Sculatul de dimineatza

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox
Sculatul de dimineatza

Mesaj necititde Ileana2010 » 29 Sep 2010, 17:30

Buna ziua tuturor de la acest forum!

Va scriu despre o problema pe care o am de multa vreme shi care ushor poate sa pice in categorisire drept infantila. Insa este o problema mare pentru mine shi caut ajutor. Am avut o viatza mai izolata de lume shi deci nu am avut aceeashi stimuli pozitivi pentru a crea o placere in a trai shi a lua parte la activitatzi sau pentru a dezvolta relatzii semnificative. Ma trezesc shi nu am nimic care sa ma traga din pat. Este ca o boala shi este pernicioasa. Am avut deja o depresie fiind tinara (18 ani). De fapt de cind eram copil aveam o predilectzie spre a fi trista. Parintzii nu se intzelegeau bine shi nici acum nu se intzeleg din cite shtiu eu. Comunicatzia in familia mea poate fi mult ameliorata.

Dar ca sa revin la ideea principala a acestui subiect ash vrea sa shtiu daca exista texte despre o rutina care ash putea sa o incorporez mai ushor in viatza mea sa ajung sa ma scol de dimineatza fara atitea dificultatzi shi greutate. Incerc sa alerg din cind in cind: shtiu ca, contactul cu aerul de dimineatza ajuta mult, insa efectul este de scurta durata.

Problema mea s-ar mai explica prin faptul ca iau medicamente neuroleptice shi am multe frici (sociale, fatza de animale shi altele). Mai intreaga mea lume este bazata pe frici shi deci pe un comportament de evitare. Imi dau seama scriind ca singura solutzie ar fii sa fac fatza (sa confrunt) ceea ce imi face frica insa de una singura este mai greu. Imi gasesc raspunsuri singura dar sper ca cineva sa-mi raspunda shi aici pe forum. Poate imi pot gasi pe cineva sa ma indrume pe calea creshtina ortodoxa deoarece sunt intr-un orash majoritar catolic shi deshi ash fi putut sa accept ajutor de la un parinte catolic m-am gindit ca nu este bine. Parintele roman de aici este foarte ocupat shi imi este jena sa ii cer ajutor. Ba citeodata imi este shi frica deoarece este poate o fire mai apriga.

Multzumesc dinainte pentru timp shi raspunsuri.

Ileana

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sculatul de dimineatza

Mesaj necititde Petre C » 29 Sep 2010, 17:44

Problema mea s-ar mai explica prin faptul ca iau medicamente neuroleptice shi am multe frici (sociale, fatza de animale shi altele). Mai intreaga mea lume este bazata pe frici shi deci pe un comportament de evitare. Imi dau seama scriind ca singura solutzie ar fii sa fac fatza (sa confrunt) ceea ce imi face frica insa de una singura este mai greu. Imi gasesc raspunsuri singura dar sper ca cineva sa-mi raspunda shi aici pe forum. Poate imi pot gasi pe cineva sa ma indrume pe calea creshtina ortodoxa deoarece sunt intr-un orash majoritar catolic shi deshi ash fi putut sa accept ajutor de la un parinte catolic m-am gindit ca nu este bine. Parintele roman de aici este foarte ocupat shi imi este jena sa ii cer ajutor. Ba citeodata imi este shi frica deoarece este poate o fire mai apriga.

Multzumesc dinainte pentru timp shi raspunsuri.

Ileana
Am avut ocazia si eu sa cunosc mai multe parohii din diaspora. In general, parintii din diaspora mi s-au parut foarte deschisi si atentie la nevoile celor care vin la ei.

Eu nu m-as lasa ghidat de prima impresie. Poate ca doar ti s-a parut ca parintele respectiv e mai aspru.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Sculatul de dimineatza

Mesaj necititde danadoina » 29 Sep 2010, 19:00

draga Ileana, poate iti ajuta asta :

http://www.ortodoxmedia.com/inregistrar ... a_depresie

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Sculatul de dimineatza

Mesaj necititde esenin » 29 Sep 2010, 22:20

Ileana,
Nu sunt ortodox, n-am nici vre-o competenta speciala in bransa phihiatriei, pshihologiei...etc. Poate ca nici nu sunt in drept sa scriu.Dar am avut o asemenea experienta si eu. Tin minte ca ma urmareau doua propozitii ale Sf. Ioan: "Fricosii nu vor vedea Imparatia cerului" si "In dragoste nu este frica". Nu cred ca neurolepticele pot face ceva in chestia asta, ci propria vointa. Luati riscul sa aveti curaj. A trebuit sa ma bat cu toate simptomele fricii si le-am luat unul cate unul: mi-era frica sa imi spun parerile in fata celorlalti: solutia a fost sa spun, sa spun ce vreau (in negocieri), ce cred... samd. Am fost surprins sa vad ca oamenii (de care imi era frica) ,ma accepta. Ba chiar imi accepta si greselile. (in plus traiam doar printre straini, in occident, nu era un roman pe o raza de 100km in jur, pe vremea aia). luati-va riscul sa va duceti crucea, ASA cum sunteti. Sunteti bine asa cum sunteti, ORICUM ati fi. Despre vointa (care-mi lipsea). un lucru, de la inceput: activitatea intelectuala amputeaza vointa, si invers. Limitati-o la strictul necesar. Incepeti prin a face lucruri marunte si fara sens cu regularitate insa. De pilda in fiecare zi la ora 11 bateti de 4 ori in masa cu degetul, CU MARE ATENTIE. Gestul trebuie sa fie si sa ramana gratuit. (de pilda nu bateti de 3 ori ptr ca numarul 3 are continuturi simbolice) Nu trebuie sa aiba vreun sens. Doar vointa dumneavoastra, arbitrara, sa se gaseasca in el. Orice conotatie a lui (a gestului) il va ingreuna, il va face mai dificil. Ce conteaza este regularitatea. Nu incepeti in niciun caz prin MARI hotarari: "ma las de fumat". nu o sa reusiti, decat mai tarziu. cazniti-va sa fiti treaza in fata lumii. Eu sufeream, in momentele dificile, de un soi de stupoare. Daca insa "eram pe faza", adica atent la ce se intampla in afara mea (eram concentrat doar asupra mea) puteam avea reactie.
Nu prea am timp sa scriu...
Sper sa va foloseasaca macar putin ce am scris. Repede: in general deprimarea vine din materialism. El poarta in sine aceasta potentialitate. Credinciosul nu deprima. Se poate (materialismul) referi si la propria fiinta: te subapreciezi prin prisma valörilor publice, fariseice, pe care ai vrea sa le atingi. Una dintre ele, la femei, este frumusetea fizica, alta succesul profesional, in familie...etc. Altceva: dedicati-va cu daruire COMPLETA, cu devotament, altcuiva. Unuia care e mai rau ca dumneavoastra, in stare mai rea, eventual. Acesta este un mare pas in dragoste.
Nu am timp, din pacate. ..poate reveniti. sa va ajute Dumnezeu.
Nu am putut sa ascult ce se spune in mp3-ul daneidoina.

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Sculatul de dimineatza

Mesaj necititde Petre C » 29 Sep 2010, 22:26

Buna ziua tuturor de la acest forum!

Multzumesc dinainte pentru timp shi raspunsuri.

Ileana
Poti apela cu incredere la sfaturile Maicii Siluana. Ii poti scrie pe acest site.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX