Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 11 Mar 2011, 17:51

Am văzut că pe unele forumuri ortodoxe există inşi [declaraţi creştini ortodocşi] care, deşi batjocoresc credinţa creştină pe faţă, sunt totuşi toleraţi, ba mai mult chiar preţuiţi. Ca să dau exemple:

blasfemierea Euharistiei (vezi primul aliniat) [de către un "creştin" "ortodox"]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=291

tăgăduirea jertfei răscumpărătoare şi mântuitoare a lui Hristos [de către un "ortodox"]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=153

batjocorirea şi tăgăduirea mesianităţii lui Hristos Iisus [de către un "ortodox"]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... ostcount=8
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=317

prostituţia (şi în special a fetelor tinere) [sclavie modernă] ca fiind plăcută lui Dumnezeu, în scop de supravieţuire :!: [după părerea unui "creştin" "ortodox"]
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=115
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=137
http://www.crestinortodox.ro/forum/show ... tcount=167

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde protosinghel » 12 Mar 2011, 12:57

Şi ce propuneţi? Inchiziţia? În cazul acesta nu cumva trebuie să punem ghilimele şi la denumirea confesiunii dvstră?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 12 Mar 2011, 14:08

Instituţia inchiziţiei [şi aici nu mă refer la ce au făcut latinii din ea] este absolut necesară pentru Biserică, are fundamente biblice nenumărate atât în VT cât şi în NT, şi chiar a fost aplicată în Biserică dintotdeauna. Chiar şi Sinoadele Ecumenice au o latură absolut evident "inchizitorială" prin aceea că se defineau ereziile, dreapta credinţă, ereticii erau scoşi din comuniunea Bisericii şi lăsaţi în seama lui Dumnezeu să facă El ce vrea cu ei, adică anatematizaţi.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Doriana » 13 Mar 2011, 16:14

Şi ce propuneţi?
"Ţi s-a arătat, omule, ceea ce este bun şi ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire şi milostivire şi cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! " Miheia 6:8

Dreptatea trebuie neaparat facuta, dar numai de oameni care cunosc iubirea, mila si smerenia. Daca un om nu are aceste calitati, dar se avanta sa faca dreptate, dreptatea lui se va numi doar razbunare.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Petre C
Mesaje:606
Membru din:24 Noi 2008, 21:42
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Petre C » 13 Mar 2011, 17:51

Şi ce propuneţi?
"Ţi s-a arătat, omule, ceea ce este bun şi ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire şi milostivire şi cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! " Miheia 6:8

Dreptatea trebuie neaparat facuta, dar numai de oameni care cunosc iubirea, mila si smerenia. Daca un om nu are aceste calitati, dar se avanta sa faca dreptate, dreptatea lui se va numi doar razbunare.
Un mesaj frumos. Cum bine observa cineva de pe forum, gandesti mai ortodox decat unii ortodocsi! ;)
"Că de voi şi umbla în mijlocul morţii, nu mă voi teme de rele; că Tu cu mine eşti." Ps. 22,4

Petre

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 13 Mar 2011, 20:23

Şi ce propuneţi?
"Ţi s-a arătat, omule, ceea ce este bun şi ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire şi milostivire şi cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! " Miheia 6:8

Dreptatea trebuie neaparat facuta, dar numai de oameni care cunosc iubirea, mila si smerenia. Daca un om nu are aceste calitati, dar se avanta sa faca dreptate, dreptatea lui se va numi doar razbunare.
De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut, dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului, să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi; ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău. [Deutronom 13:6-11]

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Mar 2011, 20:36

De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut, dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului, să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi; ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău. [Deutronom 13:6-11]
E cumva o invitatie la genocid? Sau ati uitat de mustrarea in taina, de sfat si de sinod? :cry:
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 13 Mar 2011, 20:43

De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu şi părinţii tăi nu i-aţi ştiut, dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului, să nu te învoieşti cu ei, nici să-i asculţi; să nu-i cruţe ochii tăi, să nu-ţi fie milă de ei, nici să-i ascunzi; ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, şi apoi să urmeze mâinile a tot poporul. Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului şi din casa robiei. Tot Israelul va auzi aceasta şi se va teme şi nu se vor mai apuca pe viitor să mai facă în mijlocul tău asemenea rău. [Deutronom 13:6-11]
E cumva o invitatie la genocid? Sau ati uitat de mustrarea in taina, de sfat si de sinod? :cry:
Evident că nu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde esenin » 13 Mar 2011, 21:08

Acuma, ca bun eretic, intreb inteleptele noastre gazde: Ce se va face cu acesta ? Se va proceda prin ignorare ? Prin dispret ? Se va aiuri pisica ? Sau poate va fi lasat sa-si verse secretiile (verzi) peste omenirea inocenta, (desi pacatoasa si ratacita, sunt de acord) a forumului "constientilor" ?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 13 Mar 2011, 21:42

Şi ce propuneţi?
"Ţi s-a arătat, omule, ceea ce este bun şi ceea ce Dumnezeu cere de la tine: dreptate, iubire şi milostivire şi cu smerenie să mergi înaintea Domnului Dumnezeului tău! " Miheia 6:8

Dreptatea trebuie neaparat facuta, dar numai de oameni care cunosc iubirea, mila si smerenia. Daca un om nu are aceste calitati, dar se avanta sa faca dreptate, dreptatea lui se va numi doar razbunare.
V-am scris în epistolă să nu vă amestecaţi cu desfrânaţii; dar nu am spus, desigur, despre desfrânaţii acestei lumi, sau despre lacomi, sau despre răpitori, sau despre închinătorii la idoli, căci altfel ar trebui să ieşiţi afară din lume. Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecaţi cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau beţiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu şedeţi la masă. Căci ce am eu ca să judec şi pe cei din afară? Însă pe cei dinăuntru, oare, nu-i judecaţi voi? Iar pe cei din afară îi va judeca Dumnezeu. Scoateţi afară dintre voi pe cel rău. [1 Corinteni 5:9-13]

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Doriana » 13 Mar 2011, 23:11

V-am scris în epistolă să nu vă amestecaţi cu desfrânaţii; dar nu am spus, desigur, despre desfrânaţii acestei lumi, sau despre lacomi, sau despre răpitori, sau despre închinătorii la idoli, căci altfel ar trebui să ieşiţi afară din lume. Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecaţi cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat, sau lacom, sau închinător la idoli, sau ocărâtor, sau beţiv, sau răpitor. Cu unul ca acesta nici să nu şedeţi la masă. Căci ce am eu ca să judec şi pe cei din afară? Însă pe cei dinăuntru, oare, nu-i judecaţi voi? Iar pe cei din afară îi va judeca Dumnezeu. Scoateţi afară dintre voi pe cel rău. [1 Corinteni 5:9-13]
"Iată Sluga Mea pe Care o sprijin, Alesul Meu, întru Care binevoieşte sufletul Meu. Pus-am peste El Duhul Meu şi El va propovădui popoarelor legea Mea.
Nu va striga, nici nu va grăi tare, şi în pieţe nu se va auzi glasul Lui.
Trestia frântă nu o va zdrobi şi feştila ce fumegă nu o va stinge. "

Totul depinde de cu cine doresti sa te asemeni. Cum am spus, raul trebuie scos, dar numai de cei care stiu sa deosebeasca o trestie franta de un ciot uscat.

Domnule Petre C, va multumesc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde Dionysie » 14 Mar 2011, 10:50

Cum am spus, raul trebuie scos, dar numai de cei care stiu sa deosebeasca o trestie franta de un ciot uscat.
Păi ţi se pare cumva că aş fi spus altceva, dragă ?

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Batjocorirea credinţei creştine pe forumuri ortodoxe

Mesaj necititde FyZyK » 16 Apr 2011, 23:53

Se cheama libertate de exprimare. Doar ca dumneavoastra nu sunteti deacord cu acele idei asta nu inseamna ca ele nu sunt bune sau ca parerile dumneavoastra sunt bune.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX