Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortodoxa.

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova
Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde dimitrie » 08 Ian 2013, 13:02

Manipularea presupune înșelarea subiectului/subiecților în scopuri meschine. Unde vedeți înșelarea și/ori scopuri meschine la B.O.? Dacă ar fi așa, eu aș fi printre victime cu siguranță. :)
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde Doriana » 08 Ian 2013, 13:17

Ce este un cult?
(West & Langone, 1986)
Te referi probabil la asta:

"Cult (totalistic type): A group or movement exhibiting a great or excessive devotion or dedication to some person, idea, or thing and employing unethically manipulative techniques of persuasion and control (e.g. isolation from former friends and family, debilitation, use of special methods to heighten suggestibility and subservience, powerful group pressures, information management, suspension of individuality or critical judgment, promotion of total dependency on the group and fear of leaving it, etc.), designed to advance the goals of the group's leaders, to the actual or possible detriment of members, their families, or the community. (West & Langone, 1986, pp. 119-120)"

Numai ca traducerea din engleza a termenului "cult" nu este "cult", ci = "any religious group viewed as strange or what may be considered dangerous", adica un fel de secte obscure si periculoase. "Cult"-ul romanesc s-ar traduce in engleza prin "denomination". Si de la aceasta traducere gresita autorul face o intreaga teologie... uitand ca si Biserica de care el apartine este la Ministerul Cultelor pe lista ... cultelor. ;)
Traducand corect termenul (desi limba romana nu are un corespondent exact) articolul are mult sens.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde duodecimus » 08 Feb 2013, 19:30

Manipularea presupune înșelarea subiectului/subiecților în scopuri meschine. Unde vedeți înșelarea și/ori scopuri meschine la B.O.?
Vă daţi seama că reacţia cinstită la această întrebare, îl poate costa pe repondent banarea?
Dacă ar fi așa, eu aș fi printre victime cu siguranță. :)
Cunoaşteţi vreun singur caz în care înşelatul să afirme: "sunt un înşelat, sunt un amăgit!"
?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde dimitrie » 09 Feb 2013, 00:27

Dacă ar fi așa, eu aș fi printre victime cu siguranță. :)
Cunoaşteţi vreun singur caz în care înşelatul să afirme: "sunt un înşelat, sunt un amăgit!"
?
Eu nu am văzut ortodocși înșelați de BO (dar nici pe alții) - nici doctrinar, nici moral. Aceia care au murit în credința și pentru credința ortodoxă, au fost și sunt proslăviți de Dumnezeu. Nu asta se întâmplă la ceilalți. După roade se cunoaște pomul, nu?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
duodecimus
Mesaje:193
Membru din:01 Feb 2013, 06:56
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:adventist de ziua a şaptea

Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde duodecimus » 09 Feb 2013, 05:11

Eu nu am văzut ortodocși înșelați de BO (dar nici pe alții) - nici doctrinar, nici moral. Aceia care au murit în credința și pentru credința ortodoxă, au fost și sunt proslăviți de Dumnezeu. Nu asta se întâmplă la ceilalți. După roade se cunoaște pomul, nu?
Curat după roade! Dar... eu nu la înşelarea de către BO mă refeream. Din nefericire...
Puteţi închide topicul.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cultele religioasa,manipularea maselor si Biserica Ortod

Mesaj necititde dimitrie » 09 Feb 2013, 20:14

Eu nu am văzut ortodocși înșelați de BO (dar nici pe alții) - nici doctrinar, nici moral. Aceia care au murit în credința și pentru credința ortodoxă, au fost și sunt proslăviți de Dumnezeu. Nu asta se întâmplă la ceilalți. După roade se cunoaște pomul, nu?
Curat după roade! Dar... eu nu la înşelarea de către BO mă refeream. Din nefericire...
Poate la aceasta vă refereați:<<Cunoaşteţi vreun singur caz în care înşelatul să afirme: "sunt un înşelat, sunt un amăgit!"
?>>
Da, eu sunt primul. Dar știți, omul când își dă seamă că se află în înșelare, mai poate afirma aceasta doar la timpul trecut - "Da, am fost în înșelare", chiar dacă dintr-o altă stare - tot de înșelare - face constatarea.
Recunosc că am fost înșelat spiritual într-o anumită măsură, la începutul vieții mele în Biserică (după vârsta de 16 ani), printr-o părere de sine ..., etc.
Însă, până ce omul nu ajunge la desăvârșire/nepătimire, tot timpul este într-o anumită măsură în înșelare.

Sfântul Ignatie Briancianinov are o carte în care nu doar că descrie starea de înșelare și cauzele ei, ci dă chiar și remediul - Despre înșelare. V-o recomand cu toată dragostea, ca fiind punctul de vedere ortodox (cel mai rezumativ cu putință) referitor la această temă.

Primul remediu contra înșelării îl dă Domnul Sf.Apostol Pavel, și prin el și nouă, acela de a lua ca etalon al adevărului doar învățătura Bisericii (cf.1Tim.3:15):
"Dar vă fac cunoscut, fraţilor, că Evanghelia cea binevestită de mine nu este după om;
Pentru că nici eu n-am primit-o de la om, nici n-am învăţat-o, ci prin descoperirea lui Iisus Hristos.
.....
Apoi, după paisprezece ani, m-am suit iarăşi la Ierusalim cu Barnaba, luând cu mine şi pe Tit.
M-am suit, potrivit unei descoperiri, şi le-am arătat Evanghelia pe care o propovăduiesc la neamuri, îndeosebi celor mai de seamă, ca nu cumva să alerg sau să fi alergat în zadar."
(Gal.1:11-12, 2:1-2)
Puteţi închide topicul.
Vi se pare că mai este cazul?
Uneori pierd firul discuției propus de interlocutor, de aceea nu mă supăr dacă mi se atrageți atenția; ba din contră, m-aș mâhni dacă nu mi s-ar atrage atenția asupra acestui lucru.

P.S.
Cred că m-am înșelat oarecum în privința dvs. când v-am banat permanent, dar - slavă Domnului!- ținând cont de părerea fratelui Floryan, problema s-a remediat.
Vă asigur pe această cale, că nu am să vă mai banez vreodată, indiferent de ce veți scrie pe forum. Las asta în seama altcuiva.
Eu însumi încerc să aplic medicamentul contra înșelării, plecând de la premisa că mă pot afla în înșelare, mă consult și/sau țin cont de părerea fraților (nu doar preoți) de credință.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX