Apa vietii

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Ileana2010
Mesaje:6
Membru din:29 Aug 2010, 20:52
Confesiune:ortodox
Apa vietii

Mesaj necititde Ileana2010 » 12 Feb 2011, 04:39

In Biblie Isus vorbeste despre apa vietii a carui sursa este El si credinta in El da acces la aceasta apa.
Este blasfemie daca intr-o carte ilustrata pentru copii apa vietii vine dintr-o fintina? Chiar daca mentionez ca fintina este a lui Dumnezeu?
Metaforic as putea chiar sa spun ca fintina este Isus. Imi trec prin minte idei pentru o poveste pentru copii pe care vreau sa o scriu si sa o ilustrez: blasfemez daca spun o poveste imaginata despre Isus, chiar daca respect intru totul cine este El si spusele din Biblie?
De exemplu n-as spune ca Isus s-a transformat in fintina deaorece ar fi cu totul si cu totul bizar si deplasat. Dar sa apara personajelor ca sa le indrume, nici atit, deoarece nu este adevarul . Se pare ca singura solutie este ca Isus sa fie prezent in poveste prin povestea lui reala si prin experienta personajelor cu realitatea care include pe Fiul lui Dumnezeu. Restul poate apartine de psihoza daca nu este un caz fericit de binecuvintare (viziune eliberatoare).

Deci mi-am rezolvat problema tot scriind aici dar m-ar interesa sa stiu ce ginditi despre folclorul in care se gasesc expresii ca "apa vietii" si nu fac referinte la Isus. Este un folclor pagin?

valercosma
Mesaje:63
Membru din:16 Apr 2011, 12:05
Confesiune:ortodox

Re: Apa vietii

Mesaj necititde valercosma » 01 Mai 2011, 20:51

Apa este unul dintre cele patru elemente primordiale: pamant, apa, foc, aer. Iisus se identifica cu toate elementele care intretin viata: Eu sunt lumina lumii...Ioan 8,12, Eu sunt Painea vietii... Ioan6,36, celuice ii este sete sa vina sa ia apa vietii...Apoc.22,17, iar despre Euharistie Mantuitorul a spus ; trupul Meu este cu adevarat o hrana si singele meu cu adevarat o bautura .. Ioan6,55, .Nu trebuie sa ne surprinda alegoriile din Sf. Scripturi

apasarar

Re: Apa vietii

Mesaj necititde apasarar » 21 Aug 2012, 01:53

In Biblie Isus vorbeste despre apa vietii a carui sursa este El si credinta in El da acces la aceasta apa.
Este blasfemie daca intr-o carte ilustrata pentru copii apa vietii vine dintr-o fintina? Chiar daca mentionez ca fintina este a lui Dumnezeu?
Metaforic as putea chiar sa spun ca fintina este Isus. Imi trec prin minte idei pentru o poveste pentru copii pe care vreau sa o scriu si sa o ilustrez: blasfemez daca spun o poveste imaginata despre Isus, chiar daca respect intru totul cine este El si spusele din Biblie?
De exemplu n-as spune ca Isus s-a transformat in fintina deaorece ar fi cu totul si cu totul bizar si deplasat. Dar sa apara personajelor ca sa le indrume, nici atit, deoarece nu este adevarul . Se pare ca singura solutie este ca Isus sa fie prezent in poveste prin povestea lui reala si prin experienta personajelor cu realitatea care include pe Fiul lui Dumnezeu. Restul poate apartine de psihoza daca nu este un caz fericit de binecuvintare (viziune eliberatoare).

Deci mi-am rezolvat problema tot scriind aici dar m-ar interesa sa stiu ce ginditi despre folclorul in care se gasesc expresii ca "apa vietii" si nu fac referinte la Isus. Este un folclor pagin?

Apa vietii a carei sursa este IIsus cred ca este Sfanta Impartasanie:
53. Şi le-a zis Iisus: Adevărat, adevărat zic vouă, dacă nu veţi mânca trupul Fiului Omului şi nu veţi bea sângele Lui, nu veţi avea viaţă în voi.
54. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi.
55. Trupul este adevărată mâncare şi sângele Meu, adevărată băutură.
56. Cel ce mănâncă trupul Meu şi bea sângele Meu rămâne întru Mine şi Eu întru el.
57. Precum M-a trimis pe Mine Tatăl cel viu şi Eu viez pentru Tatăl, şi cel ce Mă mănâncă pe Mine va trăi prin Mine.
58. Aceasta este pâinea care s-a pogorât din cer, nu precum au mâncat părinţii voştri mana şi au murit. Cel ce mănâncă această pâine va trăi în veac.

Minunea ortodoxa de la Lanciano, pe cand era sub ocupatie Bizantina ortodoxa: http://www.youtube.com/watch?v=HbcL4mkNfzM

Protestantii unii nu dau Sfanta Impartasanie altii dau simboluri desi precum vedem in versuri nu exista cuvantul simbol. Simbolurile si protestantismul impreuna cu ele pot fi nebliblice.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron