evolutionism ?

Apologetică, Bioetică, Teologie şi ştiinţă, Filosofie religioasă
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 02 Dec 2008, 10:06

O şopârlă (Podarcis sicula) a fost introdusa in 1971 de o echipa stiintifica condusa de Eviatar Nevo (stiintific evolutionist) in insula Prod Mrcaru din Marea Adriatica. Din cauza conflictelor iugoslave omul de stiinta a mai putut sa revina pe insula in 2007. Surpriza, soparla noastra evoluase (aici raportul stiintific). In afara de faptul ca marimea si „haina” soparlei s-au schimbat, in tractul ei digestiv au aparut valve cecale destinate digestiei celulozei. (caci a devenit vegetariana). Mai sunt si alte evolutii. Cum se face ? E o soparla ateista, care-si bate joc de Creatiune ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2008, 11:10

Mai sunt si alte evolutii.
Care?

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 02 Dec 2008, 13:13

Moreover, the invasion of a novel environment has resulted in the evolution of a novel phenotypic character that is rarely observed in lizards and that cannot be quantified by such metrics... Interestingly, phenotypic divergence rates are higher for females (the sex with the smallest heads and lowest bite forces) than males, suggesting that selection for high bite forces is directly related to the inclusion of tough and fibrous items into the diet. Additionally, functional components of the jaw system related to jaw opening (e.g., the inlever for jaw opening) show much lower divergence rates, again suggesting extremely short time scales. Although the presence of cecal
valves and large heads in hatchlings and juveniles suggests a genetic basis for these differences, further studies investigating the potential role of phenotypic plasticity and/or maternal effects in the divergence between populations are needed"...etc. .
Tabelele din stanga va mai dau o idee in plus

Intr-un "Science et Vie" din septembrie 2008 (cred, promit numarul exact maine) veti gasi pozele celor "doua" soparle. Daca se pot atasa poze in forum vi le voi atasa.

diaconul_Catalin

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Dec 2008, 19:05

Neavând o "definiţie" a evoluţionismului, pot spune fără pic de regret sau frică, că lumea evoluează, evoluţia există. Nu pot separa evoluţia naturii (mineral, vegetal, animal) de pronia divină. Totuşi există multe "tipuri de evoluţie", cu unele putând fi de acord, altele părându-mi a fi exagerări, extrapolări chiar hilare. Pentru clasificarea fiinţelor există impărţirea în regn, increngătură, clasă, ordin, familie, gen, specie, rasă. Pot accepta că de-a lungul istoriei au aparut modificări în structura iniţială a clasificării fiinţelor (ex: din rasa albă şi cea neagră se poate spune că a apărut rasa mulatră) dar aceste modificări au apărut prin lărgirea "portofoliului" de rase, specii sau altele. Totuşi nu pot fi de acord cu "transferul" de la o rasă la alta, sau de la o specie la alta. Acceptând o astfel de modificare, bazată pe transfer, ar fi ilogic. Ne-am putea trezi cu ceva ce acul este parte a regnului vegetal iar mai târziu ar deveni parte a regnului animal. Faptul ca o anumită sopârlă şi-a schimbat "preferinţele culinare" sau a luat haină nouă, se poate numi adaptare. Este drept că adaptarea este una din "ramurile" evolutionismului, dar cu ea pot fi de acord.

Ceva nelămuriri?

PS: esenin, sunt sigur că "teoriile" pe care tocmai le-am expus vor stârni mânie din partea unor habotnici. Motivul pentru care încă mai scriu pe forum este sloganul: "pentru cei ce cred conştient". Întotdeauna am căutat să inţeleg ceea ce cred.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 02 Dec 2008, 19:39

Nici eu nu sunt in stare sa fac diferentierea asta. De-aia am si pus semnul de intrebare. Dar cum cercetatorul e un om de stiinta, ii dau oarecare credit. Presupun ca exista un loc de la care "adaptarea" se poate numi "evolutie".
Am o idee insa despre cum s-ar putea desfasura lucrurile, dar nu cred nici in evolutia asa...fara contradictie interna, fara o involutie simultana, pentru ca nimic in natura nu merge asa. Exista si "habotnici" ai evolutionismului cum exista si ai ateismului, si ai creationismului....etc. Din nefericire e mult mai simplu sa fii "habotnic"...asta este.
Cat despre "a crede constient".....v-ati propus un scop prea mare, cred. Dar e bine ca ati facut-o. Dumnezeu in om e chiar gandirea lui dar priviti atent si observati ce putina legitimitate are ideea asta. Ne convine mai degraba o strafulgerare divina, o intuitie, ceva, dar ORICE in afara de gandire. Trista- credinta pe care intunericul "a biruit-o".

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2008, 20:00

Dumnezeu in om e chiar gandirea lui...
:shock: Am înţeles bine?

diaconul_Catalin

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Dec 2008, 20:38

Dumnezeu in om e chiar gandirea lui...
:shock: Am înţeles bine?
Aici pe mine m-aţi pierdut. Habar n-am despre ce vorbiţi. Sper ca vorbiţi despre ratiune ca atribut al dumnezeirii, daruit omului atunci cand "a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie" (Facere II, 7). Nu se poate spune totuşi ca Dumnezeu = gandirea omului. Atunci s-ar suprima libertatea omului, el devenind doar unealtă de manifestare în lumea materială a divinităţii; acest lucru ar si crea ideea de imperfectiune a divinităţii: Dumnezeu are nevoie de om pentru a Se manifesta.
...dar nu cred nici in evolutia asa...fara contradictie interna, fara o involutie simultana, pentru ca nimic in natura nu merge asa.
Absolut de acord; conform legii entropiei totul tinde să meargă spre distrugere, de aceea nu pot separa evoluţia ca şi progres de divinitate. Considerând adevărata afirmaţia lui Antoine-Laurent Lavoisier - în natură nimic nu se pierde, totul se transformă - sustin ideea că ceea ce ni se pare a fi evoluţie, poate reprezenta in alte planuri involuţie nedescoperită.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 02 Dec 2008, 20:48

Iertati-ma, dar nu as mai vrea sa reiau discutia caci am mai avut-o o data cu Ioan Cr. (Daca veti cauta, dar nu mai stiu unde in forum, veti vedea ca domnia sa spune ca este "ratiunea"). Sfantul in chestie (de unde am prins "trucul" asta la indicatia lui Ioan Cr.) nu spune "gandul" ci "ratiunea": "Dumnezeu este cauza si principiul tuturor, este fiinţa existenţelor, viaţa vieţuitoarelor, raţiunea existenţelor raţionale, spiritualitatea existenţelor spirituale,...etc". E ca "bonnet blanc" - "blanc bonnet".

(raspunsesem deja)

In om ! nu e semnul "=". Nu zic acel lucru !

Absolut de acord; conform legii entropiei totul tinde să meargă spre distrugere, de aceea nu pot separa evoluţia ca şi progres de divinitate..

De acord si eu ! Exista o cauza a evolutiei. Dar pe asta nu o inteleg: Ce are a face conservarea energiei...etc cu "ceea ce ni se pare a fi evoluţie, poate reprezenta in alte planuri involuţie nedescoperită". ? A! inteleg ! Vedem o evolutie dar unde NU vedem poate fi si o involutie simetrica. Agree !

diaconul_Catalin

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 02 Dec 2008, 21:10

...Dar pe asta nu o inteleg: Ce are a face conservarea energiei...... A! inteleg ! Vedem o evolutie dar unde NU vedem poate fi si o involutie simetrica. Agree !
Exact! Vedem evoluţia, dar e posibil ca involuţia să nu o vedem sau să nu vrem să o vedem!
Scuzaţi, cam greu cu exprimarea la mine... din lipsă de lectură... de aici şi lipsa de cultură generală. E drept că citesc din diferite surse inainte de a raspunde... cred ca e mai binevenit un raspuns documentat decat doua vorbe aruncate la intamplare, doar sa fie. Ca idee off topic, nu credeam vreodata ca voi ajunge sa explic ceva si sa cad de comun acord asupra unei idee cu dumneavoastra. Mi-ati inveselit seara! :D

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 02 Dec 2008, 22:17

Felicitari pentru integritate. Ioan cr o sa ma acuze de "antroposofie" dar, pentru ca banuiesc ca sunt mai in varsta decat dumneavoastra: "Cunoaste-te pe tine insuti" este poate cel mai important lucru pe care-l putem face cu puterile noastre. Daca o sa credeti ca sunteti un broscoi o sa deveniti unul, cu timpul. Si eu sunt "prost" - o asum si asta (asumarea) imi da si libertatea sa cred ce cred EU ca e just - nu ce a spus cutare sfant parinte. Pentru care de altfel am tot respectul, dar si toata rezerva.

(Am sters sfarsitul, prea personal pentru acest loc).
Ultima oară modificat 03 Dec 2008, 11:41 de către esenin, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde protosinghel » 02 Dec 2008, 22:51

Ca să nu tac... sau, ca să nu vorbească pietrele:
"Cunoaste-te pe tine insuti" este poate cel mai important lucru pe care-l putem face cu puterile noastre
Nu cred. Cunoaşterea de sine înseamnă în primul rând un proces de con-ştiinţă, adică "împreună-cunoaştere". Cu cine, dacă nu cu Dumnezeu.
"Fără Mine nu puteţi face nimic" (Ioan 15:5), deci nici cunoaşterea de sine.
Trişezi serios, frate "esenin".

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 02 Dec 2008, 23:34

......... Si eu sunt "prost" - o asum si asta (asumarea) imi da si libertatea sa cred ce cred EU ca e just - nu ce a spus cutare sfant parinte. ..........
libertate ...?
esenin, asta e ceea ce Biserica prin Sfintii parinti numeste "robia cugetelor mele"
incercati sa nu "analizati " ci sa cititi cu inima rugaciunea asta :
"...Ceea ce esti Maica iubitoare de milostivire a Dumnezeului celui milostiv, miluieste-ma si da umilinta si zdrobire inimii mele si smerenie gandurilor mele si ridicare din robia cugetelor mele. "
Sunteti ca un copil care vrea sa ajunga scriitor dar care refuza sa invate alfabetul si la fiecare litera poarta discutii interminabile ca profesorii , pentru care "de altfel am tot respectul, dar si toata rezerva" referitor la felul in care se tine creionul in mana, in plus e "mandru" ca e "liber " sa scrie tinand creionul cu varful in sus sau in mana stanga cand el este dreptaci. :roll: ; intrebarea este ce v-a adus pana acuma ca si "cunoastere" stilul asta ? S-au altfel intrebat ce v-a adus pana acuma, v-a satisface ? mai mult decat pe un Frank Sinatra "I did it my way" ( apropo de orgoliu ;) )

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 03 Dec 2008, 00:00

........... E o soparla ateista, care-si bate joc de Creatiune ?
nu, o albina, un gandac o ciocanitoare si...care isi bat joc de Evolutionisti...!
:lol:

Dr. Jobe Martin: Albina de “vanilie” care sfideaza evolutionismul
Dr. Jobe Martin: Gândacul “bombardier” sfideaza evolutionismul
Dr. Jobe Martin: Ciocanitoarea sfideaza evolutionismul
:mrgreen:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 03 Dec 2008, 00:54

Io nu mai inteleg nimica, dar tin cu albina... :roll:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 03 Dec 2008, 11:02

http://proortodoxia.wordpress.com/2008/ ... -sau-fals/


Grupul Tinerilor Ortodocşi de la Medicină vă invită la conferinţa: EVOLUŢIA BIOLOGICĂ: IPOTEZĂ SAU FALS? susţinută de biologul dr. Alexandru Iftime.
JOI 4 decembrie ora 18.00 la Amfiteatrul Spitalului Universtar de Urgenţă Bucureşti (Municipal)-La statia de metrou Eroilor

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde esenin » 03 Dec 2008, 11:34

Aoleu, ce cacofonie....

Dana doina, iata cum ar arata "crestinul" dumneavoastra: dupa ce si-ar smulge mana si ochiul care-l trag in pacat (pentru ca asa cere predica de pe munte) si-ar zdrobi si inima si s-ar decerebra singur sau ar accepta sa fie (pentru ca asa cere rugaciunea). Ar fi un zombi cu care ti-ar fi frica sa te intalnesti noaptea. Si-ar putea iubi aproapele zombi-ul nostru ? ar putea sa se bucure ? ar putea gandi ? Nici-una din toate astea, dar ar fi "crestin".

Iar "credinta" dumneavoastra, va rog sa ma iertati, e doar un fel de automat castrator si abject. De unde oare aceasta dorinta intr-un om, femeie, in plus ? Nu cumva "zdrobirea cugetului" e un mod patetic si cam de prost gust de a spune "evita gandurile rele, opreste-le" ?

Cat despre subiectul topicului, DACA O SA-L CITITI o sa vedeti ca nu zic ceva impotriva creationismului, si nu sunt nici pentru evolutionism. Replica dumneavoastra e un coup d'epee dans l'eau, ca sa nu spun o bata-n balta. Va bateti cu morile de vant. In ce priveste libertatea mea, ei da, cum n-am nici-un orgoliu de aparat si nici-o doctrina, ma simt liber sa cred orice. Sunt diletant in chestia teologica, deci daca cumva gresesc EU sunt deja scuzat. Daca insa greseste teologul, nu mai e la fel. Daca v-as spune ca "da, ma satisface locul in care am ajuns" m-ati acuza de fuduluie.
Intr-adevar un profesor as vrea si eu dar unul care-si cunoaste materia, caruia sa ma pot supune. (Uneori s-a intamplat chiar pe acest forum).

Aici lucrurile sunt mult mai vicioase:

Nu cred. Cunoaşterea de sine înseamnă în primul rând un proces de con-ştiinţă, adică "împreună-cunoaştere". Cu cine, dacă nu cu Dumnezeu.
"Fără Mine nu puteţi face nimic" (Ioan 15:5), deci nici cunoaşterea de sine.
Trişezi serios, frate "esenin".




Analiza etimologica e foarte buna "cunoastere" ESTE compus cum spuneti dumneavoastra, parinte. Desi "cunoastere" este "nastere impreuna cu". In franceza se vede cel mai bine "Con-NAISSANCE". Despre aceasta ar fi trebuit sa vorbiti, nu despre "Con-stiinta". Dar este obisnuita "iuteala de mana" ortodoxa, sunt obisnuit. Acuma...cu Cu CINE te co-nasti ? Nu mai merge sa te Co-nasti cu Dumnezeu, caci El este deja... De aceea ati preferat un cuvant PE CARE EU NU L-AM SPUS (constiinta).

Ramane chestia morala: De unde trageti concluzia ca trisez ? Eu chiar cred ca cunoasterea de sine se realizeaza prin efort propriu. Ca Dumnezeu are participarea lui, ar putea fi ceva implicit pe care deci nu-l mai spun. (adevarul este insa ca nici nu m-am gandit). Cum faceti sa trageti concluzia ca trisez ? Credeti ca-l pacalesc pe diaconul Catalin, ascunzandu-i participarea lui Dumnezeu ? Cum faceti ?

Sau sa fie alt caz de "crestinism freudian" ca in cazul DaneiDoina ?

A bon entendeur salut !

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 03 Dec 2008, 12:54

Aoleu, ce cacofonie....
Dana doina, iata cum ar arata "crestinul" dumneavoastra:.......
Frate esenin, n-ati inteles nimic, nimicut din ce am vrut sa va ....transmit; o fi neputinta mea sau cusca asta filozofica in care va invartiti ca un leu nervos ?! tot atata-i ! :(

diaconul_Catalin

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 03 Dec 2008, 19:33

VA ROG, nu va abateti de la subiectul topicului: evolutionism!!!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 03 Dec 2008, 20:04

VA ROG, nu va abateti de la subiectul topicului: evolutionism!!!
de acord !

Dr. Jobe Martin: Libelulele sfideaza evolutionismul

s.a.m.d. :lol:

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: evolutionism ?

Mesaj necititde danadoina » 04 Dec 2008, 11:46



Înapoi la “APOLOGETICĂ şi BIOETICĂ”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron