Dezbatere: Esenin vs alţii

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"
Dezbatere: Esenin vs alţii

Mesaj necititde Dionysie » 13 Feb 2011, 17:13

Ţin să sesizez administratorului sau moderatorilor că domnul esenin, respectele mele, scrie mesaje care nu au absolut nici o legătură cu tema de discuţie iniţiată, probabil pentru a bate apa în piuă. Spre exemplu mesajul următor

viewtopic.php?f=26&t=1701&p=22054#p22054

care nu are nici cea mai mică legătură cu tema firului de discuţie în cauză. Cer cu solemnitate să i se şteargă mesajul domniei dumisale, bineînţeles fără vreo înştiinţare prealabilă.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 13 Feb 2011, 20:42

Nici nu stiu daca merita...
remarcati, Aletheia, ca mesajul meu fara rost este un raspuns la mesajul norei, (tot fara rost ?) si chiar punct cu punct. Acuzati-o(il) intai pe domnia sa. Asa e "ETIC". "Le ridicule ne tue pas".....dar nu face nici bine.
Aveti cel putin CURAJUL sa ma acuzati de ceva solid. Hors topiqu-rile sunt o chestie absolut benigna, nici nu se pot evita mereu. lamentabil tip, acesta al ortodoxului apucat, lamentabil !

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde nora » 14 Feb 2011, 11:01

Nici nu stiu daca merita...
remarcati, Aletheia, ca mesajul meu fara rost este un raspuns la mesajul norei, (tot fara rost ?) si chiar punct cu punct. Acuzati-o(il) intai pe domnia sa. Asa e "ETIC". "Le ridicule ne tue pas".....dar nu face nici bine.
Aveti cel putin CURAJUL sa ma acuzati de ceva solid. Hors topiqu-rile sunt o chestie absolut benigna, nici nu se pot evita mereu. lamentabil tip, acesta al ortodoxului apucat, lamentabil !
Frumos raspuns demn de un domn la mesajul Norei cu citate frumoase din Sfintii Parinti. Ma iertati daca mesajul meu v-a infuriat in asa mod incat sa raspundeti cum ati raspuns.
Atitudinea fiecaruia dintre noi si reactiile sale la neprevazut spune multe despre noi.
Ar trebui sa pastram masura bunei cuvinte unii fata de altii fara sa aducem jigniri si vorbe urate indiferent de treapta pe care o avem in societate. Ca treapta asta este efemera, maine se poate surpa.
Eu am raspuns cu citatele frumoase din Sfantul Ioan Gura de Aur, Parintele Paisie Aghioratul si din interviul cu Parintele Stefan de la Schitul Lacu din Athos la o fraza foarte urata a dvs in care spuneati ca ortodocsii sunt marlani cu muci si bale. Va amintiti nu? Mie imi place sa respect oamenii ca si cum eu sunt mai mica ca ei nu mai mare. Am mereu grija sa nu jignesc pe nimeni si nu vad de ce cuvintele parintilor citati de mine va pot jigni pe dvs, cand ele sunt atat de pline de invataminte. Asadar vedeti ca imi cer iertare pentru supararea pricinuita.
Toata viata invatatam si tot nu e de ajuns.
Doamne ajuta!

PS. Pentru mine cuvintele Sfintilor Parinti sunt ziditoare si hrana pentru suflet. Credeam ca si pentru dvs. Poate m-am inselat.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 14 Feb 2011, 12:43

Nora,
Daca unuia care tocmai se ineaca iti bagi un diamant in gat se ineaca si mai rau ! Diamantul ramane diamant, bineinteles, dar inecatul moare.

Avatar utilizator
nora
Mesaje:177
Membru din:21 Dec 2010, 16:03
Confesiune:ortodox
Preocupări:contabil
Localitate:Londra

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde nora » 14 Feb 2011, 14:41

Nora,
Daca unuia care tocmai se ineaca iti bagi un diamant in gat se ineaca si mai rau ! Diamantul ramane diamant, bineinteles, dar inecatul moare.
Imi cer inca odata iertare dar sincer nu mi s-a parut ca sunteti tocmai pe punctul de a va ineca, asta din postarile dumneavoastra. Oricum eu am avut intentia sa va arat ce diamant frumos am descoperit, crezand ca va veti bucura impreuna cu mine. Acum daca dvs spuneti ca diamantul a alunecat pe gat inca odata iertare.

`` A spus avva Antonie: va veni o vreme când vor înnebuni oameni, şi dacă vor vedea pe unul nesmintit, se vor ridica împotriva lui, zicând: aiurezi – pentru că nu va fi ca ei.``

Asa si noi dle Esenin. Eu va arat un diamant si dv vreti sa il inghititi.
Bucuraţi-vă pururea.
Rugaţi-vă neîncetat.
Daţi mulţumire pentru toate, căci aceasta este voia lui Dumnezeu, întru Hristos Iisus, pentru voi.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 14 Feb 2011, 17:23

Dumnezeule,cand o sa deveniti oameni. Atata invarteala in jurul cozii, atat ipocrizie "inocenta" la dumneavoastra, atata lasitate si obtuzitate astupata la aletheia, atata falsa intelepciune la altul. Si toate astea tot fiind siguri ca va veti "mantui'. Presupun ca Dumnezeu rade ca apucat (daca imi veti permite... stiu ca El nu poate fi "apucat").
Pai foarte stimata doamna/domnisoara/ceva, nu mi l-ati "aratat" ! Mi l-ati varat in gatlej ! -"O, vai, nici nu mi-am dat seama, am vrut doar sa va arat intelepciunea sfintilor, eu nici nu eram acolo, treceam doar cu sorcova, de-abia aterizasem din luna....si am vrut sa va fac o bucurie" Nu ?
Daca am fi discutat cu aletheia ca si cu un OM si nu ca si cu altceva... (postura inaugurata de domnia sa ) v-as fi crezut; dar tocmai sareau scantei. Si atunci apare d-na Nora in exercitiulul abuliei "intelepte" si imi planteaza cu nevinovatie o mica "intelepciune" din stoc. Nu mai zic de simtul dreptatii, de minima onestitate, de atentia acordata celuilalt....etc. Pot sa va intreb de ce nu ati varat intelepciunile in burta lui A ?. Era mai higienic. -"- pai, pentru ca e de-al nostru ! E un ales, nici nu face pe dasteptu, e om bun, quoi..." Nu? Ma insel ?

`` A spus avva Antonie: va veni o vreme când vor înnebuni oameni, şi dacă vor vedea pe unul nesmintit, se vor ridica împotriva lui, zicând: aiurezi – pentru că nu va fi ca ei.``

Ha ! simpatic ! Are dreptate avva asta ! Dar oare ati inteles ce rol aveti dumneavoastra in asta ? sunteti "nesimtitul" sau "nebunii" ? E chiar amuzant, va taiati craca de sub picioare. (Las "fina" aluzie...)

Haideti sa incheiem circul. Cum banuiesc ca vreti sa aveti ultimul cuvant, luati-l ! Treceti insa si la chestiile serioase caci sunt multe, fructuoase si nu chiar usor de lamurit. ia vedeti cum e cu "panteismul" din topicul acesta: viewtopic.php?f=66&p=22078#p22078
mai crestem un pic....

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 12 Mar 2011, 16:37

Parinte protosinghel,
Observ cu oarecare uimire ca faptul ca cineva cere excluderea altcuiva, pentru ca ii este "insuportabil", sau ptr ca ii e "scarba" nu va ingrijoreaza catusi de putin. De ce, atunci, nu schimbati numele forumului in "teologie.fascista.net "? Asa ar fi CINSTIT, si toata lumea ar sti de ce sa evite acest forum. Presupun ca sunteti la curent cu ce inseamna acest cuvant ("fascist" - specific ca sa nu intelegeti ca ma refer la "teologie") si ca recunoasteti simptomele. In speranta ca Dumnezeu, si nu a nu stiu cata incarnare a fiarei va va lumina....

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 12 Mar 2011, 21:19

Parinte protosinghel,
Observ cu oarecare uimire ca faptul ca cineva cere excluderea altcuiva, pentru ca ii este "insuportabil", sau ptr ca ii e "scarba" nu va ingrijoreaza catusi de putin. De ce, atunci, nu schimbati numele forumului in "teologie.fascista.net "? Asa ar fi CINSTIT, si toata lumea ar sti de ce sa evite acest forum. Presupun ca sunteti la curent cu ce inseamna acest cuvant ("fascist" - specific ca sa nu intelegeti ca ma refer la "teologie") si ca recunoasteti simptomele. In speranta ca Dumnezeu, si nu a nu stiu cata incarnare a fiarei va va lumina....
Domnule esenin, DACĂ TĂCEAI, FILOSOF RĂMÂNEAI !! Insuportabilitatea aceluia la care mă refeream era datorată faptului că nu ştie decât să repete sacadat poezia pe care a învăţat-o la casa lui, şi de fiecare dată când i-a fost închisă gura cu argumente BETON, şi mă refer aici la mesajele părintelui Dumio care i-a închis gura tânărului fanatic, tânărul fanatic nu ştie decât să arunce totul în derizoriu de parcă el ar fi pus coada la piarjă. Ţin să îţi reamintesc că suport prozelitismul sectant de vreo 20 de ani şi am ajuns la nivelul în care acest prozelitism, făcut şi de fanatici nepregătiţi dar ... FANATICI ..., mi se pare insuportabil; consider că peste 20 de ani de atacuri prozelitiste sectante mi-au fost de ajuns, şi în nici un caz nu cred că trebuie să suport acest lucru şi pe un FORUM ORTODOX. Sunt destule forumuri, situri, medii, etc în care np pot să îşi facă de cap şi chiar îşi fac, şi prin urmare cred că este absolut firesc ca măcar pe un FORUM ORTODOX să nu fiu obligat să suport FANATISMUL GĂUNOS ŞI PUTRED AL UNOR NEPREGĂTIŢI. Observaţi că mai sunt şi alţi np pe forum şi dintre ei doar vasinec mai are un comportament asemănător, restul neinsistând să ne tocească creierii şi nervii cu FRAZEOLOGIA SECTANTĂ pe care oricum o cunoaştem. Pe de altă parte, comparaţia cu fascismul este absolut ridicolă.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde protosinghel » 12 Mar 2011, 22:36

Dle Esenin. Cred că răspunsul meu şi, în general, discuţia de aici, o să vă placă mai mult. Simt că va fi o dezbatere adevărată.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 12 Mar 2011, 23:00

Pai si ? Lasati chestiunea in mana selectiei naturale ? Sunteti "evolutionist", aici ?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde dimitrie » 16 Apr 2011, 16:57

Unul din lucrurile uimitoare (folosesc un cuvant neutru) la ortodocsi este impotanta foarte mica pe care o atribuie vietii. Astfel incat se ajunge des in situatia ca unul cu o viata mica (prea scurta sau prea incolora) ajunge sa dea sfaturi sau sa primeasca spovedania unuia "bogat" in fapte, ptr ca are calitatea -indoielnica- de preot, sau ptr ca e "cuminte".
Este evident ca omului i se da dupa masura, si ca deci, unul care trece prin experienta aceasta, a mortii si a invierii, inca din timpul vietii, ar trebui EL sa fie sfatuitorul. Cum supa ortodoxa e foarte lunga, fireste ca singurul lucru pe care-l pot discuta este teologia (si nici asta cu talent real) -si nu viata reala.
Dar...asta este. Poarta ingusta este asa de ingusta ca foarte putini mai incearca sa treaca prin ea. De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere.
:oops: :oops: :oops:
[Evindenţierea unor cuvinte (mărime, grosime, scris înclinat) în textul de mai sus, îmi aparţine.]

Domule esenin, generalizaţi fără a particulariza mai întâi. Dar nici să particularizaţi nu este posibil, neputând (omeneşte vorbind) cunoaşte fiecare ortodox în parte; mai ales că trăiţi printre francezi care sunt ... catolici? protestanţi? musulmani? atei? etc.
Arătaţi o aroganţă maximă faţă de ortodocşi la modul general (şi nu o faceţi pentru întâia oară pe acest forum). Ceea ce mă determină, din solidaritate faţă de Biserica şi neamul meu cât şi faţă de toate popoarele ortodoxe, să nu vă mai acord nici o atenţie pe acest forum. Atrag acum atenţia şi celorlalţi ortodocşi asupra acestui fapt.
E nedemn pentru noi să vă mai răspundem în vreun fel. Aţi jignit nu un om, nu un popor, ci o Biserică formată din mai multe popoare (şi nu confesiune, că e adevărata Biserică). O Biserică ai cărei fii ce au pătimit zeci de ani în închisorile comuniste pentru credinţa şi poporul lor, încă mai sunt printre noi
(ca Pr. Iustin Pârvu, Ilie Tudor - tatăl lui Tudor Gheorghe, Pr. Arsenie Papacioc, etc.). O Biserică ai cărei fii au căzut cu milioanele, martirizaţi de secera bolşevică. Vrea cineva să se înjoseacă în aceste condiţii, acordându-vă atenţie ? N-are decât!
Ultima oară modificat 16 Apr 2011, 23:16 de către dimitrie, modificat de 2 ori în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Doriana » 16 Apr 2011, 17:26

Linistiti-va, parinte. Esenin nu a jignit Biserica; cel mult pe unii care se lauda ca fac parte din ea si nu arata maturitate [drept dovada si aceasta sensibilitate accentuata]. Era doar o observatie; mare jignire de reclamat pe doua topicuri... Ce v-ati fi facut daca vi se spunea in mod repetat ca sunteti posedat, asa cum faceti dvs altora [ nu dam nume]?
Adevarul e ca e mai usor sa lovesti decat sa fii lovit...si mai placut de multe ori...
Oricum, e drept ca domnul esenin a vorbit in general; sunt si altfel de ortodocsi; nu prea multi, ce-i drept. Insa sunt cativa si pe acest forum. La mai multi, as zice eu...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 16 Apr 2011, 17:47

Dar cum credeti, parinte Dimitrie, ca pe acei oameni i-as fi putut jigni ? Nu pe aceia, evident ! pentru ca aceia, si multi altii - TOCMAI,si-au dus crucea. E vizibil ca TOCMAI usa ingusta au cautat-o. (cu toate ca nu cunosc anume exemplele pe care le dati) Respect in orice religie, si in afara religiei, aceasta specie de oameni. (nu stiu, de altfel cine nu ar respecta-o). Fac acest repros oamenilor prea mici pentru convingeri atat de mari, si prea fara fapte, care cred, din locul din care dispretuiesc ei pe ceilalti, ca s-au mantuit deja, ptr ca respecta FORMA unei religiei, la fable convenue. Ati face mai bine sa fiti alaturi de mine, si nu impotriva.
Aţi jignit nu un om, nu un popor, ci o Biserică formată din mai multe popoare (şi nu confesiune, că e adevărata Biserică).. Sancta simplicitas ! Nu stiu daca aveti varsta dar nu prea pareti sa fi experimentat comunismul pe propria piele. Nu ati mai putea formula astfel de propozitii. (ar fi foarte multe de spus despre abordarea asta.....Presupun insa, ca sa fie in favoarea dumneavoastra, ca nu va dati seama)
(sarutmana doriana. Nu ma mai aparati, ca cine stie ce mai "rezulta" in capetele infierbantate)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 17 Apr 2011, 08:39

Solicit administratorului/administratorilor acestui forum creştin ortodox ca insul cu nume de utilizator "esenin" să fie exclus de pe forum pentru repetate insulte, jigniri fără nici o fundamentare, alta decât infatuarea. Se vede treaba că el a venit ca să ne dea lecţii, că el este ăla deşteptu' şi că, vezi Doamne, ar trebui cumva să ne intimidăm în faţa unuia care nu este "cuminte", care este ăla profesoru'. Deci pentru insulte, jigniri repetate şi nejustificate, ofense aduse Ortodoxiei în general ["ăia ortodocşii"] solicit excluderea, cel puţin temporară, a acestui ins.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 08:57

Ai datoria, stimate rebut, sa dai linkul cu Sf Augustin si Steiner. Altfel inseamna ca ai mintit.
Mai ai datoria sa te tragi urgentissim din maimuta (chiar daca tu ai vrea sa te tragi din noroi).
In ce priveste excluderea mea: nu e nicio problema, va rog, chiar. Doar adevarul se interzice.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 17 Apr 2011, 09:27

Ai datoria, stimate rebut, sa dai linkul cu Sf Augustin si Steiner. Altfel inseamna ca ai mintit.
Domnu, esenin, nu există textul online, de altfel eu nu am făcut trimiterea pentru un text online. Cât despre citate etc, nu mai am cartea deocamdată la mine şi cine ştie când voi mai face rost de ea. În ceea ce priveşte ce spune Steiner este posibil să nu mai fi reţinut exact ce a spus, mai ales că am citit cartea mai demult şi nu era proprietatea mea [pe de altă parte eu am formulat-o şi ca pe o întrebare]; când o să mai fac rost de ea, dacă voi mai face, o să fac efortul să aduc şi nişte citate lămuritoare. Oricum ceea ce am urmărit era a [vă] spune că dumneata te înşeli când consideri că tendinţa gnostică, în sensul gnozei de care vorbesc părinţii Bisericii, nu ar mai exista în creştinismul "oficial"; cartea lui Stăniloae este doar un exemplu, cel mai recent, însă aş putea să mai dau multe exemple, problema este că mai trebuie şi studiate de aceia care nu sunt în temă.
Mai ai datoria sa te tragi urgentissim din maimuta (chiar daca tu ai vrea sa te tragi din noroi).
Domnu, esenin, un creştin se trage din Dumnezeu pentru că este fiu al lui Dumnezeu. Dacă dumneata te simţi că eşti din maimuţă, eu ce pot să mai zic ?
In ce priveste excluderea mea: nu e nicio problema, va rog, chiar. Doar adevarul se interzice.
mania persecuţiei, specifică "deţinătorilor" adevărului [bine că n-ai pretins şi absolut, domnu, esenin, :lol: ]
Ai datoria, stimate rebut
exact ce am spus, insulte fără nici cea mai mică acoperire.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde esenin » 17 Apr 2011, 13:21

Pai daca nu exista textul online de ce dai linkul ? Pentru ce, atunci ai facut "trimiterea" ?

E posibil sa ma insel. Nu am stiinta infuzata, nu sunt ceai de plante. Dar, daca cineva se inseala, atunci i se spune cum si de ce; adica se argumenteaza. Sa "argumentezi" nu are nimic d a face cu obisnuinta ta si a altor ortodocsi de a insulta. Dac o faci asteaptat-te la raspuns identic sau mai rau. Numeni nu e obligat sa suporte marlanii neprovocate. (Daca vrei citate din propriile mesaje iti stau la dispozitie).

....un creştin se trage din Dumnezeu pentru că este fiu al lui Dumnezeu. ...
Darwin nu a spus niciodata ca omul se trage din maimuta. A spus doar ca ar avea stramosi comuni cu maimuta, ceea ce e un pic altceva. Asta ca raspuns "cuminte". In ce te priveste, cum nu esti crestin, cine stie din ce te-oi fi tragand. Din ce se trag marlanii ?

mania persecuţiei, specifică "deţinătorilor" adevărului [bine că n-ai pretins şi absolut, domnu, esenin, :lol: ]

hait ! Bolnavior la neuron. Tu ai cerut-o, nu eu. Stii ce e aia "mania persecutiei"?

esenin scrie:Ai datoria, stimate rebut
exact ce am spus, insulte fără nici cea mai mică acoperire.


Acoperire ? cand vrei ! Nu e mesaj in care sa nu jignesti, si nu esti singurul. Cand e sa discuti (vezi discutia cu predestinarea ) esti impotent; dar la insultat esti cel mai tare. Eu raspund; asta este tot. Dar, fireste, trebuie sa citesti si contextul, si in plus sa fii de buna credinta. Ceea ce nu prea va sta in fire. (vorbesc ptr. pr. Dimitrie). Duceti o discutie la bun sfarsit, fara sa va pierdeti in racoreli si revanse si o sa fiti macar respectabili. Altfel, "baliverne" citate aiurea, oricine e in stare.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Ioan Cr » 17 Apr 2011, 18:32

"Aletheia", utilizatorul "esenin" NU va fi suspendat. Pe Forum ne-am invatat sa-l respectam dupa ce ne-a demonstrat ca stie sa ne respecte. Va invit la toleranta, cel putin in cazul acesta (si va rog sa va abtineti de la provocari).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Dionysie » 17 Apr 2011, 18:36

"Aletheia", utilizatorul "esenin" NU va fi suspendat. Pe Forum ne-am invatat sa-l respectam dupa ce ne-a demonstrat ca stie sa ne respecte. Va invit la toleranta, cel putin in cazul acesta (si va rog sa va abtineti de la provocari).
Nu am înţeles. La ce PROVOCĂRI vă referiţi ?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Catastiful cu nemulţumiri

Mesaj necititde Ioan Cr » 17 Apr 2011, 19:01

Nu am înţeles. La ce PROVOCĂRI vă referiţi ?
Epitete taioase, aluzii personale etc. Nu le folositi la adresa lui "esenin" si veti avea discutii mult mai constructive si chiar captivante.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron