Retete de post...

Tot ce nu se încadrează la alte forumuri, dar este în acord cu Regulamentul
Pisoiu Fericit
Mesaje:379
Membru din:05 Apr 2008, 19:08
Confesiune:ortodox
Localitate:N-E Scotiei
Retete de post...

Mesaj necititde Pisoiu Fericit » 01 Dec 2008, 16:52

Voi ce va faceti de post, asa mai simplu???

Io mananc mult humus din supermarket la £1.30 portia de 200 grame, mai nou fructe de mare, care le gateste colegu de casa (el o fost marinar), cand e dezlegare mult peste, si daca nu prea am timp paine cu margarina (in tara asta e foarte sarata, la fel si untul) si castraveti...

Si daca sunt in oras paine goala, ca astia nu fac nimic fara macar lapte sau unt... In RO mai erau fornetty alea cu mar, da pe aici vax...

Astept sa aflu ce faceti pe la voi...

Alexut...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Retete de post...

Mesaj necititde danadoina » 01 Dec 2008, 18:45

Pasta de avocado

Fructe de avocado, trebuie sa fie moi.. ;) , curatate, pasate si frecate bine cu sare, piper si putin suc de lamaie .... :P cu paine proaspata ... 8-)


Pasta de fasole

Boabele trebuie inmuiate si fierte pana sunt moi, apoi pasate si frecate cu ceapa prajita, boia de ardei, sare, piper...ulei de masline si dupa gust suc de lamaie... :P

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Nicoleta123 » 02 Mar 2012, 16:09

Ma bucur sa aflu subiectul acesta, dupa doua zile de cautari :)
Ma preocupa subiectul, pentru ca as dori sa postesc postul cat mai e pana la Inviere. M-a invatat mama cateva retete de post, dar doream sa va intreb daca stiti cu ce se mai poate umple placinta de post in afara de varza, cartofi sau gem.
Nu-i o intrebare existentiala, ce-i drept, dar m-as bucura sa invat mai multe.

Constantinos

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Constantinos » 02 Mar 2012, 19:35

Cred ca stii dar nu ti le-ai amintit , cu mere , dovleac , cu spanac (foarte buna pentru cine stie sa o faca, eu nu stiu). La mancaruri sunt de preferat cele sanatoase (din pacate foarte scumpe) , hrisca , linte, mai ieftin este cu sfecla rosie , mazare etc.si paine neagra sau de secara.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Retete de post...

Mesaj necititde protosinghel » 02 Mar 2012, 20:34

Şi dacă faceţi mai multe, trimiteţi şi mie un pachet la autocar sau măcar o poză prin email... ;)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Nicoleta123 » 02 Mar 2012, 22:57

Va multumesc. :)
Asa-i, uitasem de mere. O sa fac, caci imi place sa gatesc. Poate trimit si o poza. :)
Cu spanac n-am mai auzit, dar o să caut o reteta, la fel si pentru celelalte.


Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Retete de post...

Mesaj necititde maria_andreea » 03 Mar 2012, 12:27

Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Cosmina » 08 Mar 2012, 22:56

Am si eu o nelamurire, nu suficient de importanta sa fac un topic, asa ca scriu aici. E legata oarecum de post/spovedanie...

Datele problemei:
1-in indreptarul de spovedanie scris de Parintele Cleopa am citit ca-i pacat sa bei cafea.
2- am citit nu-mai-stiu-pe-unde ca in Sf.Munte, calugarii beau cafea pt privegheri.
3- fiind o bautura "cu pacat", ma gandesc ca ar fi interzisa mai ales in post...

Intrebarea:
E pacat sa beau cafea dimineata? Daca nu beau dorm in papuci pana pe la amiaza... ma gandesc ca nu-i nici o virtute starea asta. :) Deci de ce-ar fi pacat cafeaua?...

Astept opinii.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Avatar utilizator
Cosmina
Mesaje:64
Membru din:24 Sep 2011, 19:52
Confesiune:ortodox
Preocupări:////

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Cosmina » 08 Mar 2012, 22:58

mai nou fructe de mare, care le gateste colegu de casa (el o fost marinar), .

fructele de mare nu sunt "fructe" cu adevarat, desi sunt numite asa... sunt de dulce.
Nici un păcătos, oricât de mare ar fi, să nu se piardă, dacă Maica Domnului îl apără. (Parintele Arsenie Papacioc)

Nicoleta123
Mesaje:89
Membru din:28 Feb 2012, 09:37
Confesiune:ortodox
Preocupări:lectura, muzica, florile, filmele bune

Re: Retete de post...

Mesaj necititde Nicoleta123 » 09 Mar 2012, 16:14

Am si eu o nelamurire, nu suficient de importanta sa fac un topic, asa ca scriu aici. E legata oarecum de post/spovedanie...

Datele problemei:
1-in indreptarul de spovedanie scris de Parintele Cleopa am citit ca-i pacat sa bei cafea.
2- am citit nu-mai-stiu-pe-unde ca in Sf.Munte, calugarii beau cafea pt privegheri.
3- fiind o bautura "cu pacat", ma gandesc ca ar fi interzisa mai ales in post...

Intrebarea:
E pacat sa beau cafea dimineata? Daca nu beau dorm in papuci pana pe la amiaza... ma gandesc ca nu-i nici o virtute starea asta. :) Deci de ce-ar fi pacat cafeaua?...

Astept opinii.
Daca e bauta in exces...e pacat, ca strica sanantatea afecteaza inima si poate crea dependenta pentru unii, de ajung sa bea 15 cafele pe zi si mor (un asistent de la un spital dintr-un oras vecin cu al meu a murit astfel). Daca te pui sa faci curat după ce bei o ceasca de cafea, e chiar indicat :)
Totusi, te sfatuiesc sa citesti si alte indreptare de spovedanie. Dar sa fii atenta de unde il iei, ca sa nu te smintesti afland de niste pacate...
Calugari de la sfantul munte nu beau cafea pentru privegheri, sa fim seriosi :roll:
Prietenii care au fost in sfantul munte nu mi-ai spus nimic despre asa ceva :D
In schimb mi-au spus altceva, si anume ca oaspetii sunt primiti cu toata dragostea si sunt serviti cu cafea. Daca imi amintesc bine, si la chilia parintelui Paisie oaspetii erau serviti cu cafea si rahat.
Si apoi, tot ce-i de la Dumnezeu si se ia cu binecuvantare e bun. :x1


Înapoi la “Off topic si neteologic”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX