Iubire interzisa

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
diaconul_Catalin
Iubire interzisa

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 16 Mai 2008, 19:17

Pot fi alaturati acesti doi termeni?
Ceea ce este interzis, poate fi iubire?

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde Florina » 16 Mai 2008, 21:55

Sigur ca orice e interzis e pacat!

Ce ati spune sa iubeasca un mirean o calugarita? Nu ar fi patima?

Sau un om insurat nevasta altuia, sau o alta femeie?

Iubire adevarata este numai ce are binecuvantarea lui Dumnezeu!

Asa cum, dupa cadere, simturile s-au cam pervertit, dorind raul, tot asa si iubirea poate fi intunecata de ceva murdar, respectiv de patima.

Sfat al Sfintilor Parinti: in acest caz, fugi de acea persoana! Sa nu o mai vezi, si prin spovedanie, se vindeca sufletul...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mai 2008, 21:22

Hristos a Inviat!

Pentru mine iubirea interzisa este acea ispita care ne departeaza de la Calea Mantuirii noastre si ca atare trebuie vindecata ca o ispita (prin post, rugaciune si pocainta sincera).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde elena -petra » 18 Mai 2008, 22:52

Sigur ca orice e interzis e pacat!

Sunt perfect de acord cu tine!

Dar din pacate stim cu totii cum e cu teoria care o stim,dar din pacate practica ne omoara pe capete. :(
Nu cred ca exista vreo persoana care sa nu fi simtit vreodata vreun sentiment de acest gen.Fiindca sunt mai multe feluri de iubiri interzise: elev-profesor, ortodox-musulman ...etc.
Din pacate de multe ori nu alegem noi de cine ne indragostim. Fiindca dragostea este un sentiment involuntar si nu poate fi oprit usor.Cand intalnesti iubirea, chiar daca ea ramane interzisa, pentru tine ca persoana nu mai conteaza decat faptul c-ai simtit-o.Ea exista,iubesti si chiar si atunci cand CONCEPTELE MORALE te opresc sa mergi mai departe,totusi ea nu se stinge.Neconcretizandu-se fizic,totusi ramane la nivelul mental in inima si sufletul tau.
Insa depinde doar de tine ca individ,daca faci din aceasta iubire un pacat sau ramai cu iluzia ca ar fi putut fi ceva minunat!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mai 2008, 07:10

Hristos a Inviat!
Neconcretizandu-se fizic,totusi ramane la nivelul mental in inima si sufletul tau.
Si acolo sa ramana...eu cred ca este o modalitate de a ne apropia mai mult de Dumnezeu (prin multa rugaciune, post, pocainta) dupa ce am luptat si am biruit acea iubire interzisa, insa prima data trebuie sa luptam.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

diaconul_Catalin

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde diaconul_Catalin » 19 Mai 2008, 07:52

Se pare ca am ajuns la tratare teologica. Totusi, din cele citite, pot fi alaturati acesti termeni. Este posibil ca ceea ce este interzis sa starneasca in interiorul unei persoane aceleasi sentimente profunde de iubire. Desigur, nu vorbim de iubire, ca o manifestare credintei (in acest topic), ci de iubire ca manifestare a sentimentului descris de constantin: fluturi in stomac, serenade la dus, etc. Ca e pacat tot ceea ce este interzis, nu contesta nimeni, dar poate deveni ne-interzisa acea iubire, iesind astfel din sfera pacatului? De exemplu: un baiat si o fata, in afara casatoriei, traiesc o iubire interzisa; casatorindu-se, ies din sfera pacatului, primind binecuvantare pentru iubirea lor. Unde se pot face astfel de "pogoraminte" vis-a-vis de iubirile interzise? S-au dat niste exemple: elev-profesor, ortodox-musulman, mirean - monahie, om insurat - nevasta altuia; exista posibilitatea ca vreo una din aceste iubiri (atat timp cat sunt iubiri) sa iasa din sfera de interzis?

Avatar utilizator
Pr Constantin
Mesaje:74
Membru din:07 Apr 2008, 16:32
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde Pr Constantin » 19 Mai 2008, 09:56

Parintele Catalin nu prea inteleg eu ce faci tu cu varianta "neteologica".

Sau poate intelegi Teologicul ca "manual" de facultate? Daca "a fi teolog" - in gandire si traire - inseamna a te raporta permanent la Dumnezeu, ba mai mult... a te stradui sa fi mereu cu Dumnezeu si in "teo-logica" Lui, atunci de ce sa cautam "ne-teologicul" pe care oricum il traim zilnic?

Ti-am spus ca mi-a placut "ruperea" de ritm (ca si Antonie cel Mare facea asa, nu?)... dar acum unde ne duci cu neteologicul?

Toate intrebarile mele sunt retorice.

Acum... o sa fac abstractie ca Domnul a zis: (Matei 10.37) "Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine" si nu o sa spun ca iubirea practic nu este interzisa decat in raportul Dumnezeu-Om atunci cand omul il detroneaza pe Dumnezeu ca suprema sa iubire si cautare. Ca Iubirea daca nu isi are ca finalitate Dumnezeirea (si indumnezeirea) e gresita (si deci interzisa), fie ea si jertfelnica.

Nu o sa spun nici ca a "iubi lumea" cu toate ale ei (Ioan 12.43) "căci au iubit slava oamenilor mai mult decât slava lui Dumnezeu" e tot o iubire interzisa "fiind pomul cunostiintei binelui si raului", adica cunoasterea (si iubirea) celor lumesti fara a o cunoaste (si iubi) prin prisma iubirii mele fata de Dumnezeu.

Nu, nu spun toate acestea ca sunt "teologice".

Nu-i spun nici lui valy0017 ca problema lui nu e iubirea "obsesie" a altuia, ci sensul iubirii de fapt - care ar trebui sa aiva ca tinta si finalitate Dumnezeirea (si direct pe Hristos) asa cum spunem de fiecare data la utrenie: "Precum are cineva dragoste de mama sa, mai presus catre Domnul datori suntem" (Antifon glas IV). Nu fata de mama noastra avem dragostea cea mai mare? Iata catre Domnul mai "presus" "datori" suntem! Ca altfel ratam sensul iubirii insasi si ea devine interzisa nu de o lege ci de insasi sensul ei.

Nu zic acestea toate ca sunt "teologice". O sa ma apuc de psihiatrie, psihanaliza, o sa fac o scoala de analiza existentiala si logoterapie (psihoterapie prin descoperirea valorilor si ajungerea la sens) si un modul despre "respirarea valorilor" si latura noetica a existentei umane ca sa pot sa nu vorbesc "teologic" si sa pot spune ceva mai mult decat simplele mele pareri care in mare parte sunt goale si fara sens...
Sa ne veselim in Domnul !

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 19 Mai 2008, 10:02

Hristos a Inviat!
nu vorbim de iubire, ca o manifestare credintei (in acest topic)
OK desi imi este foarte greu sa vorbesc de iubire fara ca aceasta sa fie o manifestare a credintei cred ca da exista posibilitatea ca aceste iubiri (profesor-student...) sa iasa din sfera de interzis atata vreme cat ele sunt sincere si cu gandul ca pe viitor sa fie o manifestare a credintei (totusi nu cred ca putem exclude de tot aceasta latura a credintei :roll: ).
Ultima oară modificat 23 Mai 2008, 15:25 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde altcineva » 22 Mai 2008, 23:47

exista iubirea si fara credinta. "oare cei fara-de-lege nu iubesc pe cei ce ii iubesc pe ei?" :?

neteologic nu exista iubirea interzisa. tocmai regulile (legile morale) fac ca o iubirea anume sa fie interzisa.
Ultima oară modificat 23 Mai 2008, 17:04 de către altcineva, modificat de 2 ori în total.
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 15:25

Hristos a Inviat!
exista iubirea si fara credinta
Nu, nu exista!
Daca v-ati referit la ceea ce am raspuns eu poate ca nu ati citit tot mesajul
da exista posibilitatea ca aceste iubiri (profesor-student...) sa iasa din sfera de interzis atata vreme cat ele sunt sincere si cu gandul ca pe viitor sa fie o manifestare a credintei
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde altcineva » 23 Mai 2008, 17:05

oare nu se discuta "neteologic" ?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 23 Mai 2008, 22:57

Hristos a Inviat!

Mi-e teama ca nu prea inteleg ce vreti sa intrebati?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

altcineva
Mesaje:127
Membru din:22 Mai 2008, 19:53
Confesiune:ortodox

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde altcineva » 25 Mai 2008, 01:05

Mie teama ca nu prea inteleg ce vreti sa intrebati?
poti sa ma tutuiesti. daca dumnezeu nu are pretentia sa ii vorbim cu "dumneavoastra" cum as puteam pretinde eu asa ceva? :D
ma refeream la subiectul topicului: neteologic. nu?
"Imparatia cerurilor este in inima voastra[...]cautati mai intai imparatia lui Dumnezeu!"

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Neteologic - Iubire interzisa

Mesaj necititde maria_andreea » 25 Mai 2008, 17:13

Hristos a Inviat!

Nu se discuta altcineva , o argumentare foarte buna in acest sens gasesti putin mai sus in raspunsul lui Constantin!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX