Despre piercinguri

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Despre piercinguri

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 13 Noi 2008, 14:33

Care e pozita Bisericii fata de piercinguri???

Am un prieten care vrea sa isi faca un mic piercing in limba, de titan sau otel... E ok?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2008, 15:38

E foarte ok! :) Eu cred că-i va sta bine! Cel puţin aşa.
Pisoi, ce mai pui întrebări de astea? Oare nu-i clar că învaţă Biserica şi chiar firea omului.
Spune-i colegului să se ducă în Africa să vadă că şi ăia deja renunţă la chestii astea, iar el e mai înapoiat decât aborigenii.
Lumea înnebuneşte de tot! :cry:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 13 Noi 2008, 16:46

Dar, nu se vede, e in limba...

Stie si el ca nu-i bine ca daca nu stia nu ma intreba si era gaurit deja... da ce pot io sa ii spun, in afara de obijnuitele "nu-i bine"? El zice ca nu face asta de moda sau ca sa placa lumii...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2008, 17:21

El zice ca nu face asta de moda sau ca sa placa lumii...
Atunci, de ce? E vreo necesitate stringentă? :lol:

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde Florina » 13 Noi 2008, 21:06

Asa cum toata discutia asta haioasa pare cam off topic pentru forum, imi permit si eu o paranteza: cum am citit titlul topicului, am fost sigura ca numai Pisoiu Scotian poate pune asa intrebari :lol:

Avatar utilizator
elena -petra
Mesaje:172
Membru din:01 Apr 2008, 20:59
Confesiune:ortodox

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde elena -petra » 14 Noi 2008, 09:00

Care e pozita Bisericii fata de piercinguri???]

Nu cunosc pozitia Bisericii fata de piercinguri,insa cunosc ca e periculos in limba. Sunt de parere ,ca e foarte bine sa cunoasca dinainte toate partile problemei. In limba ii poate atinge un nerv si sa-i dispara simturile.........gustul de exemplu.
Piercingul din ureche,de exemplu, poate schimba bunul curs al sanatatii si poate dauna.Ca o urmare negativa,o pozitie incorecta a punerii piercingului poate aduce la unele persoane agresivitatea, poate mari timiditatea la altele sau poate interveni la dezvoltarea cerebrala. In afara de posibile infectii , daca se face la tot felul de cabinete ieftine unde nu se sterilizeaza suficient ,,uneltele",se poate contacta virusul HIV ,Hepatita C, se pot adauga si tulburari vizuale, perturbarea fertilitatii ( mai ales la piercingurile in buric)....etc.
Oricum degeaba ii explici tu,ca nu e bine aia........nu e bine cealalta.........daca vrea ,tot isi pune. Asa ca,de preferat e sa fie constient ca isi asuma destul de multe riscuri mai ales daca merge la cabinete de mana a 2-a.

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 14 Noi 2008, 15:08

(vezi mai sus)
Vrea sa il faca in mall ca e numa un milion si stie de toate astea deja... e baiat informat
Atunci, de ce? E vreo necesitate stringentă? :lol:
Vrea sa vada daca e adevarat ca doare asa de tare precum se spune si vrea sa fie mai ascutit. Citez: "ca sa imi stea mai bine, ca sunt curios de durere si ca parca mie sete de ceva diferit"


Chestia e ca mama lui o sa fie foarte suparata... ce sfat sa ii dau??? Io cred ca mai mult asta ii ispita ca el e normal, nu e cocalar sau asa ceva sa zici ca ii vine de la el...

PS: L-am intrebat ce ii zice constiinta si constiinta ii zice ca sa si-o faca ...

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde Florina » 18 Feb 2010, 23:04

Daca e credincios, spune-i prietenului tau ca Dumnezeu ne-a dat tot ce trebuie pentru a fi frumosi si sanatosi. Daca Dumnezeu considera ca e bine sa fumam, ne facea si un mic horn, daca era bine sa avem piercing, ni-l facea direct...

luminita-
Mesaje:8
Membru din:12 Apr 2010, 10:33
Confesiune:ortodox

Re: Despre piercinguri

Mesaj necititde luminita- » 16 Apr 2010, 10:09

nu sunt bune deloc piercingurile....in primul rand sunt periculoase si in al doilea rand strica aspectul corpului...eu cred ca acel prieten vrea doar sa iasa in evidenta si sa se simta diferit de ceilalti,ei bine poate face asta si fara sa se strice


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX