Naughty Boy - La la la la la

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
michael
Mesaje:8
Membru din:04 Dec 2009, 19:13
Confesiune:ortodox
Localitate:mun. Bălţi
Naughty Boy - La la la la la

Mesaj necititde michael » 14 Sep 2013, 18:26

Salut tuturor!
Azi am citi un articol despre acest cântec, cu care am și întitulat subiectul, pe următoarea adresă: http://poienita.iasi.mmb.ro/11062-diavo ... y-la-la-la. Rog foarte frumos, pe cei care doresc să analizeze acest articol, să se expună cu părerea și chiar să vină cu careva propuneri.
Mersi mult!
"Patria este biserica noastră vremelnică, după cum Biserica este patria noastră veşnică!"
Lacordaire

Andreea2012
Mesaje:106
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie, Lectura
Localitate:Cluj

Re: Naughty Boy - La la la la la

Mesaj necititde Andreea2012 » 16 Oct 2013, 19:04

Nu este tocmai genul de muzica pe care ar trebui sa il asculte copii. Mai mult ca sigur baietelul din videoclip este vedeta preferata a celor de o varsta cu el. Unde mai pui ca poate se si regasesc. Din punctul meu de vedere, videoclipul emana violenta(tatal), indiferenta/nepasare(baiatul fata de tatal sau). Omul din camera verde, ma inspaimanta. Nu inteleg faza cu aceea bucata de carne pusa in buzunarul omului. Iar finalul ma lasa fara cuvinte. Acel copil ramane cu aceea mascota care seamana cu necuratul. Deci ce invata copii din acest videoclip? Ca raul este la putere, si orice ar face tot rau o sa sfarseasca, la fel ca si acel copil. Versurile sunt asemenea videoclipului.
"Nimic nu este mai uşor decât a învăţa pe alţii şi nimic nu este mai greu decât a face ceea ce înveţi pe alţii."
Parintele Cleopa Ilie

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: Naughty Boy - La la la la la

Mesaj necititde esenin » 16 Oct 2013, 20:57

Michael,
Cu toate ca nu ma pot numi „ortodox” sunt de acord aproape complet cu acel comentariu.ba chiar pot sa-ti mai aduc un argument-doua: In „Faust” diavolul se infatiseaza pentru prima data ca un caine...jucauş, ca un pudel. E o intuitie (curenta in Germania-Franta) care pleaca din mitologia greaca, unde un caine pazea intrarea in Iad. Al doilea lucru: povestile folclorice mostenite poarta in interoirul lor intelepciuni vechi despre lume, precrestine, dar nu obligatoriu anticrestine, care sunt „codificate”, intr-un limbaj care poate face copii sa viseze (dar nu si adultii). Povestile inventate ca Vrajitorul din Oz, Alice in tara Minunilor, Habarnam in tara soarelui ...etc. sunt simple jocuri intelectuale, inutile practic, sau chiar daunatoare. (La fel, desenele animate clasice...). Astea pot fi de-a dreptul anticrestine, desi par nevinovate.

ca mi-am adus aminte: daca traiesti in Moldova, Bulgakov („Maestrul si Margareta”) trebuie ca ti-e cunoscut. Acolo diavolul este printre altele, o pisică (E o ironie la dresa diavolului din Faust). Dar pisica are CHIAR numele unui diavol: Behemot. (Maestrul si Margareta este o poveste moderna, dar faorte edificatoare in chestia dracului: te face sa-i intelegi modurile de actiune).

adelita
Mesaje:8
Membru din:13 Noi 2013, 15:00
Confesiune:romano-catolic
Preocupări:operator calculator, dans, religie,sport

Re: Naughty Boy - La la la la la

Mesaj necititde adelita » 20 Mar 2014, 10:18

Indraznesc sa intervin, chiar daca e un topic mai vechi.. intreg videoclipul este plin de semnificatii legate de diverse mitologii, in care, practic, este desfasurata viata omului de mic si pana la amaturitate, iar mascota permanenta a diavolului este peste tot chiar daca in infatisari diferite. Sigur ca are legatura cu mitul lui Faust.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron