Ce este sminteala?

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
aurel1211
Mesaje:45
Membru din:10 Iun 2008, 00:50
Localitate:Cluj Napoca . Ortodox ca si strabunicii strabunicilor mei.
Contact:
Ce este sminteala?

Mesaj necititde aurel1211 » 30 Noi 2008, 01:05

Doamne ajuta.
As dori o explicatie mai amanuntita la cuvantul sminteala . Am auzit 2 variante si vreau sa stiu pe care sa o iau de buna , de fapt sa stiu care e mai corecta.
Tine mintea in iad si nu deznadajdui.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Ce este sminteala?

Mesaj necititde protosinghel » 30 Noi 2008, 17:40

Care-s alea două?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Ce este sminteala?

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Dec 2008, 11:52

Buna intrebare.

In limbajul curent "sminteala" aproape ca a devenit sinonim cu "nebunie" si anume in conotatia sa de boala psihica. E foarte adevarat, pe de alta parte, sa fie echivalata cu "nebunia" ca si "ne-bunie", adica ca departare de la ceea ce este bine sa faci sau sa crezi. In acest sens, Sf. Ap. Petru a fost "ne-bun" atunci cand dupa ce a vrut sa mearga pe apa si a mers putin - s-a scufundat pentru ca s-a indoit ca poate, iar asta pentru ca nu a mai crezut cuvantului Celui l-a Care s-a rugat sa o faca (Hristos). Deci este sinonim, aici, cu necredinta.

In alt sens, se vorbeste de sminteala si ca ispitire ("cand ochiul tau cel drept te sminteste..."), cand e vorba de pacat, sau de absurditate ("noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei sminteala..."), cand e vorba de convingere sau intelepciune omeneasca. Si in aceste cazuri este o "ne-bunie", fiind vorba de o buna purtare sau de o dreapta cugetare (ortopraxia si ortodoxia). In fond, sminteala, cred, este actul sau rezultatul necredintei, unde credinta este credinta cea dreapta, singura adevarata si singura vie. Suntem in sminteala atunci cand credinta in Hristos nu mai este motorul vietii noastre.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 95 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX