Ajuta 4 fetite orfane de ambii parinti sa aiba o locuinta

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
infosperanta
Mesaje:1
Membru din:09 Oct 2013, 16:12
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:voluntariat, ong
Ajuta 4 fetite orfane de ambii parinti sa aiba o locuinta

Mesaj necititde infosperanta » 09 Oct 2013, 16:17

Sursa: http://sperantapentruromania.ro/ajuta-4 ... tru-iarna/

Elena, Andreea, Giorgiana si Alina si-au cunoscut foarte putin tatal pentru ca de mici au ramas orfane de tata. La numai 3 ani diferenta, in vara acestui an, mama acestor fetite a decedat in urma unei boli. Cele 4 surori au ramas de mici orfane de ambii parinti. Exista riscul ca cele 4 surori sa fie despartite pe la diferite orfelinate sau infiate de diferite familii. Din fericire pentru aceste fetite orfane, s-a gasit cineva care sa le adopte, sa aiba grija de ele si sa le creasca pe toate impreuna. Acesta este Valentin Horga din comuna Sepreus, jud. Arad, care impreuna cu mama sa, a facut toate demersurile legale ca cele 4 surori sa ramana in grija lui pentru a le creste. Valentin stia ca nu va fi usor, avand in vedere ca si situatia lui financiara este foarte dificila. Insa, Valentin stie ce inseamna ca cresti fara dragostea si protectia unui tata, pentru ca si el a ramas de mic copil orfan de tata.

,,Mi-a fost mila de ele caci erau ale nimanui, fara tata si fara mama, cum si eu am crescut de mic fara tata…” ne-a declarat Valentin Horga



Valentin le-a oferit celor 4 fetite o locuinta (locuinta bunicilor lui) in care sa locuiasca si sa creasca. Atat el cat si mama lui, se ingrijesc de toate nevoile celor patru fetite orfane. Din pacate insa, casa nu a mai fost locuita de foarte multa vreme si are nevoie de cateva amenajari pentru ale putea oferi celor 4 fetite conditii decente de locuit. Desi nu are un loc de munca, Valentin din resurse proprii a zugravit locuinta. Cu ajutorul unor oameni din sat a mobilat locuinta cu sifoniere si paturi amenajand si o mica bucatarie. Alte persoane din localitate le-au cumparat celor 4 fetite orfane 2 teracote pentru a avea caldura. Pentru ca se apropie iarna cat de curand, Valentin nu va reusi din resurse financiare proprii sa amenajeze locuinta. Eu il cunosc personal pe Valentin, am copilarit impreuna, am fost la scoala impreuna si suntem prieteni apropiati. De aceea, dorim ca prin asociatia noastra sa ajutam aceste fetite de care Valentin si mama lui are grija.

Locuinta are doua camere care trebuiesc betonate. In data de 19.09.2013 am betonat deja prima camera cu ajutorul un sponsor, asa dupa cum se poate vedea din materialul video de mai jos. Mai avem de betonat o camera, dupa care se vor zidi cele 2 tercote de catre mesteri voluntari. Dorim insa ca sa le amenajam celor 4 fetite si o mica baie. Pentru asta vom avea nevoie de: un bloiler, de o cada, o chiuveta, gresie si faianta. Pentru ca iarna se apropie cu pasi repezi, dorim sa le procuram celor patru fetite si lemne de foc.

Toate lucrarile se vor realiza cu ajutorul unor mesteri voluntari din Sepreus, jud. Arad, carora le multumim.

Pentru lucrarile de mai sus avem nevoie de urmatoarele fonduri:

- Amenajarea baii si betonat ultima camera – 4 000 lei

- Cumpararea lemnelor de foc – 1 000 lei

Total: 5 000 lei

Asa cum am obisnuit la fiecare proiect umanitar, asociatia noastra va realiza materiale video la fiecare pas al lucrarilor. Dupa finalizarea lucrarilor vom posta imagini foto si video cu acest caz umanitar realizat, cat si interviu video de multumire cu fetele si cu Valentin Horga.

Suntem convinsi ca si acest caz va misca inimile dvs! Suntem convinsi ca din nou dvs, spnsorii si donatorii nostri ne veti sprijini pentru ajutorarea acestor 4 fetite orfane.

Pentru detalii suplimentare va rugam sa ne contactati la adresa de email: infosperanta@gmail.com sau tel: 0749 402 098 sau 0766 365 833

Cei care doriti sa donati pentru cele 4 fetite orfane, va rugam sa folositi modalitatile de donatie de mai jos:

Va rugam sa ne specificati destinatia donatiei dvs: PENTRU FETITELE ORFANE

1. Doneaza online cu cardul, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/

2. Doneaza online prin PayPal, aici: http://www.sperantapentruromania.ro/doneaza/

3. Doneaza in conturile bancare ale asociatiei umanitare Misiunea Speranta pentru Romania, deschise la Raiffeisen Bank, de mai jos:

-IN LEI: RO 39 RZBR 000 006 001 204 2338

-IN EURO: RO 24 RZBR 000 006 001 218 9757

CODE SWIFT: RZBRROBU
Fişiere ataşate
fetite-orfane.jpg
(87.94KiB)Descărcat de 440 ori
fete-orfane.jpg
(94.86KiB)Descărcat de 424 ori

giuliaapostu
Mesaje:2
Membru din:29 Dec 2018, 00:43
Confesiune:ortodox
Preocupări:desen,dans,cantat

Re: Ajuta 4 fetite orfane de ambii parinti sa aiba o locuinta

Mesaj necititde giuliaapostu » 28 Ian 2019, 06:49

Voi incerca si eu sa le ajut. Si eu am trecut prin asta, acum cativa ani cand cautam garsoniere de inchiriat Bucuresti, nu imi puteam permite nimic deoarece eram un simplu student la facultatea de teologie. Stie cineva cum am putea sa ajutam aceste fetite? Poate incepem o campanie de donatii pentru a le cumpara ceva mai bun.


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron