timp liber

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
luminita-
Mesaje:8
Membru din:12 Apr 2010, 10:33
Confesiune:ortodox
timp liber

Mesaj necititde luminita- » 17 Iun 2010, 17:33

Buna ziua,
Am creat acest subiect pentru a va cere niste pareri/idei,sper sa nu va deranjeze.De cand a inceput vacanta ma plictisesc foarte rau in casa.Curatenie fac dar mai mult de o zi nu-mi ia si restul saptamanii nu am ce face,de citit nu am rabdare pt ca ma simt agitata si vreau o ocupatie activa dar sa ma simt si folositoare,nu asa sa ma plimb in parc fara sens.Amortesc daca stau asa toata ziua,nu am rabdare nici de tv si de calculator si ma simt foarte agitata.Vreau sa ma simt folositoare cu ceva si sa am o ocupatie care sa ma atraga,sa-mi placa dar nu gasesc nimic in afara de tv/calculator/carti/stat aiurea/gospodarie si cel mai rau e ca ma gandesc ca mai sunt 3 luni de vacanta.....Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu ma mai plictisesc?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: timp liber

Mesaj necititde maria_andreea » 17 Iun 2010, 18:02

Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu ma mai plictisesc?
Ai putea lucra undeva 3 luni: la un restaurat (ajutor în bucătărie, ...) sau oriunde se intensifică activitatea pe timpul verii şi ai putea fi de folos.
Şi eu mi-am petrecut 2 vacanţe muncind şi îţi spun sincer că au fost vacanţe pe deplin reuşite dpdv al mulţumirii sufleteşti, al relaţionărilor cu oamenii.
Nu lăsa timpul să treacă degeaba, orice numai nu amorţeala plictisului atipică adolescenţei.

Curaj, şi succes!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: timp liber

Mesaj necititde danadoina » 19 Iun 2010, 22:21

Buna ziua,
Am creat acest subiect pentru a va cere niste pareri/idei,sper sa nu va deranjeze.De cand a inceput vacanta ma plictisesc foarte rau in casa.Curatenie fac dar mai mult de o zi nu-mi ia si restul saptamanii nu am ce face,de citit nu am rabdare pt ca ma simt agitata si vreau o ocupatie activa dar sa ma simt si folositoare,nu asa sa ma plimb in parc fara sens.Amortesc daca stau asa toata ziua,nu am rabdare nici de tv si de calculator si ma simt foarte agitata.Vreau sa ma simt folositoare cu ceva si sa am o ocupatie care sa ma atraga,sa-mi placa dar nu gasesc nimic in afara de tv/calculator/carti/stat aiurea/gospodarie si cel mai rau e ca ma gandesc ca mai sunt 3 luni de vacanta.....Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu ma mai plictisesc?
...ai putea sa mergi la un spital de copii sa citesti copiilor bolnavi sau sa ii mai scoti la plimbare... :P , la fel poate la o casa de copii, azil de batrani si ei cred ca se bucura daca le citeste cineva sau ii mai baga in seama...

luminita-
Mesaje:8
Membru din:12 Apr 2010, 10:33
Confesiune:ortodox

Re: timp liber

Mesaj necititde luminita- » 21 Iun 2010, 17:37

Nu pot sa fac ceea ce ati spus voi si motivul este ca eu stau toata ziua in casa.Am avut si eu idei asemanatoare dar cum sa ma duc la un spital sau sa ajut pe cineva?Prin mess?Prin calculator?Imposibil...si in plus ma mai dor si ochii.Eu vroiam idei ce as putea face stand in casa dar sa fie si folositor si activ....ma plictisesc rau,sunt si extrem de agitata pt ca am energie si stau altceva nu fac ca de citit,curatenie si calculator m-am saturat,daca voi mai continua asa nici de invatat nu voi mai putea pt ca nu am rabdare nici sa citesc de agitata ce sunt.Degeaba am in lista cateva persoane,sunt oameni de pe net si chiar daca discut cu cineva 20-30de minute tot singura si plictisita ma simt...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: timp liber

Mesaj necititde danadoina » 21 Iun 2010, 21:19

Nu pot sa fac ceea ce ati spus voi si motivul este ca eu stau toata ziua in casa...
...de ce e musai sa stai toata ziua in casa :?

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: timp liber

Mesaj necititde hodor cristiuc » 21 Iun 2010, 22:41

Luminita,cel mai nimerit ar fi sa iei legatura cu parintele duhovnic,iar daca nu ai,te rog sa cauti pe cel
care crezi ca e mai bun pt.tine.Cu siguranta i-ti va deschide inima si mintea spre ceea ce doresti.
Doamne ajuta si curaj, i-ti doresc.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: timp liber

Mesaj necititde Ioan Cr » 21 Iun 2010, 22:59

Nu pot sa fac ceea ce ati spus voi si motivul este ca eu stau toata ziua in casa.Am avut si eu idei asemanatoare dar cum sa ma duc la un spital sau sa ajut pe cineva?Prin mess?Prin calculator?Imposibil...si in plus ma mai dor si ochii.Eu vroiam idei ce as putea face stand in casa dar sa fie si folositor si activ....ma plictisesc rau,sunt si extrem de agitata pt ca am energie si stau altceva nu fac ca de citit,curatenie si calculator m-am saturat,daca voi mai continua asa nici de invatat nu voi mai putea pt ca nu am rabdare nici sa citesc de agitata ce sunt.Degeaba am in lista cateva persoane,sunt oameni de pe net si chiar daca discut cu cineva 20-30de minute tot singura si plictisita ma simt...
In cazul de fata nici nu se poate vorbi de timp liber, de vreme ce alta ocupatie nici nu aveti...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

luminita-
Mesaje:8
Membru din:12 Apr 2010, 10:33
Confesiune:ortodox

Re: timp liber

Mesaj necititde luminita- » 23 Iun 2010, 12:18

Nu pot sa fac ceea ce ati spus voi si motivul este ca eu stau toata ziua in casa...
...de ce e musai sa stai toata ziua in casa :?

Pt ca afara nu am ce face.Daca aveam prieteni ieseam cu ei afara dar asa fara rost nu are sens sa ies doar ca sa incurc lumea prin parc.Parintii nu sunt de acord cu voluntariatul si alta ocupatie chiar nu gasesc,de aceea am cerut aici cateva idei ca de citit/invatat/tv/mess sunt satula si oricum sunt foarte agitata nu ma mai pot concentra nici sa invat pt ca nu am rabdare sa mai stau pe scaun.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: timp liber

Mesaj necititde Pr Haralambie » 23 Iun 2010, 14:45

Nu pot sa fac ceea ce ati spus voi si motivul este ca eu stau toata ziua in casa...
...de ce e musai sa stai toata ziua in casa :?

Pt ca afara nu am ce face.Daca aveam prieteni ieseam cu ei afara dar asa fara rost nu are sens sa ies doar ca sa incurc lumea prin parc.Parintii nu sunt de acord cu voluntariatul si alta ocupatie chiar nu gasesc,de aceea am cerut aici cateva idei ca de citit/invatat/tv/mess sunt satula si oricum sunt foarte agitata nu ma mai pot concentra nici sa invat pt ca nu am rabdare sa mai stau pe scaun.
Luminita, daca tot esti pe un forum ortodox si zici ca nu ai ce face ,ai putea folosi timpul f bine avind o ocupatie duhovniceasca fara ca sa te plictisesti, pe 2 planuri.
1 Intelectual, sa incerci sa cunosti f bine valorile noastre ortodoxe prin citire ,cu cit ai sa cunosti mai mult cu atit ai sa le indragesti si ai sa le dai mai mare importanta, aici poti sa citesti tot ce-ti pica in mina, iar la nevoie se pot da si indrumari ,ceva care te relaxeaza si nu neaparat trebuie sa citesti de pe scaun.
2 Practic, sa le pui in aplicare ,este foarte important sa avem o lucrare practica ,personala pt a lupta impotriva plictiselii, aici ar fi f bine daca ai avea un duhovnic care te ar indruma.

Dar pina una alta, e bine daca ai avea zilnic un program cam asa:
Rugaciunile diminetii.
Paraclisul M Domnului.
O catisma la psaltire.
Niste metane mari, sa zic intre 10 si 300 , insotite de rug, Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatoasa.
Nu stiu unde locuesti, dar daca ai posibilitatea poti sa fregventezi mai des biserica, sa mergi dimineata zilnic la sf Liturghie, după care, intre 30 minute si 4 ore de lectura religioasa in care se include citire si din Biblie si ceva recapitulare de la scoala, o mai ajuti pe mama la gatit, la spalat, la facut curat.
Rugaciunile serii, iar in timpul liber care mai ramine zici ,Doamne Iisuse Hristoase Fiul Lui Dumnezeu miluestema pe mine pacatoasa .
Daca faci asa n-o sa mai ai timp sa te plictisesti, si pedeasupra o sa fi si o ucenica buna a lui Hristos.
Cu mult respect.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX