A fi sau a nu fi... indragostit!

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Apr 2010, 18:06

devine de neinteles cum Adam s-a indragostit de o Eva (absenta!), inainte de cadere.
Absentă înainte de cădere ? Cum adică ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Neteologic - A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Petre C » 14 Apr 2010, 18:44

Am vrut sa zic ca Ioan a sustinut atat ca
1. Adam s-ar fi indragostit inainte chiar de crearea Evei (daca am inteles bine), in sensul de a fi simtit lipsa unei jumatati.


2. cat si paradoxul de a suferi indragostirea (o patimire) inainte de caderea propriu-zisa.


Revenind la subiect...

Primul indragostit a fost Adam: dragostea lui a inceput cu trista sa constatare ca ii lipseste jumatatea, lipsa pe care nici comuniunea cu Dumnezeu nu o putea umple. Daca era comuniune perfecta, daca era indumnezeire, nu era nici lipsa.
La pasajul acesta ma refeream.

Dar Dumnezeu nu a creat-o pe Eva pentru ca Adam s-ar fi simtit neimplint.
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 14 Apr 2010, 20:05

Am vrut sa zic ca Ioan a sustinut atat ca
1. Adam s-ar fi indragostit inainte chiar de crearea Evei (daca am inteles bine), in sensul de a fi simtit lipsa unei jumatati.
2. cat si paradoxul de a suferi indragostirea (o patimire) inainte de caderea propriu-zisa.
Aaa, păi cred că Ioan Cr. nu s-a referit la îndrăgostire ca patimă aşa cum susţineţi dvstră ci la lipsa unei comuniuni perfecte cu Dumnezeu, la lipsa îndumnezeirii.

Noi ştim că Adam a primit poruncă în Rai. Asta înseamnă că Dumnezeu a cunoscut posibilitatea omului de a greşi. Deci, omul era "creat bun", dar trebuia să menţină această bunătate. Pentru menţinerea acelei stări fără de păcat Dumnezeu i-a creat lui Adam pe Eva.

La început nu era pătimire, nu era îndrăgostirea de care vorbeaţi (şi care cred că nu la ea se făcea referire) pentru că ei nu se ruşinau era (trebuia să fie) ajutor bărbatului pentru luarea deciziilor înţelepte, decizii care să-i menţină în Rai.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Ioan Cr » 18 Apr 2010, 18:22

Am vrut sa zic ca Ioan a sustinut atat ca
1. Adam s-ar fi indragostit inainte chiar de crearea Evei (daca am inteles bine), in sensul de a fi simtit lipsa unei jumatati.
2. cat si paradoxul de a suferi indragostirea (o patimire) inainte de caderea propriu-zisa.
Aaa, păi cred că Ioan Cr. nu s-a referit la îndrăgostire ca patimă aşa cum susţineţi dvstră ci la lipsa unei comuniuni perfecte cu Dumnezeu, la lipsa îndumnezeirii.
Am sa va povestesc aici continuarea acelui comentariu de acum un an, o poveste reala. Am fost la Sfantul Munte putin dupa aceia, si cerand binecuvantarea la staretul manastirii la care m-am oprit, acesta m-a intrebat: Ce-ti doresti? I-am zis: Mantuire! Mi-a raspuns: De ce? O ai, e sotia ta! Atunci mi-au dat ochii in lacrimi si am inteles cat de multa dreptate avea...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Petre C » 18 Apr 2010, 18:34

Am vrut sa zic ca Ioan a sustinut atat ca
1. Adam s-ar fi indragostit inainte chiar de crearea Evei (daca am inteles bine), in sensul de a fi simtit lipsa unei jumatati.
2. cat si paradoxul de a suferi indragostirea (o patimire) inainte de caderea propriu-zisa.
Aaa, păi cred că Ioan Cr. nu s-a referit la îndrăgostire ca patimă aşa cum susţineţi dvstră ci la lipsa unei comuniuni perfecte cu Dumnezeu, la lipsa îndumnezeirii.
Am sa va povestesc aici continuarea acelui comentariu de acum un an, o poveste reala. Am fost la Sfantul Munte putin dupa aceia, si cerand binecuvantarea la staretul manastirii la care m-am oprit, acesta m-a intrebat: Ce-ti doresti? I-am zis: Mantuire! Mi-a raspuns: De ce? O ai, e sotia ta! Atunci mi-au dat ochii in lacrimi si am inteles cat de multa dreptate avea...
Bine ai revenit. Ne-au lipsit comentariile tale!
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde dmas » 06 Aug 2010, 13:38

Ma intreb si eu de ce m-a lasat Dumnezeu sa ma indragostesc de ea fara nici un rost. Ea nu prea e interesata de mine, si eu i-am spus ca n-o sa mai insist. M-am gandit mai demult cam la ce-a zis si Ioan Cr, la iubirea fata de o fata ca pedagog al iubirii fata de Dumnezeu, si azi am gasit confirmarea gandului meu in ceea ce a scris el si m-am bucurat pentru asta. Cealalta varianta era aceea ca Dumnezeu nu controleaza indragostirile, si ca, deci, m-am indragostit de ea la voia intamplarii.

Ce-i drept, indragostirea asta mi-a inaltat gandurile catre Dumnezeu si am inceput sa ma rog mai mult si mai des Lui. Am inceput sa inteleg putin ca Dumnezeu ma iubeste cel putin in masura in care o iubeam eu pe ea, si ca asteapta sa-L iubesc cel putin in masura in care am iubit-o pe ea. Pierzand din nadejdea de a fi vreodata cu ea, L-am rugat sa schimbe obiectul iubirii mele: L-am rugat sa indrepte iubirea pe care am avut-o pentru ea inspre El.

Nu-mi mai este foarte greu acum sa port pe umeri durerea distantarii noastre, dar imi pare rau si sunt nemultumit de faptul ca s-a terminat totul inainte chiar de a incepe; inca am in mine acea tanjire pentru ea, care se aprinde in mine ori de cate ori ii vad numele undeva sau privesc vreo icoana de-a ei.

Ce credeti, are Dumnezeu vreun rol in indragostirile astea dintre baietii si fetele crestine ? Dar intre baietii si fetele pagane ? Exista vreo legatura intre indragostirile intre crestini si lucrarea Duhului Sfant ? Sau emotiile astea apar exclusiv din cauze naturale ? De ce ne indragostim de o anumita persoana si nu de alta ? Ce legatura exista intre indragostire si vointa libera a omului ?

"Cine gaseste o nevasta buna gaseste fericirea; este un har pe care-l capata de la Domnul" -- Prov. 18:22
"Casa si averea le mostenim de la parinti, dar o nevasta priceputa este un dar de la Domnul." -- Prov. 19:14

Credeti ca in pachetul pe care-l primim de la Domnul, in care intra o nevasta buna si priceputa, intra si indragostirea premaritala ?

Care e cea mai buna metoda, pentru ea si pentru relatia dintre noi, de a ma distanta sentimental de ea ? De luni pana vineri o sa fim impreuna intr-o tabara, de exemplu; cum sa-mi scot din minte toata dorinta ca ea sa ma iubeasca si toata nadejedea ca vom fi vreodata impreuna ?

Cum pot beneficia cel mai mult duhovniceste de pe urma experientei asteia, care (sper si totusi nu vreau asta cu toata inima) e pe terminate ?

OLGA

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde OLGA » 27 Oct 2011, 18:15

Nu ştiu alţii cum sunt, dar eu vreau să fiu îndrăgostită mereu de soţul meu. Eu aşa cred că este normal.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Feb 2012, 16:03

Ce credeti, are Dumnezeu vreun rol in indragostirile astea dintre baietii si fetele crestine ? Dar intre baietii si fetele pagane ?
Rolul lui Dumnezeu este de a ne crea prilejuri, condiţii pentru ca noi să luăm cea mai bună decizie pentru mântuirea noastră, El nu ne predestinează viaţa.
Exista vreo legatura intre indragostirile intre crestini si lucrarea Duhului Sfant ?
"Iubirea nu înseamnă să priveşti unul spre altul, ci amândoi în aceeaşi direcţie". Duhul Sfânt vrea să privim spre El, să-L ţintim căci iubirea prin El există.
Credeti ca in pachetul pe care-l primim de la Domnul, in care intra o nevasta buna si priceputa, intra si indragostirea premaritala ?
Dumnezeu este iubire. El vrea ca oamenii să trăiască Iubirea de aceea doreşte să ne iubim soţii, în primul rând, şi împreună această iubire mică, omenească la început să o transformăm în iubire mare, deplină, curată pe care numai El ne-o poate da.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 21 Feb 2012, 15:05

DISCUTIE LIBERA, pe alta tema decat cea duhovniceasca.

1.Ce inseamna sa fii indragostit?
2.E frumos sa fi indragostit, sa ai fluturi in stomac?
3.Care e varsta potrivita pentru a te indragosti?
4.De cate ori in viata te poti indragosti?
1. Nu stiu
2. Ma indoiesc. Poate ca e frumos pe termen scurt. Dar pe termen lung nu cred.
3. Niciuna
4. Daca ai noroc niciodata

Acuma serios, de ce te-ai indragosti? Femeile tot ce vor e sex si bani. Nu o sa iubeasca niciodata un baiat pentru ceea ce este, doar pentru cat de bine se preface in ceea ce vor femeile sa auda. Dar in principal, e o functie matematica intre cati bani, cata putere politica are un baiat si cat e de dispus sa o imparta. Cadourile gen bijuterii, flori si alte cele nu sunt preferate de fete pentru ca le-ar trebui la ceva. Sunt doar un test de cat de dispus sa imparta baiatul banii si puterea sa. Asta e tot ce le intereseaza.

Si mai sunt alte chestii, printre care faptul ca ele considera agresivitatea o trasatura masculina, si astfel cu cat sunt abuzate mai mult, il considera mai barbat si astfel il iubesc si mai mult. De ce credeti voi ca fetele stau cu barbatii care le bat? Pentru ca cu cat te porti mai frumos cu o fata cu atat ea te considera mai putin barbat.

Astea si multe altele sunt concluziile care le poate trage un om rational dupa ce citeste cateva din multele studii legate de psihologia femeinina. Mie sincer nu imi trebuie toata treaba asta, prefer sa nu imi complic viata fara rost.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Feb 2012, 20:04

Mie sincer nu imi trebuie toata treaba asta, prefer sa nu imi complic viata fara rost.
Cred că niciunui băiat/bărbat nu i-ar trebui ce scriu studiile alea.

Te aşteptăm să răspunzi după ce găseşti o fată care percepe corect viaţa şi să ne spui studiul psihologic aplicat unei femei care şi-a înţeles sensul. :)
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

celprost
Mesaje:161
Membru din:09 Feb 2012, 12:39
Confesiune:ortodox
Preocupări:sinceritatea, simplitatea, bunul simt

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde celprost » 21 Feb 2012, 20:43

DISCUTIE LIBERA, pe alta tema decat cea duhovniceasca.

Ce inseamna sa fii indragostit?
E frumos sa fi indragostit, sa ai fluturi in stomac?
Care e varsta potrivita pentru a te indragosti?
De cate ori in viata te poti indragosti?
(vorbesc din amintiri)
1. sa calci numai pe .. nori!
2. nu stiu, stiu doar ca .. zbori!
3. incepe pe la 17, 18, 19, ..., 25, 26, ..., 35, ...
4. de 7x77 ori pe zi, dar de .. aceeasi persoana.
Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că închideţi împărăţia cerurilor înaintea oamenilor; că voi nu intraţi, şi nici pe cei ce vor să intre nu-i lăsaţi.
(Matei 23:13)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: A fi sau a nu fi... indragostit!

Mesaj necititde maria_andreea » 21 Feb 2012, 21:47

Ce inseamna sa fii indragostit?
E frumos sa fi indragostit, sa ai fluturi in stomac?
Care e varsta potrivita pentru a te indragosti?
De cate ori in viata te poti indragosti?
(vorbesc din amintiri)
1. sa calci numai pe .. nori!
2. nu stiu, stiu doar ca .. zbori!
3. incepe pe la 17, 18, 19, ..., 25, 26, ..., 35, ...
4. de 7x77 ori pe zi, dar de .. aceeasi persoana.
dle "celprost" amintirile dvstră sunt frumoase :) ... cred că fata/femeia este foarte fericită să fie iubită astfel ;) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX