"Oameni neobişnuiţi"

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
"Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde protosinghel » 05 Iun 2010, 13:12

Utilizatorii Facebook din R. Moldova au postat pe profilul personal un material video cutremurător. Un bărbat, fără mâini și picioare, oferă o lecție de viață despre cum poți să reușești și în situații limită.


Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 07 Mar 2012, 21:10

Utilizatorii Facebook din R. Moldova au postat pe profilul personal un material video cutremurător. Un bărbat, fără mâini și picioare, oferă o lecție de viață despre cum poți să reușești și în situații limită.
S-a casatorit recent :)
E uimitor cum lucreaza Dumnezeu.

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Cosmina » 07 Mar 2012, 21:44

... si oamenii fara posibilitatile materiale ale lui Nick Vujicic ce fac? :)

Viata probanil ca e cu mult diferita cand te nasti asa... dar intr-o familie saraca, fara posibilitati, si traiesti izolat de lume in vreo garsoniera la etajul 8, data de primarie...
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 08 Mar 2012, 16:33

... si oamenii fara posibilitatile materiale ale lui Nick Vujicic ce fac? :)

Viata probanil ca e cu mult diferita cand te nasti asa... dar intr-o familie saraca, fara posibilitati, si traiesti izolat de lume in vreo garsoniera la etajul 8, data de primarie...
Nu conteaza bogatia, in astfel de situatii. De fapt, in nici un fel de situatie nu conteaza bogatia, ci felul in care se raporteaza omul la viata. Sunt oameni bogati care-si plang de mila si saraci care se bucura de fiecare clipa din viata lor.
Vecinul meu e in scaun cu rotile, e sarac, in adolescenta a incercat sa se sinucida, dar, slava Domnului, nu i-a reusit. Azi e inconjurat de prieteni si e dus la biserica de tatal sau, e plin de seninatate si are un cuvant de incurajare pentru toti. In inima lui e Hristos.
Nick Vujicic s-a nascut intr-o familie destul de bine situata financiar. Spune intr-un film ca pe la 10 ani (daca-mi amintesc bine) a dorit sa se sinucida, ca nu intelegea de ce s-a nascut astfel de ce Dumnezeu a ingaduit ca el sa se nasca astfel, dar in adolescenta a inteles, citind minunea vindecarii orbului din nastere.

OLGA

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde OLGA » 20 Mar 2012, 12:40

Eu cred că Lui Dumnezeu îi place să fie toţi întregi.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Mar 2012, 21:33

Eu cred că Lui Dumnezeu îi place să fie toţi întregi.
Olga mea, dar toţi suntem întregi şi bine făcuţi. Toţi putem merge cu Hristos, auzi pe Hristos, vorbi cu Hristos... oare de ce nu îndrăznim!?
Şi da îi place foarte mult să fim toţi întregi.

PS: Atunci când scriu italic, e vorba de o metaforă, de un înţeles profund al cuvântului.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 20 Mar 2012, 21:35

Eu cred că Lui Dumnezeu îi place să fie toţi întregi.
Omul e trup şi suflet, chiar dacă tupeşte e infirm, sufleteşte poate fi întreg, şi asta contează.
Părintele Selafiil de la Noul Neamţ era orb, deci avea o infirmitate, nu era ''întreg trupeşte'', dar sufleteşte era mai întreg decât mulţi oameni, pentru că sufletul său era întreg, îşi făcuse inima locaş al lui Hristos.
Aşa şi vecinul meu, deşi este infirm trupeşte, el este întreg sufleteşte.
La Dumnezeu asta conteaza, Dumnezeu nu vede şi nu judecă asemenea oamenilor. La El e altă socoteală.
Există în istoria bisericii foarte mulţi sfinţi care aveau câte o neputinţă fizică, dar asta nu ştirbea cu nimic ''întregul''. De exemplu, Sf. Ioan Maximovici avea un defect de vorbire, nu vorbea inteligibil, dar când predicile sale au fost scrise şi citite de oameni, aceştia rămâneau uimiţi de înalta lui trăire duhovniceasca şi asta nu e tot, avea un picior mai scurt decâte celălalt şi purta o încălţăminte speciala, iar mai apoi umbla descult. Sf. Matroana din Moscova s-a născut oarba, dar a ajuns la vederea duhovnicească, este o sfântă.
În Vechil Testament, Moise era gângav şi nu putea vorbi, deşi Dumnezeu l-a ales pe el să conducă un popor! L-a ajutat fratele său Aaron.
Şi ar mai fi multe exemple, dar esenţialul e acesta: fiecare om, chiar dacă se naşte cu o infirmitate (înaintea oamenilor), înaintea lui Dumnezeu este întreg, pentru că sufletul îi este întreg. Mama şi tata îl pot ajută să crească înconjurându-l cu toată afecţiunea, mângâierea şi dragostea lor, devenind plini de bucurie.
Îţi recomand să citeşti viaţa lui Hellen Keler, o fetiţă care la vârsta de 2 ani s-a îmbolnăvit şi a devenit oarbă, surdă şi mută, dar care prin efortul ei şi al profesoarei ei a ajuns studentă renumită, având o inteligentă peste medie. Sfânta Scriptură era cartea ei preferată, o citea în alfabetul Breile, şi se ruga lui Dumnezeu. Nu a fost niciodată revoltată sau supărată pe Dumnezeu, dimpotrivă, şi-a deschis ochii în interiorul ei şi a văzut că Împărăţia cerurilor e înlăuntrul nostru, exact asa cum spune Hristos.
Caută date despre viaţa ei şi vei afla mai multe. Ea a făcut maxumum posibil cu puţinul ce i s-a dat. Iar noi? Noi avem ochi, auzim, mergem pe picioarele noastre, avem braţe, suntem sănătoşi, şi ce facem? Păcatul. Asta facem. Cine e mai întreg aici?...

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde dimitrie » 21 Mar 2012, 00:17

De exemplu, Sf. Ioan Maximovici avea un defect de vorbire, nu vorbea inteligibil, ....
Eii..., ba vorbea inteligibil. Numai că în posturi, datorită nevoinţelor acetice, nu mai reuşea să articuleze bine cuvintele. Fapt pentru care lua lecţii de logopedie.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

OLGA

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde OLGA » 21 Mar 2012, 01:47

Eu vroiam să scot în evidenţă faptul că lui Dumnezeu Îi place să fim plini de El, dar şi întregi la trup. Numai că noi nu prea vrem, probabil, şi, atunci, ori ajungem niste mutilaţi la trup, dar întregi la minte, ori nu.

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 21 Mar 2012, 07:27

De exemplu, Sf. Ioan Maximovici avea un defect de vorbire, nu vorbea inteligibil, ....
Eii..., ba vorbea inteligibil. Numai că în posturi, datorită nevoinţelor acetice, nu mai reuşea să articuleze bine cuvintele. Fapt pentru care lua lecţii de logopedie.
Dimitrie, e posibil să fie aşa cum spui tu Eu am citit despre viaţa lui recent şi de acolo am aflat că nu se înţelegea ce vorbeşte, dar probabil că dacă erai atent la cuvinte şi la expresie, înţelegeai, căci a fost şi profesor, un profesor mult iubit de elevii săi.
Sper că aţi găsit şi ceva de folos în mesajul meu, nu doar ce e ''greşit''. :lol:

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Mar 2012, 08:09

Nicoleta, moderatorii şi în special preoţii, işi fac treaba acolo unde pot, nelăsând loc unor înţelegeri greşite, de aceea probabil s-a simţit nevoia unei clarificări :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 21 Mar 2012, 10:17

Nicoleta, moderatorii şi în special preoţii, işi fac treaba acolo unde pot, nelăsând loc unor înţelegeri greşite, de aceea probabil s-a simţit nevoia unei clarificări :) .
Eh, ce să fac, Maria-Andreea...fostam eu la atâtea cursuri de formare şi în special de comunicare, încât simt acum nevoia să dau mai departe :)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: "Oameni neobişnuiţi"

Mesaj necititde Nicoleta123 » 14 Noi 2012, 15:10

De exemplu, Sf. Ioan Maximovici avea un defect de vorbire, nu vorbea inteligibil, ....
Eii..., ba vorbea inteligibil. Numai că în posturi, datorită nevoinţelor acetice, nu mai reuşea să articuleze bine cuvintele. Fapt pentru care lua lecţii de logopedie.

Se spune că a fost torturat, că i s-a tăiat o parte din limbă...


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX