Sondaj de opinie

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru
Re: Sondaj de opinie

Mesaj necititde MarcusAurelius » 03 Ian 2015, 11:44

Un musulman sau un ateu nu va fi prea convins de un asemenea argument.
Convins sau nu, este un adevăr pe care nu îl schimbă nimeni
Un asemenea adevăr ar trebui în prealabil demonstrat și abia după aceea să fie catalogat drept adevăr. Însă am impresia că avem noțiuni diferite despre ceea ce înseamnă "adevăr". Eu de exemplu înțeleg prin adevăr o afirmație pe baza căreia putem face anumite predicții.
Dacă statul finanțează construirea de locașe de cult este pentru că are nevoie de acestea
Românii sunt un popor pravoslavnic cu toate consecințele care decurg din aceasta. Și e atunci e normal ca politicienii să dea dovadă de evlavia care le va aduce voturi. Sistemul îi obligă să facă aceasta. Nu degeaba au mărit bugetul alocat cultelor de opt ori. Nu că noi am fi crescut de opt ori în credință. Ba dimpotrivă, unele sondaje chiar indică o mică scădere a prestigiului bisericii în raport cu alte instituții ale statului.
noi românii am devenit atât de religioși tocmai după căderea comunismului poate că deoarece pierzându-ne credința în comunismul ateist și militant am simțit nevoia de a ne refugia într-o altă credință: ortodoxia.
De acord. Sunt convinsă că exemplul cu acea doamnă există, mai sunt și altele...
Ceea ce încercam să arat prin acest exemplu era că mecanismele psihologice care stau la baza adoptării de către oameni a unei doctrine de tip comunist și creștin sunt aceleași. În ambele cazuri omul nemulțumit de realitate încearcă să-și construiască o lume imaginară pe care o substituie realității lipsite pentru el de orice repere. Într-o lume în care nu există puncte de sprijin și în care moartea e un fenomen ireversibil e mai confortabil să crezi că există acolo sus cineva care are grijă de tine și îți asigură existență și bunăstare chiar și dincolo de lumea aceasta. Ca o deosebire, pentru comuniști bunăstarea urma a fi realizată în lumea aceasta. Însă și lumea construită de ei e la fel de utopică și în flagrantă contradicție cu realitatea, lucru care, de altfel s-a și văzut. Chiar dacă e complet lipsit de Dumnezeu, comunismul nu e altceva decât o religie cu formele ei specifice de cult: preamărirea conducătorului (echivalent al lui Dumnezeu), mărturisirea dragostei față de Partid (echivalent al bisericii), sacrificiul în numele unei idei (nu pe cruce, ci sub o altă formă eventual) și instigarea la ură împotriva dușmanilor poporului (echivalenți ai diavolului).

În concluzie, cred că i-am oferit lui Nemessis ceva material spre cugetare și am întărit ideea sa cu care inițial nu păream a fi de acord, anume că noi românii o ducem rău pentru că avem prea multă religiozitate. Pot fi de acord cu ea doar dacă lărgim puțin sfera termenului religiozitate în sensul pe care l-am indicat mai sus incluzând și alte forme de raportare la sacralitate decât cele strict religioase.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Sondaj de opinie

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Ian 2015, 21:43

Nu degeaba au mărit bugetul alocat cultelor de opt ori.
Postați vă rog cele două bugete în care figurează creșterea cu 800% a cheltuielilor pentru culte.
Chiar dacă e complet lipsit de Dumnezeu, comunismul nu e altceva decât o religie cu formele ei specifice de cult: preamărirea conducătorului (echivalent al lui Dumnezeu), mărturisirea dragostei față de Partid (echivalent al bisericii), sacrificiul în numele unei idei (nu pe cruce, ci sub o altă formă eventual) și instigarea la ură împotriva dușmanilor poporului (echivalenți ai diavolului).
Ce vă mai place să vă imaginați lucruri! Dacă vreți luăm aceste componente ce după Dvstră ar forma biserica și le discutăm pe rând dacă nu cumva ele au fost discutate și explicate deja...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Sondaj de opinie

Mesaj necititde dimitrie » 03 Ian 2015, 22:57

Chiar dacă e complet lipsit de Dumnezeu, comunismul nu e altceva decât o religie cu formele ei specifice de cult: preamărirea conducătorului (echivalent al lui Dumnezeu), mărturisirea dragostei față de Partid (echivalent al bisericii), sacrificiul în numele unei idei (nu pe cruce, ci sub o altă formă eventual) și instigarea la ură împotriva dușmanilor poporului (echivalenți ai diavolului).
Ei bravo, ați pus bestia lângă frumoasa! Simplismul abordării dumneavoastră vă evidențiază ignoranța.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Sondaj de opinie

Mesaj necititde MarcusAurelius » 04 Ian 2015, 11:00

?
Ultima oară modificat 04 Ian 2015, 11:39 de către MarcusAurelius, modificat 1 dată în total.
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.

MarcusAurelius
Mesaje:118
Membru din:13 Noi 2014, 18:23
Confesiune:alta religie
Preocupări:idolatru

Re: Sondaj de opinie

Mesaj necititde MarcusAurelius » 04 Ian 2015, 11:37

Simplismul abordării dumneavoastră vă evidențiază ignoranța.
Ignoranța dumneavoastră rezidă în incapacitatea de a ataca problema în sine preferând printr-o metodă simplistă să atacați persoana care ridică această problemă.
Ce vă mai place să vă imaginați lucruri! Dacă vreți luăm aceste componente ce după Dvstră ar forma biserica și le discutăm pe rând dacă nu cumva ele au fost discutate și explicate deja...
Am încercat să fac anumite analogii. E posibil să fi greșit, însă nu cred că e întâmplător faptul că ambele ideologii despre care era vorba aici impun o atitudine de venerație față de anumite valori cum ar fi: conducătorul, grupul, ideea de sacrificiu și impun anumite tabu-uri vis-a-vis de Celălalt care poate fi întruchipat de: eretic, diavol, străin, dușman de clasă etc. De aceea am considerat comunismul o formă de religie. Și ca să vedeți până unde poate merge acea atitudine de venerație despre care vorbeam, aruncați puțin cu privirea la ceea ce se întânplă în Coreea de Nord și poate îmi veți da dreptate. Într-adevăr comunismul coreenilor e un soi de religie a descreieraților, recunosc, însă dacă ne gândim bine, nici ortodoxismul legionarilor manifestat prin asasinate și tortură nu a fost cu mult mai bun. Poate că e un pic forțată asocierea pe care eu și Nemessis o facem, însă merită să o discutăm. Însă într-un mod civilizat, nu făcându-ne unii pe alții ignoranți în buna tradiție creștin-ortodoxă cea iubitoare de oameni și preamăritoare de Dumnezeu (scuzați ironia, dar cred că există pe aici cineva care o merită).
Caut crestin cu bun simt. Gasitorului ofer recompensa.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX