coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
unique
Mesaje:3
Membru din:25 Aug 2012, 18:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:tamplar
coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde unique » 25 Aug 2012, 19:17

Buna ziua.Ma confrunt cu o situatie ciudata...Am cunoscut pe net o fata din Iasi.S-a indragostit de mine.Am vorbit cca 3 saptamani pe mess.Ne-am facut planul sa merg la ea pe 2 iunie.Pe 1 iunie,vineri dimineata cand s-a dus la servici a avut un accident de masina.Un politist n-a respectat culoarea semaforului trecand pe rosu,acrosand o si proiectand o intr un gard de beton.Picioarele usor fracturate,bazinul la fel,mana stanga luxata.
De curand am cunoscut o tailandeza...pe un site de socializare.Dupa cca 1 saptamana de conversatii pare ca ma place,imi duce dorul etc...Insa azi a avut un accident mergand impreuna cu prietena ei pe motocicleta sau motobicicleta...nu s-au ranit grav iar ea e mai bine fata de prietena ei.
Nu prea cred eu in blesteme,n-are cine sa mi faca asta.Am observat ca sunt influentat de luna plina uneori,facand unele greseli pe la munca.Or fi astrele,perioada asta a anului,o fi doar coincidenta sau vreun blestem nu stiu ce sa cred....Eu sunt o persoana buna,calma nu cred ca le-as fi putut influenta negativ cumva...Insa parca ceva/cineva nu ne lasa se ne apropiem...
Voi ce parere aveti?

Constantinos

Re: coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde Constantinos » 25 Aug 2012, 20:54

Parerea mea neavizata este ca fata din Iasi se indragosteste repede .Nu se stie dar poate ai tinut la ea ai vizitat-o si asa bolnava ; o intrebare la care nu trebuie neaparat sa stiu raspunsul ar fi daca tailandeza este ortodoxa sau daca ai nadejde ca Dumnezeu o va face dreptcredincioasa .

unique
Mesaje:3
Membru din:25 Aug 2012, 18:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:tamplar

Re: coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde unique » 25 Aug 2012, 21:26

Parerea mea neavizata este ca fata din Iasi se indragosteste repede .Nu se stie dar poate ai tinut la ea ai vizitat-o si asa bolnava ; o intrebare la care nu trebuie neaparat sa stiu raspunsul ar fi daca tailandeza este ortodoxa sau daca ai nadejde ca Dumnezeu o va face dreptcredincioasa .
Ideea nu e cat de repede se indragosteste pt ca si tailandeza cred ca are "ceva" pt mine...am intrebat o in gluma ca de noapte buna,daca ma va visa si ea zice ca in visul ei isi doreste sa fie cu mine in viata reala"[9:55:12 PM] nisakorn: But in my dream I want to be with u in real life".
Deci,ideea e ca amandoua au sentimente pentru mine si amandoua au avut accidente.E coincidentza,blestem sau influentza astrelor,faptul ca fetelor care au sentimente pt mine li se intampla ceva rau... ?

PS:legat de religie zice ca nu poate sa mi spuna pt ca nu stie bine engleza dar a zis " but i belive in God"...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde Florina » 26 Aug 2012, 15:01

Peste 90 % dintre thailandezi apartin Budismului Theravada. Destul de greu de facut ortodocsi.

PS: Nu e buna graba de a cauta prietena pe net, sunt multe capcane. Mai bine rugati-va si Dumnezeu va va descoperi persoana potrivita la biserica.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde maria_andreea » 26 Aug 2012, 18:42

E coincidentza,blestem sau influentza astrelor,faptul ca fetelor care au sentimente pt mine li se intampla ceva rau... ?
Nu eşti de vină, însă mi se pare absurd să cauţi pe net o fată! Să te agăţi de imagini, proiecţii despre este contrar raţiunii şi nu poate ieşi ceva bun. Deci, viaţa trebuie trăită în real...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

unique
Mesaje:3
Membru din:25 Aug 2012, 18:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:tamplar

Re: coincidenta,influenta astrelor sau blestem?

Mesaj necititde unique » 28 Aug 2012, 19:49

Pe internet am cunoscut-o pe fosta iubita cu care am stat 1 an si 8 luni.Pe net a cunoascut o pe acutala lui sotie,un fost coleg de servici.la noul loc de munca mai am un coleg care a cunoscut o fata pe net si acum locuieste cu el,avand o relatie serioasa.
Internetul te duce acolo unde drumurile de zi cu zi nu te duc si e posibil sa cunosti fata potrivita tie.E adevarat ca sunt si "capcane" dar la fel de adevarat si-au intemeiat familii multi care s-au cunoscut pe internet.Dupa ce cunosti pe net urmeaza si viata reala daca nu e o capcana.
Probabil ca nu e nimic...poate daca s-ar mai indragosti si a 3 a fata si ar avea un accident atunci chiar ca nu mai cred in coincidentza....
Multumesc tuturor pentru raspunsuri/pareri!
Va doresc sa va fereasca Dumnezeu de probleme si sa va dea sanatate si fericire :)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX