Pesimism, realism sau naivitate ?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:
Pesimism, realism sau naivitate ?

Mesaj necititde maria_andreea » 13 Feb 2012, 13:07

În cadrul emisiunii După 20 ani a fost invitat primarul oraşului Chicago şi a răspuns la întrebări privind diferite aspecte: administararea oraşelor, economie, criza economică.
Răspunsurile lui au fost "ca la carte", debordând de optimism având o soluţie acceptabilă de toţi la orice. Ceea ce m-a surprins şi mai mult a fost reacţia dlui când unul dintre invitaţi l-a întrebat ce părere are despre faptul că băncile au făcut rău (au adus criza) şi tot ele sunt cele care primesc ajutor (subvenţii), a întrebat chiar unde s-a întâmplat asta, părea total debusolat...

În general americanii au cele mai accesibile, uşor de înţeles cărţi în domeniul economiei, sociologiei ş.a, în ochii lor parcă totul este atât de simplu, dar tot de la ei, aşa-zişii salvatori ai planetei, apar informaţii privind dezvăluirea conspiraţiilor (gen filmul Prosperă, dacă l-aţi văzut, sau altele de acest gen), a masonilor.

O întrebare mi-a apărut în minte oare toată lumea ştie să folosească aceste "mici secrete" venite din sfera conspiraţiei în folosul lor ? Oare aceste informaţii nu alimentează pesimismul, virusul anti-dezvoltare, anti-întreprindere că doar şi aşa totul este condus de alţii !? în timp ce americanii debordează de optimism, deci avantaj pentru cei din urmă.

Sau noi suntem cei realişti care ştim tot ce se întâmplă în spatele cortinei şi de aceea avem o atitudine diferită faţă de modul lor de a ne prezenta lucrurile ?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Pesimism, realism sau naivitate ?

Mesaj necititde asker » 18 Feb 2012, 01:27

În cadrul emisiunii După 20 ani a fost invitat ...

Sau noi suntem cei realişti care ştim tot ce se întâmplă în spatele cortinei şi de aceea avem o atitudine diferită faţă de modul lor de a ne prezenta lucrurile ?
(N-am pretenţia unui răspuns, continui doar lista întrebărilor).

Este poporul român un spirit luptător sau îl reprezintă acel fatalism din Mioriţa?
De ce s-a bucurat Mioriţa de-o accepţiune atât de largă încât a devenit opera per se a românilor?
Sau Manole, meşterul şi ziditorul?
Sau poate ne uităm puţin la imnul de stat: cei ce te adormiră sunt alţii, barbarii.
ş.a....
Ca urmare, românii n-au nicio vină.
Sau au?
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Pesimism, realism sau naivitate ?

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Feb 2012, 08:05

Este poporul român un spirit luptător sau îl reprezintă acel fatalism din Mioriţa? [...]
Sau Manole, meşterul şi ziditorul?
Sau poate ne uităm puţin la imnul de stat: cei ce te adormiră sunt alţii, barbarii.
ş.a....
Ca urmare, românii n-au nicio vină.
Sau au?
Eu cred că ştiau şi ştiu ce se întâmplă în spatele cortinei.
Românii au fost un popor paşnic, din câtă istorie ştiu eu comparativ cu alte popoare. Au primit creştinismul prin Ap. Andrei şi au înţeles de timpuriu că Iisus nu a lăudat războiul, a mers pe o cale spinoasă căreia nu i s-a împotrivit, cale care trebuia imitată şi de ei.
Însă a nu se înţelege că sunt proşti şi fatalişti, avem exemple suficiente care dovedesc contrariul (chiar revoluţia de la 1989).
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

asker
Mesaje:84
Membru din:19 Noi 2010, 01:39
Confesiune:eterodox

Re: Pesimism, realism sau naivitate ?

Mesaj necititde asker » 18 Feb 2012, 10:20

De prostie sau subestimare nici nu poate fi vorba, atunci când vorbim de-un popor.
Că au ales a fi paşnici a fost o alegere corectă, cinste lor.

Întrebările au fost puse de alţii, eu le-am redat pe scurt aici.
Personal cred este un "ceva" care lipseşte actual societăţii româneşti pentru a-şi regăsi identitatea pierdută după nebunia din comunism pentru a avea o existenţă cât mai independentă de cei din jur (în măsura în care acest lucru mai este posibil, având în vedere conexiunile actuale mondiale).

Poate chiar faptul că este altfel decât societatea americană ar putea fi un atuu. Vestul nu e neapărat un model de urmat.
Ceea ce au şi cred românii ar fi suficient pentru a-şi pune ordine în ograda proprie.
Probabil voinţa le lipseşte, motivaţia...
Doar în acest cadru am vorbit de o formă de resemnare.

Faptul că românii ştiu ce e în spatele cortinei schimbă doar parţial datele problemei.
Şi alte societăţi sunt conştiente de faptul că există forţe obscure la lucru, nevăzute, dar nu le împiedică să-şi împlinească rostul, să aleagă cum să trăiască.
Pentru moment, acest lucru încă mai este posibil, previziunile sunt destul de sumbre, dar încă e linişte.
“Uşile pocăinţei deschide-mi mie, Dătătorule de viaţă..."

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Pesimism, realism sau naivitate ?

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Feb 2012, 14:18

Eu cred ca poporul roman este pesimist,fatalist si foarte dezinformat.Cand eram copil mic oamenii inca se bucurau si aveau incredere in viitor.Astazi toata lumea este imbufnata si nu mai asteapta nimic pozitiv de la viata.Vad lucrurile prea in negru (desi nu-i inca cazul) si au foarte putina incredere in natiunea noastra.Nu am ideea daca ne vom salva ca natiune sau nu. Din punctul meu de vedere singura salvare este credinta (ortodoxia), in afara acesteia suntem pe nicaieri.
Argumete pt salvare ar fi: rugaciunile miilor de sfinti care au trait in poporul asta,avem si o anumita gena de a gasi pe cai ocolite capatul tunelului,inca se mai gasesc multi tineri sanatosi la minte,traim o renastere a religiei atat in randul mirenilor cat si in viata monahala.
Argumente pt pieire sunt inmultirea pacatelor,pesimismul,fatalitatea,disperarea,dezinteresul.

"Pesimismul e contraindicat biologic.Prima functie a unei religii reale este consolatoare fiinca, fara religie, am latra precum cainii. Ne nastem, traim, ne imbolnavim, imbatranim si murim. Si intreg peisajul speciei om culmineaza in cimitir. Destinul uman nu e o invitatie la fericirea de-a trai. Singurul mod de a evita nelinistea metafizica a cimitirelor este religia.Cu religia intram in cimitir in plimbare. Cu filozofia intram in cimitir-cum a intrat prietenul meu Cioran-prin disperare."Petre Tutea
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX