Relatii intre rude?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
manuelsasu
Mesaje:4
Membru din:23 Mai 2013, 16:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev
Relatii intre rude?

Mesaj necititde manuelsasu » 23 Mai 2013, 16:57

am o intrebare..va rog ajutati-ma cu un sfat macar....traiesc intr-o relatie de 8 anii cu varul meu de gradul 1(mamele noastre sunt surorii)... :oops: am 24 de anii si ne dorim din suflet sa ne casatorim si mai ales sa facem un copil...dar din pacate pana in prezent toti neau zis ca e imposibilll....dar eu va intreb si pe voi...astept raspuns va roggg

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Mai 2013, 00:14

Relaţia această trebuie întreruptă urgent. Aşa ceva este inadmisibil!

manuelsasu
Mesaje:4
Membru din:23 Mai 2013, 16:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde manuelsasu » 15 Iun 2013, 15:27

dar ne iubim mult ....nu putem sa renuntam unu la altu....nu exista vreo pedeapsa sau ceva prin care sa trecem si pe urma sa fie totu bine?

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Andreea2012 » 20 Iun 2013, 10:42

dar ne iubim mult ....nu putem sa renuntam unu la altu....nu exista vreo pedeapsa sau ceva prin care sa trecem si pe urma sa fie totu bine?
Adica voi vreti sa gresiti continuu si apoi sa faceti pedeapsa, apoi iar gresiti iar faceti pedeapsa, si tot asa. Asa ceva nu se poate. Casatoriile intre rude sunt ca si casatoriile intre homosexuali.

" Regulile canonice pe care sunt datori a le implini tinerii la nunta crestina ortodoxa sunt unsprezece la numar si anume :

1. Cei doi tineri care vor sa se cunune unul cu altul, sa nu fie intre ei nici un fel de rudenie trupeasca sau duhovniceasca, adica din Sfantul Botez. Cununia intre rude este oprita cu desavarsire de Sfintele Canoane ale Bisericii Ortodoxe." Asta o spune Parintele Cleopa, http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/convorbiri6.htm .

Cel mai bine ar fi sa mergi la biserica sau la manastire sa te spovedesti, sa iti faci o spovedanie generala. Cu ajutorul lui Dumnezeu se poate trece si peste asta. Indicat ar fi ca si el, sa faca acelasi lucru. Repet, Dumnezeu nu este de acord cu aceasta relatie, intrebarea mea este: treceti voi peste cuvantul Lui?
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

manuelsasu
Mesaje:4
Membru din:23 Mai 2013, 16:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde manuelsasu » 05 Iul 2013, 22:37

nu vreau sa trec peste cuvantu Lui Dumnezeu chear daca asta fac,,,e pacat dar suntem de 7 ani impreuna si am incercat sa ne despartim de x ori dar tot impreuna am ramas....eu cred ca Dumnezeu ma iarta nu sunt eu prima da nici ultima care pacatueste alti omoara,fura,preoti care violeaza maicute si cate si cate iar noi sa fim ata de pedepsiti pt ca ne iubim?..eu sunt constieta ca nu e bn dar nu pot renunta pt ca il iubesc din suflet....sorry :cry:

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Isihie » 11 Iul 2013, 18:22

Doamne Ajuta!

Daca continui in acest fel, nu o sa se intample nimic. Sper din tot sufletul ca tu vei lua in seama cuvantul meu. Intradevar, unii omoara, altii fura, dar desfraul nu este cu absolut nimic mai prejos decat toate acestea. Daca acei frati de-ai nostri au pacatuit de ce sa o facem si noi ?
Este foarte corect cum ai formulat o idee: "Eu cred ca Dumnezeu ma iarta". Dumnezeu te iarta si ne iarta pe toti, dar daca lasam in urma pacatul. Daca traiesti in pacat, nu reusesti altceva decat sa te afunzi in Gheena... Nu conteaza de cati ani sunteti impreuna sau cat de mult va iubiti. "Cel ce va iubi pe tatal sau si pe mama sa mai mult decat pe Mine, acela nu este vrednic de Mine", cuvintele Mantuitorului.
Nu te putem ajuta in niciun fel, daca diavolului care iti sopteste pretutindeni ca faci bine si ca altii au facut multe lucruri mai rele decat tine ii indeplinesti dorintele.
Noi nu te judecam, ba dimpotriva incercam sa te ajutam, desi nu suntem in masura. Un duhovnic te poate ajuta. Ai asa ceva ?

Victor
Mesaje:187
Membru din:02 Apr 2008, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Victor » 12 Iul 2013, 12:08

Buna ziua
Nu va mai raciti gura cu el. Mai mult ca sigur nu este decat un troll ateu care vrea sa ia in deradere religia si pe crestini.
Uitati-va cate inadecvente sunt in prima lui postare.
Isi ia numele/pseudonimul de manuelsasu iar la preocupari spune: elev; deci este un baiat. Are o relatie cu varul sau. Pai eu ce sa cred, se da drept fata sau este vreun homosexual? Avand in vedere ca vrea sa faca copii, pare ca se da drept fata. Spune apoi ca are o relatie de 8 ani (scris in mod gresit/ignorant, de doua ori, drept ,,anii" si asta trecand peste alte greseli de gramatica) si ca are 24 de ani, avand in vedere ca la preocupari scrie ,,elev". La 24 de ani esti deabea, dar nu obligatoriu, student, scoala o termini la 19 ani. Daca este elev, ce sa inteleg, ca a inceput relatia (intima) pe undeva pe la 11 ani, cel tarziu?
Iar treaba cu ,,preotii care violeaza maicute" -deci sunt mai multe cazuri-, m-a convins de ce hram poarta acest ,,specimen". Numai o minte ,,nesanatoasa" poate inventa asa ceva, precum citatul de mai inainte.

Cat despre ultimul lui mesaj, pe mine ma surprinde cum intr-o societate depravata, imorala si desfranata cum este cea romaneasca, apar atat de multi lupi moralisti, care uita de propria nimicnicie si arunca cu pietre in cel de langa el, pentru ca este pacatos. Cei mai multi romani sunt crestini ortodocsi doar la recensaminte. De multe ori ,,paganii" din Asia sunt mai morali si cuviinciosi decat multe tari crestine. Imi pare rau ca judec, dar cineva trebuia sa o spuna!

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Isihie » 12 Iul 2013, 14:39

Nici nu observasem numele ei/lui. Intradevar poate fi ori un "troll"... Cel mai mult ma cutremura ideea asta draceasca cum ca "altii infaptuiesc pacate, iar noi de ce sa nu le infaptuim"...

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Andreea2012 » 15 Iul 2013, 10:13

Buna ziua
Nu va mai raciti gura cu el. Mai mult ca sigur nu este decat un troll ateu care vrea sa ia in deradere religia si pe crestini.
Nici nu am observat numele si datele. Acum imi dau seama ca nu are nici o logica.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

manuelsasu
Mesaje:4
Membru din:23 Mai 2013, 16:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:elev

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde manuelsasu » 12 Aug 2013, 14:20

nu conteza cat ani am si ce sunt...dar daca tot va priveste asa mult sunt fata....iubita lui manuel...........sa stiti ca mam interesat despre casatorie si se poate :x2 ...exista o pedeapsa pe care trebuie sa o tin si dupa aceea ne putem casatorii.....asa ca va multumesc pt tot.....

Avatar utilizator
Isihie
Mesaje:19
Membru din:18 Iun 2013, 14:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Isihie » 15 Aug 2013, 10:50

Asa. Sa preacurvim, sa omoram, sa distrugem traditia ca Dumnezeu "ne iarta". Sau ma rog... probabil un sectar ti-a dat aceste sfaturi, cum ca ar fi bine sa ai o relatie cu ruda ta. Nu stiu de ce ai mai intrebat asa ceva, daca tu vroiai sa auzi un raspuns afirmativ, ca este bine.
Ce mentalitate poate sa aiba un membru al Bisericii. Cum vine asta ? "Se poate", dar trebuie sa "ispasesti o pedeapsa" si apoi esti libera ? Ce idee este asta? Ma cutremur cand aud astfel de lucruri. O pedeapsa pe care o tii inainte de casatorie si apoi te casatoresti cu rudenia ta ?

Doamne Ajuta!

Avatar utilizator
Gabriel
Mesaje:11
Membru din:12 Iul 2013, 18:31
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preot Profesor

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Gabriel » 31 Aug 2013, 20:36

Doamne iartă-mă, dar care om (sau demon?) ți-a spus că poți sta liniștit(ă) în păcat?

anamariapopa
Mesaje:1
Membru din:24 Ian 2014, 23:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:calatorii

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde anamariapopa » 24 Ian 2014, 23:47

strabunicii nostri sunt frati...iar noi suntem impreuna putem sa ne casatorim?suntem veri de gradul 3

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 25 Ian 2014, 12:37

Da, puteti sa va căsătoriţi. Sunteti deja rude de gradul 8 si e permisă căsătoria. Dar eu nu inţeleg ce importanţă mai are impedimentul (dacă ar fi), dacă sunteţi deja împreună.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
mardadisho
Mesaje:95
Membru din:02 Ian 2014, 17:24
Confesiune:ortodox
Preocupări:pacea in partea noastra de Univers
Localitate:Bucuresti

Mesaj necititde mardadisho » 23 Mar 2015, 11:05

.......................................
Ultima oară modificat 15 Iul 2015, 19:26 de către mardadisho, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Relatii intre rude?

Mesaj necititde presviter » 25 Mar 2015, 15:40

"Cel ce posteşte, să nu dispreţuiască pe cel ce nu posteşte !"

Mardadisho, sunteţi răutăcios gratuit. Atenţie să nu cădeţi în ceea ce condamnaţi cu atîta vervă.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX