Dezbatere: Esenin vs alţii

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica
Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 22:27

Multumesc frumos, Ioan Cr. Dar tare mi-e teama ca trebuie sa va reflectati un pic la starea tanarului....

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 17 Apr 2011, 22:42

Multumesc frumos, Ioan Cr. Dar tare mi-e teama ca trebuie sa va reflectati un pic la starea tanarului....
Tânăr, tânăr, dar cum ar putea zice Steiner, s-ar putea să fiu mai bătrân ca tine !! ;)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 18 Apr 2011, 19:29

Solicit în continuare excluderea, cel puţin temporară a exemplarului cu nume de utilizator "esenin", pentru repetate insulte absolut gratuite, fără nici o acoperire. Printre insultele fără acoperire [dar cu acoperire în infatuarea acestui exemplar] la adresa mea: avorton, rebut, limbric, mârlan; ultimele achiziţii: fascist şi absolut imbecil.

Domnului esenin îi mulţumesc. El poate în continuare să îşi facă iluzia că mă poate intimida. Dumneavoastră vă cer excluderea, cel puţin temporară, a acestui exemplar. Eu nu văd nici un fel de respect la acest exemplar, iar în afară de câteva mici "înţepături" de mai demult, nu am adresat nici o insultă acestui exemplar.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde protosinghel » 18 Apr 2011, 20:07

Eu solicit ca toată lumea să se tempereze, iar dl "Esenin", care este la o vârstă onorabilă, să dea exemplu de maturitate şi să-şi ceară scuze în public pentru injuriile aduse colegilor de pe forum. La urma urmei "să iertăm toate pentru înviere"...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde Dionysie » 18 Apr 2011, 20:17

Este foarte neinspirată acesată mişcare. Eu nu am început nici un fel de dezbatere şi nu accept să mi se pună în spate lucruri pe care nu le-am făcut. Singurul lucru pe care l-am reclamat a fost şirul de insulte făr acoperire, pentru care, în cazul în care mai continuă în acest stil şi ritm, cer în continuare ca acest exemplar să fie exclus, cel puţin temporar de pe forum. Nu am nimic cu exemplarul, însă este evident că nu se poate abţine. El chiar se crede deasupra tuturor, în infatuarea sa.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde esenin » 18 Apr 2011, 21:03

Eu solicit ca toată lumea să se tempereze, iar dl "Esenin", care este la o vârstă onorabilă, să dea exemplu de maturitate şi să-şi ceară scuze în public pentru injuriile aduse colegilor de pe forum. La urma urmei "să iertăm toate pentru înviere"...
Acuma vad asta.
Tocmai ii cerusem iertare pr. Haralambie ptr o confuzie cu numele sau. Fireste ca-mi cer scuze pentru insultele nemeritate ! (Nici macar "ptr inviere").

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Apr 2011, 22:39

Subiectul nu mi se pare numit corect pt ca "esenin" nu este împotriva altora, ci mai degrabă împotriva ideilor, concepţiilor care îi sunt expuse, însă fără însuşirea lor de către partenerul la dialog. Este un om cu mare capacitate căruia copy-pasteul din anumite scrieri nu-l mulţumeşte ci din contră îl jigneşte (având în vedere că el face eforturi de a purta un dialog "onest" eu-tu nu eu-legea bătută în cuie). El nu este o problemă pt forum ci mai degrabă noi (ortodocşii) ar trebui să încercăm să fim umani, adică să-i oferim omului corespondente ale învăţăturii ortodoxe pe care el le poate accepta mai uşor şi nu simplu învăţăturile ortodoxe cu care numai ortodocşi sunt de acord şi le acceptă pt că Biserica şi biserica ni le demonstrează permanent.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Apr 2011, 22:48

Iar vis-a-vis de vocabularul domniei sale (avorton, rebut, limbric, mârlan, fascist şi absolut imbecil): :lol: . Dacă noi nu am fost în stare de mai mult, asta este părerea lui personală despre noi şi are dreptul să şi-o exprime. Dacă ne deranjează cred că e cazul să-i dăm motive pt a folosi unele mai măgulitoare :) .
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde esenin » 18 Apr 2011, 23:25

maria_andreea,
Sper ca nu sunteti ironica. De fapt, gandindu-ma la ceea ce am citit scris de dumneavoastra, sunt sigur ca nu sunteti ironica.
Subiectul nu mi se pare numit corect pt ca "esenin" nu este împotriva altora, ci mai degrabă împotriva ideilor, concepţiilor care îi sunt expuse, însă fără însuşirea lor de către partenerul la dialog.
Da asta ar fi o componenta a carterilor mele, poate prima. Nu am "mare capacitate", nu ma flatati degreaba. Nu stiu multe. Dar nici nu imi place sa fiu dus cu zaharelul. cazul Aletheia, caci lui i se adreseaza epitetele, nu e vina voastra, ci a doar a lui. Vina voastra este mai degraba complicitatea tacuta si complezentza. Acceptati ca tacerea in acest loc, este o forma de complicitate. E un loc "orientat". Daca unul merge impotriva curentului simte imediat impingerea curentului majoritar, chiar daca fara zgomot.
Pentru pacatele preotilor de care ma leg, ei bine, credeti-ma, as vrea sa cunosc unul macar pe care sa-l venerez. Sunt la varsta la care nu mai pot trece usor pe langa aceste lucruri. Si prima componenta sufleteasca a preotului (dar si a omului in general) ar fi masura. Adevarurile mari, consistente nu latra. mai degraba tac.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Apr 2011, 08:15

Pentru pacatele preotilor de care ma leg, ei bine
Dar, sunt oameni şi ei care se luptă pt sfinţenie.
as vrea sa cunosc unul macar pe care sa-l venerez
Nu sunteţi primul, şi noi ortodocşii vrem. Să ştiţi că poporul în general îl găseşte pe acel om, chiar fără voia lui, aşa că întrebaţi în stânga şi în dreapta (ex. părintele David de la Sădinca).
Si prima componenta sufleteasca a preotului (dar si a omului in general) ar fi masura. Adevarurile mari, consistente nu latra.
Dezamăgirea dvstră riscă să vă devină duşman pt că vă îndepărtează de preoţi (şi prin care vine harul, pt că mai vine prin împlinirea poruncilor).

!Dacă exemple nu avem, mai sănătos este să începem chiar cu noi să le construim ;) ... celelalte se vor adăuga nouă, cu siguranţă.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron