Un caz de posedare sau schizofrenie?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox
Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde Ileana2010 » 07 Oct 2010, 17:22

Buna ziua tuturor!

Va scriu aici cu sperantza sa capat poate un raspuns la problema mea. Am fost diagnosticata cu schizofrenie paranoida in 2007 la 25 de ani. Traiesc cu un fenomen foarte ciudat care ushor ar putea fi luat drept un caz de posedare: am senzatzii de atingere cind nu este nimeni defapt linga mine sa poata sa ma atinga; se intimpla sa gindeasca o alta fiintza (nu shtiu cum sa le spun: spirite? ) in mintea mea, in locul meu. Nu shtiu exact ce pot sa fac de una singura: chiar shi cind vreau sa ma rog nu pot deoarece gindeshte altcineva inaintea mea in propria mea minte. Mi s-a taiat accesul la propria mea experientza. Legat de pocaintza shi de cerut iertare inca nu am ajuns sa intzeleg incit sa practic. Daca am facut-o pina acum am facut-o fara sa ma gindesc mai mult la toata treaba shi pentru a fi linishtita ca am facut-o.

Insa acuma am de a face cu ceea ce mi se spune sunt simptomele bolii mele, insa din punct de vedere a ceea ce cunosc din Biblie ar putea fii fortzele celui rau de care cer sa fiu izbavita cind ma rog "Tatal Nostru". In mediul meu s-a vorbit deja de a nu da o forma raului, de a nu ii da putere prin credintza ca el chiar exista. Nu shtiu incotro sa ma indrept.

Avetzi vreun sfat pentru mine? De rugat ma rog in fiecare seara shi de fiecare data cind iau pastilele. Insa ma rog oarecum automat, nu shtiu cum sa caut mai mult sens pentru rugaciune. Incerc sa aflu mai multe despre Dumnezeu, despre Maica Domnului, despre Isus Hristos. Fac shi inchinaciuni dar imi lipseshte o cunoshtintza mai aprofundata poate a tot ceea ce este legat de Isus Hristos shi de credintza. Cum pot sa revin la mine insumi, sa fiu singura cind sunt singura (inafara de Sfintul Duh)?

Va multzumesc dinainte pentru intzelegere,

Ileana

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde silvestru » 07 Oct 2010, 19:18


Avetzi vreun sfat pentru mine? .
Cind va-ti spovedit si impartasit ultima data?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde Ileana2010 » 08 Oct 2010, 01:56

Ultima data a fost anul acesta, acum citeva luni.

Multzumesc pentru atentzia data mesajului meu. Vreau raspunzindu-va sa clarific in acelashi timp ca nu mai am in mine dorintza de misticism. Inainte fiind mai tinara shi necunoscind pe Dumnezeu cum Il cunosc acum ( shi nu este mult nici acum poate) mi se parea interesant misticismul. Acuma intzeleg ca aduce multa suferintza deoarece Il indeparteaza pe Dumnezeu. Sper ca ce am scris nu deturneaza lumea de la adevarata problema a mea: ca traiesc cu acest fenomen de deposedare de mine insumi cind vreau sa continui o idee in mintea mea shi nu pot fiindca o alta fortza se impune mie in propria mea minte.

Ileana
Ultima oară modificat 12 Noi 2010, 19:43 de către Ileana2010, modificat 1 dată în total.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde silvestru » 08 Oct 2010, 10:37

Ultima data a fost anul acesta, acum citeva luni.
In cazul in care nu aveti impediment opritor de la impartasire ,sa stiti ca este prea mare intervalul de timp in care va impartasiti,prin urmare sunteti predispusa la astfel de(posibile)posedari,avem pilde patristice in care cei care aminau prea mult impartasirea cu sf Taine au fost posedati de demoni.
Situatia descrisa de d-stra ,mie imi creaza impresia ca nu este vb de boala propriu zis asa numita schizofrenie ci mai degraba de astfel de simtire a duhurilor necurate.
Trebuie sa stim ca cauzele sunt multiple pt care exista astfel de simtome/simtire de contact cu duhurile necurate,de aceea trebuie ca cineva si marefer la duhovnic cu experienta sa cunoasca exact viata care o traiti acum cit si cea trecuta,tr sa mai stim ca nu se intimpla nimic fara vointa/ingaduinta lui Dumnezeu fie pedagogica sau de alta natura.
F important este si cine va consultat-de va dat acest diagnostic-,daca boala este de natura spirituala nu tr sa folositi pastile si nu va sfatuiesc sa mergeti la psiholog,cunosc cazuri cind oameni cu astfel de probleme spirituale sau imbolnavit tocmai din cauza diagnosticului gresit a unor asa zis doctori psihologi sau psihiatri,dar paraleli in cunostinta cu lumea spirituala-pt ca tr sa stim ca invatatura actuala pe care se bazeaza psihologia exclude sau nu cunoaste realitatea spirituala-,prin urmare este departe de a avea un raspuns adevarat la niste probleme reale concrete.
Multzumesc pentru atentzia data mesajului meu. Vreau raspunzindu-va sa clarific in acelashi timp ca nu mai am in mine dorintza de misticism..
Ileana
Nu stiu ce numiti misticism,noi excludem misticismul bolnavicios-bigotismul-,nu avem treaba cu el.
Revin si cu alt mesaj acum din lipsa de timp ma opresc.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde silvestru » 08 Oct 2010, 15:27

Avetzi vreun sfat pentru mine? De rugat ma rog in fiecare seara shi de fiecare data cind iau pastilele. Insa ma rog oarecum automat, nu shtiu cum sa caut mai mult sens pentru rugaciune. Incerc sa aflu mai multe despre Dumnezeu, despre Maica Domnului, despre Isus Hristos. Fac shi inchinaciuni dar imi lipseshte o cunoshtintza mai aprofundata poate a tot ceea ce este legat de Isus Hristos shi de credintza. Cum pot sa revin la mine insumi, sa fiu singura cind sunt singura (inafara de Sfintul Duh)?
Sa ma tin de promisiune,intrucit nu va cunosc va dau si eu niste sfaturi in linii mari.
In primul rind cautati sa fiti in legatura/impacata cu Dumnezeu,adica sa nu va desparta niste pacate mari care se savirsesc sau care sau savirsit in trecut si care nu au fost spovedite niciodata .
2 Daca astea nu sint atunci ar trebui sa va apropiati de Dumnezeu pe 2 cai 1-sf Taine ,mai des,pt ca prin acestea Dumnezeu ne pazeste/ocroteste/duhurile n le izgoneste/bolile tamaduieste si intr-un cuvint toate cele folositoare le plineste celor ce cu inima curata si credinta sincera se apropie de El
2 -Pe calea rugaciunii neincetate,care tr sa fie cam asa: Doamne Iisuse Hristoase miluiestema/tamaduiestema pe mine pacatoasa ,incontinu pina Dumnezeu inplineste cererea,pt ca el a spus cautati si veti afla ,bateti si vi se va deschide,cereti si veti primi ,stim si pilda cu judecatorul nedrept care nici de Dumnezeu nu se temea si nici de oameni nu se rusina dar pt insistenta vaduvei i-a facut dreptate,cu atit mai mult Dumnezeu,mai mult, rugaciunea daca este facuta cu toata inima, nu numai de pe buze, avem sanse mai mari,si cu cit mai adevarata cu atit sansela mai mari.
Trebuie sa stiti ca daca va implicati cu mare hotarire si Dumnezeu ia in seama cererea iar daca nu s-ar putea sa nu,vb Mintuitorului In dreptate va spun ca multi leprosi erau in Izreel pe vremea lui Elisei dar numai Neeman sirianul a primit vindecare de ce?pt ca ceilalti nu au cautato cu dinadinsul.
Tr de stabilit cu precizie daca este o boala a trupului sau a sufletului, sa nu cumva sa va imbolnaviti de sanatoasa cu tratamente dupa minthea bolnava a unor natarai de psihologi/hiatrii-mai bine spus psihopati-care de cele mai multe ori sunt mai bolnavi decit clientii.
Si nu in ultimul rind,chemati preotul sa va sfinteasca casa,sa faca o aghiazma ,ar trebui repetate de vre-o citeva ori si lepadarile de la botez de catre parintele-poate din nebagare de seama nu sau facut sau nu sau facut cum trebuie- si eventual daca e nevoie sunt rugaciuni speciale -exorcisme- , un sf Maslu la urma dupa ce ati implinit cele de mai sus.
De mare ajutor sunt rugaciunile sfintilor ,cereti in rugaciune sa-L roage pe Dumnezeu ca sa va vindecati,poate aveti in apropiere moastele vreunui mucenic,mergeti acolo si imploratil,pt ca pe multi i a ajutat.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde Ileana2010 » 08 Oct 2010, 18:54

Multzumesc mult pentru sfaturi. Incerc sa ma intorc cit pot de bine shi de mult catre Dumnezeu.
Am ascultat o parte din conferintza Maici Siluana shi m-a ajutat mult. In special ca sunt pe tarim strain shi nu am ocazia sa aud mult vorbind in romineshte.

Multzumesc inca o data. Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Ileana

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde Petre C » 08 Oct 2010, 19:40

Multzumesc mult pentru sfaturi. Incerc sa ma intorc cit pot de bine shi de mult catre Dumnezeu.
Am ascultat o parte din conferintza Maici Siluana shi m-a ajutat mult. In special ca sunt pe tarim strain shi nu am ocazia sa aud mult vorbind in romineshte.

Multzumesc inca o data. Dumnezeu sa va binecuvinteze!

Ileana
Mai multe conferinte si materiale poti gasi aici. De altfel exista si un seminar al iertarii care este foarte ajutator.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde FyZyK » 23 Oct 2010, 16:21

Ultima data a fost anul acesta, acum citeva luni.
In cazul in care nu aveti impediment opritor de la impartasire ,sa stiti ca este prea mare intervalul de timp in care va impartasiti,prin urmare sunteti predispusa la astfel de(posibile)posedari,avem pilde patristice in care cei care aminau prea mult impartasirea cu sf Taine au fost posedati de demoni.
Situatia descrisa de d-stra ,mie imi creaza impresia ca nu este vb de boala propriu zis asa numita schizofrenie ci mai degraba de astfel de simtire a duhurilor necurate.
Trebuie sa stim ca cauzele sunt multiple pt care exista astfel de simtome/simtire de contact cu duhurile necurate,de aceea trebuie ca cineva si marefer la duhovnic cu experienta sa cunoasca exact viata care o traiti acum cit si cea trecuta,tr sa mai stim ca nu se intimpla nimic fara vointa/ingaduinta lui Dumnezeu fie pedagogica sau de alta natura.
F important este si cine va consultat-de va dat acest diagnostic-,daca boala este de natura spirituala nu tr sa folositi pastile si nu va sfatuiesc sa mergeti la psiholog,cunosc cazuri cind oameni cu astfel de probleme spirituale sau imbolnavit tocmai din cauza diagnosticului gresit a unor asa zis doctori psihologi sau psihiatri,dar paraleli in cunostinta cu lumea spirituala-pt ca tr sa stim ca invatatura actuala pe care se bazeaza psihologia exclude sau nu cunoaste realitatea spirituala-,prin urmare este departe de a avea un raspuns adevarat la niste probleme reale concrete.
Multzumesc pentru atentzia data mesajului meu. Vreau raspunzindu-va sa clarific in acelashi timp ca nu mai am in mine dorintza de misticism..
Ileana
Nu stiu ce numiti misticism,noi excludem misticismul bolnavicios-bigotismul-,nu avem treaba cu el.
Revin si cu alt mesaj acum din lipsa de timp ma opresc.
Dumneavoastra afirmati ca exista demoni? Daca da de ce nu se face un ritual de exorcizare si prin urmare problema doamnei sa dispara?
Cat despre parerea dumneavoastra despre psihologie, am senzatia ca nu sunteti cel mai in masura sa va dati cu parerea. Aveti cumva studii in acest domeniu. Pana alta vreau sa va reamintesc ca psihologia a tratat mai multe cazuri decat a reusit biserica prin rugaciune.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde daniel tuduran » 23 Oct 2010, 17:08

Ultima data a fost anul acesta, acum citeva luni.
In cazul in care nu aveti impediment opritor de la impartasire ,sa stiti ca este prea mare intervalul de timp in care va impartasiti,prin urmare sunteti predispusa la astfel de(posibile)posedari,avem pilde patristice in care cei care aminau prea mult impartasirea cu sf Taine au fost posedati de demoni.
Situatia descrisa de d-stra ,mie imi creaza impresia ca nu este vb de boala propriu zis asa numita schizofrenie ci mai degraba de astfel de simtire a duhurilor necurate.
Trebuie sa stim ca cauzele sunt multiple pt care exista astfel de simtome/simtire de contact cu duhurile necurate,de aceea trebuie ca cineva si marefer la duhovnic cu experienta sa cunoasca exact viata care o traiti acum cit si cea trecuta,tr sa mai stim ca nu se intimpla nimic fara vointa/ingaduinta lui Dumnezeu fie pedagogica sau de alta natura.
F important este si cine va consultat-de va dat acest diagnostic-,daca boala este de natura spirituala nu tr sa folositi pastile si nu va sfatuiesc sa mergeti la psiholog,cunosc cazuri cind oameni cu astfel de probleme spirituale sau imbolnavit tocmai din cauza diagnosticului gresit a unor asa zis doctori psihologi sau psihiatri,dar paraleli in cunostinta cu lumea spirituala-pt ca tr sa stim ca invatatura actuala pe care se bazeaza psihologia exclude sau nu cunoaste realitatea spirituala-,prin urmare este departe de a avea un raspuns adevarat la niste probleme reale concrete.
Multzumesc pentru atentzia data mesajului meu. Vreau raspunzindu-va sa clarific in acelashi timp ca nu mai am in mine dorintza de misticism..
Ileana
Nu stiu ce numiti misticism,noi excludem misticismul bolnavicios-bigotismul-,nu avem treaba cu el.
Revin si cu alt mesaj acum din lipsa de timp ma opresc.
Dumneavoastra afirmati ca exista demoni? Daca da de ce nu se face un ritual de exorcizare si prin urmare problema doamnei sa dispara?
Cat despre parerea dumneavoastra despre psihologie, am senzatia ca nu sunteti cel mai in masura sa va dati cu parerea. Aveti cumva studii in acest domeniu. Pana alta vreau sa va reamintesc ca psihologia a tratat mai multe cazuri decat a reusit biserica prin rugaciune.
Am asistat o data la conferinta unde a pledat un psiholog cu studii serioase ,profesor pe Cluj,om cu carti srise in acest domeniu.
L-am intrebat cum trebuie procedat cu demonizatii? Raspunsul a fost sa-i duceti la Biserica la preot.
Despre bolnavi psihici am vazut o emisiune cu un doctor psihiatru printre cei mai mari din tara iar acesta recomanda urmatoarele:tratament psihiatric,psihoterapie familiala si sociala,regim alimentar si desigur slujbele sfantului Maslu.
Din cate stiu eu psihiatria nu trateaza demonizati ci numai bolnavi psihic,si nici pe astia nu-i trateaza pe toti ci doar pe cei care nu sufera de vreo boala grea.Ii drept ca poate multi bolnavi psihic sufera si din cauza demonului insa nu putem admite ca demonul se "sparie" de psihiatru sau de calmantele recomandatate de acesta.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde FyZyK » 23 Oct 2010, 17:32

Ma scuzati cred ca nu am reusit sa ma exprim cum trebuie.
O sa ma exprim mai direct.
1. Sunt ateu(ca sa nu existe dubii)
2. Ma refeream doar la cazurile astea la limita unde exista dubii(boala psihica sau demon)(imi cer din nou scuze pentru confuzie)
2. Daca biserica detine o metoda de vindecare a acestor probleme(boli psihice sau demoni in functie de cum interpreteaza fiecare) de ce nu ne face o demonstratie si sa scape pe saracii oameni de aceste probleme?

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde daniel tuduran » 23 Oct 2010, 20:25

Ma scuzati cred ca nu am reusit sa ma exprim cum trebuie.
O sa ma exprim mai direct.
1. Sunt ateu(ca sa nu existe dubii)
Nu exista niciun un dubiu,am observat din prima :) Sa fiti sanatos,si eu fost ateau,stiu cum este :D ,dar mi-a trecut.Probabil ca sunteti foarte tanar?
2. Ma refeream doar la cazurile astea la limita unde exista dubii(boala psihica sau demon)(imi cer din nou scuze pentru confuzie)
Sigur ca exista unele cazuri limita unde preotul sau doctorul nu-si dau bine seama care este cauza bolii,si ca atare n-ar fi rau ca cei doi sa colaboreze.
2. Daca biserica detine o metoda de vindecare a acestor probleme(boli psihice sau demoni in functie de cum interpreteaza fiecare) de ce nu ne face o demonstratie si sa scape pe saracii oameni de aceste probleme?
Biserica detine o metoda de vindecare insa nu intotdeauna functioneaza acesta metoda si nici intr-un caz Biserica nu-si foloseste metoda de vindecare spre a face demonstratii ci pt a trata boala.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde FyZyK » 24 Oct 2010, 01:35

1. Multumesc pentru urari, doresc asta la toate lumea. Da sunt tanar. 23 mai exact. Cat despre viitor nu ma pot pronunta. Vom vedea in timp.
3. Ok, sa nu faca demonstratii publice(desi nu inteleg de ce nu ar face tinand cont ca si Iisus a facut asta) dar sa faca un bine umanitatii si sa scape pe toata lumea bolnava de aceasta boala. Ar fi un pic cam crud din partea Bisericii sa aiba aceasta putere si sa o pastreze doar pentru ea. Pana la urma asta ii una din trasaturile cheie a aceste religii, ajutorarea celor neputiincioasi. De ce nu face asta Biserica ??

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde daniel tuduran » 24 Oct 2010, 12:45

1. Multumesc pentru urari, doresc asta la toate lumea. Da sunt tanar. 23 mai exact. Cat despre viitor nu ma pot pronunta. Vom vedea in timp.
O ce varsta frumoasa ! Mi-e mia parut rau ca n-am fost credincios la 20 de ani.Oricum dupa ce treceti de 25,30 de ani lucrurile se schimba. :D
3. Ok, sa nu faca demonstratii publice(desi nu inteleg de ce nu ar face tinand cont ca si Iisus a facut asta) dar sa faca un bine umanitatii si sa scape pe toata lumea bolnava de aceasta boala. Ar fi un pic cam crud din partea Bisericii sa aiba aceasta putere si sa o pastreze doar pentru ea. Pana la urma asta ii una din trasaturile cheie a aceste religii, ajutorarea celor neputiincioasi. De ce nu face asta Biserica ??
Iisus n-a facut demonstratii egoiste pentru a-i uimi pe oameni ci a facut minuni pt insanatosirea sufletesasca si trupeasca a oamenilor si a naturii inconjuratoare.
Nu va amintiti ca Diavolul ii cere o demonstratie lui Hristos insa Acesta refuza categoric?
Biserica are putere sa vindece doar pe unii bolnavi,desigur doar dintre aceia care conlucreaza cu Dumnezeu.
Biserica nu pastreaza "puterea" pt ea ci o impartaseste asupra intregii lumi.(prin lume nu inteleg doar oamenii ci intreg cosmosul) .Lucrurile acestea de impartasire a "puterii" se fac public nu in ascuns. ;)
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 13:42

cei care nu sunt ortodocsi (deci sectanti, sectari, oricum pierduti) au voie sa scrie aici? ca m-ar fi interesat si pe mine sa comentez despre posedarea demonica.

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde FyZyK » 24 Oct 2010, 14:51

Nu inteleg de ce nu ai scrie. Eu sunt ateu. Mi s-ar parea chiar indicat sa scrii. Scopul unei discutii in contradictoriu este sa expui cat mai multe puncte de vedere, nu sa ajungi la o concluzie. Asa daca ar scrie numai ortodoxi ar fi o discutie extrem de plictisitoare unde toata lumea ar fi deacord. Diversitate = progresc. Asa ca te rog sa spui ce ai de spus. Eu unu sunt chiar interesat.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde silvestru » 24 Oct 2010, 15:55

1. Ar fi un pic cam crud din partea Bisericii sa aiba aceasta putere si sa o pastreze doar pentru ea. Pana la urma asta ii una din trasaturile cheie a aceste religii, ajutorarea celor neputiincioasi. De ce nu face asta Biserica ??
In gindirea ortodoxa ,boala -trupeasca,si uneori chiar si cea sufletesca-nu este un rau in sine,boala poate fi valorificata,iar biserica nu si-a propus ca scop principal vindecarea tuturor bolilor pe pamant,si nici moartea trupesca sa inceteze,desi Hristos putea face asta,iar daca se intimpla si vindecari (prin biserica,incurabile) este fie pt credinta unora sau altora ,sau daca Dumnezeu considera de cuviinta ca tr sa mai adauge sanatate,daca cineva il implora f mult.
Dimpotriva crestinismol are ca scop vestirea altei vieti viitoare.
Tr stiut ca biserica nu detine nici o putere de vindecare,ci toata darea cea binefacatoare vine de la Dumnezeu,e adevarat prin biserica,ca urmare a unor rugaciuni si metode terapeutice,dar nu neaparat obligatoriu de fiecare data(Dumnezeu nu lucreaza automat fara coditii,ci daca vrea raspunde chemarii ,daca nu nu),iar uneori au fost,si poate mai sunt unii oameni inzestrazi cu harisme speciale de vindecare,dar nici aceia nu leau avut nelimitate,ca atunci ar fi trebuit ca in timpul vietii lor nimeni sa nu mai moara,sa-i vindece pe toti.
In gindirea ortodoxa, bolile sunt f binefacatoare in procesul mantuirii oamenilor,si apropierii oamenilor de Dumbnezeu,si de cele mai multe ori au un rol de curatire sufletesca ,iertare de pacate,si daca astea nu sunt,atunci rasplata de la Dumnezeu,cu conditia ca omul sa nu se razvrateasca impotriva lui Dumnezeu in asemenea situatie,ci sa le primeasca si sa multumeasca Lui Dumnezeu; daca intelem ca omul nu-i numa ce se vede.
Stim din evanghelie ca saracul Lazar tocmai de asta a cistigat o viata fericita dupa moartea trupului.
Evident ca nu se neglijeaza nici aspectul vindecarii,ci se considera o datorie a noastra,(neglijenta se considera chiar un pacat mare)dar se pune accent mai mult pe o vindecare sufleteasca in care chiar exista metode de terapeutica bine stabilita in biserica.
Dar problema este atit de complexa incit are multe detalii si tr discutat fiecare detaliu separat pt o intelegere ampla..
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde electric77 » 24 Oct 2010, 16:52

Nu inteleg de ce nu ai scrie. Eu sunt ateu. Mi s-ar parea chiar indicat sa scrii. Scopul unei discutii in contradictoriu este sa expui cat mai multe puncte de vedere, nu sa ajungi la o concluzie. Asa daca ar scrie numai ortodoxi ar fi o discutie extrem de plictisitoare unde toata lumea ar fi deacord. Diversitate = progresc. Asa ca te rog sa spui ce ai de spus. Eu unu sunt chiar interesat.
Da, dar daca nu primesc voie, nu scriu.

apasarar

Re: Un caz de posedare sau schizofrenie?

Mesaj necititde apasarar » 29 Aug 2012, 02:47

Un rus facea asa. Dadea apa sfintita la bolnav. Daca o putea bea la doctor, daca nu la Biserica.

Un alt rus spunea ca a exorcizat bolnavi de schizofrenie si i-a vindecat. Nu stiu daca toate cazurile sunt la fel. Un calugar a spus ca 70% din cei bolnavi psihic au facut spiritism si alte lucruri din astea prin care au dat putere ingerilor cazuti? Este misticismul de care doamna Ileana pomeneste aici spiritism sau magie sau ceva in genul acesta? E important ca preotul sa stie.

Exorcismul este foarte periculos. Exista oameni care sunt inaintati duhovniceste, calugari care de obicei iti stiu trecutul si viitorul. Asta e semnul ca acolo se poate face exorcismul .


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX