Sa construim case pentru cei defavorizati

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:
Sa construim case pentru cei defavorizati

Mesaj necititde Florina » 25 Noi 2012, 23:48

Au aratat la Stirile Pro TV cateva reportaje cu cei care traiesc in canale. Se inmultesc saracii pe zi ce trece. Si au nevoie de ajutor.

Ma gandeam ca avem nevoie de un alt parinte gen Nicolae Tanase sa coordoneze niste lucrari pentru a construi ceva pentru acesti amarati. Macar o casuta- doua pe an.

Oamenii schimba geamurile vechi in termopane. Schimba usile vechi cu unele noi, iar pe cele vechi le pun pe foc. Schimba mobila si o arunca pe cea veche in strada.
Daca s-ar ocupa cineva cu strangerea geamurilor, usilor, mobilei vechi si chiar ale paturilor si hainelor vechi am reusi sa facem ceva. Strangem bani pentru o bucatica de pamant si facem si noi ceva pentru saraci? Chiar zilele astea am vazut ca un teren de 400 mp intravilan la Letca Noua, in Jud. Giurgiu (aprox. 30-35 km de Bucuresti) costa 1600 euro! Si aveau multe loturi. Se pot achizitiona si mai ieftin de atat.

Ioana1988
Mesaje:29
Membru din:21 Noi 2012, 20:20
Confesiune:ortodox
Preocupări:design, muzica, desen, carti, religie

Re: Sa construim case pentru cei defavorizati

Mesaj necititde Ioana1988 » 26 Noi 2012, 15:58

Pfff.....e foarte mult de ''lucru '' cu acesti oameni. Sa ii mutam direct in case nu avem nici o sansa. Mai intai trebuie pregatiti pentru asta...In ce sens? Uite, iti dau ex de aici din Timisoara: oamenii strazii au fost dusi de foarte multe ori in adaposturi , spalati si hraniti, dar nu primeau aurolac din ala si fugeau de fiecare data. Deci, ori le dai drogul, ori fug. Nu accepta sa locuiasca intr-o casa.
Am vazut si eu reportajul, depinde si de ei sa isi doreasca. De ex m-au impresionat cei care au luptat pt viata lor, care au dorit sa renunte la drog ...Cel de la brutarie de ex, sau cel care lucra la circ iar seara mergea sa doarma in parc... :( Si asta pt ca strangea bani ca din luna noiembrie pana in martie sa isi inchirieze o garsoniera ca sa nu moara de frig. Da!!! merita ajutati daca ne lasa!!daca nu ne lasa, atunci ne putem indrepta atentia spre cei care chiar isi
doresc o viata.

Daca vrei intra pe www.imparte.ro, acolo sunt o gramada de cazuri care au nevoie de ajutor :( Un ex: un copil de 12 ani parca,din Craiova, a ramas orfan de mama.Mama a plecat la munca in Grecia si a murit in accident.A ramas cu bunica, sunt extrem de saraci...nu au unde sa stea si isi impart impreuna o pereche de adidasi....I-a luat in grija un preot care le da de mancare si cazare dar nici dansul nu isi permite prea mult.

Sunt fff multi oameni care au nevoie de noi. Fara sa fiu inteleasa gresit, haideti sa ajutam, in primul rand, pe cei care accepta ajutorul.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX