Vaccinul "Gardasil"

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 23 Noi 2008, 20:09

Acest vaccin controversat va fi acum administrat optional fetitelor din Romania.

Lasand toate celelalte la o parte, prin faptul ca cineva administreaza acest vaccin, se face el insusi vinovat de efectele secundare? Ca io am o ruda care e asistenta medicala si trebuie sa vaccineze...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 23 Noi 2008, 20:58

Eu cred că asta e o campanie de sterilizare în masă a generaţii întregii de femei. Biserica trebuie să protesteze!
Nimeni însă nu le învaţă pe aceste fete că o viaţă conjugală curată şi naşterea a cât mai mulţi copii le scuteşte de toate aceste boli (inclusiv cancerul mamar), fără nici un medicament. Plus la asta - te mântuieşti tu şi familia ta. :!:

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 23 Noi 2008, 21:17

Eu cred că asta e o campanie de sterilizare în masă a generaţii întregii de femei. Biserica trebuie să protesteze!
Nimeni însă nu le învaţă pe aceste fete că o viaţă conjugală curată şi naşterea a cât mai mulţi copii le scuteşte de toate aceste boli (inclusiv cancerul mamar), fără nici un medicament. Plus la asta - te mântuieşti tu şi familia ta. :!:
Dar cei care fac injectiile??? Asistenta medicala administreaza ce zice doctorul, si doctorul ce zice guvernul, si guvernul... pai... cine stie de cine asculta guvernul...

E asistenta medicala vinovata in vreun fel ?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 23 Noi 2008, 21:30

Am găsit câteva linkuri interesante legate de acest subiect.
Alex, mi-i greu să spun cine şi cum greşeşte.
Ştiu însă că un mare duhovnic rus îi sfătuia pe medicii puşi în asemenea situaţii să lase serviciul. Era vorba de o campanie de sterilizare şi "impunere" a femeilor din Rusia să nască prin cezariană. În cele din urmă, adunând bani, au făcut un spital ginecologic al Bisericii, unde nu se mai fac mârşăvii.
Noi ce facem?

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 23 Noi 2008, 22:08

Ştiu însă că un mare duhovnic rus îi sfătuia pe medicii puşi în asemenea situaţii să lase serviciul. Era vorba de o campanie de sterilizare şi "impunere" a femeilor din Rusia să nască prin cezariană. În cele din urmă, adunând bani, au făcut un spital ginecologic al Bisericii, unde nu se mai fac mârşăvii.
Noi ce facem?

Da, dar aici e mult mai complicata situatia, aici e vorba de vaccine care sunt luate "cu accordul parintilor" (deci pana la urma nu e vina ta, nici a guvernului, intr-un fel), si nu avem practic accea sterilizare clara, ci doar ca un efect secundar... Lucrurile se complica...

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 24 Noi 2008, 00:54

Si daca totusi suntem aici, va rog sa va rugati pentru Monica si pt. toti ceilalti care au "datoria" de a executa aceste ordine.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 25 Noi 2008, 01:30

Am găsit pe net o asemenea inscripţie. Am zis să o plasez aici:
ATENŢIE !!! CITIŢI PÂNĂ LA CAPĂT !!! NU ACCEPTAŢI VACCINUL GARDASIL/SILDGARD PENTRU COPII DVS. ESTE MORTAL. PÂNĂ ACUM SUNT APROXIMATIV 30 DE VICTIME ŞI ZECI DE MII DE PERSOANE RĂMASE CU SECHELE ÎN URMA ADMINISTRĂRII ACESTUI VACCIN. INFORMAŢI PE TOŢI CUNOSCUŢII DVS. SĂ NU-ŞI LASE PRADĂ COPII ACESTUI GENOCID PUS LA CALE DE AMERICA ŞI UE, AVÂND COMPLICE STATUL ROMÂN. INFO : http://silgard.wordpress.com, http://nuvaccinurilor.blogspot.com, http://apologeticum.wordpress.com, http://rafaeludriste.blogspot.com, http://www.razbointrucuvant.ro

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Noi 2008, 01:40

Si totusi, se zice ca nu e vina vaccinului, ci ca acei oameni au murit, din coincidenta, dupa ce au fost vaccinati... Si cica aluminiumul ala e la fel de innocent ca si cel care se gaseste in spray-urile deodorant, si ca ar fi doar calomnii... Io nu mai stiu ce sa cred, logica sau guvernul :cry: :roll: :?:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 25 Noi 2008, 01:46

Bine, dar e una când aluminiul este suflat pe piele şi e altceva că e introdus în muşchi, mai ales la o fată de 9-10 ani. ;)

Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 25 Noi 2008, 02:08

Bine, dar e una când aluminiul este suflat pe piele şi e altceva că e introdus în muşchi, mai ales la o fată de 9-10 ani. ;)
Eu am vorbit cu un prieten care studiaza chimia, si zice ca forma din vaccine a aluminiumului e nepericulos, si ca problema e cand e in cantitati mari si in alta forma ("non-oxide"). Despre componentele celelalte nu mi-a dat inca nici un raspuns, ca l-am intrebat mai tarziu, si nu a avut o sansa sa se documenteze...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 27 Noi 2008, 12:08

Ndaaaaa....
Oare cât o să ne mai rabde Dumnezeu?! Citiţi astea, fraţilor.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde danadoina » 28 Noi 2008, 17:17


era

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde era » 29 Noi 2008, 20:44

"Doi brbati pun tara la cale" asa s-ar intitula discutia lui Alex cu parintele.
Doar un procent din fetite au facut caccinul cred cea mai buna solutie e sa asteptam sa vedem ce va fi cu generatia lor si in cazul in care va avea efecte pozitive va asigur ca toata lumea o sa se dea in vint dupa vaccin, dar va fi prea tirziu.
Inconstientul meu imi zice sa fiu decord cu vaccinul, dar daca stau sa ma gindesc: daca este vaccin impotriva cancerului uterin, dece nu este si impotriva leucemiei, cancerului cutanat si alte tipuri de cancer. Dar daca s-ar inventa si vaccin impotriva la toate tipurile de tumori atunci fiecare din noi ar rebui sa-si faca cite doua sau trei vaccnine pe an.
Mda....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 03 Dec 2008, 23:01


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 16 Dec 2008, 12:22

O fetiţă de 12 ani a paralizat după ce a fost injectată cu vaccinul controversat

Simptomele au apărut la o jumătate de oră de la administrarea vaccinului.
În România, peste 15.000 de fetiţe au fost deja vaccinate
Ashleigh Cave, o elevă de 12 ani din Anglia, a paralizat de la mijloc în jos după ce a fost injectată cu vaccinul HPV, titrează publicaţia brita­nică DailyMail. Stările de rău ale fetiţei au apărut la doar o jumătate de oră de la admi­nistrarea vaccinului împo­triva cancerului de col uterin, copilul acu­zând dureri de cap şi o sta­re generală proastă. Sănă­ta­tea fetiţei a continuat să se dete­rioreze, ajungând într-un colaps sever în următoarele zile de la vaccinare. Imunizarea a fost făcută la Liceul Catolic Maricourt, din Liverpool. O săptămână mai târziu, Ashleigh a fost internată în spital, deoarece şi-a pierdut în totalitate puterea de a-şi mai folosi picioarele. Două luni mai târziu, starea acesteia nu a înregistrat nici un fel de ameliorare.

Mama fetiţei, Cherzl Cave, în vârstă de 37 de ani, a acuzat vaccinul împotriva virusului papilloma de îmbolnăvirea fiicei sale. „Nu pot spune cu certitudine că afecţiunea fetei reprezintă o reac­ţie patologică a organismului la vaccin”, a precizat pediatrul de la spitalul în care a fost internată fetiţa, dr.Andrew Curran. Agenţia de Reglementare a produselor medicale şi de îngrijire a sănătăţii din Marea Britanie a fost noti­ficată în acest caz, urmând a se determina legătura dintre vaccin şi paralizia fetiţei de 12 ani. Potrivit DailyMail, în Statele Unite, vaccinarea HPV a provocat serioase efecte adverse în rîndul tinerelor imunizate, printre aces­tea fiind şi 30 de decese, dar şi paralizii. Autorităţile americane au spus însă că nu există dovezi că vaccinul HPV ar fi provocat aceste reacţii.

În România, 70% dintre părinţi au refuzat vaccinarea

Campania de vaccinare HPV a fetiţelor de clasa a IV-a, demarată în România, are ca obiectiv imunizarea a peste 100.000 de eleve. Potrivit raportării autorităţilor judeţene de sănătate publică, doar 15.600 de fetiţe au fost vaccinate, rata refuzului părinţilor fiind de circa 70%. Conducerea Ministerului Sănătăţii a acuzat „campania agresivă de dezinformare practicată de o parte din mass-media”, susţinând că „părinţii au început să înţeleagă că vaccinarea este în interesul copiilor”.

Totodată, ministrul Nicolăescu a anunţat că autorităţile vor desfăşura în continuare campanii de informare a părinţilor despre „beneficiile” vaccinului HPV. „Ministerul Sănă­tăţii Publice reaminteşte că vaccinarea anti-HPV nu este obligatorie şi că , în continuare, se va baza pe iniţiativa medicilor de a informa corect şi profesionist opinia publică pentru ca părinţii fetiţelor de clasa a IV a să ia decizia firească - vaccinarea împotriva virusului HPV. În ceea ce priveşte fetiţele care nu au fost vaccinate ca urmare a refuzului părinţilor, Ministerul Sănătăţii Publice precizează că, în cazul revenirii asupra deciziei, părinţii pot solicita vaccinarea la viitoarea campanie în care va fi inclusă cohorta de fetiţe care este acum în clasa a III-a. În acest fel se vor păstra calendarele anuale de vaccinare”, se arată într-un comunicat al Ministerului Sănătăţii.
Sursa

antoniap
Mesaje:6
Membru din:16 Noi 2008, 19:14

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde antoniap » 06 Noi 2009, 21:09

Se pare ca exista o dorinta ascunsa a reducerii numarului de locuitori la scara planetara. Nu cred ca e bine sa experimentam pe pielea noastra un vaccin insuficient testat. Ar bine sa-i protejam pe cei mici, ca sa meritam increderea lor. Noi toti: parinti, duhovnici, cadre didactice si cadrele medicale. In America au existat greve ale personalului medical din pricina vaccinurilor.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde protosinghel » 17 Aug 2011, 21:24

aici este o problema de etica mare. vaccinurile sunt utilizate la scara larga si toate a avut aceasta perioada de test. avem nevoie de ele
Ştiinţa obiectivă continuă să vă contrazică: http://apologeticum.wordpress.com/2011/ ... infantila/

FyZyK
Mesaje:21
Membru din:23 Oct 2010, 15:52
Confesiune:ateu

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde FyZyK » 27 Sep 2011, 10:01

Asta ii stiinta obiectiva :))))))) ????

Un studiu public intr-o revista care ii catalogata ca fiind "prestigioasa", care defapt ii clasata pe locul 64 dintre revistele de domeniu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Human_%26_ ... _(journal)

Ma faceti sa rad.
Cand fetitele dv. o sa ajunga sa fie infectate cu virusul papiloma sau mai rau o sa faca cancer, sa va aduceti aminte ca ii din cauza dumneavoastra. Inconstienta dumneavoastra o sa aiba efecte grave asupra altora.
Somnul ratiunii naste monstri.
Somn usor dragi crestini!

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde danadoina » 27 Sep 2011, 11:10

...
Ma faceti sa rad.
...
si dvs pe noi :roll:

de ce nu demontati asemenea argumente ?
"Se observa, in plus, in acest tabel, ca cele 2 tari civilizate care vaccineaza cel mai putin copiii (Japonia si Suedia) sunt, de asemenea, in partea de sus a coloanei cu cele mai mici rate ale mortalitatii infantile, in timp ce Statele Unite se afla la polul opus: cu cele mai multe vaccinuri administrate la copii (26 inainte de implinirea varstei de un an), sunt si pe primul loc la mortalitatea infantila (6.22 decese la 1000 nascuti vii). Se observa, de asemenea, ca SUA sunt inaintea Cubei sau Sloveniei la mortalitatea infantila, desi cheltuiesc mult mai mult pe ingrijirea medicala, comparativ cu aceste doua tari."

se pare ca spalaturile pe creier pe care le efectueaza presa si televiziunea mainstream au efect ! pai daca, cunoasteti asemenea vorbe de duh
Somnul ratiunii naste monstri.
de ce nu luati aminte la ele ?

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Vaccinul "Gardasil"

Mesaj necititde danadoina » 27 Sep 2011, 11:12

...
Cand fetitele dv. o sa ajunga sa fie infectate cu virusul papiloma ....
asta va insemna ca noi ca parinti nu ne-am trait cu adevarat "crestinismul" ;) ...sa nu fie !


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX