Un sfat, va rog !

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj
Un sfat, va rog !

Mesaj necititde Andreea2012 » 20 Iun 2013, 10:18

In liceu aveam o prietena, ne intelegeam bine. Pe atunci eu nu prea ma gandeam ce este bine sau rau. Adica mergeam la Biserica si cam atat. Ea pe atunci nu era atat de, .... libertina. Acum eu am inceput sa inteleg cat de cat de inseamna sa fi crestin-ortodox. Ea acum este la facultate, dar de cand este studenta, are o alta viata, si alte principiii de viata. Despre noua iei viata stiu doar din ce imi povesteste ea la telefon, pentru ca nu am mai avut ocazia sa stam m-ai mult timp impreuna ca sa imi dau seama cat sa schimbat. Dar eu stiu ca nu este bine, nu pot sa fiu asa, nu vreau . Dar cum sa ii spun sa nu o supar?Am fost prietene atata timp, si nu stiu cum sa ii explic.......As vrea sa fiu prietena cu ea....
Doamne ajuta.

PS. : Nu ma simt bine, intr-un astfel de cerc de prieteni.
Ultima oară modificat 23 Aug 2014, 12:14 de către Andreea2012, modificat de 3 ori în total.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Un sfat, va rog !

Mesaj necititde maria_andreea » 20 Iun 2013, 12:23

Eu zic că e bine ca orice faci să fie cu conştiinţa curată. Am avut şi eu astfel de prietene, acum ne vorbim rar; ele nu m-au înţeles, eu nu mă bucuram cu ceea ce lor le făcea plăcere... poate în viitor vom avea aceaşi orizont spre care privim.

Deci, e bine să-i vorbeşti despre ceea ce te bucură pe tine, să-i descrii lucrurile care dau sens şi frumuseţii vieţii tale, dar în cea mai simplă şi naturală manieră. La una din astfel de discuţii, ţin minte că o verişoară m-a ascultat atent şi la sfârşit nu mi-a spus decât "Ai dreptate!" cu toate că ea are un stil de viaţă total diferit de al meu.

Nu trebuie să renunţăm la oamenii din jurul nostru pentru că nu sunt "bisericoşi" şi nici să căutăm cu orice preţ oameni bisericoşi pentru că s-ar putea să ne înşelăm, oamenii de lângă noi să corespundă mai bine structurii noastre sufleteşti decât mulţi teologi. Totul este să fi naturală şi să vorbeşti deschis despre ceea ce te animă pe tine, mai ales că nu e nimic ruşinos în noul stil pe care ţi l-ai ales.

PS: Să eviţi cu tărie superficialitatea; mai bine un păcătos, dar neprefăcut, decât un credincios prefăcut (a se vedea fariseii din timpul lui Iisus, femeia păcătoasă)...
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Un sfat, va rog !

Mesaj necititde dimitrie » 23 Iun 2013, 23:23

... Pentru ea conteaza facultatea dar mai conteaza si cluburile, iesirile cu prietenii, nopti pierdute, uneori si alcoolul. ... Ea insista sa ies cu ea, cu prietenii ei , sa ne distram, citez "Ca doar o viata avem, ce conteaza ce spune lumea" ...
La aceste îndemnuri nu există decât un singur răspuns pertinent:
"Şi răspunzând, Iisus i-a zis: Mergi înapoia Mea, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui Unuia să-I slujeşti". Lc.4:8
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Un sfat, va rog !

Mesaj necititde maria_andreea » 24 Iun 2013, 10:29

La aceste îndemnuri nu există decât un singur răspuns pertinent:
"Şi răspunzând, Iisus i-a zis: Mergi înapoia Mea, satano, căci scris este: "Domnului Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui Unuia să-I slujeşti". Lc.4:8
Aşa este, dar trebuie să nu copiem doar litera exprimării ci şi duhul (credinţa, blândeţea, iubirea etc) cu care au fost spuse aceste cuvinte; de la râvna cea bună până la fanatism sau bigotism, la cei cu dinţi de lapte, de cele mai multe ori este o graniţă puţin perceptibilă. Sau greşesc?
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX