A fi sau a nu fi... indragostit!

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
Dahnah
Mesaje:105
Membru din:20 Apr 2008, 20:21
Confesiune:ortodox
Contact:
Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Dahnah » 17 Mai 2008, 21:48

Mmmm.. nu vrea oare Dumnezeu ca noi sa fim fericiti? Lumeste ma refer, da, in excursii si de toate gen Carpe Diem. M-as indoi. Atata vreme cat aceasta distractie nu se duce la extreme atat incat sa incalce vreo lege a lui Dumnezeu nu stiu de ce nu ne-ar vrea fericiti. Pe calugarii care se fericesc cu viata lor pot sa ii admir, si din tot sufletul, dar nu ii invidiez si clar ca nu as vrea sa fiu in locul lor, ca de altfel luam si eu aceeasi cale.

Zice in Ecclesiastul 3:13 "Drept aceea daca un om manânca si bea si traieste bine de pe urma muncii lui, acesta este un dar de la Dumnezeu." Fara sa ne ghidam numai dupa aceasta dar luand-o in considerare, cred ca se pot combina lucrurile lumesti cu cele spirituale, nu se exclud ci pot convietui.
"Desfătează-te în Domnul şi îţi va împlini ţie cererile inimii tale." (Psalmul 36:4)

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde ionutanton777ro » 18 Mai 2008, 08:52

Drept aceea daca un om manânca si bea si traieste bine de pe urma muncii lui
Da, dar genul acela de om promovat de filme nu prea traieste de pe urma muncii lui. Sa fim seriosi, chiar si in SUA se cam munceste pe branci pentru a avea o stare, timpul liber exista mai mult prin concedii, dar cum pe acolo studentii muncesc si in vacante ca sa aibe un ban in plus... nu stiu cat de realista e situatia prezentata in filme. Iar in Argentina - prezentata prin telenovele - sa fim seriosi ca se moare de foame, tara e in ruine. Stilul acela de viata cu timp liber si distractie din plin este de fapt posibil doar la copiii care stau pe banii parintilor (contrar obiceiului american de a deveni independent de tanar si de a iti castiga existenta imediat dupa majorat !). Si mai este posibil, la majori, la o alta clasa sociala: acela din Ocean's Eleven. Sau alte filme de gen cu "eroi" veseli, "progresisti" si care traiesc viata la "maxximum". Desigur vorbesc de infractori pe care filmele ii prezinta ca eroi. De aici falsitatea promovata de mass-media. Viata reala este cu totul altfel.
Tot respectul pentru omul cinstit din Sua pana in Argentina si Romania, care traieste din banii munciti de el. Insa daca mai ajuta si o biserica si mai face si o milostenie din cand in cand, sa fim seriosi ca, cel putin in Romania, nu va putea trai acea viata fantasmagorica din filme.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 11:14

Hristos a Inviat!
Atata vreme cat aceasta distractie nu se duce la extreme atat incat sa incalce vreo lege a lui Dumnezeu nu stiu de ce nu ne-ar vrea fericiti.
Toate imi sunt ingaduite, dar nu toate imi sunt de folos! [verset complet: Toate îmi sunt îngăduite, dar nu toate îmi sunt de folos. Toate îmi sunt îngăduite, dar nu mă voi lăsa biruit de ceva. (I Corinteni VI, 12)] (Il rog pe diaconul Catalin sa nu se supere pe mine caci nu am scris sursa de unde am extras ideea si eventual sa o completeze cine stie).
Daca considerati ca va este spre folos (sufleteste) atunci aceasta "distractie" (mie imi place sa-i spun bucurie) este binecuvantata de Domnul.
Ultima oară modificat 18 Mai 2008, 11:59 de către Anonymous, modificat 1 dată în total.
Motiv: Adaugat citatul complet cu trimitere scripturistica.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
ionutanton777ro
Mesaje:37
Membru din:13 Apr 2008, 13:40
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde ionutanton777ro » 18 Mai 2008, 20:55

Ai sesizat tu o distinctie foarte importanta :idea:

Bucurie si distractie.
Bucuria sufleteasca este binevenita, mai ales ca avem si un motiv serios: Hristos A inviat ! Cum spune chemarea la Concertul de pe 29 mai, Bucuria Invierii continua !
Eu sunt sigur ca tu vei avea parte de bucurie sufleteasca in aceasta viata, pe masura sufletului tau bun.
Din pacate (la ... propriu si la figurat) unii oameni aleg nu bucuria sufleteasca, ci "distractia" cea tot promovata de mass-media. Distractie nu inseamna nici pe departe bucurie ci "rupere", acest termen vine din latinescul "distractio" care se traduce cu "neatentie", "lipsa de concentrare".

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 21:03

Hristos a Inviat!
Eu sunt sigur ca tu vei avea parte de bucurie sufleteasca in aceasta viata, pe masura sufletului tau bun.

Vai mai Ionut dar ce aprecieri frumoase mi-ai facut, incat nu pot sa nu rosesc :oops: ...totusi imi revin repede caci ma gandesc ca sunt o sluga netrebnica caruia nimic nu i-ar fi ingaduit fara mila Lui Dumnezeu!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Ioan Cr » 04 Iun 2008, 10:07

Revenind la subiect...

A fi indragostit e foarte bine. Dar nu orice indragostire e buna. Cred ca indragostirea se da ca un pedagog pentru cei care nu se pricep (inca) sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Primul indragostit a fost Adam: dragostea lui a inceput cu trista sa constatare ca ii lipseste jumatatea, lipsa pe care nici comuniunea cu Dumnezeu nu o putea umple. Daca era comuniune perfecta, daca era indumnezeire, nu era nici lipsa. Deci Adam s-a indragostit pentru ca era inca prunc duhovnicesc. Ce mare e bunatatea lui Dumnezeu si iubirea lui de oameni! Nu a fost gelos, nici maniat pe slabiciunea creaturii sale, nici nerabdator sa o vada desavarsita, ci i-a venit in intampinare, lasandu-l pe om sa invete dragostea de Dumnezeu prin dragostea fata de oameni. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el". (Geneza 2:18) Acest ajutor potrivit era de fapt Dumnezeu - avea sa priceapa omul de mai tarziu. Mult prea tarziu a inteles-o... Fiind ispitit, Adam a gustat si el, pentru ca era indragostit...orbeste. A ales sa-si iubeasca jumatatea, sa se iubeasca de fapt pe sine, pentru ca erau deja un singur trup. Adevarata lui jumatate, adevarata lor jumatate, era de acum Dumnezeu...dar omul era inca prunc. Si Dumnezeu il iarta iarasi, intr-un fel, si-i trimite omului un alt pedagog, mai dur, mai strict, mai nemilos, corespunzator golului - acum mai mare. Si ne lasa sa ne indragostim, si iar sa ne facem un singur trup, si iar sa-L descoperim ca jumatate, ca jumatatea noastra adevarata. Iata care indragostire este buna: a intelege prin consoarta, ca Dumnezeu iti este jumatatea.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

diaconul_Catalin

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 22:01

Ma macina o intrebare: care e diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie (nu baiat si fata) pentru ca ei sa poata fi indragostiti unul de altul? E obligatoriu ca el sa fie mai batran? E imposibil sa se iubeasca cu adevarat daca ea are, stiu eu, 10 ani mai mult ca el?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 06 Iun 2008, 23:27

Ma macina o intrebare: care e diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie (nu baiat si fata) pentru ca ei sa poata fi indragostiti unul de altul? E obligatoriu ca el sa fie mai batran? E imposibil sa se iubeasca cu adevarat daca ea are, stiu eu, 10 ani mai mult ca el?
Parintele Arsenie Boca zice ca :

"c) Cei prea deosebiţi de vârstă. Depărtarea cea mai mare ce poate fi îngăduită este de 7 ani (maxim 10). Ce trece peste aceştia dovedeşte patima desfrânării, care se răzbună. Văduvii să ia văduve.
d) Vârsta îngăduită pentru fete, de la 18 la 20 de ani, iar pentru băieţi spre 25 de ani, adică la o vârstă la care să priceapă pe ce cale merg şi cum trebuie să meargă. Şi încă ceva: trebuie să se aştepte o vârstă mai mărişoară, ca să se vadă, pe cât e cu putinţă, toate înclinaţiile din cei doi tineri, care numai cu vârsta se arată. Altfel, se mai întâmplă că înainte de căsătorie au o purtare, iar după căsătorie, după oarecare vreme, au alte purtări pentru care bucuros ai fi căutat tovărăşia vieţii în altă parte."
Luat de la http://tainacasatoriei.wordpress.com/20 ... vila-alba/

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde elena -petra » 06 Iun 2008, 23:34

Ma macina o intrebare: care e diferenta de varsta acceptata intre un barbat si o femeie (nu baiat si fata) pentru ca ei sa poata fi indragostiti unul de altul? E obligatoriu ca el sa fie mai batran? E imposibil sa se iubeasca cu adevarat daca ea are, stiu eu, 10 ani mai mult ca el?
Nu e obligatoriu dl diacon Catalin, dar e de preferat totusi sa fie barbatul mai mare.
Cunoastem cazuri ( intr-adevar mai rare de astfel de cupluri) fiindca in general barbatii cauta ,,tinerele". De exemplu Madonna are 49 ani si sotul ei Guy Ritchie are 39, sau Demi Moore are 42 si sotul ei Ashton Kutcher doar 27. Insa nu vreau sa ma gandesc ce sacrificii fac ele pentru a se mentine la standardele de frumusete ale ,,doamnelor" de varsta sotilor lor.
In lumea mondena se mai aude de astfel de exemple dar in ,,lumea noastra" foarte rar. Totusi cunosc si eu o familie deosebita unde el e mai mare cu 9 ani.Si sunt casatoriti de vreo 20.Au o casnicie (spun eu) foarte fericita, asta o deduc din compartamentul celor doi si din faptul ca si dupa atatia ani de casnicie el ii mai cumpara flori si din ,,iubita" n-o scoate.Frumos,nu?
Totusi e c-am greu ca femeie sa te indragostesti de un barbat asa tanar.Tot timpul poti sa stai cu teama in suflet sa nu apara o alta ,,ispita " in viata lui si tu sa fi data la o parte.Dar nu stiu ce sa zic, dragostea de multe ori e oarba.Daca nu se vede diferenta prea mare de varsta intre ei ,atunci hai sa zic c-ar fi posibil.......dar acest lucru doar cei ce sunt in situatia aceasta stiu .Din afara se pot vedea altfel lucrurile.
Conteaza sa se inteleaga, sa fie credinta in Dumnezeu si dragoste si asta e cel mai important.
Fiindca in general casatoriile se bazeaza sa fie o diferenta de varsta intre barbat si femeie.Adica sa fie barbatul mai mare.Dar cate divorturi nu sunt si in aceste cazuri?
Deci eu nu consider o relatie imposibila.Totusi as fi curioasa ce are femeia aceea atat de special :? de s-a indragostit un barbat asa tanar de ea. :o Mai ales in ziua de azi cand procentual sunt cu muuuult mai multe femei ca barbati.

PS . Clar raspunsul meu nu a fost unul teologic, dar nici intrebarea dumneavoastra domnule diacon. :)

diaconul_Catalin

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 06 Iun 2008, 23:49

procentual sunt cu muuuult mai multe femei ca barbati
nu e chiar asa mare diferenta: 45% barbati, 55% femei.
de s-a indragostit un barbat asa tanar de ea
poate nu il intereseaza aspectul fizic, e constient de faptul ca frumusetea este trecatoare, iubeste cu adevarat persoana respectiva pentru ce e in interior, nu in exterior, si cine stie cate motive ar mai putea fi

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 07 Iun 2008, 16:41

Hristos S-a Inaltat!
poate nu il intereseaza aspectul fizic, e constient de faptul ca frumusetea este trecatoare, iubeste cu adevarat persoana respectiva pentru ce e in interior, nu in exterior, si cine stie cate motive ar mai putea fi
Foarte frumos... parerea mea este ca daca acea persoana iubeste sufletul si sufletul este curat varsta mai conteaza doar dpdv al maturitatii adica daca acea femeie nu este "un copil" (caci si copii au suflet curat) ci cu ea se poate discuta la acelasi nivel de inteligenta, maturitate...cu cel al barbatului.

Sufletul curat de care aminteati am presupus ca tanjeste in prmul rand dupa dragostea Lui Dumnezeu de aceea nu am m-ai facut nici o referire teologica la iubirea cuplului in speta (se intelegea din context, zic eu).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Pr Constantin » 08 Iun 2008, 19:25

Sunt profund multumit de raspunsul lui Ioan Cr.
Multumesc pe aceasta cale.
Cine nu l-a citit cu atentie sa-l mai citeasca o data.

Foarte frumos...
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 09 Iun 2008, 18:10

Hristos S-a inaltat!

Daca noi trebuie sa invatam dragostea de Dumnezeu prin dragostea fata de oameni si implicit prin cea fata de sotie (idee extrasa din raspunsul dl Ioan) asa cum Insusi Mantuitorul spune prin cuvintele ca hrana, casa, cercetarea, milostenia facuta fata de un om fata de Hristos se face atunci trebuie sa tragem un semnal de alarma caci in zilele noastre, putini sunt constienti de acest lucru (printre care ma numaram si eu pana acum) riscand ca multi sa nu ajunga sa-L iubeasca cu adevarat pe Domnul, sa se amageasca in conceptii gresite despre iubirea fata de Dumnezeu...prin acest comportament chiar rastignindu-l din nou :( .
Cat de profunde sunt intelesurile teologice :!:

Multumesc d-lui Constantin si d-lui Ioan caci indrepta niste oi ratacite pe calea cea buna.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Pr Constantin » 09 Iun 2008, 22:05

Multumim si parintelui diacon Catalin si Florinei si celorlalti care ne sustin in demers.

Dar mai ales lui Dumnezeu sa-i multumim... pentru toate!


:)
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde elena -petra » 09 Iun 2008, 22:10

Si in special Parintelui Petru, fiindca dansul ne-a gazduit!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Ioan Cr » 10 Iun 2008, 12:10

Ma alaturi si eu la aceste frumoase urari. :)

"Ce bine ca esti, ce mirare ca sunt"...

Doamne ajuta!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Cristian
Mesaje:63
Membru din:06 Apr 2008, 15:14
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Cristian » 09 Iul 2008, 18:59

"On the island of my dreams / Where there's only you and me"

Cel mai frumos cantec al unor indragostiti poate fi acesta - Amore
Totul incepe asa de frumos si din pacate se termina atat de trist, uneori...
Insa raman clipele frumoase...

luminita-
Mesaje:8
Membru din:12 Apr 2010, 10:33
Confesiune:ortodox

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde luminita- » 13 Apr 2010, 10:47

DISCUTIE LIBERA, pe alta tema decat cea duhovniceasca.

Ce inseamna sa fii indragostit?
E frumos sa fi indragostit, sa ai fluturi in stomac?
Care e varsta potrivita pentru a te indragosti?
De cate ori in viata te poti indragosti?

eu una nu cred ca dragostea exista,sau daca ar exista este doar a anumitor oameni,nu a tuturor...in ziua de azi au dreptul sa se indragosteasca si sa fie iubiti doar cei care se baga in seama,care se machiaza,ceilalti simplii sunt invizibili pt oameni

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Apr 2010, 13:56

eu una nu cred ca dragostea exista,sau daca ar exista este doar a anumitor oameni,nu a tuturor
Îceracă să iubeşti şi vei găsi un răspuns "fundamentat experimetal".
in ziua de azi au dreptul sa se indragosteasca si sa fie iubiti doar cei care se baga in seama,care se machiaza,ceilalti simplii sunt invizibili pt oameni
Sunt invizibili pentru cei care nu ştiu să iubească.

Dacă acel om "iubeşte" falsul, ipocrizia (asta transmite cel care se ascunde după masca machiajului, a modei) cum se poate numi iubirea lui, ce valoare/putere au cuvintele (aprecierile, părerile) lui ? Personal, pentru mine nici una.
Există şi oameni care iubesc smerenia, simplitatea, naturaleţea deci oameni capabili să iubească frumosul şi veridicul. Dacă un grup de oameni este fals, ipocrit nu sunt toţi... există iubire în viaţă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Petre C » 14 Apr 2010, 15:38

Revenind la subiect...

A fi indragostit e foarte bine. Dar nu orice indragostire e buna. Cred ca indragostirea se da ca un pedagog pentru cei care nu se pricep (inca) sa-L iubeasca pe Dumnezeu. Primul indragostit a fost Adam: dragostea lui a inceput cu trista sa constatare ca ii lipseste jumatatea, lipsa pe care nici comuniunea cu Dumnezeu nu o putea umple. Daca era comuniune perfecta, daca era indumnezeire, nu era nici lipsa. Deci Adam s-a indragostit pentru ca era inca prunc duhovnicesc. Ce mare e bunatatea lui Dumnezeu si iubirea lui de oameni! Nu a fost gelos, nici maniat pe slabiciunea creaturii sale, nici nerabdator sa o vada desavarsita, ci i-a venit in intampinare, lasandu-l pe om sa invete dragostea de Dumnezeu prin dragostea fata de oameni. Şi a zis Domnul Dumnezeu: "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el". (Geneza 2:18) Acest ajutor potrivit era de fapt Dumnezeu - avea sa priceapa omul de mai tarziu. Mult prea tarziu a inteles-o... Fiind ispitit, Adam a gustat si el, pentru ca era indragostit...orbeste. A ales sa-si iubeasca jumatatea, sa se iubeasca de fapt pe sine, pentru ca erau deja un singur trup. Adevarata lui jumatate, adevarata lor jumatate, era de acum Dumnezeu...dar omul era inca prunc. Si Dumnezeu il iarta iarasi, intr-un fel, si-i trimite omului un alt pedagog, mai dur, mai strict, mai nemilos, corespunzator golului - acum mai mare. Si ne lasa sa ne indragostim, si iar sa ne facem un singur trup, si iar sa-L descoperim ca jumatate, ca jumatatea noastra adevarata. Iata care indragostire este buna: a intelege prin consoarta, ca Dumnezeu iti este jumatatea.
Cred ca este o eroare teologica a fratelui Ioan.
In general, Parintii au privit indragostirea (cea tipica, asociata tineretii) ca o patima. Maica Siluana explica frumos insa rolul ei pozitiv: desi priveste mai degraba partea vegetativa a omului, ea il ajuta sa inceapa maturizarea sa, sa faca primii pasi spre ruperea de familie si maturizarea sa. Ea are un rol pregatitor si pentru a descoperi iubirea adevarata (care, de multe ori, incepe dupa "indragostire").
Deci, devine de neinteles cum Adam s-a indragostit de o Eva absenta, chiar inainte de cadere. ;)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron