite, de aici se poate porni o conversație normală. Însă nu în acest loc pentru că topicul de față este despre geocentrism și heliocentrism și destul mi l-ai stricat prin comentariile tale ce n-aveau nicio legătură cu subiectul. Deschide un nou topic și explică-le creștinilor ce ai pe suflet. Dar fă-o în mod civilizat. Iar dacă voi vedea că ești deschis la minte am să vin să te combat. Asta desigur dacă am alte păreri decât tine sau mă va interesa subiectul.

P.S. Rog administratorii forumului să nu șteargă aceste comentarii pentru a rămâne drept pildă celor ce le vor citi despre "cum nu ar trebui să se scrie". Lasă-l, stimate Dimitrie, în pace, și numai dacă va mai vorbi urât, arde-l.

Iar acum revenind la topic, presupun că din moment ce "războinicul" acesta n-a fost capabil să aducă nicio dovadă împotriva heliocentrismului, teoria heliocentrică rămâne în continuare valabilă. Ben Giudah, ai avut la îndemână Torah. Puteai să cauți în ea argumente pentru a-mi da în cap. N-ai făcut-o și de aceea presupun că te-ai resemnat cu faptul că locul în care ne desfășurăm noi oamenii existența se află undeva la marginea Universului, departe de acel Adonai pe care niște fizicieni, inclusiv evrei, sătui de ceartă și scandal l-au redus după cum era și firesc la o simplă fluctuație cuantică din care s-a născut Big Bang-ul.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

StefanDruga
Mesaje:13
Membru din:27 Aug 2015, 12:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cântăreț la Parohia Slăveşti(Berbeşti)

Re: Geocentrism şi Heleocentrism

Mesaj necititde StefanDruga » 30 Aug 2015, 16:54

 Imaginaţi-vă un corp, care se învârte cu o viteză de 1.600 km/h şi dintr-o dată se opreşte. Aţi auzit de inerţie?
Părinte, mă iertați, nu sunt mare teolog, dar cred că Dumnezeu poate opri inerția!
Sunt ortodox, dar cred in Heliocentrism, s-a demonstrat înainte de Hristos de vechii greci.
Plus că nu scrie nici în Biblie nici în Sf. Tradiție neapărat că în jurul pământului se învârte tot.

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Re: Geocentrism şi Heleocentrism

Mesaj necititde mardadisho » 30 Oct 2015, 12:51

 Imaginaţi-vă un corp, care se învârte cu o viteză de 1.600 km/h şi dintr-o dată se opreşte. Aţi auzit de inerţie?
Părinte, mă iertați, nu sunt mare teolog, dar cred că Dumnezeu poate opri inerția!
Sunt ortodox, dar cred in Heliocentrism, s-a demonstrat înainte de Hristos de vechii greci.
Plus că nu scrie nici în Biblie nici în Sf. Tradiție neapărat că în jurul pământului se învârte tot.
Absolut corect. Va impartasesc pozitia.


Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX